Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

evula83
11. dub 2012

@hagyhagy tak som strasne zvedava akko to dopadne u nas s tym fotenim,pretoze v maji alebo juli pojdeme na slovensko...🙂

mia___
12. dub 2012

Ja som teda pri foteni ziaden problem nemala. Pani vytiahla par hraciek, ja som dostala taku zasteru. Druha tymi hrackami mavala a ta prva zatial rychlo cvakla. Skusila asi 3 zabery ale "prasti ako uhod". Nase domace fotky su urcite lepsie, ale to sa neda nic robit. Aj ja sama mam fotky na dokladoch hrozne.

kristy73
12. dub 2012

@monulienkamt Ahoj ja som tu v ČR dostala len vyrovnanie a na SVK som si žiadala o rodičák .Pokial máš trvalý pobyt na SVK tak ti bude stačiť len s matriky overenie to ti tam na úrade pani hned vystaví

kristy73
12. dub 2012

@monulienkamt Pokial máš stále prácu v ČR a neskončil ti pracovný pomer budeš dostávať rodičák v ČR.Ale pokial by si mala manžela tiež Slováka a on by stále pracoval na SVK tak v tedy by si poberala rodičák zo SVK.Takže pokial ste obaja v ČR a pracujete tu tak nárok budeš mať v ČR

monulienkamt
12. dub 2012

@kristy73 diky, zajdem na matriku, toto je posledne, co mi chyba. teda okrem priatelovho obcianskeho, na ktory som zabudla a ktory je momentalne v Taliansku ☹. Ja uz poberam rodicak zo SVK, zijeme tu, priatel ma slovenskeho zamestnavatela, len si chcem vybavit este to dorovnanie. Dufam, ze to stihnem, lebo ja som sa dost neskoro rozhybala. A mozem sa opytat kolko je zhruba to dorovnanie? Kludne mi to napis do IP, lebo vobec neviem aka je to ciastka. Este raz dakujem velmi pekne

kristy73
12. dub 2012

@monulienkamt dorovnáni v ČR je cca 2700kč ale nechápem prečo žiadaš o rodičák Slovenskú stranu keď zamestnávateľ s tebu nerozviazal pracovný pomer.Ja žijem v ČR tu dostávam len dorovnáni a zo SVK rodičák lebo ma zamestnávateľ prepustil.Ale pokial dobre viem úradníčka tu v ČR mi povedala že keby ma zamestnávateľ neprepustil tak by som tu dostávala celý RP tu v ČR.No je to na tebe ako si se rozhodla ale tu ti vyplatia rodičák po zadu len tri mesiace to znamená že musíš rátať že keď si požiadaš o vyrovnáni tu vČR tak im to trvá zhruba 4až 5 mesiacov(tak dlho som na to čakala ja) oni si tu overujú jesli poberáš niečo zo SVK a to je prvý problém Slovenskej strane to trvá trocha dlhšie.Ale snáď budeš mať štastie a trvať ti to bude kratko.A od manžela ti bude stačiť prefotená občianka.Mne RP vybavoval manžel na SVK a všetko som mu len prekopírovala a stačilo im..Ozaj a materskú si dostávala vyplatenú tu v ČR?lebo ak áno budeš musieť doniesť na úrad to fialové tlačivo potvrdene s OSSZ kde a odkedy a v akej výške ti materská bola vyplatená.Držím ti palce bahačiek bude neúrekom sama som to absolvovala.PA dúfam že som ti aspoň nejako pomohla

monulienkamt
12. dub 2012

@kristy73 no ja preto poberam rodicak zo SVK, lebo tu zijeme a aj partner ma slov.zamestnavatela, tu mame centrum zaujmu, maly tu ma detskeho lekara, je to podla nejakeho zakona z roku 2010. No "super", ze im to tak dlho trva, ja to idem posielat postou, tak dufam, ze to budem mat vsetko ok, lebo kvoli tomu do Prahy nepojdem. Ja mam aj potvrdenie, ze poberam rodicak zo Slovenska, mam aj to potvrdenie o poberani Penaznej pomoci v materskej, to som potrebovala k rodicaku, takze som si to dala hned potvrdit 2x. A este raz diky moc, pomohla si mi dost 😉

