Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

kaceenka
5. lis 2011

mne by to bez slovenského rodného listu a slovenského rodného čísla malého nedali..asi na každom úrade je to inak..inak neviem. Pani mi zabielila to čo som mala už vyplnené (tj.české rodné číslo a trvalý pobyt v čechách) a mohla som to prepísat.inak by mi to nevzala..

kisasonka83
6. lis 2011

prosim nikto mi neviete napisat co vsetko potrebujem dolozit na urade pri ziadosti o rodicovsky prispevok na Slovensku?samozrejme okrem tej ziadosti o RP,co este?Ja som si ziadala len v cechach ,na slovensku nie a potrebujem vediet co je potreba k ziadosti tu na SK,prosim ,prosim ☹

eustoma
6. lis 2011

@kaceenka no s CR rodnym cislom ti to nedaju, ale daju ti to bez slovenskeho rodneho cisla. a trvaly pobyt vyplnujes svoj, nie dietata, takze i tak nevidim dovod preco by dieta malo mat trvaly pobyt. kazdopadne to, ze nie je potreba sk rodne cislo je pravda. uradnicka si v takom pripade vyplni datum narodenia a za loimitko da 0000. ak to niekde tvda inak, tak sa vyhadat.
@kisasonka83 co potrebujes k rodicaku na sk neviem. pozri si stranky uradu prace a socialnych veci, tak mas vsetko napisane.

mataharyy
6. lis 2011

@kisasonka83 Já potřebovala pracovní smouvu (mou a manželovo), rodné listy všech dětí do patnácti let, doklad totožnosti, potvrzení o trvání prac. poměru (ale to se myslím při normálních žádostech nedokládá) a to je tuším vše 🙂

kaceenka
6. lis 2011

@eustoma trvalý vyplnuješ i malého..je tam na to kolonka...a bez rodného by to tiež nebolo...ja už peniaze mám na účte a verím tomu, že v každom meste to robia inak...to je moja skusenost..najlepšie je proste zájst si tam a spýtat sa čo je k tomu potreba...

eustoma
6. lis 2011

@kaceenka alebo napisat na ustretie uradu prace a rodiny a tam odpisu 😉. ja so0m to cez ustredie zistovala a bolo to tak ako pisali.
trvale dietata as iba v kolonke od dr.
penoiaze uz mam tiez na ucte 😉

andrejka77
11. lis 2011

Ahoj žienky ktora pobera rodičovsku mali ste zvyšenie mne dnes prišlo až 8100 korun na učet a chodi 7600 🙂

ciernavila
11. lis 2011

@andrejka77 no mne este nic neprislo ☹

eustoma
11. lis 2011

mne prislo akurat rozhodnutie a poberat bude 11.400,- to mi pride ako to o co som ziadala, takze ziadne navysenie.

andrejka77
11. lis 2011

@ciernavila tak mne chodi 11-12 a pozerala som na nete tak som nič nenašla že by sa zvyšovala skôr naopak a pridavok na dieta poberam zo Slovenska takže to asi nebude ono 😒 zvlaštne potom ked tak daj vediet ked ti pridu

adelii
16. lis 2011

Ahojte baby,poprosim o radu.Som zamestnana na SVK,momentalne na PN,zijeme v CR,ale mam tam len prechodne bydlisko.V CR si neplatim ziadne poistenie.Neviete mi poradit,ak budem rodit v CR,budem si musiet platit porod? Prosim IP.Velmi dakujem za odpoved! 🙂

