Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

lenkaajarek
10. črc 2008

Ahoj Androna dakujem za rady ,to znamena ze ja nebudem mat pravo(pri 2 baby) na ziadnu matersku alebo len tu od zamestnavatela??

mata.mata
16. črc 2008

holky, prosim, nemate skusenost? ... ja nemam narok na rod.prispevek (slovenka, zamestnana v CR jsem byla 4roky, pocas MD prac. pomer ukoncen- doba urcita , trvaly pobyt na SR)... na socialke jsem byla tady, rekli mi ze jsem pritez statu a mam jit na Slovensko Na SR nic nedostanu, mala ma trvaly pobyt v CR a slovaci chteji slovensky rodni list ditete, bydlim v Praze s pritelem- tady studuju. No a taky premyslim, ze by prispevek pobiral pritel, platil by stat za \"osobu pecujici o dite\" -to jako ja- soc. a zdravotne poj., kdyz nemam trvaly pobyt na uzemi CR??? A jeste jedna vec: Rekli mi na socialke, ze se mam zamestnat a prijit se smlouvou zadat o porodne a rodic. prispevek... Mam moznost pracovat na DPP (dohoda o provedeni prace), jen nevim, jestli by to tym hnusnym, otravenym, znudenym ksichtum na soc. odd. tady stacilo k tomu, aby mi konecne vyplatili porodne, dostavala jsem rod. prispevek a stat za mne platil soc a zdr. DEKUJI

yvetta
19. črc 2008

mata skus sa spytat v teme Slovenky v Cechach je to v oblasti Regiony, lebo tam by to mozno niekto mal vediet asi
ja tiez sice zijem v CR, ale planujeme babo az o 2-3 roky
ivett 🙂

katmi
19. črc 2008

kocky a neviete ako to je,ked som na MD a chcela by som sa odstahovat do CR?

androna
22. črc 2008

lenkajarek nechapem velmi ten dotaz.mas 1rocne dieta tak asi budes na rodicaku ci chces ist do prace a az potom 2baby.ak by si pracovala tak narok na matersku budes mat.
mata mata tvoj pripad je velmi narocny a nikde som sa s tym nestretla tak neporadim.
katmi neviem

ivanna
5. srp 2008

ahojte,

chcela by som vas poprosit ci mi neviete poradit v nasledovnej veci. ja aj manzel sme pracovali v cechach (obaja sme slovaci) a mame tu prechodny pobyt. ja som na materskej a poberam v cechach rodicovsky prispevok. teraz vsak manzel meni pracu, ide robit do norska, ja sa na cca 3 mesiace stahujem k rodicom na slovensko a potom by sme mali ist aj s dcerkou za manzelom do norksa. volala som na socialku a tam mi povedali ze ked z ciech odchadzame tak mi zanika aj narok na rodicovsky prispevok a vraj mi bude vyplacany na slovensku, co je teda dost financny rozdiel. nemate s tym niektora skusenosti, je to ozaj tak, lebo ta pani na socialke bola nejaka zmatena. dik

nathalie78
6. srp 2008

ahojte...mám na Vás podobný dotaz...som síce ešte len snž...chcela by som sa opýtať a dúfam, že takéto otázky tu niesú, aby som sa neopakovala...už 2 roky mám uzatvorený prac. pomer v Čechách...zamestnávateľ mi v ČR platí odvody, takisto mám vybavený napr. formulár E106 aj všetko potrebné...chodím viacmenej na služ. cesty...teda asi som migrujúci pracovník...chcem sa opýtať, kto mi vie poradiť ako to bude so mnou a PPM napr....ešte sa chcem opýtať, keďže som sa na SR dobrovolne poistila, či to nemá nejaký vplyv na materskú z ČR a poradiť, keďže momentálne to mám z minima, kedy je najlepšie nejako to zvýšiť, aby bola materská zo SR čo najvyššia...ďíky moc

jeliska
6. srp 2008

ahoj ivanna kamoska ktora je slovenka a zila rok v cechach a teraz sa prestahovali na slovensko tak stale dostava rodinne pridavky z ciech.Ja som sa tiez na to pytala na cudzineckej policii -este pred porodom/a povedali mi,ze ked som tu najmenej 2 roky pracovala/mimochodom ja som na sk vobec nepracovala/mam narok na matersku aj na rodinne pridavky dovtedy kym dieta dovrsi 2-3 roky podla toho kolko budem na materskej .
Pre istotu si to este radsej zisti na socalke

mata.mata
6. srp 2008

nathalie, ked mas zamestnavtela v CR, budes dostavat vsetko v CR, od porodneho az po rod.prispevok...

