Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

sisa88
11. zář 2008

ahojte baby, budem velmi rada, ak mi poradite 😎 ja som sa s dcerou prestahovala do Prahy po porode a momentalne poberam rodic.zo SR, kedze tam mam stale pracovny vztah a trvale bydlisko...chcela by som si trvale bydlisko presunut sem ( co nie je vobec problem, len ten cas 😲 ) k manzelovi a chcela by som sa spytat, ci mam narok potom poberat rodicovsku v CR, aj ked som tu v CR nepracovala. Ma niekto z vas s tym skusenost?co k tomu potrebujem a na ake urady mam ist? vdaka 😉

vojtisek2007
11. zář 2008

sisa88 - já myslím, že když jsi tady nebyla účastna nemocenského pojiště (nepracovalas tady nebo sis neplatila zálohy jako podnikatel), tak že nárok mít nebudeš - ale jestliže tady pracuje manžel, tak není problém , aby zažádal o dávky on....

sisa88
11. zář 2008

o tie davky ani nejde, manzel pracuje v CZ, ja som to chcela len zjednodusit a presunut sa sem "oficialne uradovo" pocas rodicovskej , tak si mozno myslim,ze v ramci EU sa to uz inac dnes posudzuje..a je v podstate jedno kde clovek pracoval, ale mozno sa mylim....dik za nazor aj tak.

botka74
11. zář 2008

Este ex. na stranke SP poradňa, ja som tam dnes pisala ohladne mojho problemu a do 2 hod mi odpovedala jedna pani, aj ked podstate len omacky, ale tebe by možno vedeli poradit...bud skus sl.SP alebo u vas, niekto to snad bude vediet..papa

sisa88
11. zář 2008

caf, hej viem, uz som vyuzila ich sluzby ( aj v SP aj na UPSVR), az tak ma doplietli, ze sefka mi povedala ( napisala do mailu) jedno a pracovnicka druhe samozrejme totalne opozita...tak som si vybrala co sa mi hodi...tak som potom vystartovala na urad s vytlackom mailu, aby som to vybavila......takze sa na nic neda uplne spolahnut🙂))

jeliska
11. zář 2008

ahoj bianca tak co zistila si nieco?Ja uz som sa pytala jednej kamosky a ona bola na urade v blave ma tam trvale bydlisko a do mesiaca jej poslali porodne ale na ucet sk nie zahranicny

bianca
11. zář 2008

jeliska svokra pojde presondovat ako to je 😉 Dufam ze coskoro 🙄

sisa88
11. zář 2008

Katmi- dostala si odpoved na tvoju otazku? ako tak pozeram, tak sa v podstate pytas to co ja..

Jeliska,Bianca- nemate
nahodou skusenost s mojou situaciou resp, z okolia? Po porode ( v marci) som sa prestahovala do Prg za manzelom ( on je CR), a ja mam stale trvaly pobyt a zamestn. v BA.. je mozne aby som si presunula rodicovsky ( poberala ich v CR) ked si zmenim trvale bydlisko na CR?chcela by som to kvoli zdravotnemu poist a tak, aby som si nemusela pre osetrenia platit komerncne zdravotne poistenie, hlavne kvoli malej je to nepohodlne..diky

bianca
11. zář 2008

sisa88 ja ti s tym neporadim ale v CR plati presne to co na SR a to ze musis byt pred poberanim davky poistena myslim 270 dni v soc.poistovni.Nejlepsie urobis ak sa pojdes spytat priamo na soc.poistovnu

