Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

anonym22
3. lis 2010

@hajatanufus dakujem za odpoved,
no dnes som predsa isla za sestrickou a vyplnila mi tam aj trvaly pobyt na SK aj prechodny v cechach.
Ty si asi vyplnovala tu cesku ziadost o PPM sama, kedze si to robila online.
Nevies mi poradit v tej casti B sa datum nastupu na matersku pise tam v tej druhej vete: nastoupila dne???

hajatanufus
3. lis 2010

@anonym22 ja som mala papier odtialto z uk ale na urade kam to odnesies ti povedia ze ci to mas dobre vyplnene a ci tam nieco chybuje predtym ked som nastupovala na ppm v cr tak mi vsetko vyplnila sestricka ja som tam nic nedopisovala

anonym22
3. lis 2010

No mne sestricka vyplnila iba jednu cast a potom tam je este cast ktoru ma vyplnit poistenec (teda ja), a ja stym na urad nejdem, mne to tam posiela zamestnavatel. 😒 😒

hajatanufus
6. lis 2010

@anonym22 prepac ze ti odpovedam az teraz no tak sa opytaj v praci urcite ti budu vediet poradit ako to vyplnit

lienka434
7. lis 2010

mamicky!?to som fakt nevedela ze na tych ceskych uradoch musime snad Čarovat aby sme si vsetkee moznee doklady zohnali a vybavili!!!!my to este pride ako keby sme boli zlodeji a nie susedia:(to cinanka si musi menej podpisov na doklady zohnat ako my!!:(( hlavne chcem pododknut ze k Rodicovskej materskej je ZIVOTNE DOLEZITY RODNY LIST dietata,bohuzial som to nevedela a dala uz skor robit SR Rod.list kde je potrebny cesky takze v sucasnosti nemam ziaden a tak si nemozem vybavit RM:(((( chcem sa opytat ci nema niekto TEL.CISLO na SR MATRIKU V BA kde vybavuju SR Rodne list.Dakujem

eustoma
8. lis 2010

@lienka434 tuna niekde holky pisali, ze je dobre si nechat vystavit pri porode dva rodne listy, lebo ako nahle uz posles rodny list na slovensko, uz ti ho nevratia. ked som to zistovala pred par mesiaic tak aj tak mi povedali, ze rodny list uz zostava u nic.

mataharyy
8. lis 2010

@lienka434 Ahoj na matriku v BA kontakt nemám, ale určitě nebude problém najít na netu, ale oni ti stejně RL nedají (většinou) dřív jak do těch tří měsíců a pokud jsi jim poslala českej RL tak už ti ho nevrátějí, proto je dobré si na matrice v ČR hned požádat o dva, pokud ho ale potřebuješ pro zařízení dávek (když žádáš v ČR tak většinou chtějí českej RL, pokud se dítě narodilo v ČR), tak si zavolej/zajdi na matriku kde se malá narodila a tam ti za 50 Kč dají další rodnej list, nevím jestli ti ho dají na počkání (mě ho dali hned), nebo ti ho pošlou poštou 😉

lienka434
9. lis 2010

Mamicky jaaa Vam velmi pekne dakujem za tieto info🙂)aspon mi vniesli inu moznost ako to vybavit🙂)Len sa chcem opytat,ci nebude problem ak si tu Rodicovsku vybavim na dcerkyn cesky rodny list a pritom uz nebude platny..teda v SR sa vybavi novy..no a snad mi na matrike bezproblemov vystavia novy rodny list🙂Este raz Dakujem

mataharyy
9. lis 2010

@lienka434 na matrice ti ten rodnej list dají určitě. Otázka je jak nebude platný?? Třeba můj syn má dva rodné listy, jak z čech tak ze slovenska a oba jsou platné. Já jsem češka manžel slovák a tak děti mají nejen dva rodné listy ale i dvě občanství 😉 Navíc ten rodnej list by měl bejt platnej tak jek tak (a tusím i bez toho že by malá měla otce čecha) a pokud žádáš o rodičák v čechách tak stejně potřebuješ rodnej list z čech 😉 Držím ti palce ať ti to moc nenatahujou 😅

janulabj
10. lis 2010

Ahojte,budem rada ak mi budete vediet poradit:
som slovenka, manžel slovak,ja som stale zamestnaná v čr,manžel na slovensku ,byvame na sk.
matersku mi vyplacala česka strana,ale rodičovsky prispevok slovenská....moja otázka: prosím vas,je možne aby mi rozdiel vo vyške rodičaku doplacala čr?maly ma rok a mesiac,myslíte že to ide aj teraz vybavit? či už je neskoro? dakujem.velmi velmi pekne.

