Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

marusinka80
24. zář 2011

@eustoma dakujem za informacie, ale sme trosku iny pripad, pretoze ja uz matersku koncim a poberam ju zo Slovenska, kedze tam som zamestnana. Teraz ide o to, ze prechadzame na Rodicovsku, co znamena, ze ju budeme asi ziadat v Cechach, pretoze tu zijeme a mame tu aj tzv. tazisko zaujmov. Pred tym, ako pojdem na urady vybavovat, som chcela vediet, ake mame povinnosti, moznosti a prava, pretoze z vlastnej skusenosti viem, ze uradnicky castokrat nemaju celkom nastudovanu legislativu a vedia cloveka pekne zmiast 🙂. Keby sa tu nasiel niekto s podobnym "osudom" a presiel si tym nedavno, bola by som vdacna za informaciu, ako pochodil.

alzbetak
26. zář 2011

@kisasonka83 Ahoj, ja mam obdobny problem ako si radila Simone24. Avsak mne v poistovni povedali ze to mozne nieje. Som slovenska, zijem v CR, ale pracujem a tym padom platim odvody na SK. Takze nemozem cerpat starostlivost v CR aj ked mam preukaz poistenca EU. Zistovala som preto ci je mozne vybavit komernce poistenie v CR. Poistenie cudzincov v CR cez niektoru z poistovni vjyde na rok 12-20 tis czk + porod cca 40-50 tis czk. Co asi nie kazdy na to ma vsakze... Takze zatial mi to vychadza tak ze jedine porodit na slovensku, predtym otec v cechach prizna otcovstvo (je cech, riadne pracujuci v CR) a skusit dieta dat napisat na otcove poistenie. Avsak tu mi nastava komplikacia - kedze dieta by malo pridelene asi logicky SK RD - ked sa narodi na slovensku, ale aby mohlo cerpat cesku zdravotnu starostlivost tak asi by bolo potrebne aby malo ceske RD - no tu som zatial skoncila s mojim patranim - dalej som sa nedostala :( ... Ja nech mam DR kludne na slovensku, kedze firmu menit nechcem ale aby bolo dieta poistene v CR potrebujem docielit... A vobec tym padom - aj keby bolo poistene v CR na otca bolo by mozne aby som cerpala zo SR matersku? no pride mi to strasne zamotane ... ☹ a zacinam byt z toho zufala lebo nevidim ´koniec stale...

alzbetak
26. zář 2011

@marusinka80 Ahoj, ja to mam obdobne ako ty - tj som slovenska, zijem v CR ale pracujem a tym padom aj platim odvody na SK. Akurat my niesme zosobaseni.. Chceme babo ale teraz narazam na mnozstvo problemov prave vdaka zdravotnemu poisteniu kedze vraj ho mam narok cerpat iba na slovensku. v CR iba nevyhnutnu zdravotnu starostlivost... tj aj matersku tym padom zo slovenska by sme mali dostavat neskor - podla toho co som zistila - co zasa v zapati troska pozmeni dalsia moja veta. Nakolko zatial neviem - a povazujem za velmi dolezite - ako bude cerpat dieta zdravotnu starostlivost - narodi sa na slovensku - zapiseme ho na otca cecha? ale tym padom nebudeme dostavat matersku zo SR? toto neviem rozlomit...

marusinka80
26. zář 2011

@alzbetak ahoj, ja som riesila presne tieto otazky pred rokom, bola som z toho uz zufala, pretoze mi nikto nechcel dat ani len nadej, ze by som mohla byt poistena v CR v pripade, ze tam nemam TP alebo zamestnanie (to, ci si alebo nie si vydata, vobec nikoho nezaujima 🙂. Komunikovala som so slovenskou aj ceskou zdravotnou poistovnou a aj s lekarmi. Vsetci sa zhodovali, ze to nejde. Ked sa mi malo narodit dieta, prihlasovala som ho k lekarovi a kedze zijeme v CR, tak tam. Stretla som sa s velmi neprijemnym odmietnutim, kedy mi lekar asi mesiac pred narodenim dietata povedal, ze NIE JE OCHOTNY RIESIT NAVYSE ADMINISTRATIVU S DIETATOM ZO SLOVENSKA a povedal mi, ze mame chodit k lekarovi na SK. To ma uz naozaj dostalo a vtedy ma konecne osvietilo...Zatelefonovala som do mojej slovenskej poistovne a nahlasila som, ze sa mi narodi dieta a ze zijeme s rodinou v CR, ci mi mozu vystavit formular, na zaklade ktoreho ziskame ja aj dieta plnohodnotne zdravotne poistenie. Pani mi povedala, ze to nie je problem (pred rokom to podla tej istej poistovne nebolo mozne...) a ze si mam poslat pisomnu ziadost. Este pred porodom mi prisli papiere a potom som si mohla vybrat poistovnu v CR, kde mi vystavili normalnu karticku poistenca. Takze drzim palce, snad som aspon trosku pomohla. 😉. Potom ak budes mat babo, tak matersku budes mat zo SR a rodicovsku z CR (ale to este zistujem, takze dam vediet ako to je neskor).

