Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

salonka
22. črc 2010

@czica a tie pridavky na deti - nie je to tuna ohranicene?

czica
22. črc 2010

nie nevzťahuje, ja som to vybavovala minulý mesiac a musela som doložiť ten Ečkový formulár...ono v podstate úrady by si to mali vybaviť medzi sebou, no ale budeš čakať kým sa im uráči?
my sme tu kvoli prídavkom na dieťa volali na úrad 3x a ver tomu že som sa musela vrátiť domov, lebo nejako mi "zabudli" povedať že k tomu potrebujem pracovnú zmluvu, potom si fotila doklady nás oboch (ešte že som mala so sebou manželov pas), potom som tam vypisovala nejaké 2čestné prehlásenia (tlačivo na to mali oni) a samozrejme ešte aj za manžela...jasné že k prídavkom sme museli mať aj potvrdenie od zamestnávateľa o príjmoch
...ohraničené myslíš príjmami? hej je, ale nejakým zázrakom nám to vyšlo...žial... takže teraz musím čakať kým si vybavia medzi sebou Ečkový formulár tuším 401 (pri podávaní žiadosti o prídavky som o ňom nevedela) a potom mi príde rozhodnutie že mi ich priznali...otázkou je či po novom (od 1.5.) možem žiadať o vyrovnávaciu dávku na SK
A aj keď vieš že ti to nevyjde kvoli vysokým príjmom, musíš doložiť všetko, inak ti to zamietnu z dovodu neúplnosti dokladov a na slovensku si s tým potom nepomožeš.

mataharyy
22. črc 2010

@salonka to je to co jsem psala, mě na jednom úřadě řekli že stačí čestné prohlášení a druhej den mě s ním vyhodili, že chtějí ten formulář... 😉
@czica no nevím, každopádně to zkus, za pokus nic nedáš a možná to dostaneš 😉 Nebo se poptej na úřadě v SR, zda by dali celou částku, aby ti to nemuseli takhle doplácet, to si myslím že by šlo snáž... Ale fakt nevím, manžel žádal v SR když už tu byl zaměstnanej a měli jsme RL... No a to že se to táhne je fakt, ale už snad během příštího měsíce jdu do finále... Navíc má to jeden klad, můžu žádat porodné v SR, když ho v Čechách do té doby asi zrušej 😀

mataharyy
22. črc 2010

Jo a s přídavkama ještě, mě v čechách řekli že nám je nedají když je manžel slovák (? 😠 ) ani podklady jsem jim teda nedávala a rovnou jsme žádali na slovensku, když si mezi sebou přeposlali ty E-čka tak nám to na slovensku bez keců dali 😵 plus pro nás tu jsou ty dávky větší 😎

kinsi
23. črc 2010

Ždravím.Čím viac čítam príspevky, tým som zo všetkého vačší magor. Neviete mi prosím niekto poradiť? Obaja s priateľom (nie sme zobratý) pracujeme v ČR od 2004, od 2005 sme prihlásený k prech.pobytu. Mám prac. zmluvu na dobu neurčitú. Pred 14 dňami sa mi narodila malá, tu v ČR.Trvalý pobyt máme obaja v SR. Materskú poberám tu v Čechách, kde od školy pracujem, v SR som nikdy odvody neplatila - hned po škole sme odišli do ČR.
Malá dostala český rodný list. Keďže ju potrebujeme zapísať do pasov, začali sme vybavovať na slovensku slovenský rodný list - na matrike mojej mame povedali, že si mám o porodné zažiadať v SR, že by to bolo výhodnejšie - je toto vobec možné? O porodné som zatiaľ nežiadala nikde, ale predpokladala som, že nárok mám žiadať v ČR.
Ďalej mám problém s poistením - tu v ČR, kde som poistená ja, mi povedali, že mi malú musia pripísať na formulár E106 v slov.poisťovni a až potom mi ju poistia v ČR.Takže sa chystám do slov.poisťovne kde som bola poistená povodne, ešte ako študentka.
Ak by som požiadala o porodné v SR, neohrozí mi to potom moj nárok na rodičovský príspevok v ČR? Teda aspoň predpokladám, že mám naň nárok....
Inak ak by to bolo k niečomu nutné, asi by nebol problém vybaviť trvalý pobyt - v ČR vlastníme dom, prechodný pobyt máme vyše 5 rokov...Ale radšej by som si nechala slovenský.
Moc ďakujem za rady.