jeliska
12. zář 2008

ahojte 🙂 sisa88ako pisala bianca mala by si mat poistenie jedine ze by manzel poberal rodicovsky prispevok ,ale ty by si vlastne bola s dietatom doma a manzel by chodil do prace.To je mozne . 😒 Klikni si na babyonline.cz tam je to rozpisane viem,ze to ide ked su 2 cesi ale myslim ,ze by to malo platit aj tak ako som to pisala. 😉
My doma mame trochu podobnu situaciu pretoze ja som pracovala v cechach a manzel prisiel do ciech pracovat neskor ako ja ,potom som otehotnela a rozmyslali sme ze tibor pojde na matersku ale matersku mu nedali lebo nemal 2 roky odpracovane tak som teraz ja na MD a ked si pojdem poberat RP tak rozmysllam,ze ho budem rok poberat ja a potom pojde manzel.Najlepsie je popytat sa ale nie vsade ty poskytnu dobre informacie 😝 musis narazit na nejakych dobrych lidi 😀
bianca tak drzim palce 😉 my ideme koncom oktobra do TT tak uvidim na koho narazim 😎

michaelaha
12. zář 2008

ahojte babenky, čítala som si všetko čo ste tu písali. ja tiež čakám bábo, už len 4 týždne...
Priateľ je Čech, ja som v CR pracovala pol roka.
zaujala ma informacia, o ktorej ste tu písali, že je možné dostať porodné aj v CR aj SR,
dajte mi vediet ak sa to niekomu podarí 😀
MImochodom, ja si myslím že ak budem chciet vybaviť pre malú aj slovenské občianstvo (české
dostane automaticky) ani netreba íst do Blavy, myslím si že stačí embasáda v CR.
Pozrite sa na to:
http://www.slovakemb.cz/index.php3?act=32 😎

sisa88
12. zář 2008

ahojte...no ano, jeliska mas pravdu, na tych uradoch, ako som vyssie pisala, v SR mi na jednu vec odpisala rozne,ked som si vybavovala pridavky na SR, musel podla zamestnankyne UPSVR doniest moj manzel potvrdenie z CR ze nepobera ten pridavok, a ich sefka riaditelka uradu mi zase povedala, ze to tlacivo si je povinny urad sam vyziadat s krajiny v ramci EU....tak vidite,...tak som to nakoniec urobila tak, ze som si ten mail vytlacila a isla tam s tym...a aj ked zacala pytat to potvrdenie , ked osm ukazala mail od ich najvyssej, tak to slo aj bez toho..neskutocne...fakt.ale to je jedno..ja by som chcela , aby sme hlavnemali to zdravotne, pretoze platit za vseto to nie je sranda a komercne poistenie tieznie je dlhodobe riesenie..ono je to komplikovane hlavne tym,ze som zamestanec aj trvaly pobyt mam v SR..ten pobyt sa da zmenit rychlo..len som chcela vediet, ci nie je jednoduchsia cesta , lebo vraj sa to da...tak si skusim preluskat tu stranku a uvidim....a kde sa vybavuje CR obcianstvo? myslim,ze by som to aj ja aj mala mat automaticky nie? ma to nejake vyhody mat dvojite obciastno? mate to aj vy?

androna
12. zář 2008

sisa ja neviem jak to je s tym stahovanim do ciech a trvalym pobytom.pocitam ze manzel je cech a uz ste viac ako rok manzelia???s tym ceskym obcianstvom to neni take jednoduche.mas na to narok po nejakej dobe trvaleho pobytu v cechach neni to automaticke a dvojite obcianstvo uz myslim nejde.slovenskeho sa budes musiet zriect.ja o tom uvazujem za par rokov.mozno.

sisa88
12. zář 2008

androna, diky..ano sme manzelia🙂ja zijem tu, akurat som pracovala v SR a tympadom som tam mala aj trvale bydll...nevadi, vyriesim to komercnym poistenim zatial a dalej uvidim..s tym obcianstvom mas pravdu, my mozme mat len jedno, ale cesi mozu mat oba si myslim...

