Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

zuzulik
8. říj 2011

@ciernavila
diky Lila, si zlaticko....

zuzulik
8. říj 2011

@ciernavila
Lila, mas pre maleho na zimu fusak??? predavam dva fusaky, z toho jeden uplne novy tj nepouzivany a emitex zavinovacku....daj vediet ak mas zaujem,idem to vyvesit do bazaru.... 😉

samozrejme aj ine mamicky,ak mate zaujem, ozvite sa....

kvetinkaivanka
8. říj 2011

@zuzulik ja už som TP mala,takže neviem na sto percent či je to alebo to nie je podmienka,len som to našla na netu portla.gov.cz tak som to napísala a hypotéku sme si ešte nebrali 😉
ja som z Prahy 7 a tu je podmienka TP na P7 😠 čítala som,že sa boduje a za TP na P7 je myslím až 6bodov,čo je max,takže už teraz mám strach ako dopadneme budúci rok pri zápise,pretože je tu veľa detí ☹ no,istých máme 6 bodov za TP 😀 😀 😀

lilliaan
8. říj 2011

@jarkulka2000 Ahoj, ja zijem v CR, ale rodila som v marci na slovensku. O porodne som ziadala v SR, staci, ze mas tam trvaly pobyt. Ziadne problemy s tym neboli, vybavovala som to az po porode, moj maly mal tusim 2 mesiace. Vsetky prehliadky u doktora som absolvovala v cechach, na slovensko som prisla az 2 tyzdne pred porodom. Ziadne poistenie som tam neplatila, mala som sice vybaveny formular E.. nieco,, nepamatam cislo 😠 , ale vobec to netrebalo. Ceska karticka poistenca im v porodnici uplne stacila. Tak snad som trosku pomohla 😉

lilliaan
8. říj 2011

Prosim vas, viete mi niekto poradit,,, Byvame na Prahe 8 v podnajme. Zmluva o podnajme je napisana iba na mojho partnera. A bola som si na Prahe 8 vybavovat rodicovsky prispevok a pani mi povedala, ze musim dokladovat, ze tu skutocne byvam. Tak hovorim, ze v prahe pracujem, ale sice na Prahe 5, ale ze zmluvu mam na svojho muza, takze to snad staci. A vraj nie ☹ No prechodny pobyt nemam vybaveny, to som sa pokusala este pred 2 rokmi, no na cudzineckej policii mi povedali, ze to vlastne nie je potrebne, ved mam pracovnu zmluvu. Mam si ist vybavit rodicak na Prahu 5, kde pracujem? Tam to bude bez problemov? 😒 Dakujem! 😝

eustoma
9. říj 2011

@lilliaan potrebujes preukazat ze tu naozaj zijes. dnes si na urad veci co to preukazuju - ze si registrovana u dr., zmluvu o podnajme + sobasny list, potvrdenie, ze manzel pracuje tuna, vypis za telefon, potrvrdenie, ze maly je regoistrovany u dr.
cokolvek dalsie, cim mozes preukazat ze sa zdrzujes tuna - ak chodis s drobcom plavat, tak potvrdenie, ze chodite plavat, alebo ak navstevujes fitko a tak. ak mas psa, potvrdenie, ze za neho platis.

ciernavila
9. říj 2011

@zuzulik ahoj zuzka, no to je jasne mam zaujem o fusak... Emitex mam len prechodny na zimu mi stacit uz nebude. Ake mas fusaky, posles mi foto na email aj s cenou? A ty si to ako pouzivala v zime, ten Emitex a na to fusak? Lebo som akurat rozmyslala ze uz by som kupila fusak aj s kombinezou, lebo sa riadne ochladilo. Teraz mu davam zatial len tu Emitex chlpatu prechodnu /chinelle ci co to je za material vnutri/ a na do deky.

zuzulik
9. říj 2011

@ciernavila
a ano pouzivala som emitex a na to este fusak...malu som potom nemusela extra naobliekat len klasika puncochace a nohavice najcastejsie mencestraciky no a jasne ,ze svetricek a bundicka,lebo rucky si uz aj vytahovala von...

ciernavila
9. říj 2011

@zuzulik Dakujem, pozrela som este porozmyslam totiz som mala povodne zalusk na tento:
http://www.babymax.cz/emitex-zimni-fusak-combi-...
a ten Graco sivy ma ake rozmery? Lebo tento Emitex fusak sa da nastavovat podla dlzky roznej. Inak sa trocha bojim kupit Emitex zimnu zavinovacku lebo sa obavam ci nie je hrubkou skoro tak isto ako ta co mam doma...teda aby to neboli vyhodene peniaze.

eustoma
9. říj 2011

@ciernavila ja so teraz kupila, presne ten co mas v odkaze a je fajny. skusala som ho uz dvarazy, ked som s malou sla velmi skoro rano von.
inak tie co maju vonkajsok cierny maju iny material ako tie co su z vonku farebne. material ma rovnake vlastnosti, len ten cierny posoby tak mohutnejsie. ale zase zmensene sa mi viacej lubili tie farebne. ja som vzala cerveny. aby ked v zime pojdeme so sankami, tak nas je vidno 😉.

zuzulik
10. říj 2011

@ciernavila
ano aj ja som mala na ten zalusk...