czica
23. črc 2010

@kinsi ak je to tak isto ako som si to vybavovala ja (@mataharyy je teraz v tom vačší macher 😉 ) tak o porodné si aj po 1.5. žiadaj na SR to ti poradili dobre, je to viazané na trvalý pobyt.
"V prípade poskytovania príspevku pri narodení dieťaťa a poskytovania príplatku k príspevku, má žiadateľka nárok na uplatnenie predmetnej dávky v SR v prípade, že o túto dávku nepožiadala v členskom štáte EÚ, kde žije spolu s rodinou," (článok z hospodárskych novín, 21.7.2010)
takže popros niekoho na SR nech ti ide na UP pre Eformulár 001, tam ho predvyplnia, nech ti ho vaši pošlú a s ním choď na UP tu v ČR, nech ti to tu potvrdia....ide o potvrdenie že tu si si nič nežiadala. Je lepšie keď si to vybavíš sama, aby si nemusela čakať kým sa úradom uráči si to medzi sebou preposlať. Samozrejme potrebuješ k tomu aj potvrdenie od lekára atď, prelistuj si diskusiu o pár strán spať, tam som to podrobne rozpisovala už niekoľkokrát
Možeš žiadať v ČR ale prečo by si to robila??? pripravila by si sa o peniaze, keďže na SR je aj príplatok k príspevku pri narodení, dokopy to robí 820eur
S tou zdravotnou poisťovňou je to blbosť...malá je automaticky poistená v zdravotnej poisťovni matky...niektoré pracovníčky v ZP o tom žial neviedia pokial ide o cudzinca, treba si to proste vyhubovať...aj manžela poslali skoro dokelu, ale mal odo mňa inštrukcie že čo a kde vybaviť, tak sa nedal odbiť 🙂 Na slovensku nemá by´t zdravotne poistená na základe čoho, keďže vy ste pracujúci v ČR, tak predpokladám že ste tu aj poistení.
Rodičovský budeš dostávať rovnako ako materskú z ČR, nemusíš sa báť...dokonca aj prídavky na dieťa, lebo po novom sa sleduje centrum záujmu a nie trvalé bydlisko.
Všetko sa dá vybaviť na prechodný pobyt...keď ho máte, nevidím v ničom problém, len sa netreba nechať odbiť. A pri žiadosti o rodičovský si zober navyše so sebou pracovné zmluvy, preukazy totožnosti vás oboch...snáď som na nič nezabudla...ak hej, tak mataharyy je fakt v tomto macher, tá doplní chýbajúce info, my budeme oddnes totiž 2týždne mimo internetu.
tak držím palce

mataharyy
25. črc 2010

@kinsi jak psala @czica o porodné můžeš žádat jak v ČR, tak SR doporučuji však Slovensko, neb je to více peněz 😉 Mě řekli že je k tomu nutný SR rodnej list, vyřizuje se přes BA a trvá to cca tři měsíce a potřebuješ k tomu originál RL z ČR, takže si nechte v Čechách udělat ještě jeden rodnej list 😉 Ale co psala czica tak jí to tuším vyřídili i na Českej RL, asi záleží na úřednících... A ohledně pojištění má pravdu, pokud jsi pojištěná ty u nějaké České ZP, což předpoklácám, tak akorát zavoláš, příp. zajdeš na danou ZP řekneš jim rodné číslo malé a musí ti jí pojistit! Pokud jsi u VZP, tak se nedivím, neb tam jsou za těma přepážkama "lidé na správněm místě" a vědí prd, ale je to tak, na E106 ti malou na Slovensku nepojistí, protože ani jeden z Vás není u Slovenské pojišťovny (?)... Pokud ti budou tvrdit v ČR že to tak není, tak se zeptej jiné úřednice, příp někoho nadřízeného, kdo má na starost občany EU a ten ti to vyřídí do pár minut a bez problémů. Jsi v právnu takže neustupuj. S RP je to tak že se sleduje místo zájmů (rodina) a pak místo výkonu povolání, ty máš obojí v ČR, takže jak RP, tak přídavky na dítě (když ti na ně vznikne nárok) ti musí vyplácet z ČR a na základě toho že budeš žádat o porodné v SR, ti to rozhodně sebrat nemůžou, pokud by s tou výplatou měl někdo nějakej problém, tak se oháněj novým nařízením EU a EHS, platého od 1.5.2010 a musíš uspět 😉

