Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

rybenka79
25. zář 2008

sisa88: ..CR a SR maju extra dohodu v zdravot poisteni, aby sa zabranilo dvojitemu plateniu poistneho (nie komercneho). Nepamatam si cislo tlaciva, ale na zaklade neho co ti daju na SR vypisat, pojdes do CR poistovne a vydaju ti preukaz ako cechovi rovnaky a nic neplatis... komercne poistenie su zbytocne vydavky aj sa jedna o CR

simka123
27. zář 2008

Ahojte , chcela som sa spytat či niekto neviete , ako to je s doplatkom materskej z CR . Počula som , že slovenky už nemajú nárok na tieto doplatky . Ja pracujem 10. rokov v CR ,zmluvu mám na dobu neurčitú ,trvaly pobyt mám na Slovensku aj manžel . Moja kolegyna si to všetko vybavila , bude doma 2 roky a CR jej dá doplatok do 11 300 kc , ale minuly mesiac mi telefonovala , že už to padlo počuli ste to niekto ?

sisa88
29. zář 2008

rybenka79- to je super sprava , to by si mi vyriesila problem...takze staci mi zavolat a ist do VSZP v Bratislave a vybavia to na pockanie? a potom uz len tu do VSZP ( neviem ci tu je ale asi ano) a daju mi amojej` dcere karticku??vdaka

sisa88
29. zář 2008

rybenka este jedna vec, takze staci podpisat to prehlasenie a nevadi,ze som na materskej? nepytaju sa dovod, preco sa zdrziavam mimo SR ( mozno hlupa otazka, ale mna uz nic neprekvapi)? eln si chcem byt ista, ze v SR o tom vedia🙂)))ja predsa kvoli poisteniu nebudem rozviazovat prac. pomer v SR pocas materskej dovolenky, aby som si to vsetko mohla presunut do CR...dakujem Tipekne...a ty sa teda teraz zdrziavas v SR alebo v CZ?, predpokladam,ze si na materskej, mas rovanko stare dieta ako ja.

rybenka79
30. zář 2008

sisa: neviem ci na pockanie, ja som to vtedy vybavovala v TT a Prahe a islo to na pockanie... teraz ked nieco riesim tu v BA pokial nejdem hned za veducou alebo s hukotom tak akoby nic neslo vyriesit...

ja som na rodicovskej dovolenke a zijem v BA, ale vsetko poberam iba a len z CR a neplanujem sa vratit hned do prace i ked tam s malym sem-tam vybehneme na vylet do Prahy 🙂

sisa88
30. zář 2008

rybenka- uhm, takze si na materskej doma v SR...s tym hukotom to poznam, tiez mam svoje skusenosti z pridavkov na deti!kedy ma chceli poslat s formularom do CR...az som si to dala potvrdit od ich riaditelky uplne najvysssej cez mail, vytlacila to a ukazala im to a zrazu sme nic nemuseli..co uz...ale vo VSZP zatial boli OK, som zvedava ako teraz, ci to nepopru ze take nieco existuje🙂))))idem do BA 16-17.10 tak som zvedava..planujes sa do prahy vratit?alebo ste sa uz uplne prestahovali do SR?

adula770
30. zář 2008

prosim poradte, som zufala. v aprili som sa dozvedela, ze som tehotna. do vtedy som bola zamestnana na dobu urcitu do jula 2008. kedze moja praca nedovoluje pracovat tehotnym zenam, nastupila som na nemocensku. ta mi bola 25.9 ukoncena s tym ze 26.9 nastupujem na matersku(termin porodu 21.11). z roboty mi ale povedali ze na matersku nemam ako cudzinka narok. je to pravda? ako to mam riesit?

mata.mata
30. zář 2008

adula, si slovenka v CR??? ak ano, tak si mozme podat ruky 😀 😀 😀 ja som to iste riesila minuly rok... 😠 😠 😠

adula770
30. zář 2008

ahoj mata. ano som slovenka. mozes mi poradit?

rybenka79
30. zář 2008

narok na matersku ma kazdy, kto platil socialku tych cca 270 dni pred porodom.. je to jedno aky typ pracovneho pomeru tam je, ide im o odvody.

