Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

nae
29. bře 2012

@duppe Bohuzial ta sklamem, kedze sme v EU, tyka sa to CR aj SR. Mam taky pocit, ze to naplno plati od nejakeho 26.6.2012.

kvetinkaivanka
29. bře 2012

@duppe ja som teraz pozerala na stránkach ministerstva SR a tam je napísané,že deti do 5 rokov možu byť zapísané v pase rodičov,od 5 rokov musia mať vlastný pas.

duppe
29. bře 2012

@nae ja som mala pocit, že si to schválili len v ČR nei v rámci celej EU 😕

@kvetinkaivanka ja som práve koncom min roku bola na SR a zapísali mi ju do pasu. Aj som im tam niekde na dverách čítala, že do 5 rokov stačí ak sú zapísané v pase rodičv. Mňa ale vystrašilo to schválenie tu v ČR, že musí mat svoj pas už od narodenia .... 😝 🙄 dobrá blbárna! zas si len niekto napakuje kasičku 😠

Predpokladám že takáto zmena by sa mňa týkala len ak by to schválili na SR alebo teda vráci celej EU, čo sa ale našťastie myslím nestalo 😕 .
Ide mi o to či sa takéto zmeny viažu k občianstvu 😕 , lebo ja aj dcéra máme TP v ČR ale občianstvo SR.

kvetinkaivanka
29. bře 2012

@duppe viaže sa to samozrejme k občianstvu,si občan SR tak ako tvoja dcéra,takže pre teba platí zákon na SR!Ak by tvoja dcéra mala české občianstvo,tak je to samozrejme iné.Moj syn má a už dávno má aj vlastný pas 😉
Na stránkach ministerstva SR je to napísané,že dieťa može byť do 5 rokov zapísané v pase rodičov,presne tak ako si to čítala ty!Ak chceš mať istotu,možeš ešte napísať alebo zavolať niekam,kde ti to potvrdia.

mia___
30. bře 2012

Moje dieta ma rok a ja som jej proste nechala urobit pas na SK. Stoji to 8Euro, to ma nevytrhne. Chceme v lete do Chorvatska a nestoji mi to zato sa s nimi hadat. Fotia rovno tam, z toho mala zazitok

nae
30. bře 2012

@kvetinkaivanka
@duppe Posielam odkaz na clanok, je z minuleho roka, ale tyka sa tejto temy ohladne pasov: http://zpravy.idnes.cz/dite-lze-do-pasu-zapsat-...

Na konci odstavec:
Zapisování dětí do pasů rodičů mění nařízení Evropského parlamentu. Je tedy závazné pro všechny státy EU, která se snaží uplatňovat zásadu jedna osoba - jeden cestovní pas. "Opatření je v zájmu bezpečného cestování dětí a slouží předcházení únosům a zavlečení dětí do ciziny," dodal Řepka.

nae
30. bře 2012

Zo stranok MVČR:

„Současně je třeba upozornit, že cestování dětí zapsaných v cestovních pasech rodičů bude možné jen do 26. června 2012,“ vysvětlil Zdeněk Němec, ředitel odboru správních činností Ministerstva vnitra. „Poté budou děti moci cestovat do zahraničí jen s vlastním cestovním pasem,“ dodal.

Novela zákona o cestovních dokladech, která ruší zapisování dětí, vychází z nařízení Evropské unie a to je závazné pro všechny státy EU. Cestovní doklady se tedy budou vydávat podle zásady „jedna osoba - jeden cestovní pas".

Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

Na strankach MV SR som tuto informaciu zatial nenasla. Kazdopadne sa da dietatu vystavit aj obciansky preukaz (tu v CR) a cestovat s nim ako s dokladom, deti sa fotia priamo na urade, ktory doklad vydava.

zuzina212
30. bře 2012

ahojte, nedavno sme boli zapisat naše babo do svojich pasov na ambasade v Prahe a pýtali sme sa aj na vlastný pas pre bábätko. Pani nám povedala, že sa nemame nechat popliect novým nariadením, všetky zápisy do pasu urobené do 26/06 budú akceptované a dieta nebude potrebovat vlastný pas do piatich rokov. Od 26/06 sa zápisy asi robit už nebudú a deti budú potrebovat vlastný pas - týka sa to samozrejme "Šengenu".