mataharyy
10. lis 2010

@janulabj pokud ti trvá pracovní poměr v ČR tak by neměl být problém v tom zařídit to, ale nedostaneš peníze víc jak tři měsíce zpětně, to za prvé a za druhé být na tvém místě zkusím to stihnout do konce roku, protože musíš provést volbu dékly, což už máš možnost jen na tři nebo čtyři roky (dvouletou už jsi prošvihla). Budeš k tomu potřebovat tvou pracovní smlouvu, potvrzení od zaměstnavatele že pracovní poměr stále trvá, pak potřebuješ prac. smlouvu manžela, papír o společně posuzovaných osobách, žádost o volbu délky, žádost o rodičák, rodný list dítěte, doklady totožnosti, potvrzení o přiznání dávky a výšky dávky v SR a papír o prohlášení bydliště (všechny úřední žádosti najdeš na www.mpsv.cz ). Myslím že je to všechno, ale nejsem si jistá 😅

janulabj
10. lis 2010

@mataharyy fuuuha ,dakujem,je toho požehnane....neviem asi to tak na dialku nezariadim že? a koli tomu ist do Šumperku sa mi neoplatí.....

mataharyy
10. lis 2010

@janulabj Jde to i poštou/e-mailem. Juknu jestli najdu ten papír co všechno po mě chtěli a když ho najdu tak ti to napíšu přesně. Nebo si zavolej/pošli email na příslušnou SSP pod kterou v ČR spadáš a oni ti napíšou co všechno budou chtít. Ještě určitě budeš potřebovat potvrzení o přiznání PPM, pokud ještě máš, pokud ne, tak se to taky dá mailem, pošleš jim žádost (stačí na OSSZ) a oni ti to pošlou poštou potvrzené, nebo by ti možná dali i to co jsi odevzdávala na slovensku, pokud to máš na českém tiskopisu 😉

mataharyy
10. lis 2010

@janulabj http://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome;jse... jukni sem tady máš všechny formuláře které budeš potřebovat (vždy na konci je napsané co k tomu všechno máš doložit a jestli chceš tak tu mám "prohlášení o bydlišti" můžu ti ho naskenovat a poslat na mail 😉

janulabj
11. lis 2010

@mataharyy dakujem,si velmi zlatá... 🙂

mataharyy
11. lis 2010

@janulabj není zač. Máš v IP tak snad ti to dají 😉

renejaarudolf
25. lis 2010

Mile mamicky, neviem ci ste to tu v poslednej dobe riesili(nechce sa mi to vsetko citat 😔 ), ale chcem sa s vami podelit o skusenesti ohladne porodneho, mam akurat po vybavovackach a mozem povedat ze mam narok na porodne z CR aj zo SR, takze maminky nenchajte si ujst peniazky 😎

petruci6
11. pro 2010

ahojte baby,potrebujem radu,odchadzame byvat do ciech od januara,RP budem nadalej poberat na SR az do novembra,kym mi neskonci,ale problem mam skor so ZP,bolo mi povedane,ze nemozem zmenit lekarov v Cechach,lebo odvody sa mi platia do slov ZP,kym sa tam nezamestnam a nebude mi zamestnavatel platit odvody do ceskej ZP,to mam teraz zakazdym chodit na SR k pediatrovi,zubarovi,gynekologovi,obvodnemu... 😝

mataharyy
11. pro 2010

@petruci6 Můžeš si vyřídit na slovenské zdravotní pojišťovně formulář E106 pro tebe i dítko, pak s tím zajdeš do jakékoliv ZP v čechách dáš jim to a oni ti dají průkaz pojištěnce a můžeš normálně chodit k doktorům v čechách a máš nárok na to samé jako českej občan 😉
No a s rodičákem to už jsi se ptala, že ho můžeš nadále pobírat v SR?? Protože podle EU nařízení platného od května tohoto roku je primární stát pro platbu ten ve kterém bydlíš (nemusíš trvale...) a kde dítě/ty navštěvuje Dr. což by bylo v ČR... Podle těch nařízení by jsi správně měla brát rodičák z čech.

petruci6
12. pro 2010

@mataharyy to si ma potesila,musim skocit pre ten formular,snad potom mozem aj zmenit dr

s tym RP sa mi osobne nechce uz nic menit,navyse som neplatila ziadne odvody do ceskej SP,ani som tam nikdy predtym nepracovala,tak to by na mne stat prerobil nie?