...ja som cudzinka, bez povolenia na pobyt, zamestnane som bola 2 roky pred porodom v CR a uuuplne vsetko mam a stale poberam z CR i ked zijem v BA..

adula770
1. říj 2008

mne povedala moja zamestnavatelka, ze si mam predlzit nemocensku o dva tyzdne s tym, ze na matersku potom nenastupim 8 ale 6 tyzdnov pred porodom. Dnes som s tym bola u doktora, lenze ten uz poslal ukoncenie nemocenskej.

luciakubista
11. říj 2008

ahoj baby,neviete mi poradit? som slovenka zijuca v CR,mam tu trvaly pobyt,manzel je cech,narodila sa nam dcerka a ja neviem ci je potrebne ju zapisat do slovenskej matriky. Na strankach ambasady maju napisane ze musi mat prehlasenie o tom,ze ma obcianstvo SR a my jej chceme nechat len obcianstvo CR...moc dik

androna
11. říj 2008

Luciakubista nemusis ju zapisovat ani vybavovat obcianstvo na sk.ale ma nan narok.ja osobne som malemu nechala vystavit slovensky rodny list a tym padom ma narok na obcianstvo keby sa tak nahodou casom rozhodol tam zit,alebo v buducnosti.ale neni to potreba.ak by si to chcela tak musis najprv nechat cez ambasadu zmenit cesky rodny list na slovensky.no a este jedna rada nechajte si malej urobit vlastny cestovny pas,aby si s nou mohla cestovat i ty sama.je platny 5rokov.

luciakubista
12. říj 2008

androna,moc dik. Ja som s tym pasom citala,ze sa vydava max 1 rok pre take miminka,ale neviem si predstavit jak ju odfotia 😅 som rada,ze mam o starost menej 🙂

androna
12. říj 2008

odfotia.my sme fotili v 3tyzdnoch.a bol na 1rok.mali sme a teraz uz je na 5rokov

alenka111
16. říj 2008

Ahoj holky, snáď mi poradíte. Som slovenka, žijem v čechách 3 rok , mám priateľa čecha a som těhotná.
rodi´t by som chcela v čechách, ako to je s materskou a porodným? Porodné sa vraj má žiasať v krajine trvalého pobytu - ten mám na slovenku, v čechách len prechodný.
S priateĺom plánujeme svadbu tak za 2 roky. myslíte že bude nejaký problém so soc. a zdravotným ak budem na materskej?

ďakujem
Alena

vojtisek2007
16. říj 2008

alenka - a ty jsi v ČR pracovala a odváděli jsi si zdravotní a sociální pojištění ???

alenka111
16. říj 2008

Ano, ešte stále pracujem. Všetko za mňa platí zamestnávateľ.

vojtisek2007
16. říj 2008

alenka:

podle zákona o státní sociální podpoře (z. č. 117/1995Sb., §3) náleží dávky SSP (tedy i porodné a rodičovský příspěvek) pouze občanům hlášeným k pobytu na území ČR alespoň 365 dní, tuto podmínku musí splnit i všechny společně posuzované osoby. Avšak podle Evropských zásad má výdělečně činný občan Evropské Unie nárok na dávky, které jsou poskytovány občanům země v níž pracuje přesto, že tato země není jeho původní vlastí (Nařízení Rady 1408/71, část I., článek 2 - 4).
😀 Proto je možné pobírat dávky státní sociální podpory v ČR, i kdyby nebyla splněna podmínka občanství nebo 365 dní pobytu, která je dána zákonem o státní sociální podpoře. 😀

...takže jestli splníš podmínku 270dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou, tak tady máš nárok pobírat dávky, ikdyž zde nemáš trvalý pobyt.

