Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

nae
22. srp 2012

@iwynka No neviem, či to chápem správne, ale ako nezamestnaná by si nemala právo ani na PN, nie? Takže buď možeš nastúpiť na MD 6 t pred porodom, pričom 5 dní predtým budeš ofiko nezamestnaná a tiež si musíš zrušiť tú PN, a teda by si mala byť nahlásená na ÚP. Pokiaľ by si nastupovala na MD 8 t pred termínom, tak by to bolo asi jednoduchšie, ale prosím ťa, ešte radšej napíš IP uživateľke j.a.n.i ,ktorá sa v tom vyzná lepšie.
RP vypláca ÚP v mieste, kde sa momentálne nachádzaš, resp. kde máš prechodný pobyt. Pokiaľ by ste sa presťahovali, tak by si sa hlásila už na Slovensku, ale naozaj neviem, či by si mala nárok na nejaké vyrovnanie k RP z ČR.
Skús napísať ešte tej holke j.a.n.i, nerada by som ti písala niečo zle. Na 100% sa v tom neorientujem, ospravedlňujem sa.
p.s.pokiaľ máš trvalý pobyt v SR, máš nárok na porodné 😉 plus prípadne príspevok od mesta, ak to u vás dávajú (v mojom rodnom meste dávajú 100 E).

margotka666
22. srp 2012

baby, ja som zistila, ze na SK nemam narok ani na matersku, kedze som pracovala predtym v zahranici..
rodit chcem v cechach, tu mam priatela.. avsak neviete mi povedat, ci tu mam narok na rodicovsky prispevok, ked tu nema ani prechodny ani trvaly pobyt, vlastne tu "len" chcem rodit a zit..

nae
23. srp 2012

@margotka666 ahoj, čo sa týka rodičáku, tak to fakt neviem.. skús sa spýtať na Úrade práce v mieste, kde sa chystáš žiť. Máš manžela občana ČR? Mohla by si si ten prechodný pobyt vybaviť aj teraz. Keď som si žiadala o rodičák pred 3 rokmi, tak chceli buď potvrdenie o prechodnom pobyte alebo platnú pracovnú zmluvu. Neviem,či sa niečo nezmenilo.
Pokiaľ si pracovala v zahraničí oficiálne, tak by si teoreticky mohla mať nárok na materskú z toho štátu, nie? Kamoška to tak mala.

iwynka
23. srp 2012

@nae ďakujem..spýtam sa, ale myslím, že to hlavné už viem od teba..pekný dníček, ďakujem.. 🙂

mia__
25. srp 2012

maminy, vyplnovali ste "Dotaznik pro urceni statu bydliste pro ucely aplikace koordinacnich narizeni ES" ?
Bola som po roku na rodicovskej obnovit nejake papiere na urade prace, a toto mi dali ako novinku. Ma to 5stran a je to riadne sialenstvo.

Hlavne sa bojim, ze ked tam uvediem trvaly pobyt v CR, na zaklade tohto papiera to zadaju do nejakej centralnej evidencie EU a tam vyskoci, ze vlastnim aj OP (s trvalym pobytom) na SK.

Mali ste niektora v poslednej dobe problem s dvojitym trvalym pobytom?

nae
25. srp 2012

@mia__ ahoj, ja si idem za 2 tyzdne ziadat o rodicak na druhe dieta, tak uvidime, ci to nebudu aj po mne chciet.
Dvojity trvaly pobyt inak nesmie byt - pokial mas trvaly pobyt v CR, musis sa (resp. uz si sa mala davno) odhlasit v SR. Moze byt za to event. aj nejaka pokuta podla mna (ale nechcem ta zbytocne strasit). Na co mas vlastne dva trvale pobyty?

janka
25. srp 2012

@mia__ Plati to niekdy od zaciatku minuleho roku. Ucelom tohoto dotazniku je urcit "stredisko zaujmu" a z toho urcit, ktory stat Ti bude vyplacat vsetky davky, aby si nahodou nieco nedostala 2x. Ja mam trvaly pobyt na SK, ale mam zamestnavatela a zdr. poistenie v CR a dieta ma trvaly pobyt, zdravotne poistenie aj doktora v CR, ... z toho usudili ze mam stredisko zaujmu v Cechcach a teda mi na Sk uz nic nedaju.
Aj manzel ma 2 trvale pobyty, 2 obcianstva, ale on spada do urcitej vynimky.
Skor si myslim, ze ked uvedies, ze uz mas trvaly pobytv CR, + vsetko ostatne, ze to potom uz nebudu riesit.
Ked mas trvaly pobyt v CR, pride mi bezpredmetne, aby to vobec riesili. 😖

yvetta
25. srp 2012

@mia__ - ahoj prosim ta potom mi daj vediet ako si dopadla, lebo ma zaujima ci tie 2 trvale riesili alebo nie - ja mam len jeden ale pocula som niekde, ze niekto mal aj 2 😲 tak neviem vobec ako to je co je spravne je otazne, lebo som pocula od 2 roznych uradniciek 2 rozne vysvetlenia 😖