mataharyy
12. pro 2010

@petruci6 No ono moc nejde o to co se ti osobně che, ale co ti dají příkazem, aby se ti pak nestalo že budeš vracet peníze... Já na slovensku taky nic neplatila a v čechách jsem zaměstnaná a půlka mi chodí ze SR a češi mi doplácejí rozdíl... protože mi trvá pracovní poměr v ČR a to jsem tu neměla trvalé bydliště ani doktora, jen malej a v čechách mě poslali do háje a bez jediného slova mi pozastavili na půl roku rodičák a horko těžko jsem to oběhávala 🙄 Je to pakárna, tak si to pozjisťuj dřív, aby jsi pak nebyla v šoku... 😉
Jináč ten formulář dávají většinou na počkání, s ním zajdeš v čr do jakékoliv zp (ze zkušenosti velmi nedoporučuji VZP, budou se ti špatně hledat doktoři... zkus OZP) a na základě toho formuláře dostaneš zdravotní průkaz a s ním si pak v čechách pohledáš Dr.

kristiluky
12. pro 2010

@petruci6 tak takto, s tou ZP neviem, ja kým som tu nezačala poberat rodičák-v Čechách tak som tu k doktorom chodit nemohla, ani malý a to jeho tata je český občan, ale malý bol viazaný na moju poistovnu na Slovensku, až ked sme sa vzali-ako ja za českého občana tak ma nanho mohli naviazat ako nezaopatreného člena rodiny, ale ak chápem dobre vy ste Slováci obaja..? tak neviem ale ak s tým má mataharyy skúsenost tak možno hej, stačí sa na to spýtat, ale s tým rodičákom, ja som musela čakat kým budem mat v Čechách nahlásený prechodný pobyt 365 dní a až potom som si ho mohla prehlásit zo Slovenska do Čiech, je však teraz niečo nové v zákone že by sa to malo brat podla toho v akom štáte sa sústredujú záujmy rodiny, čiže ak budete v Čechách tak v Čechách ale myslím že to závisí hlavné od toho hláseného prechodného pobytu pretože u mna si to fest overovali či už som tu tých 365 dní tak si myslím že v tom by si mala naozaj normálne pokračovat na Slovensku ale preistotu sa na to na príslušnom ÚP, či už na slovensku alebo v Čechách spýtaj aby si nemala problém ako píše mataharyy

mataharyy
12. pro 2010

@kristiluky U té ZP je to tak že pokud jsi v daném státě EU u nějaké pojišťovny a nějakým způsobem se ti hradí zdrav. pojištění, což ti po dobu rodičáku hradí stát, tak můžeš zažádat o ten formulář (dává se jen když dlouhodobě budeš v jiném státě EU) a on ti zajišťuje péči stejnou jako by jsi byla občanem dané země, ale zároveň neodcházíš od své ZP v SR, vím to bezpečně, vyřizovala jsem to nedávno 😉
No a u toho rodičáku záleží kdy jsi to zařizovala, protože jsek jsem psala od 1.5.2010 platí nařízení z EU, které právě upravuje tu platbu, tzn. že se nehledí na to kde máš pobyt, ale na to kde opravdu žiješ, já jsem na slovensku neměla nic, žádnej pobyt a ani jsem tu oficiálně nebydlela těch 365 dní jak píšeš a jen proto že malej tu měl doktorku tak mi ty peníze pozastavili a půl roku jsem běhala jak hard na koštěti po úřadech... Nakonec jsem musela zažádat o rodičák v SR (ač jsem tu nikdy nic neplatila) a na základě potvrzení o přiznání dávky ze SR mi v ČR zpětně vraceli penize a teď je to tak že na slovensku beru 256 € a z čech mi platí tzv. dorovnávací dávku (ale na tu vzniká nárok pouze když ti trvá pracovní poměr, jináč ti nic nedorovnají). To samé platí o přídavcích na dítě atp. Je to pakárna oběhat, ale když víš co máš zařídit tak to jde rychle, problém jsem měla s tím že na každém úřadě mi tvrdili něco jiného, takže jsem nevěděla co mám dělat 🙄

mataharyy
12. pro 2010

A vše mám celkem čerstvě ověřené, protože jsem to řešila letos od 21.4.2010 a zatím zdárně dořešila před třema měsícema 😨 ...