androna
12. zář 2008

ciste teoreticky neviem ci uvazujem ale spravne.najskor by som vybavila trvaly pobyt na cudzineckej policii.a s tym sla potom na urad prace a socialnych veci a ziadala o rodicovsky prispevok.ale asi by to slo iba tak ze by si v BA pracu skoncila a tu sa hlasila ako nezamestnana.v tom pripade by si ale mala narok iba na tu najpomalejsiu formu rodicaku a to 7600 a potom 3800 na 4roky.a tym padom by ti stat platil i zdravotne poistenie.ak by si chcela vyhodnejsi rodicak tak by on mohol ziadat manzel. neviem ale ci sa nemylim?
a k dvojitemu obcianstvu deti maju narok na obcianstvo oboch rodicov ale my si ako slovenky nemozeme vyzenit obcianstvo naviac.jedine sa jedneho vzdat a druhe prijat.

sisa88
13. zář 2008

androna diky, tak aspon ze deti mozu mat obe obcianstva...a manzelia vyzenia SK, aspona mojzu mat 2 vodicaky 😀 ( zartujem)..ok, pracu koncit nechcem, to by bolnezmysel v mojom pripade, takze asi skusim sa popytat a ak to nebude vyhodne, tak ostanem tak ako som do skoncenia materskej a zatial si budeme platit komernce zdravotne poistenie...mozno budem prekvapena, lebo jedna znama mala podobny problem, ale ta sla zo SK do CR ale je ceska ale pracovala na SK a narok na rodicak jej vznikol , tak neviem..diky aj tak..pekny vecer,

jeliska
15. zář 2008

ahojte 🙂 sisa88 ja by som sa na tvojom mieste popytala na ceskych uradoch mozno by ti dali rodicovsky prispevok 😕 no to ale neviem urcite skus sa spytat.A co sa tyka pobytu ak by si si aj vybavila trvaly neviem ci by si mala narok na rp ked si predtym a este aj teraz pracujes na Sk 😒 jedine ze by ste sa dohodli s manzelom

jeliska
15. zář 2008

sisa88:prave som si vsimla ze mas tiez Elisku 🙂 chcem sa ta este spytat kde je ona poistena ak nie je v cechach tak by som ju odhlasila zo Slovenska a prihlasila by som ju tu No neviem ako ty

luciakubista
15. zář 2008

ahojte baby, sorry,ze vam tu skacem. Ja zijem v CR 6 rokov a som vydata za cecha,mam trvaly pobyt.
Ja som ho ziskala svadbou,ale teraz uz to nie je tak jednoduche, musis tu pracovat a nejaky cas pobyvat. S obcianstvom je to tak,ze musis mat aspon 5 rokov trvaly pobyt v CR.
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-d...
inak j mam v tom tiez zmatok,hlavne ohladom toho obcianstva 🙂

luana30
16. zář 2008

ahojte som tu prvy krat ale hladam niekoho kto ma taky isty problem ako ja ...poberam z cr rodicovsky prispevok zamestnala som sa na polovicny uvezok ked som si to vybavovala tak som volal do cr ci možem pracovat popri rod prispevku oni no jasneeeeeeee len nesmie dieta do skolky a teraz mi stopli z jedneho dna na druhy aj rodič prispevok aj rodinne pridavky ..poslala som im tam zmluvu a teraz cakam ako truuuba na vysledok neviem nacom som a som hrozne z toho nervozna neviete niekto ako to dopadne ? ja len dufam že mi rodic nezoberu.... ☹

mata.mata
17. zář 2008

luana, koli zamestnaniu Ta nepripravie o rodic. prispevok, pracovat mozes 😉

mata.mata
17. zář 2008

😕 😕 😕 no ak sa niektorej z Vas fakt podari dostat porodne v CR i SR, tak to klobuk dole pred Vami, mne sa to nepodarilo ani v CR ani v SR... 😠 pretoze jedna z podmienok pre ziskanie porodneho je, ze ste ho nedostali uz niekde inde 😉

androna
17. zář 2008

mata no ja som tiez zvedava jak tie dievcata dopadnu.mne to pride divne.