luthy22
17. lis 2011

Ahojte babenky,
môj príspevok bude trochu dlhší, kto nemáte čas, tak sa vopred ospravedlňujem.
Hľadám informácie, no zatiaľ mi internet nechce vydať svoje poklady, tak sa pýtam tu s vierou, že mi niekto pomôže.
V januári sa sťahujem za priateľom do Brna. Ja mám slovenské občianstvo, priateľ české.
1. Musím si nahlásiť prechodný pobyt v Brne? Trvalý mám zatiaľ tu na Slovensku.
2. Ako je to s poistením? Poberám len invalidný dôchodok a priateľ v čechách rovnako. Obaja sme nevidiaci, priateľ pracuje na štátom dotovanom mieste.
Ja zatiaľ v Čechách prácu nemám. Mám iba európsky zdravotný preukaz. Bude to stačiť, alebo sa mám na poisťovni nahlásiť?
Mám na slovenskej poisťovni ohlásiť že prechodne bývam v Čechách, alebo si to poisťovne medzi sebou vykomunikujú cez EZP?
Nakoľko nepracujem, odvody za mňa platí štát. Dôchodok mi do Čiech bude vyplácaný zo Slovenska, to som sa už dozvedela.
3. Zatiaľ ešte niesme s priateľom zobratí. Je lepšie kvôli papierom sa zosobášiť v Čechách, alebo sa dá počkať? Aké nevýhody mi z toho plynú?
Získam niečo, ak by sme sa vzali?
4. Ako je to s občianstvom? Ak by sme sa vzali v Čechách, strácam slovenské občianstvo a nadobúdam české?
A rovnakoaj s poistením?
Mám v tom zmätok a budem vďačná za každú radu.
Kto môžete, napíšte prosím svoje skúsenosti buď sem, alebo na mail
gogolakova@nextra.sk
Ďakujem veľmi pekne za váš čas a pomoc.

evaviki
17. lis 2011

@luthy22 Ahoj, odpovedat na vsetko neviem, ale snad aspon trosku 🙂 Prechodnyy pobyt si mozes, ale nemusis nahlasit. Povinnostou to nie je, ja som tu bola tri a pol roka bez neho a nepotrebovala som ho. Potrebovala som ho az vtedy, ked sme kupovali auto a malo byt napisane na mna.. Potom este na hypoteku, ale to nepozaduje kazda banka. Poistenie ti poradit neviem, ale keby sa ti nieco stalo, tak ta urcite osetria aj na zaklade slovenskeho preukazu. Co sa tyka svadby, zalezi na tom, ake papiere mas na mysli..
Na obcianstvo potrebujes mat 5 rokov prechodny, potom mozes poziadat o trvaly pobyt. Ak by ste boli manzelia, tak mozes poziadat o obcianstvo po roku trvaleho pobytu, inak az po piatich rokoch..

kvetinkaivanka
17. lis 2011

@luthy22 s poistením moc neporadím,ale občianstvo nezískaš len tak.Po 5 rokoch možeš v ČR zažiadať o trvalý pobyt v ČR,alebo ak budete manželia,tak o trvalý pobyt možeš zažiadať po roku manželstva.S občianstvom je to zložitejšie,ale ak budeš mať v ČR trvalý pobyt,tak možeš všetko ako s občianstvom,len nemožeš voliť!

eustoma
18. lis 2011

@luthy22 skusim na co to podvedat.
1.Trvaly si na Slovensku nechaj, aspon zatial. Neplynuli by ti s tym ziadne vyhpody. Ak planujete casom rodinu, tak zatial funguje to, ze ak mas trvaly na Slovensku mozes ziadat o porodne tam, kedze je vyssie ako v CR. K prechodnemu pobytu je lepsie prihlasit sa, nie je to povinnost. Prechodny pobyt potom usetry niektore papierovacky (napr. hypoteka, pripadne i komunikacii s poistovnou).

2. Neviem ci nebude nieco ovplyvnovat to, ze poberas invalidny dochodok. Kazdopadne bezne to funguje takto: S poistenim je niekolko moznosti. Bud si mozes ponechat Slovenske poistenie, v prislusnej poistovni si vybavit formular na dlhodoby pobyt v inej krajine EU (zabudla so cislo). Nasledne sa s prislusnym formularom prihlasit do poistovne v CR. DDostala by si karticku poistenie v CR, zaroven by si mala aj karticku na Slovensku.
Druha moznost je, prihlasit sa v CR k poisteniu partnera. Toto neviem ci ide aj keby ste neboli manzelia. Tam by to fungovalo tak, ze by ste zasli do poistovne, manzel by ta prihlasil k svoju poisteniu, ty by si dostala CR preukaz a nasledne sa odhlasila so zdravotnej poistovni na Slovensku.
EU preukaz by ti na dlhodobe fungovanie nestacil, ten je na akutne osetrenia. Poistovne si toho moc nevykomunikuju. Aj ked maju k tomu moznosti, komunikacia im moc nejde.

