Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

renejaarudolf
30. bře 2010

Ahoj, vedeli by ste mi poradit?V roku 2011 mi konči prechodný pobyt v čr, moment. som na ÚP a som tehotná. pred skoncením platnosti pobytu si mam zaziadat na CP o predlženie alebo ako? Ak mate niekto skusenost prosim napiste 😅

eustoma
31. bře 2010

Pokial mas prechodny pobyt na dobu urcitu, tak pred koncom skoncenia platnosti by si mala poziadat o predlzenie. Teraz uz dost vydavaju prechodny pobyt bez casoveho omedzenia. Ja ho mam na dobu neurcitu,s tym ze vsetky zmeny,ku ktorym patri narodenie dietata sa musia na policii hlasit.

timea255
4. dub 2010

Možte mi poradit ako to funguje ked sa smanželom a ročnou dcerkou xceme prestahovat do cr(manzel za pracou) poberam rodicovsky prispevok,ako to funguje so zp., socialkou atd...?

eustoma
5. dub 2010

timea: neviem to isto, uricte sa najdu holky co to budu vediet zodpovedat presne.
ale dolezite je aby manzel mal pracu a poistenie. ked uz manzel bude poisteny, moze do poistovne nahlasit svoje deti. myslim, ze k tomu uz budete musiet mat nahlaseny prechodny pobyt, aj deti (klasicky an cudznieckej policii). rodicovsky prispevok, ti bude vyplacany zo slovenska a myslim ze nebudes si moct zariadit poistene v cr, jedine ze by si si ho sama hradila ako cudzinec a to je zbytocne drahe. myslim ze v cr nebudes mat zo zaciatku narok na nic.
samozrejme, ak byt ti skoncila materska, najdes si pracu v cr a budes fungovat uz ako cesi 😉.

janula34
6. dub 2010

Timea - pokial bude mat manza zdrav.poistenie tak teba aj deti zdrav.poistovna poisti, dostanes karticku a mozes si tu najst obv.dr atd. Dokonca mas narok aj na doplatok rod.prispevku z CR, kedze budes zit v CR, preukazes "težiste zajmu v CR". V CR je RP na 3 roky 7600KC a v SR cca 4800SK. Len musis priniest rozhodnutie o vyske RP v SR, mat prechodny pobyt a este nieco, viac ti povedia na urade prace oddeleni statnich davek v CR. Je to trochu viac papierovaciek ale stoji to za to.Len neviem ci toto nie je podmienene odpracovanim a odvedenim poistenia tych min. 270 dni, ale nie som si ista.. Neviem ako dlho tu pracuje tvoj manzel, moj tu bol 2 roky ked som prisla s malym za nim a vsetko som v pohode vybavila.

eustoma
7. dub 2010

este ze tu mame holky, ktore tym presli 😉

janula: v pohode ta prihlasili na poistovnu? nebol nejaky problem sa prepoistit ked si bola na materkej?

janula34
7. dub 2010

Nie, nebol problem, normalne ma prihlasili - a to my nie sme ani manzelia 😉 😝 - vyplnili formulare a potom som sa sla odhlasit do mojej zdrav.poistovni v SR. Bol na to "zvlastny" formular, nejaky E 411 ak si dobre pamatam. V SR mi to potvrdili, odovzdala som to tu v CR a bolo 🙂

eustoma
7. dub 2010

no ja ked som sa isla prehlasit do poistovne v cr, este ked som nerobila (6 rokov dozadu), tak ma nechceli prehlasit, ze iba ak si budem hradit poistku sama a stala by ma tusim 3.200 kc/mesacne. co je strasne vela. tak som to vzdala a hladala si pracu. ako nahle som nastupila do race, tak slo ma nahlasit normalne.
janula dik za skusenost, som milo prekvapena. dobre vediet, ze asi si trosku upravili v EU zakony 😉. snad aj niektore veci pojdu lepsie a rychlejsie 😉

janula34
7. dub 2010

Ono sa urcite nieco pomenilo, ale do poistovne ta naozaj vezmu len ked pracujes v CR, alebo ak si na MD a pracuje tvoj manzel alebo priatel, cize otec dietata. Cize u nas pracuje priatel, syn dostal poistku, ja ako matka tiez a dokonca aj moja dcera z prveho manzelstva. Vsetci sme akokeby pod poistkou priatela. Inak musim povedat ze vo vsetkych uradoch kde som bola, vsade boli uradnicky v pohode a relativne informovane, asi je vidiet ze sme v EU a uz v tom vedia trochu chodit. Aj ked u nas to bolo zaujimave: nase dieta, moje dieta, nie sme manzelia 😀 😀 😀 ale vzdy poradili 🙂

