Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

czica
17. kvě 2010

mataharyy pred dvoma týždňami som písala tetuške na úrad priamo v mieste mojho trvalého bydliska, zatiaľ bez odpovede...tak som zvedavá... aha, takže ten E formulár sa vzťahuje na toto, to mi tiež nebolo jasné a podľa stránky http://www.socpoist.sk/e-formulare/5178s by som povedala že je to tá už spomínaná 106tka
na rodný list stále čakáme a to sme ho boli vybavovať 2týždne po narodení...máme čas do augusta, tak snáď to stihnú 🙂

berucka zatiaľ nemám nové info, vidím to tak že tam pošlem mamu nech to zistí osobne, lebo takto cez mail začínam pochybovať že mi niekto odpíše...s tým potvrdením z matriky som strašne zvedavá čo zistí :D

mataharyy
17. kvě 2010

Mám pro vás "dobrou" informaci. Od května je to opravdu s mateřskejma tak že si musíte zažádat primárně, ve státě kde žijete (dítě navštěvuje doktora) o rodičák a případný rozdíl doplácejí "z domova" Dověděla jsem se to před hodinou 😠
Jináč formulář E106 je na zdravotní pojištění, ty ostatní E-čka co si mezi sebou posílají úřady je něco jiného (nevím přesně co je to za čísla, je to prostě potvrzení pro jeden stát, že z druhého státu nebereš tu dávku o kterou žádáš u nich...). A s tím RL je to tři měsíce (rychleji ti to určitě nedají a pomaleji by neměli), takže hádám do augusta to zvládnou 😉
Jdu si dát kafe, jináč bych ty úředníky musela jít povraždit, po dnešku 🙄

czica
21. kvě 2010

tak moja mamina sa posnažila a už mám všetky papiere potrebné k porodnému a príspevku k nemu (pripomínam že som tu bola pred porodom zamestnaná 2,5 roka, všetky odvody aj poistenia som mala z pracovnoprávneho pomeru v ČR, rodila som v ČR, aj lekárov máme všetkých v ČR, a požiadali sme o slovenský rodný list ktorý by nám mal prísť z BA, o porodné budem žiadať v SR):

Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa... k tejto žiadosti je potrebné tlačivo E001, že mi takýto príspevok nebol v ČR vyplatený a zadnú stranu ohľadom matriky by mi mali vyplniť v BA a toto tlačivo poslať aj s rodným listom...v prípade že to tak neurobia, tak mi to vyplní pani priamo na úrade pri podávaní žiadosti podľa rodného listu
Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa okrem potvrdenia od gynekológa je potrebné mať "Potvrdenie ošetrujúceho lekára", našla som ho aj na nete www.upsvar-vk.sk/Potvrdenie_osv2.doc je to vlastne to potvrdenie že sa dieťa dožilo 28dní, ktoré je povinné ako príloha

čo sa týka E001, tak ja mám slovenské tlačivo, budem si ho dávať potvrdzovať tu v ČR
pani bola taká zlatá a predvyplnila mi kolónku 9 časť 3 : "žiadame o informáciu, či pani XY bol v CZ vyplatený príspevok pri narodení dieťaťa na dieťa ZY, nar. 00.00.0000"
a časť 11: "Matka dieťaťa pani XY a otec dieťaťa AY, nar. 00.00.0000 pracujú v Českej republike"

nič iné okrem rodného listu malej nebudem potrebovať... teda okrem mojho občianskeho 🙂
už len mať ten rodný list a potom čakať na peniažky, ale vidím to tak, že to podám s českým rodným listom

miruska28
24. kvě 2010

Ahojte,rada by som vas poprosila o radu.Som slovenka trvaly pobyt mam na slovensku,v CR mam prechodny pobyt aj pracovny pomer na dobu neurcitu.Chcem sa opytat ako je to s narokom na porodne zo Slovenska :
1.v pripade,ze dieta sa narodi v CR
2.v pripade,ze dieta sa narodi v SR?
Dakujem

czica
25. kvě 2010

miruska ak sa narodí v ČR, postup je presne taký ako som napísala 21.5. a ak na slovensku, tak predpokladám že postup bude taký istý len v ružovom keďže porodné budeš žiadať stále v SR. Ak sa narodí na slovensku, budeš to mať jednoduchšie čo sa rodného listu týka, my čakáme už 3. mesiac a nejako sa im nechce (český rodný list máme, ale požiadali sme o slovenský...o porodné možeš žiadať aj s českým rodným listom).
Skor si zisti ako by si to mala s porodom na slovensku keďže všetky poistenia máš v ČR, aby ti to nedali k náhrade. Zdravotne poistené mimčo budeš mať totiž automaticky tam, kde si poistená ty (čiže v ČR).