Za nejakych okolnosti, ak budes dlhsie v CR, tak ak je CR dochodoch za danu invaliditu vyssi, tak mozes poziadat o dorovanie. V tomto pripade by si uz ale musela splnat nejake podmienky, ako napriklad trvaly pobyt. Presne podmienky neviem.

3. Sobas je otazne ci je to lepsie. Napriklad kvoli poistovni to vyhoda byt moze, ze ta prihlasia k manzelovej poistke. Prechodny pobyt/trvaly pobyt - tam to je jedno ci ste manzelia. Pre pripadnu hypoteku je tiez jedno ci ste manzelia. Ak ste obaja invalidi, tak je mozno lepsie si prejst na ake socialne zvyhodnenia mate narok, resp. na ake ma priatel narok a podla toho sa orientovat. Mam na mysli nejake socialne zvyhodnenia - podpora byvania a tak. Neviem ci na nejake veci by prave nevznikol narok, pripadne ak by ste neboli manzelia by ste mohli byt posudzovany inak. To chce si zistit konkretne na vasej situacii a spojit sa s poradcom na socialke.

Priamo sobasom neziskas nic konkretne, avsak si myslim, ze tym, ze ste oba na invalidno dochodku mozte mat ako manzelia narok na nejake dalsie davky od statu, co by zaze nemuselo byt zle 😉

4. add obcianstvo. Sobasom neziskas obcianstvo. To mozes ziskat az po tom ako ziskas trvaly pobyt a tusim po 5 rokoch od trvaleho mozes ziadat o obcianstvo. Ak by si vsak chcela pbcianstvo CR, musis sa vykupit so Slovenskeho obcianstva. Trvaly pobyt mozes ziskat na zaklade zlucenia rodiny, ale to by ste uz museli byt manzelia. Inak musis byt na prechodnom pobyte 5 rokov, aby si mohla ziadat o trvaly v CR. Osobne doporucujem ponechat si SLovenske obcianstvo a taktiez trvaly pobyt na Slovensku, ak planujete rodinu. Ak rodinu neplanujete, tak je rozumnejsie si vybavit trvaly pobyt v CR. Inak k vsetkym veciam pre fungovanie trvaly pobyt v CR nepotrebujes na vsetko ti postaci prechodn pobyt.

luthy22
18. lis 2011

@eustoma Ďakujem krásne za odpoveď. No vyzerá to poriadne zamotane. Každopádne, trvalák nechávam na Slovensku, v CR si vybavím prechodný pobyt a to poistenie musím prekonzultovať na poisťovni. Neviete náhodou, aké číslo má ten formulár, o ktorom písala diskutujúca vyššie, s ktorým by som sa prihlásila do českej poisťovne? Ďakujem.

luthy22
18. lis 2011

@eustoma Čo sa týka invalidného dôchodku tu sú štáty nekompromisné. Dôchodok poberáš z tej krajiny, kde ti bol priznaný a o aj vtedy, ak by som mala české občianstvo a spadala tak aj do českého sociálneho systému. Nedá sa znovu dôchodok prhodnotiť i keby som v Čechách mala možnosť poberať vyšší. Týmto si prešla jdna moja známa, no určite zistíme, čo sa v tejto veci dá robiť. Ešte som sa chcela spýtať, ak by sme sa s priateľom vzali, nový občiansky preukaz musím vybaviť na Slovensku? Čo budem k tomu potrebovať? Počula om, že si budem musieť nechať preložiť český sobášny list do slovenčiny, inak mi ten doklad platiť na Slovensku nebude. Ak to teda niekto viete, môžete mi to sem prosím napísať? Brali by sme sa určite v Čechách, no ako potom vybaviť občianku s novým menom a kde? Ďakujem.

evaviki
18. lis 2011

@eustoma aj keby @luthy22 rodinu planovala, tak trvaly pobyt len tak nedostane.. takze ak poziada o prechodny, ma predsa 5 rokov na to, aby porodila.. alebo aj viac, ak by chcela porodne zo slovenska.. ale predpokladam, ze za 5 rokov uz porodne vyplacat ani nebudu ☹ kazdopadne trvaly jej ostava v SR minimalne dalsich 5 rokov..