kisasonka83
26. zář 2011

@alzbetak ahoj to je nejake divne zeby si nemala narok na pojistenie v cudzine.Zavolaj do pojistovne ako ti radila marusinka80 a telefonicky sa informuj alebo chod osobne na pobocku a ziadaj si vysvetlenie preco to vraj nejde.Ja som mala obdobny problem s ceskou VZP ta mi tiez nechcela vydat EU preukaz poistenca az na moje naliehanie a to ze som sa nedala odbit mi nakoniec ho vydali.Vela informacii som si nasla na internete,lebo pracovnicka v zdrav.pojistovni mi vsetko zaprela a tvrdila ze na nic nemam narok a ejha ono to bolo uplne inak.Ked som porodila na SVK( zamestnavatela ma v cechach a zijem na SVK) tak bol problem s pojistenim deti,ale nakoniec mi ich prihlasili na moju zdrav.pojistovnu v cechach a normalne pouzivam modre EU preukazy pojistencov ako mam aj ja.Tieito veci som nechala riesit pracovnicku v slovenskej VZP od toho je platena tak nech to vybavuje a maka (povodne chcela aby som si to vybavila sama ).Matersku budes dostavat zo Slovenska a RP z ciech pretoze centrum zajmu rodiny bude v Ceskej republike.Takze drzim palce aby si nieco vybavila lebo dneska je to o drzku ☹ ☹ ☹ sa niecoho dovolat na co mas pravo

alzbetak
26. zář 2011

@marusinka80 ahoj, ani si nevies predstavit ak osi ma potesila 🙂 ale ked sa nad tym clovek zamysli tak aj tak to nechape vlastne... raz to ide, potom zasa nie... som bola tiez uz v poistovniach a kade tade a nic... tak este cakame nechceme aby sme otehotneli a ptom zisitli ze je velky problem... Akurat nechapem, ked ti potom dali karticku aj tebe zrazu ceskeho poistenca - z coho sa ta poistka plati? ked nepracujes a ani si nikdy nepracovala v CR... Moc ti dakujem za odpoved 🙂

alzbetak
26. zář 2011

@kisasonka83 Dakujem ti 🙂 Presne ako pises, tie "tetusky" za prepazkou - hruza sa nieco dozvediet.. bola som aj osobne aj som pisala do poistovne a nic.. Ja mam preukaz EU poistenca ale aj lekar mi priamo v CR povedal ked som isla s problemom (inym - hlava a chrbtica - seklo ma) tak ma nechceli vziat a nakoniec vzali ale iba na zaklade znamosti ale aj tak som si to musela ako samoplatca zaplatit vysetrenie a ze ked chcem tak to mam poslat do poistovne a oni mi to preplatia - zo slovenska... Takze podla toho co vy pisete vlastne "problem" nieje 🙂 len ide o to nenechat sa odbyt...

alzbetak
26. zář 2011

Mne totiz bolo vyslovene povedane ze ma osetria iba v pripade nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti ale ze k DR sa zapisat nemozem pokial nemam plnohodnotne ceske poistenie tj pokial nerobim pre ceskeho zamestnavatela. 😠

alzbetak
26. zář 2011

@marusinka80 Este ma napadlo - ak mozem pootravovat 🙂 Ty si chodila na vysetrenia v CR ci na SK? Poistka sa taha tym padom od otca na Vas tj manzela v CR? Lebo ja som uz aj rozmyslala ze by som chodila na SK na vysetrenia aj porodila tam kedze mi bolo povedane ze v CR sa neda... Sme si aj pripadne hovorili ze by sme sa vzali (aj ked povodny plan bol az ked budeme mat svoju malu druzbu 🙂 vlastnu... ale ak by to pomohlo pripadne veci... tak aj teraz, ale povodna predstava bola teda az neskor...)