mataharyy
25. črc 2010

Ještě mě napadlo ohledně toho pobytu, když zažádáš o trvalej, tak je to spíš jako dlouhodobej a nepřicházíš o trvalej pobyt v SR, teď jsem to řešila, mám potvrzení o TP v SR, ale v Čechách mi zůstalo normálně trvalé bydliště 😉 Ale v Čechách, dle toho co mi říkali to není vázané na pobyt, dokonce nemusíš mít ani přechodnej, jen je nutné dokázat že tam bydlíš 😉

lienka434
28. črc 2010

Ahojky mamicky,prosim pisem dotaz na czicu,nevies mi napisat,ci staci aj CR rodny list k vybavenie toho prispevku a priplatku?alebo musi byt vybaveny SR rodny list?mojej mamke to zabudli spomenut na urade a ne som si ista.vraj mozem nechat vsetky tieto papierovacky na mamku ale potrebujem splnomocnenie, ze to moze ona urobit,co sa da stiahnut na stranke ministerstva ale ja to tlacivo tam nevidim:( Nemas nahodou cislo na Socialku v SR?to je jedno z akeho mesta,nech sa spytam presne ako to je s tym rodnym listom. DAKUJEEM

zmrzlinka
28. črc 2010

Ahojte baby!K 1.8. zacinam pracovat tu v CR.Manzela mam Cecha a sme manzela rok a pol a na buducu rok planujeme miminko.Pred tym sme zili v Irsku.Tak mam na Vas niekolko otazok 🙂
Kolko musim mat odpracovane,aby som tu dostala matersku?A platite si niekto dobrovolne nemocenske poistenie tu v CR?Viem,ze niektore moje kamosky na Slovensku si to platia,aby mali vyssiu matersku a tiez kvoli tomu ak by ostali na PN?Oplati sa to aj v CR?
Dakujem a prajem pekny dnicek 😉

yvetta
28. črc 2010

ahoj zmrzlinka ja ti odpoviem, ze tu v CR sa da DNP platit len ked mas zivnost to je ako zamestnanec si nemozes doplacat je to dobra diskriminacia no co uz 😒 myslim, ze odpracovane 270 dni, ale to neviem presne 😉
inak pamatas si na mna z MS?

zmrzlinka
28. črc 2010

juuuj nieco sa mi mari ,ale nie som si ista... 😉 skor si pamatam malajana,ale tu tu nikde nevidim 😀 ak cita,tak pozdravjem 😀 Mohli by sme sa dat nejak dokopy Slovenky,co ziju v CR a planuju mimco 😉 Manzel sa zo mna rehoce,ze som este len podpisala zmluvu a uz planujem tehotenstvo.No uz ,ked to tak hlupo vyslo 😀 😀 😀

mataharyy
28. črc 2010

@liena434 když koukneš o pár příspěvků dále, tak czica psala že to vyřizovala s ČR rodným listem, mě zas říkali že potřebuji SR rodnej list, takže záleží na daném úředníkovi, v tomto ti doporučuji zjistit si číslo přímo na úřad pod který spadáš a domluvit se přímo s nimi 😉

@zmrzlinka musíš mít odpracováno 270 dní aby jsi měla nárok na mateřskou, pokud ro nestihneš (je to cca devět měsíců, takže když otěhotníš po zkušebce tak to zmákneš 😉 ) tak máš dnem porodu nárok na rodičák na čtyři roky, nevím přesně co musíš splnit aby jsi měla nárok na tři roky... 😕 Jo a jak píše yvetta tak doplácet si můžeš jen jako OSVČ a pak je i ta doba pro mateřskou tuším 180 dní, co je třeba odpracovat, ale tím si nejsem jistá, tou délkou 😨