@luthy22 my sme to mali opacne, brali sme sa na slovensku a sobasny list sme posielali na nejaku specialnu matriku do brna... taketo dokumenty medzi CR a SR prelozene byt nemusia, je nejaka dohoda, ze to uznavaju 🙂 OP ti spravia bud v mieste trvaleho pobytu, alebo na ambasade SR v CR.. Na ambasadu sa to da myslim aj poslat postou

eustoma
18. lis 2011

@evaviki trvaly pobyt dostanes po roku manzelstva. taktze nie 5 rokov ako pises, to by bolo, ak by nemala manzela cecha. co ona ma.

evaviki
18. lis 2011

@eustoma to ano, ja som to myslela tak, ze najprv musi mat 5 rokov prechodny pobyt a az potom moze poziadat o trvaly.. po 5tich rokoch TP moze poziadat o obcianstvo, v pripade manzelstva s cechom moze poziadat po roku.. Takze aj ked je vydata za cecha, tak minimalne 5 rokov ziadat o TP nemoze..

eustoma
18. lis 2011

@evaviki ne ne nemas pravdu. po sobasi moze poziadat rok od sobasa o trvaly pobyt. teda rok potom co bude mat prechodny.

luthy22
18. lis 2011

@eustoma Ďakujem vám všetkým za cenné rady, kde sa hrabú úrady, nik nič nevie, od každého sa človek dozvie niečo iné, ale pred vami kočky klobúk dolu. Určite vás buem informovať ako sa to pohlo. Hm, prechodný pobyt sa nahlasuje na klasickú políciu v danej mestskej časti, alebo musím ísť na cudzineckú? Prajem ešte pekný večer.

eustoma
18. lis 2011

@luthy22 na cudzinecku.

evaviki
18. lis 2011

@eustoma to vies z vlastnej skusenosti? Mne to totiž na cudzineckej policii povedali inak.. A nahlasovala som sa uz ako vydata

kvetinkaivanka
18. lis 2011

@luthy22 ak budete mať s priateľom svadbu,je potreba po svadbe poslať český sobášny list na osobitnú matriku do Bratislavy.Až potom si možeš vybaviť ďalšie doklady,bez slovenského sobášneho listu nevybavíš na Slovensku nič.Dá sa to vybaviť na Veľvyslenectve(ale to je iba v Prahe),alebo priamo na Slovensku v mieste bydliska.Mne to posielali z Obecného úradu z matriky.Trvá to tri mesiace.Žiadny preklad zo slovenčiny nepotrebuješ!
Prechodný pobyt sa vybavuje na cudzineckej polícii.

eustoma
19. lis 2011

@evaviki skusenost mojej susedky. Dostala trvalu pobyt po roku a dvoch mesiacoch od sobasa.

evaviki
19. lis 2011

@eustoma tak sa jej prosim ta spytaj, ako dlho mala prechodny pobyt pred tym, ako jej dali trvaly.. Zakon umoznuje ziskat trvaly pobyt skor ako po piatich rokoch prechodneho iba azylantom a detom, ktorych rodicia tu maju TP.. vcera som to hladala a vsade je napisane 5 rokov prechodny a az potom trvaly

eustoma
19. lis 2011

@evaviki pred soasom prechodny v cr nemala. takze je to po roku a piatich mesiacoch (3 mesiace si vybavovala doklady)

kvetinkaivanka
19. lis 2011

@evaviki je jedno ako dlho pred sobášom mala prechodný pobyt.Po sobáši platí:po roku manželstva s občanom ČR može požiadať o trvalý pobyt!

evaviki
19. lis 2011

@kvetinkaivanka
@eustoma
dakujem.. akurat som sa dobre nastvala, ze tie kravy na cudzineckej policii informuju fakt vyborne.. a zakony su tiez pisane uzasne, ach jaj.. takze este raz diky moc za info 🙂