luciakandrova
8. dub 2010

Prosim Vás pekne kto vypláca PPM zamestnávatel, alebo sociálka? Dakujem......... 🙂

vojtisek2007
8. dub 2010

v ČR vyplácí PPM sociálka, ale žádost se odevzdává do zaměstnání, kde ji dovyplní a odešlou na příslušnou soicálku, odkud potom PPM vyplácí

meri
10. dub 2010

Ahojky, neviem, či sa to tu už preberalo, ale potrebovala by som poradiť s dokladmi.
Som Slovenka s trvalým pobytom v ČR, manžel je Čech, máme dcérku narodenú v ČR. Na stránkach ministerstva píšu, že by dieťa malo byť aj pri cestovaní po EU zapísané v pase rodičov. Čo ak budem cestovať bez manžela? Do slovenského pasu by mi dcérku vraj zapísali, keby som jej vybavila slovenské občianstvo a inak?
Vystavia český pas aj dieťaťu do 2rokov? Máte s tým nejaké skúsenosti?

eustoma
11. dub 2010

ak nechces vybavovat slovenske obcanstvo, tak je dobre, aby babo malo svoj pas. pre deti do 15 rokov sa vystavuju v cr pasy s platnostou 5 rokov (niekedy to bolo do veku 5 roku na dlzku 1 roka). budes k tomu potrebovat rodny list a holky tuna pisali, ze aj dokument prekazujuci ze babo je statnym obcanom CR, mali by ti to vydat na prislusno krajskom urade.
myslim ze poplatok je 100,- kc, doba vydanie je 30 dni.

mucka01
12. dub 2010

ahojte
Chci se jenom někoho z vás zeptat, možná je tady takový případ. Jsem slovenka a manžel je čech,za měsíc bych měla rodit. Rozhodla jsem se rodit na slovensku, tam mám i trvaly pobyt,ale mám ho i v čechách. tak jsem zvědavá jestli s tim nebudu mít nějaké problémy. Nevíte? poradte. Vím, že můžu čerpat porodné i na Slovensku v tom, případě,že ho nebudu čerpat v ČR.Díky

eustoma
12. dub 2010

mucka01 - podla zakona by si mala mat trvaly pobyt iba jeden. a teda mali si spravit to ze ked si ziskala trvaly pobyt v cr, tak si sa mala odhlasit z trvaleho pobytu na slovensku. vela ludi to nerobi a neviem ci v ramci EU nemaju nastavene nejake kontrolne mechanizmy. ked by sa niekto hrabal v trvalych pobytoch tak s tym mozes mat problem, ale kedze uradnici maju vela prace, tak to snad riesit nebudu.

preco si sa rozhodla rodit na slovensku?

eustoma
12. dub 2010

inak kedby, ze mas trvaly pobyt na slovensku, tak samozrejme mozes ziadat o porodne na slovensku - to je zavysle na mieste trvaleho pobytu.

mucka01
13. dub 2010

rozhodla jsem se rodit aj kvoli tomu,že tammam rodinu a aj kvoli porodnemu..

mucka01
13. dub 2010

A chcem tiež,dufam, že s tim nebudu problémy.aby malý mal aj slovenské a české občianstvo. Po mne slovenské ja mám stale slovenské a po manželovi české.

eustoma
13. dub 2010

porodne mozes poziadat aj ked budes rodit v cr.
ale rodina to chapem 😉.

mucka01
13. dub 2010

Hm,.,díky..ale čo som počula tak možes mat po svete tolko trvalých byd.kolko chceš..tak nevim co je pravda..ono v tech paragrafech se vyznat...to je des...ty víš neco víc? nebo jseš v tom znalá, nebo máš zkušenosti?

eustoma
13. dub 2010

trvaly mzoes amt len jeden. celkom som sa tomu venovala a oslovila som vela instistucii. takze to si dovolit tvrdit ze bude aj pravda. mozes mat dlhodobyt (prechodnych) po svete vela to ano.
no kazdopadne aj osobne poznam ludi co to neriesia. neviem ako sa da skontrolovat medzistatne, ci uz mas niekde inde trvaly pobyt. v ramci republiky to kontroluju, ale medzistatne to netusim ako funguju.

mucka01
13. dub 2010

a čo by som preto mala urobit? nechat to tak alebo ist to zmenit?

eustoma
13. dub 2010

neviem co by som robila na tvojom mieste.

