Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

makodob
29. říj 2015

@souffle ja som vedená na slovensku ako zivnostnik, ale nemam prijmy, nakolko som na materskej s dcerkou a poberam rodicovsky prispevok. teda na dcerku ten formular e106 vie vyuzit a na mna asi nie, kedze som zivnostnik

meindzi
30. říj 2015

@makodob dvoch lekarov, kde je mala prihlasena, mat nemozete. ja som porodila na sk a mala tam mala pediatra, i ked poistenie sme mali z ciech a na slovensku sme fungovali na E106-ku. ked som sla s malou na navstevu do ciech, tak by mi ju to normalne osetrili na pohotovosti apod., ale prihlasena k detskej lekarke tu nebola. ked sme sa stahovali opat z SK do CR, tak som malu musela od detskej lekarky na slovensku odhlasit a prihlasit len v Cechach, aj ked poistenie mame stale rovnake. Podla detskej lekarky dostavaju doktori pausal za prihlasene dieta od poistovne a poistovna nebude hradit za jedno dieta dva pausaly za dvoch lekarov, kazdeho v inej krajine, preto je mozne mat len jedneho lekara v niektorej krajine.

souffle
30. říj 2015

@meindzi a malú vám ošetrili len na pohotovosti v cechach? Pokiaľ viem pediater môže ošetriť aj dieťa, ktoré k nemu nie je prihlásené, aspoň tak nám tvrdili v českej poisťovni. Teraz mam na mysli bežné ochorenie nie prihlásenie sa s kartou.

makodob
30. říj 2015

No tak ja mam to pripoistenie, s nim mi ju osetria všade, takže to nebudem komplikovať, k pediatrovi chcem chodiť hlavne na svk a planujem budúci tok druhé dieťa a rodiť chcem tiez doma.

meindzi
31. říj 2015

@souffle nepotrebovali sme ziadne osetrenie v cechach.mala bude mat dva roky a chora este nebola.k doktorom chodime len na preventivne prehliadky a ockovanhje 🙂

adriko
9. led 2016

Zdravím holky. Mám dotaz. Moje kamarádka Slovenka má manžela Slováka a ten pracuje v ČR.
Čekají miminko a ona je na SK zatím co on je v ČR, Mám dotaz zda má nárok na Rodičovský příspěvek z ČR pokud by přijela za manželem. Před otehotnením pracovala na sk, ale ted ji zdelili, že pokud její manžel pracuje v čr, že na rodičovský tam na sk nebude mít nárok. Prosím ví někdo poradit jak to je ? Děkuji

makodob
10. led 2016

@adriko to je hlúposť, nárok na rodicovsky príspevok na Slovensku ma, ak tam fyzicky je, ma tam lekarov, ak sa jej tam plati zdravotka a duplom ak tam pracovala. S tým jej manžel nemá nic spolocne. Problém by mohol nastať vtedy ak by chcela prist žiť do Čiech vtedy neviem ale asi by jej mohli zrušiť rodicovsky keby si zrusila napr lekarov na svk. A v Čechách co som si ja zistovala nárok nemá na rodicovsky. Mne manžel pracuje v Čechách a ja som akože na svk tam riesim lekarov ale žijem s nim tu, ale často som aj na slovensku a zdravotne osetrenie mame cez e106 formulár. Beriem rodicovsky na Slovensku.

souffle
10. led 2016

@adriko ak pracovala na svk tak narok na rodicovsky ma, v opacnom pripade by si manzel uplatnoval narok v cechach