zmrzlinka
29. črc 2010

dakujem baby za odpoved....my by sme chceli zacat snazilkovat buduci rok v lete,tak to v pohode odpracujem 😉

yvetta
29. črc 2010

zmrzlinka aj my buduci rok asi v lete tak super 🙂 a kde v CR sa nachadzate? mozme ist do temy niekde v Regionoch je Slovenky v CR nieco take, ale uz asi bude zapadnuta 😀

zmrzlinka
29. črc 2010

my sme v Rokycanoch....pri Plzni 😀 mozeme skusit oprasit a snad sa niekto prida 😉

renejaarudolf
3. srp 2010

@czica ahoj czica, prosim ta vedela by si mi poradit co treba, ake potvrdenie ked budem ziadat zo SR pridavky na deti, zaziadame tu v CR ale pravdepodobne nam to zamietnu tak pak na Sr urad, ale budu chciet potvrdenie o prijme alebo tak nejak?aby sme boli pripravení, dakujem

czica
9. srp 2010

@lienka434 stačí si to hodiť do googlu a vyhľadať si úrad presne v tom meste ktorý potrebuješ, rovno sa spýtať aj na to splnomocnenie. Mne hovorili že stačí ak mama bude mať ofotený moj OP. Takže zas čo úrad to iný postup.
Ohľadom slovenského RL som už tiež kopírovala info "Ak sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky a v čase podania žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa dieťa nemá vydaný rodný list oprávnená osoba priloží k písomnej žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného obdobného dokladu o narodení dieťaťa oprávnenej osobe - matke." predpokladám že z ČR nepotrebujú úradný preklad, ale tak treba si to overiť
ak fakt budeš potrebovať splnomocnenie, tak si nejaké tiež vyhľadaj cez google, je ich tam kopec, prípadne si sama sformuluj, v podstate tam nejde o nič len tetuška na úrade zrejme chce byť krytá....aj keď nechápem k čomu keďže tam nič mamina podpisovať nebude, ty by si to celé mohla poslať vyplnené aj poštou (aj s prílohami)

czica
9. srp 2010

@zmrzlinka keď budeš mať odpracovaných tých 270dní ako písala mataharyy, máš nárok na materskú....keď budeš riadne zamestnaná na TP tak budeš aj poistená (zamestnávateľ za teba bude odvádzať poistné), takže ty ši už nemusíš platiť nič
čo sa týka dĺžky rodičovského, taj je rozhodujúca výška dennej dávky:
rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den;
klasické čerpání - po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM;
pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
Neviem si predstaviť ako funguje platenie si nemocenského a jeho vplyv na výšku materskej...pokiaľ viem tak aj na SR sa materská počíta z hrubej mzdy za posledný kalendárny rok pred odchodom na materskú, takže nevidím logický základ ako by im počítali materskú keď na SR nepracujú ale si iba platia poistné. Ale je pravda že na úradoch logika často neplatí, takže ak to tak tvoje kamošky majú, určite sa nebudem hádať 🙂

czica
9. srp 2010

@renejaarudolf fuha, nepísala som o tom na predchádzajúcich stranách? tento posledný mesiac sme toho mali totiž nejako veľa a neviem či si spomeniem na všetko
my sme chceli tiež žiadať na SR o prídavky, ale potrebujú rozhodnutie z ČR že na ne nemáš nárok....no a po novom to evidentne zmenili, lebo aj mne ich priznali tu v ČR, skoro ma porazilo, práve dnes mi nabehli spatne na účet (keby som žiadala o mesiac neskor, tak mi to zamietnu z dovodu výšky príjmu, lebo som musela dokladovať príjem z r. 2008)
takže musíš oficiálne požiadať najprv v ČR, k tomu potrebuješ tlačivo ktoré si možeš sama vyplniť na http://portal.mpsv.cz/forms/ k tomu budeš potrebovať pracovnú zmluvu (myslím že aj manželovu som dávala), doklad o výši ročního příjmu aj za manžela (stiahni si ho z netu) za r. 2009, RL malej, preukaz totožnosti aj manžela a ak máte pracovnú zmluvu staršieho dáta, tak obaja musíte dať čestné prehlásenie že váš pracovný pomer stále trvá /na úrade má tetuška na to tlačivo, ale nie je povinné/, a formulár E001 že si na SR nežiadala o príspevok (úrady si ho vybavia medzi sebou ak na to nemáš nervy, u mňa im to trvalo 2týždne, čo je super)
na SR potom pojdeš s rozhodnutím z ČR, RL, vyplneným tlačivom... na SR výška príjmu nemá vplyv na prídavky