duppe
31. bře 2012

@nae
@zuzina212
tak som si radšej napísala na našu ambasádu, uvidím čo mi napíšu. v Júni ideme na Slovač tak by som to keĎ-tak skusila vybavit....ale že by sa mi do toho nejak extra chcelo... 😖 😠

evula83
31. bře 2012

@duppe tak to som zvedava ako to bude...nam sa teraz v aprili narodi babo..takze ak budeme chciet cestovat na slovensko tak som zvedava co nam poradia...ci len zapisat do pasu alebo vystavit pas...ale ako chcu vystavit takemu malemu babatku fotku to si velmi ani neviem predstavit.... 😒

nae
31. bře 2012

@evula83 Pisali kdesi na strankach, ze si babo chytis do narucia, akurat mu pod hlavu daju bielu plachtu, aby bola vysledna fotka na bielom pozadi. Babo povie "syyyyr" a oni ho odfotia 😀 No fakt teaaaaatr....

duppe
1. dub 2012

@evula83 ja som už malú bola dať fotit keď mala asi 2 mesiace 🙂 NOrmálne som ju zozadu chytila za hlavičku a druhou rukou pod prdelku a nadvyhla tak mimo seba a CVAK a bolo to 🙂 😵 V tom až taký problém nebol, skor že to dieťa sa tak rýchlo mení, takže sa to bude musieť stále obnovovať 😝 😠

@nae 😀 😀 😀 😀

evula83
1. dub 2012

@nae no asi fakt povie syyyyyyyr...a fotka bude na svete 😉

evula83
1. dub 2012

@duppe no proste uz asi nevedia co by mali vymyslat,aby sa nenudili alebo aby sme sa mi nenudili a stale lietali po vybavovackach na uradoch 😒

duppe
1. dub 2012

@evula83 presne, človek nemá inej práce než navštevovat úrady a tie milé pracovníčky čo sa tvária ako citron 😝

sustik
2. dub 2012

@kristy73 no ja mam opacny problem, zijem na svk a som zamestnana v cesku - som na materskej. Mali by mi doplacat rozdiel medzi tymi 190 eurami??? a kolko je to vlastne v cechach.... a kde o to mozem poziadat? dik moc

kristy73
3. dub 2012

@sustik Ahoj pokial ti v práci zmluvu neukončili rodičák budeš dostávať tu v ČR ale pokial ti zmluvu ukončíli tu v ČR ti budú vyplácať rozdiel cca 2700kč a o rodičák budeš žiadať na SVK.Nenapísala si či si vydatá za Slováka alebo Čecha keď tak napíš a poradím ti podrobnejšie 🙂

sustik
3. dub 2012

ahoj, som vydata za slovaka, stale zamestnana v prahe. Prve dieta som porodila 17.12.2009 - pol roka mi bola ceskom vyplacana penazita pomoc v materstve a potom slovensky rodicak, lebo mi povedali, ze to musim tu ziadat. Dostavala som 278 euro. potom som ale ostala znova necakane tehotna, dcerka sa nam narodila 21.7.2011 - znova pol roka z ciech som poberala a teraz poberam znova rodicak zo slovenska - no uz len 190 euro, lebo medzicasom slovenska vlada stopla vyzsii prijem, xixixi, tak zi z coho chces.
Pisala som uz asi na tri urady v cr a nic, ziadna odpoved. Porad mi prosim, kam mam napisat, pripadne zavolat.... mozno by mi to aj spatne doplatili, ale aj ak nie, aj keby mi to teraz zacali, ako fajne by mi padlo, ved to je skoro 100 euro mesacne. dakujem

kristy73
3. dub 2012

@sustik ahoj a tvoj pracovny pomer stale trva v ČR alebo si dostala vypoveď.?Dalej keď si pracovala tu v ČR mala si tu predpokladám aj zdravotni pojištovnu cesku .Keď si tu pracovala mala si povolenie s cudzineckej policii co predpokladám ze asi hej pokial si tu v ČR aj byvala.A co sa tyka rodicaku to vyrovnani mas nárok ja ho tu tiez dostavam.Mala by si si on požiadat na socialke kde si v ČR sa zdrziavala Budes mat kolem toho dost papierov ale aj tak to stoji za to a pozor tu v ČR si o to mozes ziadat len do dovrseni 9 mesiaca dietata a dalsia vec pozadu ti tu vyplatia len 3 mesiace tak uz by bolo na case aby si si to zacala vybavovat..To ti nikdo neporadil na uradoch ze mas na to nárok?alebo aj tam u vas sedia na urade len slepice?Nechápem ako vas o takychto veciach neinformuju urady tu v ČR uradnicka hned na mna vysipala co vsetko budem potrebovat tu v ČR a co zo SVK.A mimochodom pokial zamestnavatel s tebou nerozviazal pracovny pomer na rodicak si mala narok tu tak neviem ako presne je to s tebou