kristy73
12. dub 2012

Centrum záujmu máš na SVK ale je to nejak nedomyslené lebo mne tu v ČR úradníčky tvrdili že to je jedno kde bývam nikdo ma nemože donútiť aby som išla spátky na SVK ale keby som výpoveď nedostala tak na RP by som tu mala nárok v ČR.Ale stretli sme sa pri vybavovaní na SVK ohlade RP že úradníčky nevedeli ani poradiť a museli žiadať Českú stranu aby im s tym pomohly a poviem ti že až teraz v apríli dostanem zo SVK prvý rodičák a z ČR už dávno dostávam dorovnáni.Ono to tým uradom dosť trvá než sa dohodnú.Ale verím že ti to pojde hladko.Ale hlavne mi pomohli holky tu na modrom koníkovi asi vedia viac než úrady

missymici
15. dub 2012

Ahoj, ja se chci zeptat,jestli nevi nektera z vas,jak to ted je na slovensku s porodnym. Ziji v CR,na prvni dite jsem dostala porodne tady a na druhe bych chtela zadat na slovensku,ale nevim jestli a jak to tam je s porodnym.Trvaly pobyt mam na SK i obcanstvi mam SK.Jak to je nevite nekdo na druhe dite s porodnym na slovensku?dik

kisasonka83
15. dub 2012

@missymici ahoj porodne sa vyplaca na 1,2 a 3dieta a podmienkou je ze sa dozilo 28dni,pravidelne kontroly u gynekologa od 4mesiaca tehotnosti az do porodu ,trvaly pobyt na SVK a slovenske obcianstvo ziada sa na urade prace v mieste trvaleho bydliska

missymici
15. dub 2012

@kisasonka83
Je to 100 procentne,prosim ta?????Protoze mi sestra na SR zjistovala ako to je a urednice ji rekla,ze nemam narok,lebo na prvni dite jsem porodne dostala a na druhe uz nemam narok,jen v pripade,ze nas rodinny rozpocet nedava urcenou castku,....
dik za reakci

nae
15. dub 2012

@missymici To sa tyka CR, co si napisala, ale v SR by to malo byt stale tak, ako pisala @kisasonka83 -pokial mas v SR trvaly pobyt, obcianstvo.
Keby si ziadala v CR, nemas narok na porodne, bohuzial.

nae
15. dub 2012

@missymici A este k tomu mas urcite narok na nejaky prispevok od mesta (z matriky)-

missymici
15. dub 2012

@nae
Som z toho jelen,co to sestre nakecali,sestra me to zjistovala na slovensku,jestli mam narok,...Podle toho cos psala Vse splnuji.....tak nevim co to rikali.Dobre ze to vim,ze jsem se tady zeptala...zitra jdu zjistovat....Zada se teda na urade prace,nebo staci i na obecnim uradu v miste trvaleho bydliste,jsem z vesnice.

nae
15. dub 2012

@missymici Mala by si ziadat na Urade prace, pod ktory spadas v ramci trvaleho bydliska (tzv.spadova oblast). Ten prispevok od matriky - neviem, ci to je v kazdom meste, ale ked sa mi narodil syn, tak som akurat na matrike v mieste trvaleho bydliska vyplnila jeden formular o narodeni dietata a na zaklade toho som od mesta dostala jednorazovy prispevok (dar) 100 Euro - takze pekne 🙂 Nebolo to viazane na povinnost mat uvitanie do zivota od mesta ci nejaky podobny povinny ritual.
To porodne urcite pojde - pri prvom sme naviac dostali este naviac bonus, ze sa jednalo o prve dieta, pri dalsich detoch sa to uz nedava. Kazdopadne ked ma clovek na to narok, tak preco o to neziadat, ked si stale obcan SR. Tak potom napis, ako si pochodila. Budes zase potrebovat take veci, ako rodny list dietata, sobasny list rodicov a ja uz neviem, co vsetko.