456dominika
10. únor 2016

Ahoj potrebujem radu. Citala som tu vela prispevkov ale som z toho jelen. Som slovenka a priatel je cech (nie sme zobrati) a cakame babätko. Ja som nebola nikdy zamestnana kedze som otehotnela ked som studovala na VŠ. Trvaly pobyt mam na SR. Priatel pracuje a aj ma trvaly pobyt v ČR. Chcem sa spytat ci neviete kde mam narok na rodicovsky prispevok a prispevok pri narodeni dietata? Bola som sa na socialke pytat a tam mi povedali ze nemam narok na ziadne pridavky zo SR vsetko mam ziadat v ČR. Pride mi to divne kedze zijem na SR, mam slovenske obcianstvo, doktora proste vsetko. A aj babätko po narodeni bude mat trvaly na SR. Zatial dakujem.

makodob
10. únor 2016

@456dominika a studovala si v cechach? narok mas podla toho kde si platila zdravotku, ale nie som si ista, ale s trvalym pobytom to nema nic spolocne.

456dominika
10. únor 2016

Nie studovala som na SR v podstate nemam nic spolocne s CR len to ze priatel je cech.

makodob
10. únor 2016

@456dominika tak to je blud, ze nemas narok potom, normalne dostanes rodicovsky a tiez prispevok pri narodeni dietata, ved ked si ani nezila v cechach tak nemas co riesit 😊 a priatel by si mal vediet uplatnit v praci pridavky na dieta v cechach.

1405zuzana
21. bře 2016

Ahojte chcela by som sa spytat som Slovenka a mam trvaly pobyt v SR ale zijeme s priatelom,ktory je Cech a ma tu trvaly pobyt spolu zijeme v CR a cakame babatko priatel pracuje ja som tiez pracovala ale iba pol roka cca a teraz a som na marodke .. chcely by som sa sa spytat ci po porode budeme dostavat nieake peniaze tu v CR rodicovsky .. matersku .. vie mi niekto poradit ? dakujem krasne

mirtica
30. bře 2016

Ahojte kocky!
Chcem poprosit o malu radu. S priatelom sme cudzinci zijuci a pracujuci v CR, ja mam hlaseny prechodny pobyt v C, priatel ma ako Kubanec doplnkovu ochranu. Cakame babo a kedze sme oaja cudzinci, bude mat po mne slovenske obcianstvo.
Precitala som si zhruba vsetko o dokumetoch, co pred a po narodeni dietata musime vybavit, ale jedna vec mi stale nie je jasna. Potrebuje mat miminko nahlaseny trvaly pobyt? Planujem ho nahlasit na cudzineckej policii a dat mu prechodny pobyt, ako mam ja, avsak nebude potrebovat aj trvaly? Niekde som nasla, ze trvaly pobyt automaticky prechadza z matky na dieta, to by znamenalo mat moju adresu v SR, je to pravda? Ak ano, neviete poradit ake urady alebo kam s tym potrebujem ist?
Planovala som vsetko vybavit tu v CR (konzulat, velvyslanectvo), aby som zabranila zbytocnemu cestovaniu do SR, ale neviem, ci spominany trvaly pobyt nebudemmusiet riesit prave v SR....
Vopred dakujem za rady a zdravim vsetky maminky!

frenci4442
12. dub 2016

Dobry den som slovenka a v Cz zijem 2 roky a pracujem tu...... momentalne som v 4 mesiaci tehotenstva ....bola som na pnke a medzi tym mi skoncila pracovna zmluva a ja momentalne sedim iba tak doma nevie mi niekto poradit ako je to s uradom prace???? A ci by som mala narok na neaku davku pocas tehotenstva kym neprejdem na matersku???, dakujem

frenci4442
28. dub 2016

Ahojte baby som slovenka a v cz som 2 roky a pracovala sm tu najprv 5 mesiacov v jednej firme a potpm 11 mesiacov v inej firme a som momentalne tehotna a v marci mi skoncila pracovna zmluva a nepredlzili mi ju uz nevie mi niektora poradit ako je to s uradmi????? Je mi lepsie vybavovat si papierd potrebne tuna v cz alebo rdsej na Slovensku kde mam trvaly pobyt???, lebo ja som uz uplne z toho popletena ci mam v cz narok na matersku rodicocsy prispevok ci porodne.???? .... ak by mi niekto vedel poradit bola by som velmi rada ďakujem