alzbetak
26. zář 2011

baby volala som do poistovne ako ste poradili a normalne tomu nemozem uverit ale vraj to ide bez problemov 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a pritom vo stvrtok som bola osobne tam a nedalo sa nic take ... STRASNE MOC DAKUJEM ZA RADU... uz len aby to skutocne slo a podarilo sa cim skor babo 😝

kisasonka83
26. zář 2011

@alzbetak no vidis ak ich clovek pootravuje a ide si za svojim tak to aj dostane a hlavne to na co ma narok,drzim palce aby sa Vam babo co najskor podarilo a ty si budes uz len uzivat kludne a bezproblemove tehulkovanie 🙂 🙂 🙂

kisasonka83
26. zář 2011

maminky potrebujem emailovu adresu alebo telefonicky kontakt, na socialni spravu v Cechach,konkretne v Prahe,alebo to je uplne jedno hlavne kontakt kde by mi dokazali poradit a dat priamu a zrozumitelnu odpoved na moj dotaz ohladne ziadosti o RP dakujem 😉

marusinka80
26. zář 2011

@alzbetak no ahoj, tak som rada, ze som trosku povzbudila...naozaj sa netreba bat a v pripade, ze si hradis poistenie na Slovensku, tak mas urcite narok na plnohodnotne poistenie v Cechach v pripade, ze tam zijes s rodinou. nemyslim si, ze je rozdiel medzi partnermi a manzelmi, co sa tyka posudzovania na uradoch. my sme sa aj celkom zabavali na tom, ze sme sa vlastne ani nemuseli brat, kedze nam k "nicomu" nepomohlo, co sa tyka byrokracie 🙂. inak mas narok aj rodit v CR v pripade, ze uz budes mat tu cesku karticku poistenca.
Prave citam, ze uz si to vybavila - GRATULUJEM! 😎

kacenkaharris
26. zář 2011

@eustoma Vdaka za odpoved. Len nerozumiem, ked pises, ze ak nemam narok na matersku, nemam narok na rodicovsku. A potom pises, ze ak by som nepoberala matersku, spadam automaticky do 4-rocnej varianty (na rodicovsku). Takze mi rodicovsku bez materskej daju ci nie? 😕 A este nerozumiem, z coho potom maju matersku vypocitanu zeny podnikatelky, napriklad? 70% zo sumy, ktoru uviedli na danovom priznani? A nevies nahodou, kolko mesiacov minimalne musim byt zamestnana pred otehotnenim, aby bolo z coho vypocitat matersku?Chcela by som totiz tu dvojrocnu variantu, ak by to bolo mozne. 😅

eustoma
26. zář 2011

@kacenkaharris pardon som sa prepisala, nemas narok na vyber dlzky rodicovseho prispevu. inak 4 rocnu variantu dostanes vzdy.

dvojrocnu variantu - rychlejší čerpání rodičovského příspěvku - po peněžité pomoci v mateřství (dále též "PPM") ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den;

Pro přiznání nároku na mateřskou je zapotřebí splnit dvě podmínky:
- Zaměstnankyně má nárok na výplatu mateřské, jestliže v den nástupu na mateřskou dovolenou ji trvá účast na nemocenském pojištění (tj. je v zaměstnaneckém poměru). Případně nastupuje na mateřskou (osm až šest týdnů před očekávaným porodem) v ochranné lhůtě. Základní délka ochranné lhůty je 7 dní, u těhotných žen je však prodloužena na 180 dní.
- Žena je účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Není-li tato hlavní podmínka splněna nemá žena na mateřskou nárok.

eustoma
26. zář 2011

este doplno: U OSVČ musí být navíc splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM. Podmínkou nároku na PPM je i skutečnost, že OSVČ osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost, v době pobírání této dávky.

ono u OSVC to neni 70% ale podla topho aku vysu si budes platit nemocenske poistenie. musela by som to niekde hladat. ale podla vysky platby sa ti stanovy denny vymeriavaci zaklad.

Denní vyměřovací základ se pro výpočet výše PPM upravuje tak, že:

z částky do 825 Kč se počítá 100%
z částky nad 825 Kč do 1 237 Kč se počítá 60%
z částky nad 1 237 Kč do 2 474 Kč se počítá 30%
k částce nad 2 474 Kč se nepřihlíží

Denní výše PPM nyní činí 70% z takto stanoveného denního vyměřovacího základu.

alzbetak
26. zář 2011

@marusinka80 Dakujem 🙂 Ano, jasne hradim poistenie a platim aj navyse komercne poistenie atd... uz jedenast rokov, preto ma to "vytacalo" ze prvy krat nieco chcem a nejde to... ale vdaka vam tebe a kisasonka83 uz mame doma veselsi vecer 🙂

kacenkaharris
26. zář 2011

@eustoma Dakujem ti pekne. A nevies nahodou, ci je v CR mozne priplacat si sama k nemocenskej, ak by moj zamestnavatel neodvadzal dost vysoku ciastku do socialky na to, aby som mohla poziadat o tu dvojrocnu variantu? V SR sa vraj chystaju desne zmeny... ☹