mucka01
27. kvě 2010

Ahoj ženy. Mám jeste prosbičku kde seženu ten formulář E001?děkuji

berucka
28. kvě 2010

No stiahneš si ho na nete. Stačí zadať do vyhľadávača a je to 😉

czica
28. kvě 2010

baby ja sa idem snáď opiť, včera mi volali zo slovenskej matriky že máme rodný list (žiadali sme oň prvý marcový týždeň) :D

zittka
31. kvě 2010

ahoj dievčatá, už som tu dlho nebola, tak vás všetky zdravím...
potrebovala by som radu. ak si niektorá z vás vybavovala české občianstvo, čo k tomu všetko treba??? moc ďakujem za pomoc 😉

czica
1. čer 2010

...ešte doležitý doplnok... to tlačivo vám musí najprv potvrdiť slovenský úrad, lebo v ČR si jednu kópiu nechajú.. ono je to vlastne žiadosť slovenského úradu o informácie z českej strany

czica
1. čer 2010

zittka to bude asi najlepšie keď si to zistíš priamo na cudzineckej polícii, my sme si vybavovali prechodný pobyt a som rada že som si našla 30minút aby som tam zbehla, lebo inak by sme tam chodili na 10x
prípadne sa pozri na stránky ministerstva vnútra http://www.mvcr.cz/clanek/udeleni-statniho-obca...

danteska
1. čer 2010

ahojte,nahodou som narazila na tuto temu a chcem sa spytat: mam manzela Cecha,je v CR zamestnany,v CR mam rok prechodny pobyt,prispevok pri narodeni dietata som dostala na Slovensku,mame Slovensky aj Cesky rodny list dietata,dieta ma dvojake obcianstvo...Rodinne pridavky mi ru nechceli vyplatit tak sme skusili v CR-ale ani tam sme nepochodili tak po viacerych peripetiach a dolozeni potrebneho dokladu mi vyplacaju rodinne pridavky tu..matersku mam tiez na Slovensku..ale chcela by som poziadat o rodicovsky prispevok v CR..co potrebujem,neviete mi niektora poradit??? trvaly pobyt davaju az po 2 rokoch prechodneho..

czica
1. čer 2010

trvalý pobyt je po 5rokoch, ale sú aj výnimky ktoré žial nepoznám, takže to by si sa musela informovať na polícii (podľa mojho názoru keď si vydatá za čecha, tak by si ho dostala skor, ale to je len moj selský rozum)

janula34
1. čer 2010

Danteska - ja som ziadala o RP v SR a tu v CR mi doplacaju rozdiel, musela som vypisat ziadost, tlaciva najdes myslim aj na nete alebo na tvojom urade prace, rodny list dietata a ja som dokladala aj rozhodnutie zo SR o vyske RP. Viem ze od 1.5. zmenili zakon, prisli mi nove tlaciva a musela som dokladovat aj zdravotne poistenie - mam VZP v CR, doklad o prechodnom pobyte, doklad o trvani prac.pomeru MM. Najlepsie asi bude ked sa tam pojdes rovno spytat, teraz pri tych zmenach budu chciet mozno este nieco naviac.

Czica - my si chceme tiez vybavit trvaly pobyt - mame tu kupeny byt a v nom prechodny pobyt 😀 😝 - ale nam povedali tiez ze musime mat 5 rokov ale nie len prechodny pobyt, ale musime tu pracovat resp. byt evidovany ci uz na urade prace, ci na MD. Lebo len prechodny nestaci. O nejakych vynimkach neviem, ale ak su a niekto viete, sem s nimi, chcem mat vybaveny trvaly uz bud.rok pri zapise do skolky maleho, lebo samozrejme, to je vsade prvorada podmienka 😒

czica
1. čer 2010

podla tej stránky MVČR čo som vkladala má danetska možnosť získať občianstvo skor nakoľko má muža Čecha a ty jani sa skús opýtať ako je to v prípade keď si bola štátnym občanom ČSFR ("Prominutí splnění zákonem stanovených podmínek pro udělení českého státního občanství: měl v minulosti státní občanství ČR, případně státní občanství ČSFR" )
"Je možné prominout pouze chybějící délku trvalého pobytu, nikoli jeho existenci".... čo obe spĺňate 🙂

a podľa všetkého informácie podávajú na krajských úradoch, ja by som šla na políciu, no čo už :D
"Jak a kam se obrátit: Žádost o udělení státního občanství České republiky se podává u krajského úřadu, (v Praze u úřadu městské části, ve městech Brno, Plzeň, Ostrava u magistrátů těchto měst) příslušného podle místa trvalého pobytu žadatele. Úřad příslušný k podání žádosti vyplní se žadatelem dotazník, pohovorem ověří jeho znalost českého jazyka a žádost o udělení státního občanství se svým stanoviskem, stanoviskem obecního úřadu z místa bydliště žadatele a dalšími doklady zašle prostřednictvím cizinecké policie, která rovněž připojí své stanovisko, Ministerstvu vnitra, které o žádosti rozhodne. Ministerstvo vnitra si může žadatele předvolat k ústnímu jednání. "

salonka
1. čer 2010

Ahojte, chcela by som sa informovat - v CR zijeme ccaa 3 roky, obaja pracujeme na HPP, mame vlastnu nehnutelnost (novostavba) v Prahe kde aj byvame, obaja mame len prechodny pobyt. O cca mesiac by som mala rodit (Motole).

