Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

duppe
30. črc 2011

@mataharyy
@em_ka

Rodit budem v ČR, malá bude mat občianstvo slovenské a tiež ju chcem zapísat k TP na SR ako mám ja.
A práve som niekde čítala, že sa má v ČR na úrade nahlásit že TP má (al.bude mat???) na SR aby dieta hned nezaradili medzi platičov, vraj sú v tom dosť rýchli 😅 😀
No ale neviem kde som to čítala a nepaätám si kedy sa to má hlásiť... 😅 😕

andrejka77
30. črc 2011

ahojky ...za chvilu mi konci rodicovska .Pracovny pomer mi trva ibaze do ciech sa uz nemienim vratit ani do zamestnania.Ako mam postupovat s vypopvedou da mi ju zamestnavatel alebo ju podam ja a mam narok na neake odstupne ?Ak ma niekto s tym skusenost dakujem za poradenie 🙂

danteska
31. črc 2011

ahojte,neviem kde sa mam spytat tak skusim tu...som Slovenka 2 roky vydata za Cecha.v CR mam prechodny pobyt,lekara,poistovnu a rodicovsku mam tu na Slovensku a taktiez maly ma pediatra tu na Slovensku.asi za 2 mesiace sa budeme stahovat do CR-kupili sme byt..a neviem s cim mam zacat co sa tyka "papierovaciek" a odhlasovania zo zdravotneho,socialneho atd atd..mam ale urcite zaväzky k banke do buduceho roku takze asi nejak trvaly pobyt nechcem menit..ked odhlasim zo ZP len maleho a prihlasim v CR do zdravot.poist. a najdem pediatra to asi nestaci na ziskanie rodicovskeho prispevku,ze?treba mat aj trvaly pobyt v CR,ci? ako slovenka zijuca v CR s trvalym pobytom na Slovensku sa mozem poistit v ceskej zdravotnej poistovni a mat tam lekara?naozaj neviem ako postupovat..dakujem za radu..

mataharyy
1. srp 2011

@sandy84 To záleží kde hledáš porodnici. Já jsem rodila v Hořovicích (u Berouna, cca hodinu od prahy) a nemůžu si stěžovat 😉 a doktora jsem měla Dr. Mikulíka - Gyn Care Praha - Sněmovní ulice, Praha jedna a taky spokojenost 🙂
Ohledně zařizování věcí kolem porodu, tak asi hlavní je vyřídit si pojištění, to můžeš zkusit přes formulář E 106 (pokud za tebe někdo na slovensku bude nadále hradit zdravotní pojištění - buď stát, nebo zaměstnavatel- tak by v tom neměl být problém), nebo se odhlásit na slovensku ze zdravotní pojišťovny a přihlásit se v čechách...
No a ohledně příspěvků, tak na mateřskou máš nárok pouze ze slovenska (pokud splňuješ podmínky), pak rodičovský příspěvek, na ten máš nárok v místě kde bydlíš (nezávisle na tom kde máš trvalé bydliště, pokud je to v rámci EU), stačí prokázat kde máš centrum zájmu (rodinu), k tomu (v čechách) stačí potvrzení od dětského lékaře. Stejně tak je to s přídavkama na dítě a i porodným. Pokud by ti na slovensku i po dobu mateřské/rodičovské dovolené trval pracovní poměr, máš nárok na dorovnávací doplatek, pokud některá dávka je méně než na slovensku (to si pořádně zjisti jak to berou v místě tvého bydliště, jestli chtějí aby ti ten prac poměr trval, nebo ne, protože o přídavky na dítě a porodné se rozhodně oplatí žádat spíš na slovensku, než v čechách 😉 )

mataharyy
1. srp 2011

@duppe Jo to je fakt, rychlí jsou 😎 No tak to pak zajdeš na obecní úřad (tam co by jsi jinak měla platit odpad) a nahlásíš že dítě je trvale hlášeno jinde, ale určitě po tobě budou chtít potvrzení o tom že odpad platíš jinde a i tak si nejsem jistá jak dopadneš, protože co úřad to jiné nařízení 😉
@andrejka77 Když jí dáš ty tak nemáš nárok na odstupné, pokud ti jí dá zaměstnavatel tak v určitých případech máš nárok na odstupné, případně pak výpověď dohodou a tam záleží jak se dohodnete... A taky záleží jakou máš výpovědní lhůtu 😉
@danteska Pro získání rodičáku v ČR stačí doložit že v čechách máš centrum zájmů a k tomu stačí potvrzení od pediatra, příp nájemní/kupní smlouva... Malého můžeš odhlásit od zdravotní pojišťovny v sr a přihlásit v čr, to není problém u tebe je to na zvážení, pokud ti i po dobu rodičáku trvá pracovní poměr, tak bych s tím odhlašováním počkala, protože v tom případě by jsi měla nárok na dorovnání rozdílu (rodičáku, přídavků na dítě...) a nevím zda v čechách ti nevznikne nárok pouze na čtyřletý rodičovský příspěvek (?)... A pojištění pro tebe v takovém případě jde řešit formulářem E 106 🙂

andrejka77
1. srp 2011

@mataharyy ..dik za odpoved a potom mam postupovat ako sa nahlasit na urad prace a hlevne kde tam alebo na slovensku .Popravde chcem ist hned do prace ale ak by som bola neuspesna v hladani prace ako to je,?Hoc dufam ze si dovtedy nieco najdem ....dakujem

danteska
1. srp 2011

@mataharyy nemam tu pracovny pomer,zmluva mi skoncila pred nastupom na MD..takze po MD sa nemam kam vratit.ja som aj rozmyslala ze by som odhlasila iba maleho (ma aj cesky rodny list,aj slovensky) a prihlasila ho v CR do zdravotnej poistovne,nasla pediatra a mna by som si riesila v klude neskor..ibaze zo zdravotky sa treba odhlasit do konca septembra,potom to uz nejde..mam z tohoto všeho "husí kúži".. 😖 chcela by som aj druhe dieta-mozno o rok,takze 4rocny rodicak by mi nevadil.lenze v CR som nepracovala a treba byt asi aspon poistena v CR (zdravot.poist.) nejaku dobu aby som mala narok na rodicak-matersku by mi nemali z coho vyratat..ale to je este daleko,najprv potrebujem "niekde"zacat s tymto vsetkym 😉

danteska
1. srp 2011

@mataharyy este sa spytam-zalezi na tom kde mam trvaly pobyt ked by som chcela byt v ceskej zdravotnej poistovni poistena,keby som tam mala lekara atd? alebo musim mat TP iba v CR ked chcem tam poistku napr...?? vdaka....

mataharyy
2. srp 2011

@andrejka77 Na prackák se potom už můžeš nahlásit na slovensku, jen je třeba si v čechách ohlídat pojišťovnu (aby jsi se nezapoměla odhlásit v čr a nenapálili ti nějakou pokutu...) a nejsem si jistá jak na slovensku máš/budeš mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale tuším tu jde taky to že půjdeš na sociální poisťovnu nahlásíš že máš dítě do šesti let a tím pádem nemusíš platit sociální a zdravotní pojištění a nemusíš chodit ani na pracák, ale nedostaneš žádné peníze 😉
@danteska Je jedno zda jsi v čechách pracovala nebo ne, protože podle nařízení EU ti dávky vyplácí přednostně stát ve kterém jsi ne ve kterém máš bydlíště nebo zaměstníní 😉 Takže ze své zkušenosti (tedy tak jak to mám já jen opačně v krajinách 😎 ) doporučuji odhlásit malého ze zdravotní pojišťovny (tam by se neměla vztahovat ta lhůta do konce septembra, když se přehlašuješ do jiného státu), pak ho přihlaš do zdrav. pojišťovny v čechách (dobrá rada ne do VZP), najdi mu doktora a je to. Ty si zajdi do své zdravotní pojišťovny a informuj se na formulář E 106, řekni že jedeš na dlouho/neurčito do čr a chceš tam fungovat na tento formulář, ono by ti měli dát žádost na základě které ti vydají ten formulář s kterým ty půjdeš do libovolné české pojišťovny a nahlásíš se tam, pak ti dají kartičku pojištěnce a ty máš nárok na péči ve stejném rozsahu jako český občan. Nebo se na slovensku odhlásíš a přihlásíš se v čechách (ale tam bude více běhání po úřadech). V mezičase si zajdi na ÚPSVaR v místě bydliště a zeptej se jak je to s případným dorovnáním dávek, oni ti řeknou jaké mají požadavky (jak říkám po mě v čechách chtěli trvající pracovní poměr, ale na slovensku jsou většinou benevolentnější), no pak se obrň a vyraž na českejúřad, konkrétně na SSP v místě bydliště, tam doložíš nutné papíry, přiložíš potvrzení od pediatra, nebo jinej důkaz toho že žiješ v čechách a zažádáš o dávky 😉 Je jedno že jsi v čechách nikdy nepracovala, já na slovensku taky nepracovala a platí mi přídavky na děti i rodičák

danteska
2. srp 2011

@mataharyy moc moc dakujem za odpoved..viem ze ta otravujem stale ale este mam otazku..11.1.2013 mi konci materska-ked by som takto jak si napisala fungovala v CR mozem ist napr.zahlasit sa na urad prace?na Slovensku sa UP nepocita do dochodku,v Cr myslim ano..a este ma aj v socialnej poistovni tu na Sovensku upozornovala ze pri stahovani sa mam zo systemu odhlasit..

andrejka77
2. srp 2011

@mataharyy dakujem za odpovede 😉

mataharyy
2. srp 2011

@andrejka77 není zač 😉
@danteska tuším k tomu aby jsi se mohla nahlásit na pracák by jsi potřebovala minimálně přechodný pobyt (pokud není nějaká změna, to jsem nezkoumala tak si nejsem 100% jistá), ale je ještě možnost se nahlásit, nevím zda na SSP, nebo OSSZ a na zdravotní pojišťovnu, že máš dítě do šesti let a nemusíš chodit na pracák a ani si platit zdravotní a sociální, ale nevím jak a zda se ti ta doba započítává do důchodu (ale asi ne). Každopádně když budeš mít nějaký druh pobytu, tak se můžeš nahlásit na pracák, ale jestli budeš mít nárok na podporu to opravdu nevím (a z vlastní zkušenosti se připrav na teror ze strany úředníků 🙄 )

danteska
3. srp 2011

@mataharyy taky miniteror sme uz s muzom zazili..totiz sme chceli aby pridavky platili muzovi v CR kedze je Cech,aj tam ma prac.pomer a neuznali to.. 😠 tak po 4,5 mesiaci "vybavovania"som si ich vydupala na Slovensku...prechodny pobyt v CR mam uz 2 roky,mam taku karticku velkosti pasu ako zaznam o tom..som Ti vdacna za odpovede,aspon sa viem nejak pohnut dalej a rozhodnut.naozaj vdaka... 🙂

nynemusa
3. srp 2011

Ahojte všetci! Práve som sa zaregistrovala, pretože vs chcem poprosit o radu. Som Slovenka, 2 roky sa starám doma o ležiacu mamu, beriem na nu 115 Eur. V oktobri sa budem vydvat v Čr, kde aj plánujeme žit. Priatel je Čech. V marci čakáme bábatko, tak by som vás prosila o radu, ako to bude s mojou materskou, porodným... A tak podobne. Ďakujem.
PS: Už som volala aj na sociálne v čr do Prachatíc, kam budeme patrit, ale nevedeli mi poradit, že si mám zavolat až po sobáši...

zuzanka444
6. srp 2011

Ahoj 🙂 mala by som pár otázok ako postupovať a kde čo vybaviť.
Takže som študenka a študujem v čechách kde mám prechodný pobyt, trvalý pobyt aj zdr. poisťovňu mám na Slovensku. Vo februári čakáme mimčo. V čechách som pracovala jeden rok v roku 2008. No momentálne som iba študent a mám prácu na dohodu, ale v zmysle, že som tam ak ma potrebujú takže napr. dva týždne tam som potom dva mesiace nie, potom zase týžden a zase dva mesiace nie a tak nejak sa to strieda.
Chcela som sa opýtať ći mi niektorá neporadi na čo mám nárok a kde je to lepšie vybaviť. Myslím tým porodné, maťerská, prídavky na dieťa a tak podobne.
Ešte som zabudla, že rodiť budem určite v čechách.
Dík za všetky info a rady 🙂

nikoleta2210
12. srp 2011

@bielanevesta ahoj, mozem sa opytat ? nevies nahodou, ako to je, ked som na materskej, no zamestnana som akoby stale v cechach, aj matersku beriem z ciech , ale porodne chcem zobrat normalne zo SK ? Alebo mam narok na porodne z oboch krajin ? 😉 Dakujem 🙂

sandy84
15. srp 2011

@mataharyy Dakujem je za informacie, si velmi zlata. Velmi si mi pomohla. Este raz dikes. 😀

duppe
22. srp 2011

Ahojy baby, prosím Vás na aký formulár Vám tu v ČR potvrdili, že ste tu nedostali porodné? Všimla som si, že na formulári zo SR je len kolonka "prehlásenie" ktoré vyplňuejm ja ako žiadateľ. Tak kam si mám nechať potvrdiť že tu som o to nežiadala ? Díky

eustoma
23. srp 2011

@duppe ahojky, mne nechceli v CR potvrdit nic, vraj to si mam o to zaziaat a az ked mi bude amietnute, tak mi pride papier ze nemam na porodne narok. ale ak o to ziadat nebudem, tak mi nic nepotvrdia, ze take veci nerobia. tak som na slovensku pisala cestne prehlasenie, ktore je aj priamo vo formulari, len to chceli samostatne. to bolo vsetko.

mataharyy
23. srp 2011

@duppe v případě že ti to nebudou chtít potvrdit (stává se to, je to pro ně evidentně moc práce, napsat ta a ta nežádala/nebylo ji vyplaceno...) tak si normálně zažádáš a úřady si to mezi sebou pořeší, je to na delší lokte, ale jde to 😉

duppe
6. zář 2011

@mataharyy
@eustoma
Tak už som sa na to na úrade pýtala a bolo mi povedané že v ČR je taká prax, že ak to slovákov zaujímá tak sa ich na to majú dotázať (asi písomne) a oni im odpovedia ale inak žiadne potvrdenie nedávajú.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
6. zář 2011

@duppe To záleží na úřednících, mě jednou to potvrzení dali, podruhé z toho dělali problém velikosti slona 😎 Ale vesměs je to tak že na vyžádání úřadu (slovenského) to přímo jim potvrdí na nějakej z těch E-čkovejch formulářů. Navíc v čechách je ta prax pokaždé jiná a hlavně taková aby oni měli co nejméně práce 😉 Takže asi je nejlepší nechct to na těch úřednících, v konečném důsledku to možná bude ještě rychlejší než kdyby jsi to měla zařizovat sama 😉

duppe
6. zář 2011

@mataharyy to mi bolo jasné, čím menej práce tím lepšie 🙄 a to pracujú pre verejnosť len 2 dni v týždni!!!! 😠

mataharyy
6. zář 2011

@duppe tak tak... 🙄

ciernavila
6. zář 2011

Ja o porodne budem ziadat na SK v BA a tam mi povedali ze netreba nic, aj na slovaci v prahe - nete som sa dozvedela ze to si medzi sebou vykomunikuju, nakolko som rpehlasila vo formulari ze som tu nepoziadala o porodne a ani by som nan nemala narok tu v CR....
Chcem sa ale spytat. Obaja sme s muzom Slovaci, maly sa nam v aprili narodil tu v CR a rodny list ma cesky a slovensky bude o chvilu hotovy. My mame prechodny pobyt asi dva a pol roka, maleho sme este na pobyt nenahlasovali. Volala som na urad vraj ho mozu prihlasit jedine ak bude mat cestovny doklad a ten este nema. Mne teraz konci materska - ubehlo pol roka a chystam sa ziadat o rodicovsky prisp. na 3 roky /zakladna varianta/. Vraj sa to riesi na urade prace podla mojho bydliska, no ale pozrela som sa na nete a tam je podmienkou ze musim mat trvaly pobyt aby som na to mala narok. Naozaj to tak je? Ved som zamestnancom CR, odvadzam tu vsetky davky i poistenie, aj matersku som normalne cerpala z CR. Na SK sa vobec nezdrzujem.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
ciernavila
6. zář 2011

@em_ka jejj super dakujem

eustoma
6. zář 2011

@ciernavila trvaly pobyt je v podmienkch pre vyplatenie socialnych davok. ale je tam jedna dovlezita veta, neviem uz presne znenie, ale hovori: ze ty ktory maju tvaly pobyt v inom clenskom state EU, tak sa na nich vstahuju vyhlasky (cisla si uz nepametam) a na zaklade tychto vyhlasok musia byt clenom EU poskytnute rovnake vyhody, ako cechom. takze jedine co je potreba, bud nejako preukazat, ze si rezidentom CR (teda platis dan - potvrdenie z prace, ze ti pracovny pomer trval/trval), alebo cestne prehlasenie. ale aj tu plati: co uranicka, to chce iny doklad.

jana8
8. zář 2011

Ahojte holky,
četla jsem pár vašich příspěvkov a vyplýva mi z toho,že když je žena slovenka žijici v ČR,tak je pro ni výhodnější mít trvalý pobyt v SR a z toho vyplývají výhody jako je porodné z SR, mateřská,rodičovský....nebo dorovnání rozdílu...
Můj případ je že jsem Slovenka žijíci v ČR a právě jsem zažádala o trvalý pobyt,tak zhruba za měsíc budu mít trvalý pobyt v ČR a budu ho muset zrušit v SR , v březnu čekáme příchod nášho vytouženého děťátka.....jsem v pracovním poměru i když na neschopence jelikož jsem těhotná......zaujímalo by mě jestli mi nevíte poradit,vím že jsou kalkulačky ale chtěla bych to vědět z praktického hlediska....z jakého období se mi bude počítat mateřská? je to za rok 2011 a nebo je to přesne rok před nástupem na mateřskou....ted je příklad...kdyby jdu na mateřskou 10.2.2012,tak se počítá mateřská od 9.2.2011do9.2.2012? a nevadí,že jsem vlastně v tom období cca 7měs. na neschopence?.....a porodné pokud vím tak je to taky jen do 2,4násobku životného minima a to se počítá za jaký rok? 2011?a počíta se vlastně můj i partnerov příjem,že?a pokud vím,tak je to jen do nějakých cca 17000kč dohromady,co dostane jen málokto.....to je vlastne průměr za rok + partnerov průmer ?.....a taky jsem slyšela,že v SR si můžeš dopomoct k lepší mateřský s tím,že si budeš platit DNP,ale tady nic takové neni....je to tak?
Prominte za tolik otázek,ale vůbec se v tom nevyznám,mám v tom takový chaoz a chtěla bych aspon trochu vědět jak na tom budeme....přece jen je to znát,když do domácnosti jde jen jeden příjem.....ale i tak náš poklad na který jsme dlouho čekali stojí za vše.... 😵