ciernavila
10. říj 2011

@eustoma no ja som uvazovala nad tou ciernou s limetkovym vnutrom. Lebo mam aj limetkovu Emitex zavinovacku. Ja ho budem asi pouzivat hlavne do sportaka a tam moze byt aj vacsi fusak. Tchyne mi totiz doniesla fusak este po manzelovi ked bol maly, je v nom barania vlna, aj ovcia tusim lebo to je vnutri dvojfarebne a cely je dost teply, len zvrchu nie je nepremokavy. Lenze kedze je to starsi fusak, neda sa zmansovat asi ho vyuzijem len do hlbokej korby ale maly je uz dost velky tak dlho sa tam asi nezmesti. A v sportaku ten stary fusak uz asi neunosim lebo nema tie otvory na pasy a maly by sa mi v tom zosuchoval dole lebo by som ho enmala ako zapasat.

vigiduska
10. říj 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit. Zijem v CR, pred 3 mesiacmi sa nam narodilo dieta. Chcela by som ziadat o porodne na Slovensku. Potrebujem okrem tychto veci (ziadost o prispevok, ziadost o priplatok k prispevku, potvrdenie osetrujuceho lekara, slovensky rodny list dietata) este nieco ine? Je potrebne ziadat o porodne osobne v BA, alebo staci poslat dokumenty postou, pripadne je mozne ziadat v mieste trvaleho bydliska na Slovensku? Dakujem pekne za odpoved.

marusinka80
10. říj 2011

@vigiduska podla mojich skusenosti staci poziadat postou, v mieste TP, poslat vyplnene ziadosti s kopiou rodneho listu.

vigiduska
11. říj 2011

@marusinka80 diky moc za odpoved...pekny den

stanushqa85
11. říj 2011

maminky z prahy dostali ste uz rodicak na ucet za september? mne nejak nechodi 😠 , tak chcem len zistit ci aj inym tak meska alebo mam zacat panikarcit 🙄

zuzulik
11. říj 2011

@stanushqa85 Stanka vcera bolo v TV novinach, ze na vyplatenie maju mesiac...ze je tam nejake zpozdenie 😉

stanushqa85
11. říj 2011

@zuzulik Jeeeejda fakt? Jazijem uz na slovensku ale rodicak mi chodi z Cr v spravach som to nezaregistrovala ale asi to davali len v ceských, ach, to ma moc nepotešilo ☹ , dakujem za rychlu odpoved Zuzka 🙂

kacenkaharris
11. říj 2011

Dievcence, mohli by ste mi vysvetlit, co sa stane ak ja ako Slovenka si budem platit socialne v Cechach a nahodou bud porodim skor (velmi skoro) alebo budem mat rizikove tehotenstvo a nebudem mat este splnenych 270 dni, ktore by som za normalnych okolnosti splnene mala? Ako sa to potom riesi? Dakujem velmi pekne!

zuzulik
12. říj 2011

@stanushqa85 aj dnes som citala,ze vela dievcat hlavne z Prahy este nedostali prispevok...no je to hrozne, hlavne pokial ma mamicka len tento jediny prijem... 😠
@kacenkaharris
no zrejme nebudes mat narok na porodne a matersky prispevok...nasledne na rodicak

stanushqa85
12. říj 2011

maminky manžel mi dnes volal že na prime v spravach davali že sa im pokazil počítač 😒 a že najneskor do pondelka by mali nabehnut vsetkym maminkam rodičáky, tak dufam ze tak aj bude 😠

stanushqa85
12. říj 2011

@kacenkaharris no ja myslím že nebudeš mat narok len na materskú, na porodne a rodicak asi ano ale len tu 4roč. variantu-ale to si len ja myslim, bolo by dobre si zavolat alebo osobne zajst na urad a budeš mat informacie z pravej ruky. tak určite bez penazi ostat nemozes, nie?

andrejka77
12. říj 2011

práve som sa divila ze ešte nemám rodiťčak na učte 😢 ze čo sa deje 😝

kacenkaharris
12. říj 2011

@stanushqa85 A nechape sa rizikove tehotenstvo skor, ze som na PN? 😒 Ci aj tak treba mat tych 270 dni odpracovanych? Ja som im pisala email, ale ziadnu odpoved som nedostala (len ze obdrzali moju otazku), uz to je urcite vyse tyzdna. A nemaju sa rusit tie poziadavky od 2012, ze kto moze 2-rocnu, 3-rocnu a 4-rocnu variantu?? Niekde som to tu citala na Konikovi. Som v zahranici, tak sa na urad nedostanem...

stanushqa85
12. říj 2011

@kacenkaharris ak si na PN a mas to aj od doktora potvrdene tak by sa ti to malo normalne zaratavat, ale viac ti uz asi neporadim ja uz tiež nie som v CR a nemam taky prehlad o tom 😒 alebo ak mas niekoho v CR blizkeho poslat sa popytat 😉

stanushqa85
13. říj 2011

tak uz peniažky su na účte 😵 😵 😵 ..takéto šoky

andrejka77
13. říj 2011

@stanushqa85 😀 😀

amalkagoralka
17. říj 2011

@mataharyy ahoj, no u mňa je to komplikovanejšie kvoli tomu že na slovensku teraz aj žijem, takže tu máme aj lekára a tak...pracovný pomer mi trvá, po rodičovskej dovolenke sa uvidí či pojdem do ČR alebo budem pracovať nejak externe, skrátka je to také zamotané 🙂 na úrade v prahe už som bola a vyzerá to nadlho ešte, chcú po mne kopec vecí dokladovať, ma to tak nebavííí ☹

evaviki
17. říj 2011

@kacenkaharris ak sa nemylim, tak narok budes mat tam, kde si za posledne dva roky odpracovala 270 dni.. to znamena, ze ak ich v CR neodpracujes, mala by si poziadat v SR.. tak to aspon bolo dakedy...