mataharyy
9. srp 2010

Ale i v SR pak budeš muset doložit pracovní smlouvu tvou i manželovo a jak už jsem někde psala, nenjsem si tak úplně jistá zda pokud otec dítěte i matka dítěte jsou zaměstnaný v ČR, tak zda v SR uznají nárok. Jedna známá žijící na Slovensku a manželem pracujícím v ČR přišla o přídavky na dítě s tím že musí žádat manžel v ČR 😨

czica
9. srp 2010

v ČR musí zažiadať či chce alebo nie keďže potrebuje rozhodnutie a keď jej to tu zamietnu, tak hurá na Slovensko 🙂
ja teraz čakám na papiere o rozhodnutí a idem skúsiť vyrovnávajúci príspevok, som zvedavá ako to dopadne
u teba sa situácia konečne tiež pohla k lepšiemu?

mataharyy
9. srp 2010

Jo musí žádat v ČR, jen nevím jak to pak je kdž v ČR zamítnou, jestli na Slovensku budou platit bez řečí nebo co... 😉 Jo u mě se to konečně hnulo, Slovensko 10 odešle peníze a doplatějí vše od 1.5. a z ČR doufám doplatěji nejpozději v září 😎

czica
9. srp 2010

mne teta na úrade na SR tvrdila že keď mi to zamietnu (aj z dovodu vysokého príjmu), tak mi normálne priznajú oni a to som tam bola po 1.5. Ale dobre vieme ako to na úradoch funguje....treba skúsiť keď už nič iné.
Jo tak to gratulujem, dúfam že si to aj oslávila 😉

mataharyy
9. srp 2010

Bych oslavovala, ale nemůžu... 😵

czica
9. srp 2010

ja oslavujem keď je čo, buchneme si šampáňo a je nám hej (ale detské) 🙂

mataharyy
9. srp 2010

No tak to leda, to dětské 😀

jankkam
9. srp 2010

Ahoj.
Potrebovala by som vedieť, či mám nárok na prídavky na dieťa na Slovensku. Syn má národnosť slovenskú, keď sa narodil manžel odišiel pracovať to ČR kde má aj prechodný pobyt. V tom čase mi vzali RP že nemám nárok poberať ho na Slovensku a RP mi pridelili v ČR, kde som taktiež odišla so synom a dostali sme prechodný pobyt
V tomto čase už nepoberám RP a som zamestnaná na dohodu - syn má 5 rokov. Pani úradníčka v ČR mi povedala že si mám požiadať prídavky na dieťa na Slovensku lebo v ČR mi ich nedajú tam sa to prepočítava, ale pani úradníčka na Slovensku tvrdí, že na prídavky nemám nárok.

czica
10. srp 2010

@jankkam ahoj, obávam sa toho, že na teba platí rovnaký postup ako som písala včera. Neviem čo myslela tetuška z UP tým že sa prepočítava, myslela že sa zohľadňuje príjem? Lebo to je jediné čo ma napadlo. Aj tak si však myslím že na to aby si mohla požiadať na SR budeš potrebovať rozhodnutie z ČR takže si tu musíš požiadať, aj keď ty robíš len na dohodu, lebo tu máš príjem. Skús si zavolať na český UP v inom meste ako si sa bola pýtať...ja mám dobré skúsenosti s Jihlavou aj keď mi zabudli povedať že budem potrebovať aj pracovnú zmluvu keď tam pojdem 😒 okrem toho mi poradili dobre

jankkam
10. srp 2010

@czica Ďakujem za odpoveď. Mala som na mysli to, že sa zohľadňuje príjem. Manželovi prídavky nevyšli. Neviem aké rozhodnutie mám pýtať. Treba príjem manžela a aj môj? Dá sa to vybaviť písomne aby som nemusela chodiť na Slovensko?