Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

evula_devula
13. kvě 2013

ahojte dievcata, prosim vedeli by ste mi niektora poradit?
som slovenka s trvalym pobytom v SR a prechodnym v CR zamestnana na dobu neurcitu v CR. ZP aj socialku odvadzam viac ako 270 dni v CR v sucastnosti som tehotna a na Slovensko kde porodim (dvojicky 🙂) a ostavam na slovensku aj pocas materskej a nasledne rodicovskej.
v ZP som si na zaklade formularu 106 vybavila celkove poistenie aj na vsetky vykony v SR.
z vyssie uvedeneho vyplyva, ze by som mala mat narok na Penezitou pomoc v materstvi z CR (zamestanavatel tam za mna odvadzal vsetky odvody) ale neviem sa nikde dopatrat formularu pre moju gynekologa aby mi ho vyplnil. prosim neviete mi niektora z Vas poradit ake je to cislo CSSZ formularu? pripadne ci mi bude stacit pre CR slovenske potvrdenie?
druha vec ktora ma trapi je zdravotne poistenie babatiek. je mozne ze by sme ich mohli napisat rovno na manzela? on je slovak a odvadza ZP aj socialku na slovensku.
DAKUJEM vopred za radu - Eva

luthy22
20. kvě 2013

Ahojte,
neviem ako to chodí, tak sa tu chcem poinformovať na tieto otázky:
1. Poberám invalidný dôchodok zo Slovenska, som totiž zdravotne postihnutá, prácu nemám. Zdravotné poistenie na základe formulára E121 mám v čechách.
2. Zistila som, že som tehotná. Ako mám postupovať pri vybavovaní materskej? Mám ju vybaviť na Slovensku kde mám trvalý pobyt, alebo v Brne, kde mám zatiaľ pobyt prechodný?
3. počula som, že ak by som poberala materskú i pôrodné zo Slovenska, dieťa by muselo mať slovenskú národnosť. Ako to vlastne je? Dieťaťu by som rada dala českú národnosť a tak i český rodný list a poistenie, keď sa narodí tu v Brne. Budem si na tomto základe môcť vybaviť českú materskú?
4. Niesme zobratí. iba spolu žijeme. Bude pre tieto vybavovačky lepšia svadba Na aké problémy môžem naraziť?
5. Môžem dieťa poistiť po otcovi, keď je to čech s trvalým pobytom v čechách a rovnako mu vybaviť i český rodný list? Aké podmienky je treba splniť?
6. Ako to je s pôrodným ma materskou keď nemám české občianstvo? Je to možné všetko vybaviť v čechách i keď niesme manželia?
Som úplne zúfalá, poraďte mi prosím niečo od čoho by som sa mala odraziť, kým je ešte čas a vládzem vybavovať.
Som úplne nevidiaca, tak zháňam najprv info tu, nech so na tú úradnícku mašinériu pripravená.
7. Ako je to za týchto podmienok s pôrodom v čechách? Bude to možné?
Ďakujem vám. Kľudne píšte aj na súkromnú správu prípadne na mail gogolakova@nextra.sk

gellata
21. kvě 2013

Ahojte, zdravi Vas dalsia Slovenska zijuca v CR 🙂

Bola by som veeelmi rada a vdacna, ak by mi niekto zodpovedal na moje otazky, nakolko ja mam v tom socialnom systeme trosku mysmas 😝
Takze, v CR zijem rok a pol, som vydata, manzel je Slovak a pracuje tu. Obaja mame stale trvaly pobyt na SR. Ja pracujem pre dve organizacie len na dohodu a plati sa mi jedine zdravotne poistenie. Babatko este nemame, ale planujeme uz 🙂 zaujima ma preto vsetko okolo materskej a rodicovskeho prispevku..velmi sa do toho nevyznam,to fakt. Pytam sa hlavne kvoli tomu, ze platim len zdravotne poistenie. - Budem mat ja vobec narok na rodicovsky prispevok?? A ako to vyzera s materskou? Poradte niekto prosiiim 😖