sustik
3. dub 2012

stale som zamestnana v cr.... aa si slepice - vsade som len na tie natrafila. kurna, tak som toho uz dost prepasla.... musim hned zacat, aby mi to dali aspon na toto druhe dietatko

kristy73
3. dub 2012

Pane bože tak to budeš mí frmol.Predpokladám že budeš musieť na SVK vrátiť rodičák čo ti vyplatili keď ti ho tu v ČR vyplatia čo je viac než isté že ho budeš dostávať tu v ČR tu lebo tebe na SVK rodičák vznikol len v tedy keby ti zamestnávateľ tu v ČR zrušil pracovný pomer čo se nestalo.Ak máš kde ist tu do ČR tak by si to mala co najskor spravit a zacat vybavovat papiere.

nae
3. dub 2012

@sustik Mas narok normalne na rodicak v CR, ti uradnici niekedy fakt beru platy asi za to kavickovanie (cest vynimkam, hlavne tym ceskym, mne vzdy poradili uplne dopodrobna vsetko ako debilkovi - presne tak, aby som to hned pochopila 😀

kristy73
3. dub 2012

@nae ano narok máš tu v ČR pokial ti zamestnávatel nedal výpoveď a žiadne tak nebo onak pokial zamestnávateľ s tebu nerozviazal pracovný pomer nárok máš tu v ČR a to ti nikdo nemá právo rozprávať bludy.Úradníčky by sa mali častejšie preškolovať.A inak na Slovenskej ambasáde vám bezplatný sociálny právik super poradí.A čo nech mi to jak debilovi vysvetlujú veĎ na to tam tie puče sedia čím viac info tým líp

nae
3. dub 2012

@kristy73 suhlas. Inak tvarit sa ako debilko sa mi vzdy oplatilo (vacsinou teda som sa ani nemusela moc pretvarovat) 😎

kristy73
3. dub 2012

@nae no ja se za to tiež nehambím radej budem ze seba robiť blbečka len aby som pak nemusela lítať s papiermi ako debil od dverý k dverám .V tedy sa už cítim ako nesvojprávna osoba a rozmýšlam akým omylom mi dali občianku.Ale povec me si na roviny tých debilov s nás robia úrady

monulienkamt
11. dub 2012

Maminky, tie ktore poberate RP na Slovensku a vybavovali ste si doplatok z Ciech, potrebovala by som poradit ohladom toho potvrdenia o bydlisku. Na to je nejake tlacivo alebo si treba ist vybavit v mieste bydliska nejake potvrdenie? alebo ako sa to dokladuje? Dakujem

hagyhagy
11. dub 2012

@monulienkamt a to ještě jde? Změnil se v roce 2010 tuším zákon EU že dávky pobíráš ze státu ve kterém dokážeš že s dítětem žiješ. Já jsem češka na slovensku a brala jsem RP z česka pak mi ho zrušili protože žiju v SR a trv.pobyt v česku už mi nestačil musela bych dokázat že tam žiju (zdrav pojistovna, detská dr a další..) jen jestli si pracovala v čr nevím jestli to má na to vliv ale to snad jen na mateřskou..

monulienkamt
11. dub 2012

@hagyhagy no ja som stale zamestnana v Cechach, cize by som na to mala mat narok. To mi poradila jedna baba tu, ktora to tak pobera. Uz mam vsetky tlaciva okrem toho ohladom pobytu, tak hadam som to nezhanala zbytocne

monulienkamt
11. dub 2012

@hagyhagy teda mala by som mat narok na ten doplatok 🙂

hagyhagy
11. dub 2012

@duppe
@evula83 já jsem malé nechávala dělat pas jak neměla ani mesíc ☹ byl to hnus nejsou vůbec vybavení na focení tak malých detí.. nakonec mi ji vyfotili na rameně, dali sme na rameno plinku já uhnula s hlavou malou jsem si opřela otočila se s ní zády a bylo to napoprvé..jinak sem tam byla přes hodinu, červenec horko jak v troubě malá už měla hlad pak se i pokakala no co říct mazec 😠 zapsat sem ji nemohla můj přítel propadlý pas, a já český pas ale do něj mi malou v sr nezapíšou takže kocourkov 😝 v česku mi ji taky nenapsali ani do občnky protože má slovenský rodný list hlavně že si čr a sr toleruje listiny.. na co se ten stát rozdělil?