ale neviem ziadnu vyhodu, ktoru by prinasal trvaly pobyt v cr. ja som si po svadbe nechala trvaly pobyt na slovensku. vsade v cr mi postacuje prechodny pobyt, ktory mam na dobu neurcitu. dokonca to ma nevyhodu, teda ked mas v cr trvaly pobyt, tak by si sa mala odhlasit s trvaleho pobytu na slovensku a mala by si odvzdat obcianku. vsade by si sa musela preukazovat iba pasom.

pokila ide o porodne na slovensku, tak to sa ziada v mieste trvaleho bydliska (teda na prislusnej socialke), takze slovenske trvale bydlisko si nechaj, ked chces ziadat na slovensku porodne.

inak tuna holky pisali, ze dostali dvoje porodne aj ceske aj slovenske. slovenske je viazane na trvaly pobyt, neviem na co je viazane ceske. ale neporusili ziadne zakon, sice niekde v pravnych vysvetleniach som nasla ze slovenky zneuzivaju zakon, pretoze ziadaju dvoje porodne. ale o tom neviem viacej.

ja porodne na slovensku ziadat nebudem, lebo kedze som danovym rezidentom v cr, tak by som musela prijem zo slovenska uvadzat v daniach a za to papierovanie mi to nestoji. este sa predtym poriadne poradim s ucetni, ale zatial nebudem ziadat druhy stat o porodne. ono s tymi daniami je to take cele komplikovane, ze to sa vzdy chce poradit s danovym poradcom.

mucka01
13. dub 2010

To s tým porodným to viem, že mám na slovnesku žiadat na úrade práce to už som tam bola mam aj tlačivá,,a v čr som rozprávala s paní na sociálke, kde patríme ta mi hovorila, že si mozem požiadat o porodne aj v čr a bud mi vyhovia alebo nie,ale zákon to vyložene nezakazuje.
Ja na slovensku nemam príjem už som v čr 12 rokov a zarábám si tu.české občianstov si zatial nevybavujem..nemam zbytočných 15tisíc za žiadost,inak som si myslela,že ked sa zoberieme s manželom on je občan čr tak mi ho automaticky dajú--ale omyl to je len jeden plus k žiadosti.takže tak. Jednou sa mi stalo, že som si chcela zobrat požičku s GE money bank tam ma odmietli st im, že nemám obč.čr.Inak k ničomu som to zatial nepotrebovala.tak som sa na nich vyprdla. 😝

eustoma
13. dub 2010

ja som si brala hypoteku, za slobodna, mala som iba prechodny pobyt a bezproblemov mi to dali. nepotrebovali obcianku, ani trvaly pobyt. takze to mozno nejak upravovali podmineky.
v cr som 10 rokov a s toho 7 pracujem.
o obcianstvo ziadat nebudem, no a je to tak ako pises, velka palka a zbytocne.
my hlavne s manzelom neviem ci chceme zostav v cr, alebo pojdem na slovensko, alebo pojdeme este uplne inam. takze nejake obcianstva, trvale pobyty neriesime. teda riesili sme to u deti a tym dama trvaly v cr a papiere pre dvojite obcianstvo, aby sme ked tak ten trvaly mohli zmenit.

mucka01
13. dub 2010

no nam povedali ked som sa pýtala, že po otcovi bude mat české občianosto a po mne slovenské, na slovensku ho musim prihlásit na matrike a potom ked prideme do čr tak aj tu. tak dufam,.že vše bude ok. akorat neviem ked sa narodí malý, ako so sociálkou na slovensku...ked prídeme do čr,,tak ho prihlasime hned do zdravotné a na sociálku.. s stým nemate zkušenosti..

eustoma
13. dub 2010

to ja zatial neviem. ale urcite budu holky vediet.
ty mas poistene v cr? ako ako to budes mat s platbou za porod na slovensku? ide to vobec nejake z ceskeho poistenia?

mucka01
13. dub 2010

ja mam poistenie v čr. na neodkladné případy čo je aj porod platí europsky preukaz čo mi povedali vo vzp sr. tak ja tam chcem len porodit a trošku tam budeme s rodinou mamkou a tak apotom do čr. inak ma tam nič nedrží. mam tam doktora znameho.

eustoma
13. dub 2010

som nevedela ze porod patri k neodkladnym pripadnom, dobre vediet. dik za info 😉.

mucka01
13. dub 2010

no tak logicky ked si vezmeš..si nekde a si tehotna prijde to na tebe tak co s tebou udelají...asi te nenechaji pred nemocnici...