iva103
23. kvě 2013

Ahoj,
mam maly dotaz k vyplaceni RP. Jsem Slovenka, manzel Cech, dcerka ma taky ceske obcanstvi. A trvaly pobyt mame vsichni v Praze. Na podzim jsem zadala o RP na Praze 4, ten mi byl priznan a doted vyplacen. Ale ted, zhruba po pul roce jsem od UP na Praze 4 dostala vyzvu, abych opet dolozila nektere z podkladu, ktere jsem jiz na podzim dokladala. Na telefonicky dotaz mi pani rekla, ze to proste ted budu muset kazdeho pul roku aktualizovat. Je to obvykle? Mate to taky tak? Je tam i potvrzeni o tom, ze muj pracovni pomer u meho zamestnavatele trva. To same chteji i pro meho manzela. Co ma spolecne s mym RP zamestnani meho manzela? Sehnat potrebna razitka je pro mne mirne komplikovane tim, ze muj zamestanavatel sice ma sidlo v Praze, ale ucetni oddeleni je prestehovano do Budejovic, takze musim formular odeslat postou tam, a prosit ucetni, aby mi to zaslala zase nazpatek...
Jen by mne zajimalo, jestli je tohle obvykla praxe pri vyplaceni RP obcanum z krajin EU. Diky za jakoukoliv reakci 🙂 Iva

mia___
27. kvě 2013

@iva103 Ahoj. Tiez dostavam RP, a po roku som znova musela predkladat, ze som este stale zamestana- potvrdenie od zamestnavatela. Volali mi z UP, ze to mam dolozit. Manzel je cech, ten ich nezaujimal.
Predpokladam, ze po dalsom roku to budu znova chciet.

mirka0703
28. kvě 2013

Ahojte, mohli by ste mi poradit ako to je v CR so zamestanim sa...... momentalne zijem v CR ale mam nemecke poistenie(zdravotne.....), ktore nebudem menit.... chcela by som sa zamestnat len neviem ako to funguje so zdravotnou poistovnou...treba niekam isto nieco odvadzat len sa obavam ci s tym nebudem mat problem pri hladani prace..... snad ste ma pochopili... :D a dakujem za kazdu radu

iva103
28. kvě 2013

@mia___ Diky, zda sa, ze je to u kazdeho UP ine. Niekde chcu nove potvrdenie po 3 mesiacoch, niekde po 6, niekde po roku, niekde to nie je potreba vobec. Moj manzel je tiez Cech a chcu to potvrdenie o trvani zamestnania aj od neho, nechapem preco a co ma jeho zamestnanie vobec spolocne s mojim RP.

mia___
28. kvě 2013

@iva103 aha, on je tiez cech? Myslim, ze jeho zamestnanie som nedokladovala ani ked som ziadala o RP. Su to idioti. Nie zeby si to nevedeli sami zistit. Ale ved naco sa jedna statna firma bude bavit s inou statnou firmou ked chudak obcan to obeha za nich.

mia___
28. kvě 2013

@mirka0703 normalne sa zamestnas a zamestnavatel bude za teba odvadzat poistenie. Je jedno, ci dovtedy si mala slovenske, ci ake. Akurat by si mala na SK nahlasit, ze teraz za teba zdravotnu odvadza zamestnavatel v CZ, aby ti nerubli doplatok.

mirka0703
28. kvě 2013

@mia___ dakujem, ja na SK nemam nic....zdravotne, socialne.... vsetko som tam zrusila , jedine co mam na sk je trvaly pobyt

mia___
28. kvě 2013

@mirka0703 no o to nejde, ale zdravotnej by si mala hlasit kazdu zmenu, to je zo zakona. Ked mas raz SK obcianstvo, tak mas nejake (taketo prihluple) povinnosti. Takze si sa tam odhlasila, potom by si mala mat asi nahlaseneho zamestnavatela v DE, a potom zase v CZ. O nic nejde, len im to oznamis. Na mna totiz takto prisli a musela som dokladovat tusim 5rokov naspat.

mirka0703
28. kvě 2013

@mia___ ahaaaa...to su teda zakony...hned som o nieco mudrejsia...dakujem 🙂

veeron
10. čer 2013

@shel44 Dobry den, mala by som na vas prosbu, potrebujem poradit a vidim ze sa v tom orientujete... Rodila som na Slovensku, zamestnavatela mam na SR, aj trvaly pobyt, dieta ma po mne trvaly pobyt.. Matersku poberam od Slovakov a pridavky.. chcela by som rodicak od Cechov, no oni mi povedali ze musim zmenit trvale bydlisko dietata do CR a zrisit vsetko na Slovensku a poziadat v CR, a ak mi nedaju tak zase ziadat na Slovensku.. No na Slovensku mi povedali ze oni su primarna krajina a ze oni musia vyplacat a ak zrusim trvaly pobyt na Slovensku a davky uz vobec nedostane pridavok na dieta.. Neviete mi poradit co je lepsie? dakujem