alenka111
16. říj 2008

ďakujem, si zlatíčko. 🙂 🙂

vojtisek2007
16. říj 2008

😉 nemáš za co... 😵

nn08
23. říj 2008

ahojte,prosim vas o radu.Mam 17,zijem v cechach a s priatelom cakame babo.Trvaly pobyt mam na Slovensku.Zatial este chodim do skoly,tak vas chcem poprosit,aby ste mi poradili.ci budem dostavat matersku a potom ci tu v cechach alebo na slovensku.Na Slovensko sa velmi neplanujem vratit,tak by som chcela vediet ci budem mat tu narok na nejake peniaze,matersku,rodicovsky prispevok,porodne.Prosim poradte mi.Dakujem vam.

nn08
23. říj 2008

ahoj....potrebujem radu.Mam 17,zijem v cechach a s priatelom cakame babo.Trvaly pobyt mam na Slovensku,ale tam sa vratiti neplanujem.Chcem sa spytat ci anhodou neviete na co mam a ci mam narok na matersku a potom kde,tu v cechach alebo na slovensku.ci mam narok na rodicovsky prispevok,porodne a tak...Aby som nezabudla,zatial chodim do skoly.Prosim vas poradte mi dakujem velmi pekne

androna
23. říj 2008

nn08 zijes v cechach a do skoly chodis kam? v cechach?podla toho co si popisala si myslim ze narok na socialku a porodne mas na slovensku.v cechach by si musela mat odpracovanych 270dni aby si mala narok na cesku matersku i rodicovsky prispevok.a ako to mas so zdravotnym poistenim?

vojtisek2007
23. říj 2008

nn08 - jestli chodíš do školy v ČR - tak jsi zde účastna nemocenskéh pojištění ,které za tebe platí stát - takže když studium přerušíš, tak budeš mít nárok jak na mateřskou, tak na porodné i rodičák....myslím že to u tebe bude stejné, jako u českých studentek....

nn08
25. říj 2008

zijem v cechach,aj tu chodim do skoly.A poistena som tiez tu samozrejme.Dakujem vam zatial pekne,budem velmi rada,ked mi poradite este viac.🙂dakujem moc

androna
26. říj 2008

nn08 tak pre teba v tom pripade plati urcite to co pisala vojtisek.

vojtisek2007
27. říj 2008

nn08 - takže až ti dr.vypíše nástup na mateřskou - tak k tomu dni budeš muset přerušit studium - to je jedna z podmínek, aby jsi dostala mateřskou - to potvrzení doneseš do školy, a začneš dostávat mateřskou - bude to 6-8 týdnů před porodem, mateřská trvá 28 týdnů, pak si zažádáš o rodičovský příspěvek - který si můžeš vybrat na tři nebo čtyři roky - když si vybereš na tři roky budeš dostávat 7600,-Kč, když si vybereš na čtyři roky budeš dostávat do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3800 - při rodičovském příspěvku si můžeš i přivydělávat, není omezené kolik 😉

anezena
29. říj 2008

ahojte baby,
chcela by som poprosit o radu:
sestra zije 3 roky v Cechach, kde aj pracuje a je aj poistena. Je vydata - manzel Slovak, ma tam prechodny pobyt a teraz v juni sa im v Cechach narodial dcera, ktora ma cesky rodny list.
Sestra prisla teraz na SK - lebo si chce vybavit porodne, kedze na SK je vyssie.
Ale na urade prace, soc. veci a rodiny ju odbili, ze najprv ma prvotny narok v CR, kdesi ma poziadat. Na SK narok aj tak nema. CO je na tom pravdy? Ja som si teraz pozerala ten zakon, a vychadza mi z toho, ze narok ma. Len to musi do 6 mesiacov dietata vybavit.
Ako ma postupovat? Vdaka za radu.

vojtisek2007
29. říj 2008

anezena - tvoje sestra má opravdu nárok v ČR na porodné i na další dávky, jako mateřská a rodičovský příspěvek a myslím si, že čerpat ještě jednou porodné někde jinde - třeba v SK už prostě nelze......do jakého zákona jsi koukala ???