ivanna
6. srp 2008

ahojte,
jeliska dik za info, dnes som bola na socialke osobne a bola tam velmi mila a ochotna pani, a ta mi povedala ze pokial som ja stale zamestnana v CR tak mi rodic. prispevok bude vyplacany. dokonca vraj ked manzel zacne pracovat v norsku, tak tam musi zistit ci tam ja nemam narok na nejaky prispevok na dieta (o tom ale dost pochybujem) ale vraj ak by som ten narok mala, tak mi ho bude podla zakona vyplacat ta krajina v ktorej je vyssi. tak ma potesila, lebo teda materska na slovensku sa s ceskou neda porovnat.

nathalie78
7. srp 2008

mata.mata...dík za info, len sa vás kočky chcem ešte opýtať akú rolu v tom všetkom hrá zamestnanie otca dieťaťa (konkrétne ten môj je zamestnaný v SR) a to kde s dieťatkom plánujeme žiť.

jeliska
7. srp 2008

ahojte
ivanna nie je zaco tak vam drzim palce aby sa vam v norsku pacilo
nathalie 78 je to jedno kde budete zit ci na sk alebo v cechach vzdy budes dostavat od svojho zamestnavatela ,neskor od statu kde si pracovala .
otec si moze zaziadat zlavu na daniach pre dieta ale neviem ako to je na sk kde pracuje toto je v cr.
skus sa este pozret na stranku www.babyonline.cz

henri001
7. zář 2008

Ahojte 🙂
prosim Vas pekne o radu( a fakt som si tych 5 stranok precitala)
som slovenka, tp na slov,zamestnana na slov, drahy je cudzinec, tp na slov , podnika v CR , nie sme zosobaseny . Rodit budem v CR, viem ze potebujem papier z matriky o otcovstve- 1; staci ak ho na slov pojde vybavit partner a bude mat moj rodny list a OP ? 2; vystavia mi v CR rodny list a mam ho dat potom na slov ambasade v CR vymenit za slovensky ? alebo ako ziskam rodny list ? dakujem 🙂

bianca
7. zář 2008

henri dostanes cesky rod.list a potom budes musiet ist na ambasadu vybavit slovensky.Trva to cca 3 mesiace a potom ti prcka napisu hned do pasu a mozes cestovat

podskocka
7. zář 2008

Ahojte, chcem vas poprosit o vysvetlenie. Z toho, co som tu vycitala, mi vyplyva, ze aby som mala narok na porodne a PPM v Cechach, musim byt ako Slovenka v Cechach aspon 270dni pred porodom zdravotne poistena a musim tu mat prechodny pobyt. To poistenie je mi jasne, o tom sa pise vsade. Ale kde sa pise, ze musim mat v Cechach prechodny pobyt? Ved som obcan EU... Mozno som nieco zle pochopila... prosim poradte mi, aby som nieco nepresvihla. Dakujem.

jeliska
8. zář 2008

AHOJ PODSKOCKA 🙂 Nemusis mat prechodny pobyt.Dostanes porodne matersku aj tak .Odo mna chceli iba okopirovany rodny list dietata a ucet na ktory mi bude chodit materska.Porodne si pokdem vybavit az ked zacnem poberat rodicovsky ,ale co viem ,ze im staci iba adresa bydliska . 😉

podskocka
8. zář 2008

jeliska: Trochu som studovala aj na inych strankach. Viem, ze na matersku narok mam, lebo tu dost dlho pracujem. Ale porodne a rodicovsky prispevok patri do statnej socialnej podpory a myslim, ze na tu mame narok az po roku hlaseneho pobytu v CR. Aspon tak som to vycitala tu http://www.cizinci.cz/clanek.php?lg=1&id=514
Neviem ale, ci to plati aj pre obcanov EU.