missymici
15. dub 2012

@nae moc dik za radu,....budu se tedy ptat na urade prace,...juj mam radost....dik a dam vedet

missymici
15. dub 2012

@nae kolik ted je porodne na slovensku?

kisasonka83
16. dub 2012

@missymici no ako vidim uradnicka zasa zjedla vsetku mudrost sveta a podala zle informalcie.Tak ako som pisala ak mas slovenske obcianstvo a trvaly pobyt na SVK a dieta sa dozilo 28dni a chodila si pravidelne na gynekologicke priehliadky tak narok na porodne na SVK mas a vobec nezavisi od toho aky mate prijem v rodine.Ja som takto dostala v CR porodne na dceru v tej dobe este 17tis kc a na syna mi uz normlane vyplatili na SVK a to cca 800eur(25tis sk)

missymici
16. dub 2012

@kisasonka83 Ahoj,jeste takovej malej detail....Mam narok i kdyz dite bude mit narodnost ceskou?

kisasonka83
16. dub 2012

@missymici ano budes len neviem ci nebudu chciet dolozit aj slovensky rodny list,ale niekomu staci aj cesky rodny list a niekde chcu aj slovensky to si zisti.Ono ziadost o porodne je pre teba a to aku ma narodnost dieta je uplne jedno

nae
16. dub 2012

@missymici Vybav si aj slovensky rodny list pre dieta, je to len byrokraticka zalezitost. Ziadost podavas zase cez matriku v mieste trvaleho bydliska (tvojho). Oni to posielaju do Bratislavy a odtial ti zase na matriku pride slovensky RL - trva to asi mesiac. Lehota na vyplatenie porodneho bola pred 3 rokmi pol roka veku dietata, neviem, ci sa nieco menilo, ale asi ani nie. Takze doporucujem - ked sa dieta narodi, zacni si vybavovat papiere, a budes mat klud v dusi, ze mas na to dost casu. Co sa tyka vysky porodneho v SR, to naozaj neviem, to si skus dohladat na strankach Ministerstva prace a socialnych veci. Pred tymi 3 rokmi, ako som si to vybavovala ja, to bolo okolo tych 800 E, ako tu uz pisala @kisasonka83 - to bolo uz ale myslim aj s tym priplatkom za prve dieta, takze vysledna suma pri druhom dietati bude o nieco nizsia, ale nijak drasticky.

kisasonka83
16. dub 2012

@nae porodne je nieco okolo 600eur a nejaky priplatok je 150eur asi spolu to dava cca 800eur a ziadost sa musi podat do 6mesiacov veku dietata to mas pravdu 🙂 ja som si vybavovala u dcery slovensky rodny list cez ambasadu v Prahe a cakala som cca 3mesiace,ale je pravda ze je tomu uz skoro 5rokov,teraz su mozno rychlejsi 🙂

missymici
16. dub 2012

dikes holky,....mocky moc
@kisasonka83
@nae

bajka1
17. dub 2012

Ahojte baby,
urcite je tu plno SK mamiciek na materskej v CR 🙂. Nemozem sa vobec dovolat nikde na urad, kde by mi povedali, co presne potrebujem, aby som si mohla zaziadat o rodicovsky prispevok ☹ a kedy, si ma prehadzuju ako horuci zemiak a na EU pobocku sa nemozem ani dovolat :(.
Som na materskej od 10.12.2011 a kazdu chvilu mam prejst na rodicak, ale neviem co vsetko potrebujem. Situacia je taka, ze som pracovala v Brne a teraz sme sa prestahovali do Prahy - Hostavice. Neviete niekto co teda potrebujem a do kedy vybavit?
Dakujem moc za pomoc :D

nae
17. dub 2012

@bajka1 Ahoj, a ako to mas so zamestnavatelom? Kedy si dala vypoved? Vacsinou ked sa zamestnavatelovi ohlasuje nastup na MD, tak ti rovno posle papier, ze berie na vedomie a dokedy mas na MD narok (x tyzdnov). Pred ukoncenim MD bud cerpas este dovolenku (ak si stale zamestnana v Brne a chystas sa dat vypoved az na konci rodicaku) -o tu ale ziadas zamestnavatela. Pred ukoncenim MD potom ziadas Urad prace, pod ktory spadas momentalnym bydliskom (mas/budes mat prechodny ci trvaly pobyt v Prahe?) o rodicovsky prispevok. Teraz od noveho roka si sama zvolis jeho vysku - pokial chces standardne 3 roky, tak to vychadza na nejakych 7100 mesacne (do vycerpania celkovej sumy 220 tis. Kc).
Na poskytnutie rodicaku musis vyplnit x formularov, plus nejake papiere k tomu (kopiu prac. zmluvy, rodne listy apod., uz si presne nepamatam, ale pohladaj si na strankach ceskeho MPSV).
Idealne je jednat s EU pobockou - najlepsie tam ist osobne. Tu v Brne tam vacsinou maju pusto prazdno a clovek je hned vybaveny, aj formulare daju, poradia...

bajka1
17. dub 2012

@nae Ahoj ja som vypoved este nedavala 🙂 a ja neviem ako dlho je MD, tusim 6 mesiacov? To mi povedia na tom urade, nie? Hej, to mi hovorili, ze si mam zaziadat o dovolenku po MD, a nemozu ma vtedy vyhodit? Toho som sa trochu obavala...Zatial mam prechodny pobyt v Brne, neviem kedy stihnem vybavit v Prahe...Takze, ked nemam prechodny v Prahe, musis ziadat o ten rodicak v Brne?
A kde to je prosim ta v Brne? Vies mi prosim poradit ta EU pobocka?

duppe
19. dub 2012

Ahojte baby, tak z našeho velvyslanectva mi ohľadom toho pasu pre dieťa vobec neodpísali ! 😠 Nemáte náhodou nejaké novšie info? Paaaa 😵

nae
22. dub 2012

@bajka1 Ta MD je okolo 6 mesiacov (presny pocet tyzdnov netusim). Presny datum, odkedy dokedy, ti pride zo spravy soc. zabezpecenia (a tiez aj od zamestnavatela, aspon u mna to tak bolo). Myslim, ze zamestnavatel ta moze vyhodit az po rodicaku. V Brne je viacero pobociek Uradu prace - zalezi, v ktorej casti si byvala.

ciernavila
27. dub 2012

Ahojte, ako je to teraz na SK, mam narok na porodne aj pri druhom dietati alebo len pri prvom?
Zijem necele tri roky v CR, mam tu len prechodny zatial, trvaly este na SK. Matersku aj rodicovsky som si vybavovala v CR /Rodicak ale meskal tri mesiace lebo Slovaci si davali nacas kym poslali potvrdenie ze som tam nic nepoberala/. Porodne som dostala zo Slovenska tiez ale bolo okolo toho humbuku lebo kym som malemu vybavila SK rodny list a bla ba bla...ale nakoniec som ho dostala. V decembri mam rodit, zase ma cakaju tie iste vybehavacky - SK rodny list atd? Ah to zase bude na dlhe lakte, je vobec prispevok aj na druhe dieta?

ciernavila
27. dub 2012

maleho mam zapisaneho v pase ale teraz podla noveho zakona, musim vybavovat zvlast pas pre dieta tu v CR? Na ceskom pasovom alebo to mam riesit so slovenskou stranou ked mame obaja ja a dieta este trvaly pobyt na SK.