456dominika
29. dub 2016

@frenci4442 ziadala by som to rovno v CR kedze si tam bola zamestnana na SR ti to neschvalia a ak nahodou ze by ti to v CR neschvalili tak aj tak budes potrebovat doklad o tom ze tam nemas narok a doniest na SR a na porodne by som sa spytala niekde na urade ale pokial mas gynekologa a trvaly pobyt na SR mala by si ho dostat na SR 🙂 vela stastia pri vybavovani ja som sa kvoli tomu nabehala az az stale ma posielali z ceskych uradov na slovensko a zo slovenskych uradov do ciech 🙂

456dominika
29. dub 2016

@1405zuzana ak si pracovala na SR mala by si dostavat peniaze zo SR ak si pracovala v cechach tak z ceska 🙂

frenci4442
29. dub 2016

@456dominika tak lebo ja uz neviem ako po pravde lebo vravia mi ze v cr nemam narok lebo tu nemam ani prechodny pobyt ani nic take..... a ďakujem je toho vela

ejankab
2. kvě 2016

@frenci4442 ak si pracovala v CR min 270 dni pred porodom tak si to vybavuj v CR. Urcite by som nependlovala na Slovensko.

frenci4442
2. kvě 2016

@ejankab ano ale nemam tu prechodny pobyt azatial lebo sa to komplikuje a mam tu odpracovane urcite cez 270 dni

mirtica
2. kvě 2016

Caute holky a mamicky! Nenajde sa nikto kto mi poradi ohladom mojho prispevku z 30.3. ohladom trvaleho pobytu pre miminko? Vopred moc dakujem!

martinamic
2. kvě 2016

@mirtica -cudzinecku policiu nezaujima ci ma trv.pobyt na Slovensku, prechodny vybavis v pohode,ALE... myslim si,ze babenko bude potrebovat pas. A ten mu budes musiet vybavit asi len na Slovensku a to znamena,ze asi bude potrebovat aj trv.pobyt( na Slovensku) pas dostava dieta na dva roky. Hadam dobre pochodite😉

mirtica
2. kvě 2016

@martinamic Diky moc! No ja som myslela, ze mu pas mozem vybavit aj na ambasade, v pase v podstate ziadna adresa nie je, myslela som, ze pobyt s tym nic nema, len statne obcianstvo. Je tazke dopatrat sa priamo k presnym informaciam, vsetko na webe nie je. Ale aj tak dakujem, skusim si zavolat na ambasadu a popytat sa.

frenci4442
3. kvě 2016

Ahojte baby nevie mi niektora poradit ak zmenim gynekologa ze som do 4 mesiaca chodina na piradnu v cz a teraz prechadzam na poradnu k svojmu gynekologovi na slovensku???? HRozi mi ze stratim porodne??? Ci matersku ??? Ďakujem

meindzi
3. kvě 2016

@frenci4442 ja osobne som menila gynekologa z cz na sk koncom 8.mesiaca a problem to nebol.ale su to uz dva roky

frenci4442
3. kvě 2016

@meindzi ďakujem lebo ja som citala niekde ze hrozi ze môžem takto prisť o pórodne..... a viete mi este povedatako sa to pirodne vybavuje???? Alebo to vybavuje lekar ci na socialnej poistovni??

456dominika
3. kvě 2016

@frenci4442 z uradu prace soc.veci a rodiny si vypytaj ziadost a ked sa dieta dozije 28 dni si ju vyplnis a das vyplnit aj svojmu gynekologovi aj pediatrovi tvojho babätka a zanesies na urad 🙂

frenci4442
3. kvě 2016

@456dominika ďakujem

martinamic
4. kvě 2016

@mirtica tak uvidite. Asi bude naozaj najlepsie sa popytat na ambasade. Tam to povedia presne. Mozno to bude nakoniec lahsie ako sa zda😉