Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

iva103
16. led 2012

@martuska4685 Diky. K temto informacim jsem se nedopatrala. Po zkusenostech s vyrizovanim trvaleho pobytu, a vsech moznych formalit kolem oddaciho listu a svatby, se mi ani nechce verit, ze to jde takhle jednoduse a "automaticky" 🙂

kvetinkaivanka
16. led 2012

@iva103 ahojky,jak je napsáno v odkaze od martuska4685,občanství získá dítě narozením a není potřeba o něj žádat,jenom v případě,že by jste chtěli pro mimi i Slovenské občanství 😉

iva103
16. led 2012

@kvetinkaivanka Diky. Tak to je prijemna zprava, ze jde neco i takhle jednoduse. Vzhledem k tomu, ze budeme zit v CR, tak SK obcanstvi nebudu vyrizovat pro mimi. Nevidim v tom zadnou vyhodu. Nejradeji bych si sama take, pro zjednoduseni situace, pozadala o obcanstvi v CR, ale ten spravni poplatek je zatim dost odrazujici faktor.

kvetinkaivanka
16. led 2012

@iva103 já jsem synovi taky nevyřizovala Slovenské občanství ze stejného důvodu jak ty 🙂 jo,jo,ten poplatek za české občanství je hooooodně odrazující faktor 😒 ale i na Slovensku se platí za prepustenie zo štátneho zv'äzku SR!

iva103
16. led 2012

@kvetinkaivanka To jo, ale na Slovensku to ted nedavno myslim snizili. Ze v pripade nabyti Ceskeho obcanstvi je ten poplatek za propusteni ze SK statniho svazku "jen" 16,50 EUR. To neni takova palka... A mohu se jeste zeptat, mas synka zapsaneho normalne ve svem cestovnim pasu? Nebyl problem se zapsanim na zaklade ceskeho rodneho listu?

kvetinkaivanka
16. led 2012

@iva103 aha,tak to nevím,nějak to ani neřeším,pokud je tady ten maxi poplatek 😉 Do pasu ti mimi nemůžou napsat,musela by jsi poslat český RL na matriku do BA a počkat si na slovenský RL se kterým by ti mimi do pasu napsali.Tak je lepší pro mimi vyřídit vlastní pas,který platí 5 let a platili jsme myslím 100kč.

iva103
16. led 2012

@kvetinkaivanka Tak to jsem netusila ze i tak malicke deti muzou mit vlastni pas. Ale je to tak asi lepsi, nez se natahovat s centralni matrikou v BA. Diky za info.

kvetinkaivanka
16. led 2012

@iva103 jo,jo,taky si myslím,že je to lepší a bude mít vlastní pas 😉 není za co,co vím,tak ráda poradím 😉

nae
16. led 2012

@iva103 To nie je natahovanie sa s centralnou matrikou - vybavuje to za teba matrika v mieste trvaleho bydliska, aspon teda u nas to tak bolo. Akurat si musis podat ziadost a trva to urcitu dobu, nez ten slovensky RL poslu zase smerom na tvoju matriku. Potom sa da dieta zapisat do pasu. Ale teda nejako sa mi nechce verit, ze by pas pre tak male dieta platil 5 rokov, to si radsej zisti.

iva103
16. led 2012

@nae Jestli je to stejne jako pri vyrizovani slovenskeho oddaciho listu na zaklade snatku v CR, tak to znamena podat zadost na ambasade v Praze a uhradit dost velky poplatek. Ja trvaly pobyt na SK jiz nemam nekolik let, tak jedine pres tu ambasadu. Ale je to taky moznost. Jen nevim jaka je ta cekaci doba, pokud budeme potrebovat cestovat jiz drive, aby nebylo miminko bez dokladu. Jeste to prozkoumam.

kvetinkaivanka
16. led 2012

@nae pas pro syna mám a platí mu pět let!!!
http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady.aspx?q...

@iva103 je to stejné jako při vyřizování oddacího listu,musí se to posílat na zvláštní matriku do BA a čekáš přibližně měsíc-dva.Já jsem čekala dva měsíce na oddací list a měla jsem to posílané ze Slovenska.

kvetinkaivanka
16. led 2012

@nae oprava,nějak špatně jsem zkopírovala link
http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319...

kvetinkaivanka
16. led 2012

nějak mě to tady zlobí,nevím jak Vám ale,když si kliknete na cestovní doklady,tam je to vše popsané o platnosti pasu pro dítě 😉

iva103
16. led 2012

@kvetinkaivanka ja jsem prave cekala na zapis snatku do centralni matriky vice nez 3 mesice a pak jeste 5tydnu na novy pas. Na ten link jsem koukala,je to opravdu pro deti jen za 100. Prijde mi to jako nejrychlejsi a nejjednodussi varianta. Nevis nahodou jestli je potreba ten pas pro mimi i pro cesty na Slovensko, nebo staci mit sebou napr.kopii rodneho listu?

kvetinkaivanka
16. led 2012

@iva103 teda pěkně dlouho jsi čekala!To jsi vyřizovala přes ambasádu?Pas jsme vyřizovali před dvěmi lety a už vtedy to stálo 100Kč a paní na úřadě byla milá,v pohodě se to vyřídilo.Hlavně jsem to dělala kvůli cestování s miminkem!Myslím,že kopie RL by někomu nemusela stačit!Slovensko je už jiný stát a cestovní doklad musí mít i miminko 😉

iva103
16. led 2012

@kvetinkaivanka jo,pres ambasadu v Praze. Oficialni lhuta 90 dnu se jeste mirne protahla. Proto se mi nechce stejnou cestou zadat o zapis po narozeni dcerky. Jen ze zvedavosti, do pasu miminko i vyfoti a vemou otisky? 😉

kvetinkaivanka
16. led 2012

@iva103 i proto si myslím,že je lepší pro mimi ten pas.Mimi vyfotí přímo tam,kde to vyřizuješ a otisky nemáme 😀 Před dvěmi lety se to nedělalo.