mata.mata
17. zář 2008

divne, no je to protizakonne, ale ak sa to niekomu podaarilo, neprisli Vam na to a nemuseli ste to vracat, tak ste sikovne 🙂

adina22
17. zář 2008

ahojte baby....nepatrim k vam (zijem na SR),ale predtym som v CZ ista cas zila aj porodila dcerku.O porodne som ziadala v CZ aj som ho dostala,ale uz rodicovsky prispevok poberam na SR.Ked som ho sla vybavovat,pytali sa ma ci som ziadala o porodne v CZ,myslim ze oni si to potom overuju a nie je mozne ziskat porodne tu i tam.

rybenka79
17. zář 2008

adina22... a preco rodicovsky uz neberies z CR? Ja som pracovala v CR a mam uplne vsetko odtial stale... no porodne mam zo SR, nakolko mam SR obcianstvo a rodila som v BA

adina22
18. zář 2008

rybenka - no preto,ze otec (slovak) malej si to 'rozmyslel'',ostala som sama s malou a musela sa vratit k nasim na SR.Ak by som ziadala o RP tam,tak sa k tomu viaze aj zdravotne poistenie a to by mi komplikovalo veci,kedze vsetky vysetrenia a ockovania by som musela chodit s malou tam a kedze je to dialka bolo to nevyhovujuce.Ale premyslam,ze ked mala podrastie pokusim sa vratit.Uvidime...

sisa88
20. zář 2008

Jeliska- diky...Eliska je poistena na SR...ale kedze by som ju odhlasila zo SR, tym padom by som tam asi uz nemohla poberat tie RP a PND, ale ja by som tam stale ostala zamestnana..mne to pride take komplikovane, ze asi najjednoduhcsie je asimat komercne poistenie v CR aby som tu mohla mat zdravotnu starostlivost a mat vsetko zatial v SR ( predpokladam, ze by som narok na RP aj tak v CZ nemala, kedze som pracovala v SR)....predpokladam,ze ty zijes v prahe uz dlhsie, takze taky problem asi nemas 😀

jeliska
22. zář 2008

ahoj sisa88 no ja zijem v prahe 4 rok no nevim s tym komercnym poistenym 😖
bola si sa spytat niekde na urade?Ja som natrafila na jednu super pani tu v Ph ktora sa zaobera materskou a davkami a je uplne super 😎 mozem jej zavolat hocikedy a vzdy ma na mna cas a povie mi co a ako prave v piatok mi nenabehla materska ako ma tak som volala na financak chvilu trvalo kym mi ju prepojili ale stalo to za to 😀 hned mi vsetko vysvetlila ,ze som im posielala rodny list Eliskin a dosiel im az 16 tak mi opozdili matersku ale ze uz to bude chodit normalne.Bola zlata aj som sa jej povypytovala co mam na srdci a povedala mi ze hocikedy jej mozem zavolat 😉 ja patrim pod prahou 7 takze tam si vsetko vybavujem skus ist na ten svoj okresok a mozno na niekoho natrafis 😉
Co sa tyka toho porodneho tak bud si ho poziadate na sk alebo v cechach nie tam aj tam 😉

rybenka79
25. zář 2008

adina: ..ja som poistenec CR, ale mam karticku aj SR poistovne s ktorou chodim vsade tu, uuuplne vsetkych doktorov mam tu na SR aj povinne prehliadky a nemam ziaden problem. V CR som podpisovala prehlasenie ze sa zdrziavam na SR viac ako 4 dni z tyzdna (neviem presne) a oni to za mna vyriesili zo SR poistovnou.
Moj syncek je iba a len poisteny na SR, s cechmi nema nic spolocne a ved zan plati poistne stat tak s tebou to nic nema spolocne.
Inak na 100% ti patri doplatok rodicovskeho prispevku do sumy co je v CR, slovaci tu almuznu a zvysok do tej vysky cca 7tis czk cesi!!!! ...moj kolega to tak ma, on slovak zena tiez, byvaju SR a jej to teraz vybaval a v pohode.
A o tomto vsetkom by ti mali povedat aj u nas!