Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

matilko
26. únor 2009

Veronika,podla mňa si hodne skomplikuješ život,navyše bez poistenia si to musíš zaplatit asi...Nechcem Ti do toho kecat,ale hodinu a pol strávit v bolestiach v aute by som skutočne neriskovala.Aj prvorodicka porodi za 2hodiny.Rodný list by bol český,takže aj obcianstvo.Ja by som do toho určite nesla.Tie urady sú příšerné.

yvetta
26. únor 2009

podla mna by obcianstvo neziskala ceske ja tu s manzelom zijem sme obaja slovaci a kamoska mi vravela, ze sa to uz zmenilo a deti cudzincov neziskavaju automaticky po narodeni v CR aj CR obcianstvo - neviem co je na tom pravdy 😒

matilko
26. únor 2009

ywetta, tak potom ale neviem, jak to je s tým rodným listom...

yvetta
26. únor 2009

matilko rodny list dostane CR, ale s tym musi potom poziadat na SR o vydanie SR rodneho listu 😅 aspon tak to chapem ja, keby chcela rodit v CR 🙂

matilko
26. únor 2009

ywetta, ale rodný list znamená občianstvo, hm? ked už sme u toho, holky dávali ste si vyrobiť aj slovenský rodný list? ako sa postupuje?

bertica.h
26. únor 2009

my sme si dávali aj Slov.rodný list
koli trvalému pobytu(ten máme všetci traja na SR)
a ako sa postupuje..fúha..myslím že sme išli s českým RL na SR a aj sobášny sme mali+naše RL a neviem či nám to na počkanie nedali..

yvetta
26. únor 2009

bertica, ale obcianstvo nemate nie? lebo co ja viem tak obcianstvo sa dava len vtedy ceske ak ma aspon jeden z rodicov ceske obcianstvo 🙂

weronique1
26. únor 2009

matilko: prvorodicka za 2 hodiny? no ak by to tak bolo, tak totalna parada, ja viem od lekara o priemere 10 hodin u prvorodiciek a o 3 u druhorodiciek, takze tak. a co sa tyka bolesti, tak to neriesim, lebo ci budu v aute, alebo doma pre mna nie je az take podstatne.
nejdeme tam rodit kvoli obcianstvu, ale kvoli pristupu porodnice, ktory sme v nasom okoli podla nasich poziadaviek nikde nenasli.
samozrejme ratame s tym, ze si porod zaplatime, tak, ako by sme to urobili, keby bola na SR sukromna porodnica.
ide nam prave o tu administrativu, zatial nevieme, co to vsetko obnasa.

bibinka
26. únor 2009

weronique- si dosť odvážna, že ti bude jedno ,že pôrodné bolesti prežiješ v aute,hmm, neviem od koho to máš, ale každopádne ťa obdivujem, ja som sa bolesti dosť bála. No k téme. skús pôrodnice v Brne, dosť sloveniek tam chodí rodiť, pozri na nete a napíš im priamo do nemocníc akoto u nich chodí. teraz ked sme v únii, tak nebude problém, stačí sa dohodnúť a pristúpiť na ich podmienky.

matillko- kráááásna Karolínka, naozaj nádherné bábo. gratulujem.

bianca- to, že by ti vzali rodičák vôôôbec nie je pravda, pretože ty má štrvalý prac.pomer v čechách a z toho titulu teda budeš čerpať aj výhody podľa toho akú rýchlosť rodičáku si zvolíš.Práve včera mi moja pani na ostravskom úrade napísala mejl, že ten rodičák mi bude vyplácaný po celú dobu rodičovskej a nič!!! to neovplyvní, ani návrat na SK, pokiaľ tam budeš stále zamestnanaá.

matilko
26. únor 2009

bibinka ďakujem 🙂
weronique, určite bude najlepšie dohodnúť sa priamo s tou pôrodnicou, pretože tesne pred pôrodom sa chodí na kontroly už do príslušnej nemocnice, tak aby ti nejako vyšli v ústrety... Mne išlo o to, že už aj pri bolestiach sa môže čokoľvek zmrviť, no ale to ti samozrejme neprajem! Určite to dopadne dobre 🙂

weronique1
26. únor 2009

my sme zatiaľ najviac naklonení Břeclavi, Brno je ešte o kúsok ďalej a tam sa nám už nechce 🙂
a čo sa týka bolesti, pôrodnú som síce nezažila, ale oveľa viac ako bolesti sa bojím, že sa ma bude pri jej pociťovaní dotýkať niekto druhý, ale o fóbiách je téma do iného fóra 🙂

Břeclav vôbec nevyžaduje návštevy poradní v intervaloch, ako tu na SR. proste prídeš, porodíš a odídeš.

bertica.h
26. únor 2009

yveta..nie občianstvo máme všetci traja slovenské,v Čr nemáme ani trvalý pobyt

androna
26. únor 2009

weronique neviem ako to je s poistenim a platenim,ale ked ste si to ochotni zaplatit,tak toto neriesis.v kazdom pripade vam v cechach vystavia rodny list a s tymto rodnym listom idete na slovensku na matriku aby vam vydali slovensky rodny list.trva to 2-3mes.ceske obcianstvo porodom v cechach neziskate.to uz davno neplati.obcianstvo sa da ziskat iba tak ze ho ma jeden z rodicov.
matilko ked chces slovensky rodny list tak mas 2 moznosti a to ak mas na SK trvaly pobyt tak ist na matriku s sobasnym listom a tvojim rodnym listom a ceskym rodnym listom Karolinky.niekde este vyzaduju to potvrdenie o obcianstve tvojom.alebo to urobis cez slovensku ambasadu.v jednom i druhom pripade to trva rovnako dlho.

bibinka
27. únor 2009

weronique1- jéj,v Břeclavi pracuje spolužiak na rtg. 😉 K tým dotykom, myslím, že keď ti nastúpia tie ozajstné pôrodné bolesti, ti bude šumafuk kto sa v tebe "rýpe".ale je samozrejme lepšie ak ťa počas pôrodu vyšetruje len jedna a tá istá osoba,pretože už bude vedieť aký má byť citlivý.-to je len môj postreh.

weronique1
27. únor 2009

az tak jedno mi to urcite nebude,....ked som naposledy lezala v nemocnici s tazkym otrasom mozgu, tak jediny moment, ktory si pamatam bol, ked som knokoutovala sestru, lebo ma otacala koli inekcii a mna to bolelo ☹ kedd mam bolesti a niekto sa ma chyta, tak som proste kontaktna

androna
27. únor 2009

weronique akurat ma este napadlo,ze kvoli tomu rodnemu listu co trva az 3mes mozte mat problem ziadat o porodne a rodicak na slovensku nie?

bianca
27. únor 2009

bibinka ja si to tiez myslim.Ja uz na Ov.socku nemam slov.Bola som tam 3x a nic nevybavila.Som jej mala asi povedat ze mi este aj dochodok budu davat ked im 8 rokov odvadzam nemale polozky.

no co uz.Materska mi skoncila a rodicak vybaveny lemam lebo mi ta tava dala zle papiere tak vsetko znova

matilko pokial ste obaja slovaci tak musis mat slov.rod.list alebo skus napisat na ambasadu

http://www.mzv.sk/praha

bertica.h
27. únor 2009

bianka..ja myslím,že to povinnost nieje mať Slov.rodný list,pokiaľ nebude trvalý pobyt na SLovensku..pretože koli ničomu inému to vybavovať netreba.ale neviem to..len si myslím.

bibinka
27. únor 2009

pôrodné sa môže uplatniť až do 6mesiacov od pôrodu 😉

bianca- no tak to je sila. a kde chodíš na socku? ja som sa dala v centre na hlavnom úrade práce, takm je odbor pre pracovníkov EU, pani Hallina Adámková-to je osoba, ktorá vie kde je sever.
K tomu rodičáku: v pohode si znovu vypíš tie papiere, dávku ti vyplatia až tri mesiace dozadu, takže kľud. vykašli sa na tú kozu,čo tam sedí, môžeš jej pohroziť, že sa teda opýtaš jej nadriadenej....a uvidíš ako sa zachová.
A ty nikomu nehovor už, že sa chceš vrátiť na Slovensko, to nemá koho zaujímať. Pokiaľ tam budeš mať trvalý pracovný pomer, tak čo kto pindá???? Dávku si môžeš v pohode prehlásiť aj na účet v slovenskej banke- stačí len vypísať tlačivo o zmenách vo vyplácaní dávky- je to na oficiálnych stránkach soc.úradov.a dávka sa vypláca vždy 15.teho v mesiaci.

androna
27. únor 2009

bianca tiez si myslim ze neni treba informovat o tom ze budete na slovensku.
bertica ak su obaja rodicia slovaci tak dieta potrebuje slovensky rodny list napriklad aby si ho mohli rodicia nechat zapisat do cestovneho pasu.ako inac chces s dietatom cestovat mimo cesku republiku?

bianca
28. únor 2009

bertica.h mne bolo povedane na ambasade ze pokial su obaja rodicia slovaci,tak ma mimco automaticky slov.obcianstvo pre to je nutne slov.rod.list a trvaly pobyt na slovensku.Inak je to ked je otec slovak.Kamoska to tak ma a mala ma trvaly pobyt v CR a i pas

bibnka tam je ta pani zlaticko.Tam som vybavovala pridavky.Ja ale patrim pod obvod takze chodim na socku do Vitkovic.

androna sak ani ich informovat nebudem.Podla mna je to blbost

wemn bn i x

bianca
28. únor 2009

ten posledny riadok je vyjadrenie nasej Barci 😀

androna
28. únor 2009

bianca chcela si napisat otec Cech ze ano.ak je jeden rodic Cech tak mu staci cesky rodny list a cesky pas,ale trvaly pobyt je vzdy podla matky kde ho ma.takze ak je to slovenka s trvalym pobytom v cechach tak neni nutny trvaly pobyt na slovensku.

yvetta
28. únor 2009

mne sa zda, ze je to tak, ze ked sa prestahujete na SR mala by si bianca dostavat rodicovske z CR a ak by na SR bolo vyssie tak by ti to mali dorovnat - lenze to nehrozi 😀

fanys
1. bře 2009

čauky,
Mám problém a velmi vás prosím nemám pri dvojičkách čas čítat dozadu tak mi ked viete poradte.díky.
Som slovenka ,vydatá za čecha,v čechách 9 rokov zamestnaná,ale nemám tu trvalý pobyt,len dlohodobý.....ked som ešte nebyla vydatá tak som bola asi 3 roky hlásená na cizi.pol.potom som sa vydala a povedali mi že už tam nemusím chodit,pre potvrdenie o pobytu,len keeby 😖 som chcela vybavit trvalý pobyt.Vzhldom k tomu že som potvrdenie alebo preukaz nikde nepotrebovala tak som tam išla až kvoli materskej,minulý rok v oktobri.Takkže potvrdenie o pobytu mám až od tej doby.
Teraz mám problé protože mi zamietli vyplatenie porodného,pretože aj ked som bola zamest.ako sestra vo firme 3 roky tak mi nepredlžili zmluvu čo bola na dobu určitú do augusta.Potom som bola na pn.Takže ked sa dozvedeli že som tehotná tak sa so mnou rozlučili.
Ale vraj nesplnujem podmienku pobytu-pretože uradne som v cz len od oktobra-čo predsa možem doložit odd.listom,zmluvami z roboty,o pronájmu....atd????A nemám v dobe porodu zmluvu-pracovnú.
Je najaká cesta jak z toho von?Stalo sa vám to tiež?
vraj si mám zažiadat na slovensku,ale na sk som nikdy nepracovala,nepltila ani zdr.ani soc.,hned po škole bývam v čechách -mám tam vobec nárok žiadat o porodné?
Prosím ozvite sa,vzhladom k tomu že mám dvojičky tak sa jedná o dost penazí tak ma to štve. 😠

bianca
1. bře 2009

yvetta tak t fakt nehrozi 😀 ale aspon mame na slovensku pridavky lebo tu nam to nevyslo

fanys v prvom rade gratulujem k babulkam 😵 😵 😵 Mas to tazke.Ja ti asi neporadim ale androna je zbehla tak ti snad nieco poradi
a keby si si zasla na cudz.policiu po potvrdenie kde je uvedene od kedy si evidovana?

androna
1. bře 2009

fanys jejda ked si tak dlho v cechach preco este nemas ten trvaly pobyt.ten ti otvara vsetky dvere.hlavne ked mas manzela cecha.myslim podla toho co tu pisali dievcata ze od noveho roku ti na slovensku to porodne asi nedaju,minuly rok to este slo.narok na porodne v cechach neviem.musela by som nastudovat jak sa to zmenilo.ale mas iny problem a ten ze cudzinecka policia sa od 1.1.2099 uz o trvale pobyty nestara ani o potvrdenia.uz to ma na starosti odbor azylovy a migrační politiky na ministerstve vnutra.mam s tym momentalne osobne skusenosti.ale podobny pripad jak mas ty tu zatial nebol.
skus jak ti radi bianca volat cudzinecku a nechat si vystavit doklad za celu dobu co sa zdrzujes a pracujes v cechach.len sa bojim ze ti napisu ze to uz nevydavaju.
drzim palce nech to vybavis a rychle si vybavuj trvaly pobyt.do IP ti poslem cislo na ten migracny urad

bianca
1. bře 2009

androna a povolenia k pobytu vybavuje este cudzinecka 😲 nemame este pre malu lebo sme museli cakat na rod.list a oni chcu fotku dietata tak by ma zaujimalo aku 😀

androna
1. bře 2009

bianca neviem jak to je s povolenim.akurat viem ze trvale pobyty uz nerobia.keby som neriesila ten svoj tak to neviem.

matilko
1. bře 2009

Holky, vybavovali ste pre miminka pasy?