Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

zoozkha
26. dub 2011

@lienka434 ja som rovnaký prípad, ako Tvoja kamarátka a v prípade, že sa od roku 2009 (keď som rodila ja) nič nezmenilo, tak pôrodné som bez problémov dostala..

zoozkha
26. dub 2011

@lienka434 zabudla som napísať, že som v ČR zamestnaná

lienka434
26. dub 2011

@zoozkha Dakujem krasnee za odpoved,dufajme ze sa nic nezmenilo🙂 kamoske odkazem

lucka125
29. dub 2011

@dzuvaaaa Ja ti velmi pekne dakujem za odpoved, už som fakt zufala. Pojdem si vybavit ten formular diky.Teraz mam dalši problem u nas v práci sa prepušta a priatel dostal vypoved a chce odist na Slovensko, chcem ist s nim ale neviem ako to je keby som sama podala vypoved ked som teraz tehotna.Kamošky mi radia aby som išla za svojou doktorkou a na marodku ale tu aby mi napisala na moj trvaly pobyt na Slovensku,ja fakt neviem čo mam robit ked sa niečo opytam na agenture tak mi povedia že oni nevedia.Keby som dala vypoved musim ist na český urad práce?alebo tam kde mam trvaly pobyt?a budem mat vobec narok na RD z čiech?Lebo viem že na SR nemam narok lebo tam nie som poistena a ja potrebujem niečo dostavat.Ja fakt neviem či dat vypoved či ist na marodku?Ja viem že to je zamotane ale velmi ta prosim ak by si niečo vedela porad mi.dakujem

kacenkaharris
3. kvě 2011

Kedze mi zatial nikto neodpisal na moj predchadzajuci prispevok (zijem v USA a vobec netusim, ake mame zakony 😅 , budeme sa stahovat o rok do CR a chceli by sme miminko cim skor), chcela by som sa opytat aspon toto: kolko sa musi platit socialne poistenie PRED TYM, ako otehotniem, aby som v CR, pripadne aspon v SR, mohla poberat matersku? Mozem si platit socialne poistenie SAMA v krajine (SR alebo CR), kde nepracujem? Trvaly pobyt mam na Slovensku, kde si nepretrzite platim zdrav. poistenie, ale nic viac. Planujem sa v Cechach zamestnat. Dakujem moc za odpovede!

zoozkha
3. kvě 2011

@kacenkaharris v ČR sa musíte podieľať na zdravotnom poistení minimálne 270 dní za posledné dva roky (pred pôrodom). S ostatným neporadím.. 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lolelole
4. kvě 2011

ahoj babenky slovenky 🙂 mám dotaz - určite je to tu už aj napísané ale nemám čas to hľadat 😕
Idem si vybavit porodné zo Slovenska, formuláre som si stiahla na nete. Jediné čo neviem je kde sa má vyplnit potvrdenie od sociálky že mi nebolo vyplatene porodné tu v Čr. Máte niekto tip, kde na to mám stiahnuť formulár ? Alebo sa to píše len ako nejaké čestné prehlásenie ?
Díky moc za rady a nech vám všetkým detúrence krásne rastú 🙂 🙂 🙂

kaceenka
5. kvě 2011

@lolelole ahoj akurát tento týžden som to bola riešit...a mne na sociálke tu na slovensku povedali, že mi stačí rukou napísané a mnou podpísané čestné prehlásenie...Ale podla toho čo tu baby písali, každá sociálka ti povie niečo iné..niektoré to museli vybehávat v čechách.....

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lolelole
5. kvě 2011

@kaceenka
@em_ka díky holky, tu kolkonku som asi prehliadla, pozriem sa na to ešte raz 🙂 asi urobím aj to aj čestné prehlásenie, nech si pani úradníčka može vybrat 😉

kacenkaharris
9. kvě 2011

@em_ka Vdaka. Pises nemocenske poistenie. Je to to iste ako zdravotne poistenie?? Asi nie, vsak? Ja si platim len zdravotne poistenie, do socialnej poistovne nic neplatim. Myslis, ze by mi pomohlo zacat uz teraz z Ameriky platit na Slovensku nemocenske poistenie (tj. do socialky) a mat 270 dni zaplatenych, ak by som chcela matersku alebo aspon rodicovske neskor poberat v Cechach? Dalo by sa to dako, kedze sme v ramci EU? Pocitalo by sa mi to k dobru, alebo by to boli zbytocne vyhodene peniaze? Ja len stale nerozumiem, ci je dolezitejsie pracovat alebo mat zaplatenu socialku (ze si ju napriklad budem platit sama). Ved to je jedno, ci mi ju plati zamestnavatel alebo ja sama, nie? 😅

kacenkaharris
9. kvě 2011

@zoozkha Na zdravotnom ci na nemocenskom? Ja stale tomu nerozumiem, prepac. Kedze pises 270 dni pred nastupom na matersku, to znamena asi tak 2 mesiace pred tym, ako otehotniem? 😉 Kedze na matersku ideme zaciatkom 8. mesiaca?