A tie ciastky, co si vypisala (do 825 Kc, atd.), to je vlastne ciastka, ktoru zarobim denne v praci, tzv. hruba mzda? Dako v USA hlupnem, nerozumiem tomu 😉

eustoma
26. zář 2011

@kacenkaharris si priplateni poistenie neviem ako to fugnuje. nikdy som to neriesila. no myslim si, zeby to malo ist.
tie ciastky to su denne vymeriavacie zaklady. teda denna mzda by sa to dalo nazvat.

marusinka80
27. zář 2011

@em_ka ano, je to podmienkou, moj manzel je zamestnany v CR a pridavky na Slovensku nam zamietli

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
marusinka80
27. zář 2011

@em_ka nie, najskor sme poziadali na SK. Ale bol to nespravny postup. Teraz uz viem, ze je najskor potrebne poziadat v CR (krajina kde mame tazisko zaujmov) a po zamietnuti v SR (krajina, kde mam narok na davku).

Este sa chcem opytat, ci niekto neviete, ako sa posudzuje osoba zamestnana na SK pri ziadosti o RP v CR? Kedze mne vznikol narok na PPM na SK a budem ziadat o RP v CR. Dakujem

kacenkaharris
27. zář 2011

Dievcence, lamem si hlavu matikou. Poradte. Ak chcem, aby mi v CR vysla najvyssia materska ( dvojrocna varianta) na jar v 2013, tak sa do uvahy berie rok 2012? Ci rok 2013?
Ak sa zamestnam v CR v juni 2012 a na matersku nastupim v aprili 2013, tak mi vypocitaju denny vymeriavaci zaklad z mesiacov jun, jul, august, september, oktober, november a december? Znamena to, ze moje prijmy za tieto mesiace sa scitaju dokopy a vydelia poctom suctu kalendarnych dni v tychto mesiacoch (30+31+31+30+31+30+31=214 dni)? A potom mi z vysledneho cisla daju 70% ako moju PPM??
Snazim sa totiz vyratat, kolko musi byt moj minimalny prijem za nekompletny rok 2012, aby mi vysla ta dvojrocna varianta 😅

yvetta
27. zář 2011

@kacenkaharris - ako zamestnanec si nemozes doplacat k nemocenskej ako na SR. Mohla by si si doplacat iba keby si bola zivnostnicka a tak ziskat maximalnu matersku 🙂 popripade keby ti zamestnavatel zvysil plat 🙂

nika1412
27. zář 2011

ahoj baby som slovenka ale pracujem v cz. planujeme mimi,cele tehotenstvo b& som chcela zostat v cz prettoze budem akoby na PN pretoze pracujem v infekcnom prostredi, takze zamestnavatel by mi mal platit tych cca 9 mesiacov,akoby ked naskoci oficilane materska chcela by som sa vratit na sk. neviete ked sa vratim spat na sk poistenie ci mam narok na nejaky prispevok aj z ceska?

yvetta
27. zář 2011

@kacenkaharris - to co si ty vypocitala je neredukovany denny vymeriavaci zaklad, este by si ho ale mala redukovat podla tohto:
z částky do 791,- se počítá 100%
z částky od 791,- do 1186,- se počítá 60%
z částky od 1 186,- do 2 371,- se počítá 30%
k částce nad 2 371,- se nepřihlíží
a z toho redukovaneho zakladu potom vypocitas 70%

kacenkaharris
27. zář 2011

@yvetta Velka vdaka! Takze ak zarobim hrubeho minimalne 542,- Kc a maximalne 791,- Kc za den, tak 100% je stale 542,- az 791,- Kc , a z toho 70% by bolo minimalne 380,- (tych 380,-, na ktore musim mat minimalne denne narok, aby mi priznali 2-rocnu variantu). Chapem to spravne? 😅

Takze je to tak, ze ak na matersku v 2013, tak sa berie do uvahy 2012, vsak?

A da sa v CR popri zamestnani mat i zivnostensky list? (vybavila by som si ho hlavne kvoli tomu, aby som si mohla doplacat na tu nemocensku) 😉

Ak potesim, tak v USA to nemusime riesit vobec, lebo PPM ani RP neexistuju!! ☹

yvetta
27. zář 2011

@kacenkaharris - ja si nie som ista ci to cele musis riesit, pretoze od roku 2012 maju byt nejake zmeny s tym, ze na tu 2 letu variantu mozu nastupit aj tie ktorych prijem nebol minimalne tych 380 🙂 viem,ze nieco take sa schvalilo, ale neviem ci to preslo az do finalneho schvalenia 😀

kacenkaharris
27. zář 2011

@yvetta A kolko teda, ak nie 380???

kacenkaharris
27. zář 2011

@yvetta Jaj, prepac, ja som si to precitala "naopak", ze musi byt viac ako 380. Takze ktokolvek v 2012 moze poziadat o 2-rocnu variantu teda?? To by bolo super!! 😎