Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

evaviki
9. led 2012

@eustoma dotaaaaz.. Ako sa manželovi podařilo, ze ma dvojité obcianstvo???? Aj já chceeeem a zatial to vyzera tak, ze mám smolu ☹

eustoma
9. led 2012

@evaviki ziskal to narodenim. ma otca cech, mamu slovenku.

evaviki
9. led 2012

@eustoma hmmmmmm, tak to mám smolu ☹

eustoma
9. led 2012

@evaviki pokial viem tak dvojite obcianstvo v cr mozes mat iba narodenim, ine moznosti nesu. inak by si sa vzdy musela vzdat jedneho obcianstva, aby si ziskala druhe. takze myslim ze to nepojde.

evaviki
9. led 2012

@eustoma to ano.. Ale napr. stryko ma obe obcianstva, vzdal sa sk, poziadal o česke a potom znova o slovenské... Teraz ( cca dva roky dozadu) ale Slovaci zakázali dvojité obcianstvo. Tak snad to zase zrusia

eustoma
9. led 2012

@evaviki ano to sa dalo, ale pisem, ze teraz to nejde. ne ze to neslo.

teufelchen
10. led 2012

@bajka1 mám manžela Čecha...a som Slovenka...a na tých papieroch už máš priamo kolonku kde zaškrnteš, že si nežiadala v danej krajine kde žiješ o porodne 😉

bajka1
10. led 2012

@evaviki No slovaci dvojite obcianstva zrusili ☹...Zevraj kvoli Madarsku, tiez som chcela, ale nebudem to teraz asi riesit. zatial ostavam na prechodnom pobyte, ked trvale bydlisko som neziskala ani vydajom ☹...

@teufelchen Oki, tak sa musim na to pozriet a stiahnut si formulare, snad to bude oki, ty si si uz ziadala?

kisasonka83
10. led 2012

ahojte maminy,chcem sa opytat ci neviete kedy chodi rodicovsky prispevok na ucet pre mesto Praha.Nastupila som minuly mesiac na rodicak so synom a vobec netusim kedy to chodi na ucet,ci do 15dna v mesiaci alebo neskor diky

teufelchen
10. led 2012

@bajka1 Este nie..na Vianoce som si bola pre papiere a vo februári sa chystám na Slovač, lebo chcem tam dať malú pokrstiť tak rovno odovzdám formuláre 😉

teufelchen
10. led 2012

@kisasonka83 rodičák ako kedy...ale vačsinou som ho uz 7 mala na účte..aj keď posledné mesiace mi chodil až okolo 15-teho 😒 ja mam zase problem ze 11.12 som nastupila na matersku a ta mi stale nedosla ☹

bajka1
10. led 2012

@teufelchen Ja som nastupila na matersku 10.12. a tiez mi este neprislo 🙂...A pozeram, ze mas podobnu situaciu ako ja 🙂. Tiez planujeme potom dat pokrstit prcka 🙂...

teufelchen
11. led 2012

@bajka1 aj termín sme mali skoro podobný..ja som mala rodit 22.1.2012 ale hold som musela porodit skor 😖 aj prvého som krstila u nás doma na Orave..aj malú chcem tam 😉 snad to porodne dostaneme 😉 hooodne by bodlo 😀

bajka1
11. led 2012

@teufelchen Nooo, nieco hovor, ved tu v Cechach nic moc, neviem preco to zrusili, aspon pre prve bubulko by bodlo...☹. Ale tak hlavne, ze ste zdravi, aj mne predpovedali, ze skoro porodim a stale drzime 😀...Drzim teda palce, nech to porodne dostaneme 😉.

evaviki
11. led 2012

@kisasonka83 podla zakona do 30teho dna nasledujuceho mesiaca.. obvykle mi chodil 7., ale poslednu dobu nejak vzdy neskor..

bajka1
11. led 2012

@teufelchen Dnes mi prisla konecne materska...🙂

teufelchen
11. led 2012

@bajka1 jjj aj mne..a som celkom rada...lebo mi vypočítali viac ako pred tromi rokmi 😀

bajka1
11. led 2012

@teufelchen No tak to sa mas 🙂, A ty si isla z rodicovskej dovolenky rovno na matersku, ci az z prace?

teufelchen
12. led 2012

@bajka1 Nie išla som z rodičovskej na materskú..mala som 3-ročnú variantu a malému budú 3 roky 2.2.2012..takže som ukončila rodičák na neho 11.12.2011 a nastupila na matersku s malou 😉

teufelchen
12. led 2012

@bajka1 vy máte moj obdiv v tom, že si nepoviete pohlavie 😀 na to som ja ujetá 😀

stanushqa85
15. led 2012

Mile maminky slovenky co ste z Prahy, prosim vas dostali ste rodicak? nechodilo vam dake tlacivo na podpis?Dakujem

stanushqa85
15. led 2012

@kisasonka83 no ja tiež riešim rodicak, zatial mi neprisiel tak neviem co sa deje. minuly rok takto v januari tiež neprisiel az ked som sa ozvala trebalo podpisat dake papiere, tak dufam ze teraz to neni zas to iste, bo ja som uz na SR..

kisasonka83
15. led 2012

@stanushqa85 ahoj ano rodicak mi dosiel uz 12.1.na ucet,ten mam ale v ceskej CSOB a ja som s detmi na Slovensku,mne inak chodi rodicak z Prahy 10

stanushqa85
15. led 2012

@kisasonka83 no ja mam tiez v ceskej CSOB,chrrr, no uvidim zajtra inak tam budem musiet volat-co sa mi moc nechce, mne by to mali posielat z Ph6 al. Ph17.

kisasonka83
15. led 2012

@stanushqa85 mne sa nieco mari ze v cechach bola nejaka zmena ohladne dlzky rodicaku,ale neviem o co islo ☹

stanushqa85
15. led 2012

vraj ide oto ze matka ma narok na 220000Kč, kt.sa jej rozdelia do 2,3 al. 4ročnej varianty, podla toho ako sa rozhodne.snad som to spravne pochopila 😅
@kisasonka83

monulienkamt
16. led 2012

ahojte, je tu nejaka Martincanka, ktora si uspesne vybavila rodicovsky na Slovensku a ma aj doplatok z Ciech. Mne totizto pani na urade zistuje, ci si ho mam vybavit najprv na Slovensku alebo v Cechach, nemozem sa jej dovolat, tak neviem, kde mam zacat. Dakujem

iva103
16. led 2012

Ahoj vsem, jsem Slovenka, mam trvaly pobyt v CR, pracuji v CR, muj manzel je Cech. Ja zatim nemam ceske obcanstvi (zejmena kvuli vysokemu spravnimu poplatku). V dubnu se nam narodi miminko. Nevite nahodou jake obcanstvi miminko ziska, kdyz se urcite narodi v CR? Jde mi hlavne o to, co je potreba vyridit, aby dostalo ceske obcanstvi. Myslim ze trvaly pobyt bude mit stejny jako mame oba s manzelem, tj. v CR. Diky za radu.