podskocka
8. zář 2008

jeliska: je ale mozne, ze na nas plati toto> Nárok na dávky má pouze fyzická osoba a s ní společně posuzované osoby, které jsou: občany Evropské unie, na které se vztahují přímo aplikovatelné předpisy Evropských společenství (Nařízení Rady (EEC) 1408/71, Nařízení Rady (EEC) 574/72, Nařízení Rady (EEC) 1612/68);
Len neviem, co je to za predpisy ☹

bianca
8. zář 2008

no kocky mame to komplikovane 😕

jeliska
9. zář 2008

Dobre ranko! 🙂 Vcera som sa trochu poinformovala a porodne mas nanho narok bud z ceskej republiky ale mozes si ho vybavit aj na sk pokial mas na sk trvaly pobyt.Mne sa to nechcelo verit ale kamoska si to asi pred mesiacom vybavila.Potrbujes k tomu cesky rodny list dietata ten ti daju hned po porode a musis si ist vybavit na velvyslanectvo sr slovensky rodny list dietata alebo v Blave.Potom zajdes do mesta kde mas trvaly pobyt hlaseny na socialku a tam by ti mali dat porodne co je 25000.Ja si to idem vybavit asi koncom septembra tak uvidim.Kamoska mi este hovorila ,ze na tych slov. socialkach vacsinou hovoria ze nemas na to narok ale nie je to pravda.Musis na nich argumentovat zo zakona 😀 pytala som sa aj pravnikov takze uvidim ako to mne dopadne.
😅

jeliska
9. zář 2008

Este som sa zabudla ,ze ked si chcete vybavit porodne v cechach tak na to mas cely rok od narodenia dietata,ale ak si ho vybavujes na sk tak mas iba polrok 😕 Tak dufam,ze my to stihneme 😎

jeliska
9. zář 2008

Podskocka:co sa tyka toho pobytu ze to musi byt hlasene to je blbost aj ked sme v eu na nas platia trochu ine zakony mame susedske vztahy neviem ti teraz najst stranku kde to pisu najlepsie je ist priamo na urad tam ti poradia.Ja som bola na financaku na prahe 1 kde sa zameravaju hlavne na cudzincov a bola tam velmi ochotna pani co mi vsetko vysvetlila.Ale doleziteje aby si natrafila na spravneho cloveka,lebo ked som tam prisla este ked som bola tehotna tak som narazila na take 2 strasne neochotne no hruza ale potom si ma zavolala ta mila a super 😀

bianca
9. zář 2008

jeliska super sprava.Si zlaticko ze si to pozistovala.Hned zapojim svokru aby zistila ako je to na socialke.Snad este stihnem ist osobne na Slovaky aby som si to overila

podskocka
9. zář 2008

Jeliska> tak to su super spravy 🙂 Ak sa da vybavit aj to porodne na slovensku, tak to je este lepsia sprava 😉 Tak si drzme palce, aby sme mali stastie na ochotnych ludi.

gapa
9. zář 2008

Baby, čo sa týka pôrodného - predpokladám, že hovoríte o príspevku pri narodení dieťaťa (4560,-) príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa (20440 t.č. len pri prvom dieťati), takže pri prvom dieťaťi t.č. 25000,- (20440+4560), druhom a dalšom t.č. 4560,-, no snád schvália zákon od 1.1.09 ten zvýšený aj pri druhom a treťom dieťati -no zatial je to len návrh),
tak ten sa na Slovensku nevybavuje na sociálnej poistovni, ale na UPSVaR (úrad práce sociálnych vecí a rodiny) predpokladám odbor: sociálnych vecí a rodiny.
Takže len aby ste sa neprehnali zbytočne do sociálky.

gapa
9. zář 2008

ešte tu sú linky na info:
príspevok pri nar.dieťaťa:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

+vzory žiadostí s poučeniami:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

gapa
9. zář 2008

prípadne tu máte priamo niektoré aktualizované zákony, k tomu sa vzťahujúce (aj ked sú to tzv. pracovné verzie):
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=...

jeliska
9. zář 2008

ahoj myslim prispevok na prve dieta 😎 a mas pravdu ze je to na urade prace soc.veci a rodiny ja som iba napislala,ze socialka ale myslela som urad prace a soc. rodiny berem to skratke 😉

bianca
10. zář 2008

tak uz som zaukolovala manzela aby zavolal mamicke.Svokra je uz sice na dochodku ale snad daco zisti