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
vifinka
12. kvě 2011

@sunea Ahoj Sunea, chcem sa ta spytat, na ten prispevok od mesta...To bola nahrada za to, ze ste nemali vitanie do zivota? My sme vitanie tiez nemali a 100e by potesilo 🙂

atinkaa
13. kvě 2011

ahojte - chcem sa opytat ci tu niekto nevie, stretavaju sa niekde slovenske maminy v prahe? su nejake akcie a tak? thanx 😉 🙂

andrejka77
30. kvě 2011

ahojky ako dlho ste vybavovali rodičovsku na slovensku ak sa vam stopla v cechach?kedže manžel tam konči čakaju ma behačky a vobec neviem ako dlho to asi potrva ako dlho budeme bez prijmov kedže aj manžel bude hladat pracu ☹

zoozkha
30. kvě 2011

@sunea tiež ma zaujíma spomínaný príspevok od mesta, môžete prosím napísať viac info? ... Mimochodom, môj syn dostal automaticky trvalý pobyt na príslušnom mestskom úrade v Prahe 😒 . Manžel to, ako píšete, za 50,- zmenil na svoje trvalé bydlisko.

monulienkamt
3. čer 2011

Ahojte babenky. mam zase jednu otazocku, ak tu uz padla tak sa ospravedlnujem 😅. Ked som zamestnana v Cechach, ale pocas materskej budem na Slovensku, treba to niekde hlasit, resp. ako to funguje. Buduci tyzden mi ide lekar vypisovat papiere (netusim, co vsetko sa tam vypisuje), viem, ze ich mam potom zaniest do prace, oni tam doplnia info o prijme a podobne a potom to poslu na socialku (toto vsetko prebehne v Cechach). Ak sa tam uvadza bydlisko, mozem tam dat adresu trvaleho pobytu na Slovensku? Lebo ak mi budu posielat rozhodnutia a pod., chcela by som, nech to vsetko chodi na Slovensko. Nerada by som mala nieco zle vypisane, kedze sa chcem hned stahovat naspat na Slovensko, tak nech sa nieco nepokazi. Lebo v praci nevedia ako to chodi, ked budem poberat matersku v jednej krajine ale zit budem v druhej. O rodicaku mam uz aku taku predstavu podla toho, co ste v minulosti popisali, na tie vybavovacky sa ale budem psychicky pripravovat az neskor 🙂. diky moc za rady

leni22
13. čer 2011

Ahojte babule..takže otázočka,s manželom žijeme v ČR rok,máme tu prechodný pobyt,máme 2-ročnú dcérku,s ktorou som doma a poberám rodičovský príspevok tuto v ČR,keďže manžel je tu zamestnaný.Zistila som,že som tehotná,2 mesiac,rodiť sa chystám tu,tak by som rada vedela,čo ma všetko čaká?Na čo mám nárok a aké občianstvo bude mať mimonko,ako to bude s rodným listom,atď.?ďakujem za info

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
evaviki
16. čer 2011

@andrejka77 preco by ti mali stopnut rodicak v CR? ak si tu pred porodom pracovala a stale si zamestnana (resp. nerozviazala si pocas materskej a rodicovskej pracovny pomer), tak je jedno, kde byvas..

andrejka77
17. čer 2011

@evaviki vraj je prioritny stat kde sa zdržujem a to je slovensko zatial mi ju nestopli vraj ak tam pracuje aspon manzel tak ju mozem poberat ale ak sa uskutocni neaka zmena aj ohladne manzela tak mi ju zoberu,stopnu ale musim to nahlasit ...tak neviem ☹ci musim nahlasit zatial je vsetko po starom

evaviki
17. čer 2011

@andrejka77 nie je, priorita je, kde si bola zamestnana pred nastupom na matersku a ci ti ten prac.pomer trva.. takze ak si nedala vypoved, ani ti neskoncila zmluva a "drzia" ti miesto, aby si sa mala kam vratit po rodicovskej, tak tii musia v CR vyplacat rodicak.. panie, ktore na tych uradoch robia su otrasne, kamaratka napr. musi kazdeho pol roka dokladat, ze je tu stale zamestnana a pod.. ja som vsetko dala len raz a mam pokoj..

zoozkha
17. čer 2011

@evaviki ja to, že som som v ČR stále zamestnaná, dokladám každé 3 mesiace.. 😝 prekvapuje ma, že to neplatí u každého...

andrejka77
17. čer 2011

@evaviki tak minuly rok som musela tiez dokladovat v maji a odvtedy mam pokoj hadam ,ja mam Prahu 2 a celkom milu pani uradničku ...
hej som stale zamestnana este mi ostava rok tak hadam uz daju pokoj ...dik 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
evaviki
17. čer 2011

@zoozkha zial neplati, zalezi na uradnicke.. ☹(
@em_ka ale ako jej dokazu, ze tu nebyva?? korenspondencnu adresu si moze dat aku chce, kludne aj slovensko.. a nie je povinna mat tu prechodny pobyt, takze staci, ze tam nahlasi nejaku adresu, pripadne necha tu, co ma teraz..

evaviki
17. čer 2011

@zoozkha prosim ta, kde byvas? kamoska je z prahy 9, vravi, ze tam je to katastrofa.. ja som praha 10 a tu je to v pohode..

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz