Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

androna
1. bře 2009

matilko ano uz mame druhy pas.ma svoj cesky.

matilko
1. bře 2009

androna a k čomu ten pas je? je to nutné pri cestách?

androna
1. bře 2009

matilko ak pojdete na slovensko tak musite mat cestovny doklad pre dieta.

bianca
1. bře 2009

ja mam malu zapisanu v pase

matilko
1. bře 2009

androna, ale ja tomu furt nerozumiem 😀 ved nikde nás nekontrolujú, tak kvôli čomu ten pas je? bianca, takže zapísať sa dá? to by bolo pre mňa teda jednoduchšie...

androna
1. bře 2009

matilko to je jedno ze sa nekontroluje na hraniciach ale doklad o dietati mat musis.to ze sme v schengene neznamena ze nepotrebujeme doklady.takze to plati i o detoch.neviem ci ste obaja slovaci ci manzel cech.ale v oboch pripadoch si mozes nechat teraz malu zapisat do cestovneho pasu.jak ceskeho tak slovenskeho.pred 1,5rokom sa deti do ceskych pasov nepisali tak museli mat vlastny.

matilko
1. bře 2009

androna, aha, tak ja si ju nechám zapísať do manželovho pasu, on je Čech, takže to je jednoduchšie pre nás... díky!

fanys
1. bře 2009

ahoj
Androna-díky za číslo 😵
S tým trvalým pobytom to je na draka,vzhladom k tomu že nevlastníme žiadnu nemovitost a svokrovci mi nedovolili aby som si u nich urobila trv.pobyt tak to dopadlo ako dopadlo, 😖 Dokonca chceli aby sa od nich odhlásil manžel,čo urobil teraz ked sme zdedili dom od jeho babičky,ale to sa stalo až v januari a do tej doby som nemala kde si napísta tr.pobyt.Je tiež fakt že zatial som to nepotrebovala.vlastne na nič.Až teraz.A hned mám problém.Hovorím keby sajednalo len o trinást tisíc tak sa nato vykašlem ale 26 tisíc je už dost aby som o to prišla.

Bianca-dík za gratuláciu-niekedy je to peklo na zemi-a bude horšie 😀

Inak keby vás dakoho niěčo napadlo dajte vediet.
Pekný večer

androna
1. bře 2009

matilko ale ked by si chcela s malou cestovat na slovensko sama,tak by to neslo.zrovna v kombinacii otec cech matka slovenka je idealny ten vlastny pas pre dieta za 50Kc.je platny 5rokov.
fanys aha teraz uz chapem.

matilko
2. bře 2009

androna, díky, tak my vybavíme ten pas...

holky, pri podaní žiadosti o pôrodné v ČR ste potrebovali nejaké spešl doklady? myslím pracovnú zmluvu alebo také čosi...

androna
2. bře 2009

matilko na zadosti o porodne je
prosim dolozte
prukaz totoznosti
rodny list ditete
v pripade ze nemas trvaly pobyt v cechach,tak pracovni smlouvu nebo potvrzeni o pobirani davek v nezamestnanosti

matilko
2. bře 2009

androna dakujem 🙂

slavuska1
2. bře 2009

Ahoj holky.

Mám dotaz. Možno ste to už rozoberali ale čo som mrkala zpátky tak som to tu neobjavila.

Som na MD do 9/09, som zamestnaná (celou MD vobec nepracujem - žiadny príjem) Snažíme se o druhé mimi ale rozhodne ho už neporodím do 3 let prvního dietata - teda do konca trvania terajšej MD.
Neviete za akých podmienok mám nárok na matersku a na akú? Z čoho by sa počítala, alebo ako sa to rieši aby som matersku mala?

Moc Vám dakujem za rady.

bianca
3. bře 2009

matilko nam zapisalu malu do pasu na pockanie za 3 eura.Ale museli sme cakat na slov.rod.list

androna
3. bře 2009

bianca ale vy ste obaja rodicia slovaci nie?tak to je jasne ze to je na pockanie.ja som si maleho chcela nechat zapisat do slovenskeho pasu a teda vyzaduju ked je otec cech potvrdenia o statnom obcianstve.takze v tom je vlastny pas super.hlavne s vlastnym pasom moze cestovat i s babickou.

slavuska predpokladam ze MD znamena ze si na rodicaku.a chces dostat matersku co sa pobera 28tyzdnov a potom rodicak.
ak to nestihnes do 3rokov dietata tak musis nastupit do prace,ak by si bola tehotna tak sa mozes hodit na nemocensku a stale este mas narok na matersku a potom na rodicak,kde si mozes vybrat na ako dlho.
ak by si vsak do prace uz nesla tak automaticky prechadzas z rodicaku na dalsi rodicak ale na 4roky bez materskej.2roky dostavas 7600 a potom 3800KC.

bianca
4. bře 2009

androna ano sme.Prave pre tom si pisala ze sme museli cakat na slov.rod.list

musko
4. bře 2009

slavuška PPM sa ráta z priem. platu, ale ak by si nastúpila trebárs ako tehotná, alebo nestihla odprac určitú šasť roka, tak nemožeš mať nový PPM menší ako predošlý, takže by si nemala ísť s peniažkami dolu.

bianca
4. bře 2009

inak decka k tomu prechodu na MD na MD

s koleginou u nas pekne vyzametali.KOncila jednu RD a u nas v praci sa nesmie robit v tehotentve tak bola za sefkou s novou PN.Ta je zagratulovala,vzala PN a za par dni jej prisla domov vypoved.Vraj medzi ukoncenou RD a novou PN musi byt aspon jeden den odpracovany. ☹

bibinka
4. bře 2009

bianca- no to nechápem celkom presne, ale aj tak bude kolegyňa v tzv.prechodnom období pol roka, z ktorej jej budú platiť novú materskú tých 28 týždňov.

evelyn16
4. bře 2009

Ahoj! može mi niekto poradit kde bude mať miminko trvalý bydlisko keď ja mám tr. pobyt na Slvoensku a otec malého v ČR. Nie sme manželia. A ako to je s občianstvom? Ako to máte vy? Díky

androna
4. bře 2009

evelyn neviem ako to je ked nieste manzelia s narokom na ceske obcianstvo,ale trvaly pobyt je vzdy podla matky.

evelyn16
4. bře 2009

Androna díky.

bianca
4. bře 2009

bibnka ale ona nastupovala na PN po RP a nie rovno na MD

evelyn kamoska nemala s malou ziadne problem.Len musis pred porodom mat neaky papier o otcovstve a to sa asi vybavuje na matrike.Pozistujem a dam ti vediet

evelyn16
5. bře 2009

Ahoj Bianca! Budu vďačná za každú informáciu!

slavuska1
5. bře 2009

Ahoj holky.
Dík moc. To je potešujuce.

Mám práve predčasne nastupit do práce a ak budem dovtedy tehu, tak budem rozhodovat podla toho či by som musela mat odpracovanu nejakú dobu alebo sa hodím na neschopenku. V tom je Dr. povolná. My navrhovala neschopenku pri prvom tehu pořád. Takže to vyzerá nadejne a v poho že když otehotním tak bude normálna materská 28 tt a pak výber rodičáku. Tak by som si to predstavovala. Na 4 roky sa mi nechce byt doma a ten rozdíl za 28 tt se rozhodne hodí.

bibinka
5. bře 2009

bianca- no tak teraz chápem, je to podraz zo strany zamestnávateľa.....fuj, kam sme to došli? 😝 ale ako to? nie je náhodou akútny nedostatok sestier ? čo ja viem, kamoška tam robí kde ty na pol úväzku a že tam každý mesiac príde niektorá holka s papierom, že je tehu...

bianca
5. bře 2009

evelyn16 skopirujem odkaz od kamosky

pokial nie su zosobaseni, tak musia ist na prislusny obecny urad a tam na matrike spisat priznanie otcovstva..potrebuju k tomu op. preukazy, preukaz o pobyte, ak je niekto rozvedeny, tak potvrdenie od sudu o rozvode... ten papier nech nezabudnu zobrat do porodnice... inac s obcianstvom je to tak, ze po otcovi dieta automaticky dostane ceske obcianstvo, ale dozvedela som sa pri vybavovani pasu, ze miminko takisto ziskava aj slovenske obcianstvo...potom je to len na rodicoch, kde daju zhotovit rodny list.....

bibinka hej je to podraz.Nemam slov.Pokial je ale niekto na PN nemozu za nu zobrat nahradu takze sa na nu vy...a maju jasno

bibinka
5. bře 2009

bianca- 😠 ☹

nini19
8. bře 2009

ahoj babenky,moze mi niekto poradit co treba vybavit hned po porode?Budem rodit v CZ,obaja sme slovaci,manzelia,byvame tu.Kam mam manzela,ked budem v porodnici poslat?- na poistovnu s rodnym listom? a ten kde dostanem a co k tomu potrebujem?vobec sa v tom neorientujem a ked budem v porodnici asi uz bude neskoro zistovat....mozete mi niekto napisat ako to chodi?DAKUJEM....... ☹

bianca
9. bře 2009

nini19 nic sa neboj.Uz pred porodom s tebou v porodnici spisu papiere kde budes diktovat aj meno pre babenko a oni potom poslu papiere na matriku ktr.spada pod oblast kde je porodnica.Potom vas budu v porodnici navigovat a manzel zajde pre rod.list.Na poistovnu treba ist myslim do 3 dni od prepustenia z nemocky ale nie som si ista