Moja otazka: Mohla by som ziadat o slovensky prispevok pri narodeni dietata, ked porodim v CR? Obaja s manzelom mame trvaly pobyt na SR. Matersku a rodicovsky prispevok by som chcela z CR (kedze je o dost vyssi ako na SR).

Dakujem za radu.

Krasny den.

janula34
1. čer 2010

Czica - moc diky, ale ja chcem len trvaly pobyt, obcianstvo nechcem 😀 😝 ALe skusim zavolat na cudzinecku policiu ze ako to je, ci je tu moznost ziskat trvaly pobyt skor, ci nie.

czica
1. čer 2010

jani obávam sa že trvalý pobyt ti bez občianstva nedajú, lebo kolega sa o to pokúšal a rovno mu zobrali slovenský OP...no bolo to pred 3 rokmi, tak uvidíš

salonka pozri si moje príspevky, riešila som presne to čo ty...a keďže pracuješ v ČR, tak materskú aj rodičovskú budeš dostávať automaticky z ČR
ty ako slovenka rodiaca a pracujúca v čechách si možeš vybrať ktorý príspevok pri narodení si zvolíš...teda v prípade že na slovensku máš stále trvalý pobyt, lebo to je myslím základnou podmienkou k priznaniu príspevku pri narodení + príplatku k príspevku

czica
1. čer 2010

jaj a zabudla som link kde sú info k porodnému na SR http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

salonka
1. čer 2010

cica - dakujem!!!

janula34
1. čer 2010

Czica - trvaly pobyt je nezavislý na obcianstve, takze to mi urcite daju. A ano viem ze beru obciansky ze mas uz len pas, ale to sa mi nezda, lebo ved OP nema nic spolocne s trvalym pobytom, okrem toho ho vydali slov.organy. Neviem ako je to teraz.

salonka
1. čer 2010

na tom linku je nejaka divna suma, nie? ved teraz na SVK je porodne pri 1. dietati 26tis, nie? (v Eurach neviem kolko)

salonka
1. čer 2010

uz vidim, prispevok + priplatok k prispevku...

czica
1. čer 2010

salonka neviem síce aká je presná výška, ale na slovensku sú dva príspevky:
1. príspevok pri narodení dieťaťa
2. príplatok k príspevku pri narodení
a ten príspevok samotný mím pocit že nie je nič moc

jani je to možné, ten kolega je tak trochu moták, tak ktovie ako to fakt bolo :D

salonka
1. čer 2010

ano, je to tak, je to jedna davka skladajuca sa z dvoch prispevkov - ak su splnene podmienky na prispevok, tak dostane clovek aj priplatok.

salonka
1. čer 2010

cica - nikde nemozem najst ci v CR mozem aj pracovat pocas rodicovskej dovolenky (co planujem, na skrateny prac. uvazok z domu). Viem, ze na SR je zakazane vykonavat zarobkovu cinnost pocas tohto obdobia. nevies ako je to tu? Dakujem!

czica
1. čer 2010

podľa uistení tety z úradu práce (včera som si bola dať potvrdiť formulár E001), kým nedám dieťa do jaslí, tak v ČR možem poberať rodičovský a pracovať popri tom
...len musíš z toho odvádzať buď daň alebo nejaké poistné, toto už nemám zistené, ale o rodičák určite neprídeš

yvetta
1. čer 2010

jani pri prehlaseni trvaleho pobytu zo SR na CR ti zoberu OP pretoze nemozes mat 2 trvale pobyty cize v CR budes mat trvaly pobyt, ale v SR ho zrusis ....
tym padom ti zoberu OP, lebo na SR OP mas na zadnej strane uvedeny trvaly pobyt a kedze ho uz na SR nebudes mat, lebo ho budes mat v CR tak ti nemaju moznost vystavit OP, lebo nemozu uvadzat na SR obcianku CR trvale - na SR OP moze byt len trvale, ktore je v SR - aspon ja som dostala take vysvetlenie 🙂
inak my tiez planujeme aj kvoli skolke dat si trvaly aj ked sme tu zatial len 3 roky 😉

janula34
1. čer 2010

Salonka - no ja som sa informovala ci mozem pracovat na pol.uvazok, povedali mi ze ano mozem, RP budem dostavat, vzali by mi ho jedine keby siel malý do jasli. Jááááj, ale ja mam RP spred 1.1.2009 a potom sa menili zakony tak teraz tiez mozes pracovat, ale RP ti vezmu ale dostanes nejaky iny prispevok, ktory je samozrejme mensi 😒

Yvetta - trvaly pobyt chceme aj my len kvoli skolke, ja by som to inak vobec neriesila. Ono je ale na figu ked nebudem mat OP to budem musiet so sebou neustale vlacit pas, vsak? A ten je velky, neforemny ☹ Alebo dostanem nejaky iny doklad?

janula34
1. čer 2010

Salonka - tyka sa to samozrejme SR co som pisala 😉