veeron
10. čer 2013

@margotka666 Dobry den, mala by som na vas prosbu, potrebujem poradit a vidim ze sa v tom orientujete... Rodila som na Slovensku, zamestnavatela mam na SR, aj trvaly pobyt, dieta ma po mne trvaly pobyt.. Matersku poberam od Slovakov a pridavky.. chcela by som rodicak od Cechov, no oni mi povedali ze musim zmenit trvale bydlisko dietata do CR a zrisit vsetko na Slovensku a poziadat v CR, a ak mi nedaju tak zase ziadat na Slovensku.. No na Slovensku mi povedali ze oni su primarna krajina a ze oni musia vyplacat a ak zrusim trvaly pobyt na Slovensku a davky uz vobec nedostane pridavok na dieta.. Neviete mi poradit co je lepsie? dakujem

shel44
10. čer 2013

@veeron Dobrý deň. NO, podla toho čo píšete, Vám v Čr prídavky pravdepodobne nedajú.. dieťa tu nemá trvalák, vy ani prechodný predpokladám.. ak tu nežije Váš priateľ(manžel,druh) a neplánujete tu žiť, odporúčam Vám nič nerušiť, aby ste nakoniec nemali problémy získať vôbec nejaké prídavky zo SR.
Nepíšete nič o tom, prečo chcete žiadať o prídavky z ČR a podla tohto na ne nemáte právo.
😒
Skúste napísať niečo bližšie, rada Vám poradím, ak budem môcť

shel44
10. čer 2013

@veeron a mimochodom, teraz máte nárok na pôrodné zo SR, čo Češi zrušili a nechali ho iba pre sociálne slabšie prípady(vychádza ešte menej ako slovenské pôrodné)

veeron
10. čer 2013

@shel44 No my tu mame prechodny pobyt v CR, matersku som brala na Slovensku a porodne vsetko som dostala, dokonca som poziadala aj o rodinne pridavky co mi uz platia.. chcela by som dostavat viac, na Slovensku je rodicak okolo 193 euro a v CR to vychadza7600Kc na mesiac, kvoli tomu... Manzel je cech aj pracuje v CR.. Ja mam s malou trvaly pobyt na SR aj zamestnavatela, ale zdrziavame sa tu v CR. Mame tu prechodny pobyt... mala ma 2 rodne llisty a obe obcianstva... Nedalo by sa zaziadat na SR o rodicak, aby som nestratila pridavky a pouziadat o doplatenie? Tu v CR mi dali strasne vela papierov vypisat a podmienku ze mala musi zmenit trvaly pobyt a bojim sa ze ked zmenim, tak stratim vsetko od Slovakov a tu v CR mi vsetko zamietnu a nebudem mat nic...

veeron
10. čer 2013

@shel44 Neviem co mam robit, nikto mi na uradoch nepovie co je lepsie a ako ma postupovat, vsetci mi vrhnu papiere do ruky a povedia ze oni musia vyplacat na Slovensku, kedze mam tam zamestnavatela... aky je postup keby som ziadala na SR a ziadala CR o doplatok? Ake su podmienky..dakujem

shel44
10. čer 2013

@veeron Aha, už chápem.
S tým doplatkom Vám poradiť neviem, na internete som videla pár diskusií..V Čechách je to teraz výhodnejšie o to, že si môžete voliť variantu a prispôsobovať si to..Po novom už nemusíte poberať ako na SR 7600 a potom 3800 , keĎže ste zamestnaná, sama si zvolíte kolko chcete , alebo na aké obdobie.. celkovo to vychádza dokopy 220 000 za všetky roky..alebo si to môžete rozložiť..
Myslím, že to doplatenie znie rozumnejšie, ale skúsenosti s tým nem=am..bohužial 🤐

adrianka1712
11. čer 2013

Ahojte, prosim vas o radu. som tehotna a zijem v CR, ale poistku mam len slovensku, preto sa potrebujem poistit cez formular E106, po novom S1. Ten formular si mam pytat od mojej slovenskej poistovne, alebo mi ho daju aj tu v ceskej VZP? Dakujem 🙂

matilduska
12. čer 2013

@gellata
Ahoooj 🙂
tu najdes celkom prehladne info, davam odpoved na tvoju temu a pod nou linky na dobre stranky k teme.
pa

