Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

evaviki
17. čer 2011

@em_ka 😀 jasne.. njn, je strasne, ako dokazu zneprijemnit taketo vybavovacky, hlavne ked narazis na niekoho neochotneho..

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
evaviki
17. čer 2011

@em_ka ☹ tak to je hnus.. ja som si dopredu nasla na nete, co potrebujem, vsetko vzala so sebou, az sa cudovali, kolko toho mam.. 😀 vsetko si pofotili, pripadne nechali original a mam pokoj..

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
princeznal
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zoozkha
17. čer 2011

@evaviki ja som Praha 8. Pani, ku ktorej "patrím" je skvelá, nemôžem sa sťažovať. V prípade, že ju niekto zastupuje, prípadne sa k niekomu inému dovolám, je to, ako píšeš, katastrofa... 😒 Každopádne každé 3 mesiace chodiť k zamestnávateľovi a vzápätí na úrad je pekne otravné.. 😝

duppe
17. čer 2011

ahoj baby, zaregistrovali ste tie zmeny na SR ohladom príspevkom včetne porodného? Zaujímalo by ma či stále platí, že ho možeme získat na SR alebo nie, či je zmena v dokladovaní a taaak. 😖 😨 😕

andrejka77
17. čer 2011

@em_ka ahojky a ty si absolvovala tie behačky alebo pises len ako to ma byt ,lebo presne to iste povedali aj mne ☹

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucka375
19. čer 2011

ahojky mala by som na vas jednu otazku som v tretom mesiaci a mam zmluvu na urcito do konca decembra a bojim sa ze mi ju nepredlzia, tak sa chcem spytat ci aj tak by som mala narok na matersku? dakujem pekne🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucka375
21. čer 2011

em_ka- nie no prave termin mam az v januari preto sa bojim ze matersku nedostanem

mirukacka
21. čer 2011

Tak neviem,ja som brala matersku a teraz uz druhy rok RP. Nepotrebovala som nic,len vyplnene ziadosti ako Cesky+ jeden papier navyse. Neviem mozno sa za tie dva roky nieco zmenilo,ale to skor pochybujem,ked je EU,tak sa to prave uvolnilo. A kedze ty si si platila zdravotne aj socialne,tak nevidim problem 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucka375
22. čer 2011

@em_ka ano? tak to si ma potesila ... dakujem pekne🙂)

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
duppe
23. čer 2011

Ahojte baby, tak som tu zase po nejakej dobe s otázkou 😕 🙂
Momentálne som na SR tak som si na UP vyžiadala všetky tie papiere k žiadosti o porodne na SR aby som sem potom nemusela lietať na dvakrát a mám dotaz.
To pôrodné mi vyplatia na základe môjho TP na SR (pani úradníčka je ochotná priznat mi pôrodné na základe českého RL dieťaťa) je teda nutné z "nejakého" dôvodu žiadať o slovenský RL dieťata?
Predpokladám, že dieťa nebude mať automaticky TP v ČR aj ked sa tam narodí lebo ani rodičia ho tam nemajú. Znamená to teda, že pri hlásení dieťaťa k trvalému pobytu na SR sa bude automaticky žiadať o SR rodný list dieťaťa?
Nejak si nie som istá hlavne po dotazoch pani úradníčky tak sa radšej chcem poradiť od skúsenejších 😵

moooooc ďakovala

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
duppe
24. čer 2011

@em_ka aha, tak dakujem za radu. Ešte sa spýtam...ten SR rodný list si žiadam cez matriku podla mojho TP na SR alebo sama priamo na tej osobitnej matrike v BA?

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
katulka555
24. čer 2011

duppe ahoj,ja som rodila v brne v roku 2006,mali sme v cechach prechodny pobyt a trvaly pobyt sme mali stale na slovensku a my sme nepotrebovali slovensky rodny list.ale brali sme matersku aj porodne v cechach.ale pokial zijete v cechach,myslim ze nepotrebujete vybavovat slovensky rodny list.ak ti uradnicka prizna porodne aj s ceskym rodnym listom,tak by to bolo zbytocne vybavovanie,zvlast ak planujete ostat v cr.my az ked sme sa prestahovali naspat na slovensko a zobrali sme sa s manzelom tak sme vybavovali slovensky rodny list na osobitnej matrike.a rodne cislo dcery je take iste ake mala v cr.

duppe
24. čer 2011

@katulka555 Ahojky, presne o to mi ide, či to nie je zbytočné. Žijeme v ČR aj tam chceme zostať tak mi príde zbytočné riešit slov.RL... 😕 len si nie som istá či je nutné ho vybavit alebo nie. Ja aj manžel máme len prechodný pobyt v ČR.

katulka555
24. čer 2011

@duppe takze zjednodušene...kym sme žili v českej republike mali sme česky rodny list a slovensky sme vobec nepotrebovali.dostanete cesky rodny list,preto by to bolo podla mna zbytocné si vybavovat slovenský.načo aj,ked planujete ostat v čr... aj my sme mali len prechodny pobyt v cr a nebolo nutne vybavovat slov.rodny list. ten sme riesili az ked sme sa z cr odstahovali naspat na sr.

katulka555
24. čer 2011

@duppe a ešte ma napadlo,ze po porode prisla za mnou pani-asi soc.pracovnicka to bola a informovala ma o tom,co,kedy,kde,ako si mam ist povybavovat...takze mala by si dostat vsetky dolezite informacie asi 2alebo 3 dni po porode... 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
katulka555
24. čer 2011

@em_ka tak my sme mali trosku iny pripad,lebo my sme porodne dostali v čr.aj matersku som brala v čr.a to ze ma dieta statnu prislusnost SR je napisane aj v ceskom rodnom liste.ja som rodila vo Fakultnej nemocnici Brno,a ta pani tam chodila.viem ze mi dala papierik na ktorom boli adresy 2 uradov kam som mala ist a aj mi povedala ze nieco-uz neviem co to bolo musim nahlasit do 2 tyzdnov od porodu. a ja pisem o mojej vlastnej skusenosti,a slovensky rodny list som nepotrebovala vobec...

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
katulka555
24. čer 2011

@em_ka no ved najlepsie bude ak si to duppe dopredu zisti na prislusnych uradoch.aby sa vyhla potom zbytocnym vybavovackam-uz bude mat ine -krajsie starosti 🙂

duppe
25. čer 2011

@katulka555
@em_ka
Tak ja vám baby dakujem, radšej to ešte preverim kym som na SR. Ale podla všetkého ten SR RL budem musiet vybavit. 😕 😵