kvetinkaivanka
16. led 2012

@iva103
Formuláře
Podání žádosti o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji:
žádost se nepodává na úředním tiskopisu, občan u příslušného úřadu pouze předloží doklady potřebné k vydání cestovního pasu, například občanský průkaz
nepřikládá se fotografie, fotografii pořizuje příslušný úřad při podání žádosti, proto se občan musí k němu osobně dostavit
Údaje v předložených dokladech se ověří v informačním systému evidence obyvatel.

Jestliže se ověří správnost těchto údajů a není-li důvod pro odepření vydání cestovního pasu, pořídí se biometrické údaje, to znamená fotografie a otisky prstů rukou občanů starších 12 let.

tak jsem se dočetla,že jenom občané starší 12 let mají otisky
🙂

iva103
16. led 2012

@kvetinkaivanka supr, dik za info. By mne teda zjimalo,jak by chteli par tydnu staremu miminku snimat otisky 😉

kvetinkaivanka
17. led 2012

@iva103 jo,jo,to si taky nedokážu představit a oni taky ne,tak proto mají otisky až od 12 let,co je super 😀 nedokázala jsem si ani představit jak vyfotí mimi 🙂 nášemu Davídkovi byli 4 měsíce,když jsme dávali dělat pas a docela se to povedlo 😀

nynemusa
17. led 2012

Dobrý den,
prosím vás, možete mi poradit. Som Slovenka s trvalým pobytom v sr, priatela mám Čecha. 8.3.mám termín porodu. Chcela by som zostat posledný mesiac pred porodom v čr a aj tu rodit. Poradíte mi prosím, čo si mám vybavit aby to bolo možné? Aby som nemusela platit porod a aj gynekologickú poradnu za posledný mesiac. Ďakujem.

monulienkamt
17. led 2012

prosíííím pomoc, ako sa volá to tlačivo, na ktorom mi česká správa soc. zabezpečení potvrdí dĺžku poberania peňažnej pomoci v materstve? viem akurát, že ho mám hľadať na stránke úradu práce. ak by ste mala niektorá priamo link, bola by som Vám veľmi vďačná

monulienkamt
17. led 2012

@nae dakujem, neslo mi to otvorit, ale asi islo o toto tlacivo https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

nae
17. led 2012

@monulienkamt Vidis, ani mne to teraz z toho nejde, ani z tvojho. Tak napisem aspon nazvy:
- Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku
- Volba výše rodičovského příspěvku

Podla toho to lahko najdes. Este mi dali taku ziadost vytlacenu vo Worde, ked to chce clovek menit zo stavajucej situacie - napr. mas 3 rocny rodicak a chces 2 rocny apod.

monulienkamt
17. led 2012

@nae dakujem velmi pekne za pomoc 🙂

prinzesz
18. led 2012

ahojte kocky, tiez sa potrebujem poradit, mozno niekto s tym uz skusenost ma a bude to vediet
s priatelom sme obaja slovaci zijuci a pracujuci v CR, som tehotna TP je v maji/kvetnu, ako je to s materskou a potom s rodicakom? svadbu som zatial odmietla.. lebo ako nevesta chcem byt pekna, cize svadba odlozena o rok alebo dva, viem ze matersku mi bude platit zamestnavatel pol roka a to 70% z mojho platu, ale rodicak? nemam ako "slobodna matka" narok na nejake ine peniaze? kde sa o tom vobec mozem docitat? velmi pekne vam dakujem za pomoc 🙂
inac my chceme nasmu synovi ponechat CR obcianstvo ale vybavit aj SK - clovek nikdy nevie na co sa mu to neskor moze hodit 🙂

em_ka
18. led 2012

@prinzesz Ked budete zit v CR, rodicak ti bude platit ceska socialka. dolezite je, kde mas centrum zaujmu. Ja sa obavam, ze okrem materskej a potom rodicovskej narok na ine peniaze nemas. Jedine pridavky na dieta. To musis najprv ziadat v CR ale dostanete len v pripade,ze dohromady s priatelom mate nizsi prijem nez 2,4nasobok zivotneho minima. Ked vas odtialto odmietnu, tak az potom mozete ziadat slovensku socialku o ten prispevok.
Dalsia poznamka, ked ste s priatelom slovaci, t.j. mate slovenske obcianstvo, vase dieta automaticky dostane slovenske obcianstvo, ale ceske nie!

barky
18. led 2012

@prinzesz peniaze naviac by si podla mna dostala iba ak by si byvala inde než priatel, aby si mala nejaký prispevok na byvanie a tak, ale kedže ste v spoločnej domacnosti tak vás budu posudzovat spoločne. a občianstvo - dieta dostane to v akom štáte sa narodí a aspon jeden z rodičou je jeho prislušníkom. Takže vy budete všetci slovaci a budete musiet zariadovat slovenský rodný list...

3bambulka
19. led 2012

ahoj chcela som sa spýtať či mam narok na rodičovský príspevok v čechach,dcerka mala tri a žije na slovensku a ja robím v cz no rodičovsky že je v cz do 4 roku dietata tam mám či nemam nárok. ☹