Peněžitou pomoc v mateřství dostanu vždy, nebo jsou výjimky?
Aby žena měla nárok na PPM, musí splňovat následující podmínky:

Je-li zaměstnankyní, musí se před porodem alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech účastnit na nemocenském pojištění (včetně trvání ochranné lhůty a pobírání nemocenského až do začátku šestého týdne před stanoveným dnem porodu). Byla-li jí PPM v zaměstnání přiznána, nesmí v tomto zaměstnání již vykonávat práci.
Je-li OSVČ, musí se alespoň 270 dnů, z toho 180 kalendářních dnů v období jednoho roku před porodem účastnit na nemocenském pojištění (zaplatit pojistné). Během PPM nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.
Pokud žena nesplňuje oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, ale nemocenské pojištění si platila kratší dobu, má nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu.

Nárok na PPM má i otec dítěte, a to od 7. týdne po narození dítěte. Otec může o PPM žádat na základě písemné dohody s matkou, ve které se ona sama vzdává nároku na pobírání PPM.

V péči o dítě - i v pobírání PPM se mohou rodiče dítěte střídat (od 7. týdne po narození dítěte).

Od ledna 2008 nemají nárok na PPM ženy, které byly před nástupem na MD vedené v evidenci Úřadu práce. Ihned po porodu dostanou Rodičovský příspěvek (viz článek Rodičovská dovolená ) ve výši 7 600,- do 9 měsíců věku dítěte a poté 3 800,- do jeho 4 let. Pokud ovšem jejich manžel/partner doloží, že byl 270 dní v posledních 2 letech účasten na nemocenském pojištění, mohou i ony volit výši Rodičovského příspěvku.

http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-a...
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-a...

matilduska
12. čer 2013

@lullaby87
Ahoj, na porodne na SK mas narok, ak tam mas trvaly pobyt a dieta slovenske obcianstvo. Vypln, len to, co vies, zbytok spravis na urade, co ti pani uradnicky poradia, nech je to podla ich predstav. Tu na tie papiere potrebujes 2 peciatky, na jeden papier peciatku od pediatra, ze sa dieta dozilo 28 dni, na druhy papier peciatku od gynekologa, ze si riadne navstevovala jeho prax v tehotenstve. Zo socialky potvrdenie, ze si tu v Cechach taky prispevok nedostala. Tot vse. Samozrejme rodny list dietata, kludne moze byt aj cesky. A nedaj sa na SK odbit, mozes narazit na rozne typy uradnicok.

Na rodicovsku mas tiez normal narok tu.

Kdo a kdy si může o Rodičovský příspěvek zažádat?
Rodičovský příspěvek je sociální dávka poskytovaná rodiči, který trvale pečuje o dítě maximálně do věku 4 let.
O příspěvek může žádat buď matka nebo otec dítěte (nezáleží na tom, zda je otec současně manželem matky, ale zda je zapsaný jako otec v rodném listu dítěte).

Žádost se podává před ukončením pobírání PPM nebo v případě, že rodič neměl na PPM nárok, žádá již ode dne narození dítěte.

http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-a...
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-a...

adrianka1712
24. čer 2013

Ahojte, prosim o radu. Stretla ste sa niektora s tym, ze zijete s partnerom v CR ale nemate narok na rodicovsky prispevok, tak musi o tieto davky ziadat partner ( ak je slovak a pracuje tu v CR ) ? Dnes mi pani na urade povedala, ze rodicovsky prispevok sa bude vyplacat priatelovi...neviem sa v tom celkom zorientovat. Ja budem doma s dietatkom, priatel bude chodit do prace a bude dostavat rodicak? a co ja? ? ja vlastne zostanem bez penazi? medzi mnou a priatrlom je to take vselijake...Povedal, ze necha tie peniaze posielat na moj ucet, da sa to? A ak ano, ...co ak sa po case rozideme a on si da proste len zmenit cislo uctu na vyplatu rodicaku...?? ja ostanem bez penazi, zatial co on bude dostavat svoj plat aj moju matersku? teda rodicovsky prislevok.. Ci ako to funguje? Pride mi to trochu padnute na hlavu. A na Slovensku nemozem vraj ziadat o rodicovsky prispevok kedze otec dietata pracuje v Cr. tak neviem. prosim, mate si tym niekto skusenosti? Dakujem.