mia___
26. srp 2012

@yvetta a mozes napisat, co ti tie uradnicky povedali?
Potom dam, pravdaze, vediet ako dopadnem

yvetta
26. srp 2012

@mia___ - jedna mi vravela, ze nemozem mat 2 trvale, ak si dam trvaly v CR tak musim zrusit trvaly v SR a vratit OP. Druha vravela, ze nemozem mat 2 trvale pobyty vramci SR ale co sa tyka SR a CR (ineho statu) tak to je v pohode 😉
poznam kamosov co maju 2 trvale a aj takych co vratili SR OP a maju uz iba trvaly v CR ....ktovie ako to je 😖

nae
26. srp 2012

@yvetta keď máš trvalý pobyt v ČR, máš tu OP a v SR si musíš trvalý zrušiť a musíš vrátiť OP na políciu. Myslím, že je tam aj nejaký časový údaj (okolo 8 dní od získania trvalého pobytu). Vraveli mi to na matrike.

yvetta
27. srp 2012

@nae - podla mna si kazdy vysvetluje zakony inak a tam bude ten problem, napriklad link:
http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/...
toto je odpoved z matriky:
Oddelenie matrík a hlásenia pobytu odboru všeobecnej vnútornej správy sekcie verejnej správy MV SR dostalo Váš dopyt vo veci dvoch trvalých pobytov a oznamuje Vám, že problematika hlásenia a evidencie pobytu občanov je upravená zákonom č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.

Z Vášho dopytu vyplýva, že nehodláte ukončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky z dôvodu trvalého pobytu v Českej republike. V tomto prípade je potrebné postupovať v zmysle ustanovenia § 9 citovaného zákona, podľa ktorého občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu.

Pokiaľ ide o možnosť mať trvalý pobyt súčasne aj na území Českej republiky zastávame názor, že je to možné, ak to neodporuje právnemu poriadku príslušnej krajiny.

Podľa § 10 ods. 1 písm. a) zákona č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov občiansky preukaz je neplatný ak občan ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a podľa § 11 ods. 1 písm. h) tohto zákona je občan povinný odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

nae
27. srp 2012

@yvetta ďakujem za odpoveď. Mne práve na matrike dali aj taký formulár na vyplnenie, keď budem rušiť trvalý pobyt na Slovensku. Zatiaľ som to ale nezrušila.

yvetta
27. srp 2012

@nae - ja ti neviem co je pravda 😉 ja sa este rozhodujem co urobim ci si necham obe alebo nie 😀 zatial kym je v SR to vysoke porodne tak si ho chcem nechat uvidime potom 😀 , ale kvoli skolke som chcela v CR trvaly, ale to uz asi budem mat vyriesene kedze v praci nam otvaraju skolku 😉

mia__
27. srp 2012

@nae pises: "keď máš trvalý pobyt v ČR, máš tu OP a v SR si musíš trvalý zrušiť..."
Ja tu (v ČR) ale nemam OP. Iba taky ten fialovy preukaz o trvalom pobyte obcana EU.

A podla toho co @yvetta pise, by to mohlo byt OK. Čechom to hadam nevadi, skor som sa bala, aby to slovakom neprekazalo.

@yvetta : to mas fakt super, ze mas takeho kapitalistu, co vam otvori skolku.

nae
27. srp 2012

@yvetta Ja som si nechala trvalý v SR práve kvoli porodnému... no čo, tu by som dostala prd makový...
Pri prihlasovaní do školky mi stačil preukaz, že tu mám prechodný pobyt (a otec dieťaťa trvalý v ČR), mali sme potom rovnaké podmienky pri posudzovaní.
@mia__ Som zvedavá, čo vyfasujem ja, keď tu budem mať časom trvalý. Ešte som si nežiadala. Ja síce pracujem v štátnej sfére, takže žiadny kapitalizmus, a tento rok mi prišlo oznámenie, že otvárajú zamestnaneckú školku. Ale cena by aj tak bola okolo 5000 Kč mesačne... výhodou by bolo akurát to, že keby bolo treba, mohlo by tam dieťa ostať dlhšie.

yvetta
27. srp 2012

@nae @mia__ - no nevime ako u Vas ale v mojom okoli je celkom problem so skolkou. byvame pri Prahe - kde sa vela stava bytov a domov s mladymi rodinami ale skolky nebudu zvysovat pocet deti takze predpokladam, ze celkom pruser. Mame tam aj sukromne s cenou 10000 bez jedla, ale keby otvoria tu firemnu tak to je vyhoda aj keby pytali 5000 😉 a cas skolky ma byt podla potreby ako si v praci - dalsia vyhoda 🙂