kristiluky
12. pro 2010

@mataharyy ok može byt ja som teda riešila od marca 2010 ale viem že sa v máji práve niečo menilo, ale kedže sme to mali schválene už pred tým 1.5. tak to s nami úradníci už neriešili a nechali mi ho do septembra normálne nadalej na Slovensku /náhodou sme natrafili na tých v pohode/ ale vraveli mi že inak by musel brat v čechách manžel ako čech rodičák, nakolko ja som nemala tých 365 dní a zdržiavali sme sa v čechách, ja by som tu nan až do septembra /vdedy mi vzniklo tých 365 dní/ vraj nárok nemala. Takže to je naozaj asi hlavne od toho na koho človek na úrade natrafí, ja som sa počas teho a kým bol malý maličký veru nabehala medzi úradmi čo mi každý tvrdil niečo iné, nakoniec to nejak dopadlo-síce na prd lebo na Slovensku som mala nárok na ten vyšší RP ako ty a tu musím byt na 4roky ale čo už, asponže tie úrady už sú za mnou..síce EU ale nie všetko je domyslené a hlavne mám pocit že nie všetci úradníci majú rovnaké informácie

petruci6
12. pro 2010

baby a ten formular si neviem vytlacit aj doma? musim do ZP?
co sa tyka rodicaku,tak mne ho budu vyplacat este 11mes,co ani neni 360dni,tak ja neviem 😝 ale problem je presne v tom ako pisete,na kazdom urade mi tvrdia nieco ine 😠

kristiluky
12. pro 2010

@petruci6 pre pokoj duše sa ak budeš mat chvílu čas na Úp na ten rodičák spýtaj-ved to stačí zavolat aby si naozaj neprišla zbytočne o peniaze a to že všade tvrdia niečo iné..no ja som v osmom mesiaci teho lietala medzi čechami a slovenskom čo si ma prehadzovali až ma to prestalo bavit a zobrali sme to s manželom cez jedného právnika z českej OSSZ, ten zavolal na slovenský Úp, dobre ich zdrbal a že hned všetko šlo a bez behania 😀 ono na úradníkov treba sem tam spravit "baf" 😠 a odvteddy že aký boli ústretový 😉
a to s tým tlačivom bude skor otázka na @mataharyy

mataharyy
12. pro 2010

@petruci6 Můžeš si najít žádost o něj, tam napíšeš co třeba a pošleš to poštou/mailem příslušné osobě ve ZP a oni ti poštou pošlou ten formulář, tedy tak to bylo u mě, narazila jsem na hodné a ochotné úředníky 😉
@kristiluky Jo ono hodně záleží na koho na úřadě narazíš, kdyby jsem v čechách neměla úřednici kráv... tak bych byla taky v pohodě protože jsem nastupovala před platností toho zákona a ještě se na mě tak úplně nevztahoval, jenže paní v čechách měla nějakej komplex, za to díky bohu za úřednici na slovensku, byla naprosto milionová. No každopádně v čechách to dopadlo tak že jsem se ometala papírama z ministerstva, podkladama z evropské komise, jménama a bylo mi to aj tak prd platné... Jináč to co ti řekli je blbost, právě tou úpravou už se nehledí na délku pobytu, tedy nemělo by se hledět na pobyt vůbec... A nemáš náhodou nárok na dorovnávací dávku?? Pokud ti na slovensku trvá prac. poměr tak si můžeš zažádat a oni ti ten rozdíl doplatí, stejně tak je to i u přídavku na dítě, protože v čechách na něj málo kdo dosáhne skrz příjem, tak by jsi mohla brát ze slovenska 😉

kristiluky
12. pro 2010

@mataharyy no neviem, povedali mi to tak že ked manžel je čech tak by rodičák musel byt nanho nakolko on je jediný poberatel príjmu v čr, možno keby som bola zamestnaná tak by to bolo inak. Preto nemám nárok ani na to dorovnávanie. Možno ta zmiatlo že som mala na slovensku ten vyšší RP-to preto že som mala odpracovaných tých 270 dní za dva roky ale ku koncu som bola bez práce, takže tadial cesta nevede, škoda 😖 Ale my sme to vpodstate riešili ešte pred tým zákonom a nám to tak ponechali do toho septembra takže ja som bola vlastne spokojná, len ma mrzí že tu v čechách nemám možnost tej volby rodičáku. Ale kam som vliezla tam sa musím prisposobit že? 😕 no je to proste hrúza tá byrokracia

petruci6
12. pro 2010

no baby,tak ja skocim tento tyzden na ten UP a uvidim co mi tam tetusky povedia,ci vobec budu mat pojem o tom co hovorim,ze? 😝 kedze budem musiet malu na jar niekam prihlasit do skolky,tam potrebujem aj papier od dr,co pravdepodobne bude nutne od pediatra z ciech,takze tym padom im bude jasne,ze tam byvam,tak asi nakoniec budem teda pytat rodicak z ciech,ale prac pomer mi este stale do toho novembra plati na SR,no to je teda bludisko 😝