adrianka1712
25. čer 2013

@veeron Ahojte, prosim o radu. Stretla ste sa niektora s tym, ze zijete s partnerom v CR ale nemate narok na rodicovsky prispevok, tak musi o tieto davky ziadat partner ( ak je slovak a pracuje tu v CR ) ? Dnes mi pani na urade povedala, ze rodicovsky prispevok sa bude vyplacat priatelovi...neviem sa v tom celkom zorientovat. Ja budem doma s dietatkom, priatel bude chodit do prace a bude dostavat rodicak? a co ja? ? ja vlastne zostanem bez penazi? medzi mnou a priatelom je to take vselijake...Povedal, ze necha tie peniaze posielat na moj ucet, da sa to? A ak ano, ...co ak sa po case rozideme a on si da proste len zmenit cislo uctu na vyplatu rodicaku...?? ja ostanem bez penazi, zatial co on bude dostavat svoj plat aj moju matersku? teda rodicovsky prislevok.. Ci ako to funguje? Pride mi to trochu padnute na hlavu. A na Slovensku nemozem vraj ziadat o rodicovsky prispevok kedze otec dietata pracuje v Cr. tak neviem. prosim, mate si tym niekto skusenosti? Dakujem.

veeron
25. čer 2013

Ahoj Adrianka, neviem ako to je kedze nie si vydata... Ja ako vydata mam narok, kedze zijeme tu v CR a manžel je čech.. Ja si myslim, že rodičak možes dostavat aj ty, zalezi aby dieta malo trvaly pobyt v CR... Mozno si tu baby na MK lepsie poradia... ak nie, poslem ti cislo na jednu pani v Breclave, ona je velmi ochotna, mozno ti poradi..ked jej vysvetlis vsetko... 😉

veeron
25. čer 2013

@adrianka1712 Ahoj Adrianka, neviem ako to je kedze nie si vydata... Ja ako vydata mam narok, kedze zijeme tu v CR a manžel je čech.. Ja si myslim, že rodičak možes dostavat aj ty, zalezi aby dieta malo trvaly pobyt v CR... Mozno si tu baby na MK lepsie poradia... ak nie, poslem ti cislo na jednu pani v Breclave, ona je velmi ochotna, mozno ti poradi..ked jej vysvetlis vsetko... 😉

bambola
26. čer 2013

@adrianka1712 narok na rodicovsky prispevok mas v krajine v ktorej zijes - co sa EU krajin tyka (prechodny pobyt). zisti si cislo na socialku pod ktoru patris. minimalne by si mala dostavat rodicovsky zo SR a plus doplatok v CR (kedze v CR je vyssi)
Urcite mas narok ty a nie priatel.

lucika1503
1. črc 2013

Ahojte kočky.

Ked mozem pripojim sa do vasej diskuzie, mam podobny "problem", mozno mi niektora budete vediet poradit, lebo ja som v tom to uplne stratena....VOPRED dakujem.

Som slovenka, manzel je tiez slovak. Mame trvaly pocit na Slovensku. Pracujeme v Cechach asi 6 rokov, platime si tu vsetko a mame na uzemi CR prechodny pobyt. Chystam sa rodit tu v Cechach.
Co bude dakej? Myslim tym...ked sa male narodi..ako to bude prebiehat dalej? Ktore veci musim vybavit vopred? Ako to bude s uradmi? S obcianstvom, s rodnym listok, s pobytom, s cestovanim na slovensko....?

lolelole
2. črc 2013

ahoj holky, prosím o radu 🙂 Aké papiere treba dokladat k žiadosti o porodné ? A musím tam osobne ? Ďakujem 😵

jankopanko
10. črc 2013

Ahoj,

som asi jediny chlap, co tu pise ako pozeram a mozno aj jediny, co to cita 🙂
Potrebujem poradit. Ja pracujem v CR uz 6 rokov a v CR mam aj trvaly pobyt. Priatelka je slovenka s trvalym pobytom na SR a este posledny rok student. Chceli by sme rodit v CR, kde planujeme aj ostat zit. Potrebujem pre nu vybavovat nejake specialne poistenie alebo bude stacit europsky preukaz poistenca? Kedze nepracuje je mi jasne, ze na matersku mozme zabudnut, ale ako to bude s rodicovskou? Bude dostavat slovensku aj ked odrodi v CR aj ostane zit v CR? Ako to bude s prispevkom za porod? A co papiere na priezvisko, budeme musiet obehat matriku aj v SR aj CR?

Vela otazok, snad aspon nejaku odpoved dostanem. Dakujem pekne.