alzbetak
30. srp 2012

@marusinka80, @bosorkajarka Ahojte 🙂 Neviem či máte trvalý pobyt v ČR alebo prechodný "len" ako ja... ale chcela som sa spýtať či náhodou neviete ako to bude po novom...
Ako to bude po novom s rodičovským príspevkom pre slovensky žijúce v ČR, ktoré nemajú trvalý pobyt, ale prechodný v ČR. Partner je čech, pracujúci v ČR. Žijeme v ČR a žiť aj budeme. Máme tu vlastný byt. Svadbu plánujeme až neskôr. Získava sa svadbou "automaticky" trvalý pobyt? Prípadne je možné zaregistrovať rodičovský príspevok na otca dieťaťa či musí byť na matku?
Ja som slovenska pracujúca pre slovenskú firmu, všetky odvody sa platia na slovensku. ČR využívam prostredníctvom formulára S1 komplexnú zdravotnú starostlivosť. Rodiť budem v ČR, dieťa bude mať ČR národnosť, priezvisko po otcovi (partnerovi)... mám síce ešte čas, ale mám rada vo veciach jasno, aj keď mi je jasné že sa zasa može zmeniť niečo v zákone... Ale aby som aspoň vedela či budeme mať nárok na čepranie RP v ČR, lebo teraz mi to jasné nieje.
Ďakujem Vám 😎

nae
30. srp 2012

@alzbetak ahoj,
- svadbou automaticky trvalý pobyt nezískavaš
-rodičovský príspevok je možné čerpať aj na otca - občana ČR, dieťa po ňom dostane aj automaticky trvalé bydlisko

bosorkajarka
30. srp 2012

@alzbetak to ti bohužial nepomožem ja mam už viac ako 4 roky trvaly pobyt.

alzbetak
30. srp 2012

@nae Dakujem za info, ano trvale bydlisko bude mat prcek na "nasej" adrese iba ja budem zatial "uradne" pristahovalec 😉
Blba otazka 😝 (nikdy sme ziadne prispevky este necerpali tak mi to je uplne cudzie) ale pleas ked je rodicovsky prispevok na otca dietata moze normalne pracovat hej? Nieje s tym problem, ze ma evidovany prijem od zamestnavatela a zaroven prispevok od statu?
@bosorkajarka Tak to uz mas jednoduchsie aspon 🙂 aj tak dik

nae
30. srp 2012

@alzbetak Volba výše rodičovského příspěvku podle denního vyměřovacího základu druhého rodiče:
Rodiči - žadateli o dávku nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem (NPSP).
Výši rodičovského příspěvku (RP) lze zvolit podle denního vyměřovacího základu (DVZ) druhého rodiče, stanoveného ke dni narození dítěte, avšak za předpokladu, že druhý rodič ke dni narození dítěte splnil podmínky nároku na PPM nebo NPSP. Tyto skutečnosti zkoumá okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) podle sídla zaměstnavatele druhého rodiče nebo trvalého pobytu, je-li druhý rodič osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ).
Viac napr. na http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4#1.25

Malo by to byť tak, že manžel si o to zažiada a potom sa RP prevedie na teba. Budeš k tomu potrebovať povolenie k prechodnému pobytu, keďže nemáš v ČR zamestnávateľa.

alzbetak
30. srp 2012

@nae Dakujem ti moc 🙂

mia__
1. zář 2012

babenky, este sa musim vratit k tomu pobytu. Ked si niekto odhlasi trvaly na slovensku tak potom tam ma aky, prechodny? A to mu urady ako obcanovi Slovenska vydaju nejaky preukaz o prechodnom pobyte? Alebo je este nejaky iny druh?

denisia
7. zář 2012

@margotka666 Ahoj, si presne v situacii ako ja pred 5 rokmi - a pozor, porod v CR som si musela zaplatit - stalo ma to okolo 30 tisic korun. Ak si tu nebola zamestnana tych 270 dni pred porodom, tak nic moc. Neviem, ci sa to odvtedy zmenilo, alebo nie ... ak by si chcela nejake dalsie info, posli IP ... Drzim palce 😉

llllllll
18. zář 2012

Zdravím,chcem sa opýtať...ak teraz pracujem v lichtenštajnsku a priateľ v nemecku...a ja plánujem otehotnieť,skončiť s prácou a prestahovať sa do CZ kde má moja mama trvalý pobyt a kde žije....a obaja s priateľom sme slováci...možem očakávať niečo od štátu??až sa bábo narodí tam bude predsa malý čech...ako je to?vdaka 😖

kvetinkaivanka
18. zář 2012

@llllllll so všetkým neporadím,ale malý čech nebude pokiaľ jeden z Vás nie je občanom ČR,čo nieje,takže Vaše dieťato bude mať Slovenské občianstvo!Od štátu si myslím,že asi nič moc nedostaneš,pokiaľ tu nebudeš nejakú dobu platiť nemocenské poistenie viz toto- http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/1...

zmrzlinka
25. zář 2012

Ahojky!Nevybavovali ste teraz niektora slovensky rodny list na ambasade v CR?Trva to fakt tri mesiace?Dakujem za odpoved.

nae
25. zář 2012

@zmrzlinka My sme vybavovali slovenský rodný list cez slovenskú matriku, trvalo to 6 týždňov (ale bolo to cez prázdniny, takže dovolenky, inak by to bolo možno aj rýchlejšie).

zmrzlinka
25. zář 2012

@nae jee tak to by bolo super keby to takto vybavili....no uvidime.....my to budeme vybavovat cez ambasadu....na Slovensko sa teraz nedostanem a nechcem,aby to vybavovali nasi.