Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

kvetinkaivanka
19. lis 2011

@evaviki tak ja keď som si pred dvomi rokmi vybavovala TP,tak mi povedali,že po 5 rokoch prechodného pobytu,alebo po roku manželstva a iné podmienky neboli.Ja som v tej dobe spĺňala oboje 😀 teraz som ešte hľadala na nete a nedávno aktualizovali stránky ministerstva vnútra a je tam tá podmienka 5 rokov nepretržitého pobytu,alebo po roku manželstva s podmienkou minmálne dvoch rokov nepretržitého prechodného pobytu!Takže si mala pravdu!!!Kedy si sa pýtala na cudzineckej?

evaviki
19. lis 2011

@kvetinkaivanka rok a pol dozadu.. ked som ziadala o prechodny pobyt.. musim si tam ist zmenit adresu, tak sa na to spytam a dam potom vediet..

kvetinkaivanka
19. lis 2011

@evaviki aha,tak posledná aktualizácia bola niekedy v polovici tohto roku,tak je možné,že už to dlhšie platí.ok,budem čakať na info,ďakujem 😉

luthy22
20. lis 2011

@kvetinkaivanka Ahojky,
sama budem zvedavá ako ma budú posudzovať. Najmä čo sa týka zdravotnej poisťovne. Na Slovensku nemám prácu. Poberám len invalidný dôchodok. Odvody teda za mňa platí štát.
Dokumenty, ktoré mi poslali zo zdravotnej poisťovne mailom sa týkali odhlášky z poistenia a predpokladu, že som zamestnaná a v Čechách budem mať novú prácu.
Mňa by ale zaujímalo ako to je, ak nemám prácu a kvôli postihnutiu predpokladám, že v Čechách to nebude iné.
Ak si požiadam o formulár pre cudzinca dlhodobo žijúceho v inom štáte Eu, zanikne mi tak slovenské zdravotné poistenie? Ak áno a ja sa prihlásims formulárom v čechách k poisteniu ako to bude s odvodmi?
Možno mi to tam niekto vysvetlí. Ak si začnem vybavovať tieto veci, budem už potrebovať i papier o prechodnom pobyte?
Ďakujem a ospravedlňujem sa za dlhé príspevky. Ale je tu medzi vami veľa šikovných ľudí, ktorí sú ochotní poradiť.

kvetinkaivanka
20. lis 2011

@luthy22 s tým papierom o prechodnom pobyte neviem,možno áno,možno nie.Hľadala som niečo o tom invalidnom dochodku a našla som toto:www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/invali...
je to z českej správy soc.zabezpečenia.Dúfam,že je to aspon z časti niečo,čo si hľadala,ak nie,tak sa ospravedlňuje,toto nie je moja parketa a nevyznám sa v tom moc.Ale určite si to skús povybavovať,skús napísať na českú správe soc,zabezpečení ak chceš!

luthy22
20. lis 2011

@kvetinkaivanka Ahojky, nie e to síce to čo potrebujem, ale nevadí, i snaha a tvoj čas sa cení a vážim si, že si sa na to pozrela. Nevadí babenky, zajtra ám napíšem viac. Dnes celé popoludnie čítam a hľadám. Zjavne sa bez odborníka nezaobídem. Info sem napíem, možno to raz niekto bude potrebovať a ak nájde toto fórum ušetrí si nervy i čas. Jediné čo sa mi podarilo zistiť je, že dôchodok mi bude vyplácaný zo Slovenska do Čiech, tam je to jasné, no nviem čo s tým nepodareným zdravotným poistením, ale to až zajtra. Už dnes mám toho hlasového výstupu dosť. Nakoľko si na nete ítam nie očami, ale špeciálnym hlasovým programom. Tak prajem ešte pekný večer a všetkým vám ďakujem za pomoc a povzbudivé slovo.

kvetinkaivanka
20. lis 2011

@luthy22 tak sa ospravedlňujem,v tomto sa vobec nevyznám a neporadím.Dúfam,že to vyriešiš bez nejakých veľkých problémov a všetko dopadne podľa tvojich plánov a predstav.

luthy22
21. lis 2011

@kvetinkaivanka Ahojte,
tak vyzerá to, že to zatiaľ nebude tak zložité. Kým nemám prácu nemám sa kam prihlásiť na zdravotné poistenie. Ostávam tak poistencom na Slovensku a ak v Čechách ochoriem, kryje ma EZP. Iná alternatíva pre mňa neexistuje, kým nemám prcu. Ak si ju nájdem, môžem sa odhlásiť zo Sk poistenia a nový zamestnávateľ ma prihlási na poistenie v Čechách. Kým nemám prácu, nevzniká mi nárok na poistenie v inej krajine. Nuž som zvedavá čo ukáže prax. Ktovie, či EZP kryje aj preventívne prehliadky, ale za tými si budem musieť zjavne vycestovať. Zaráža ma, že nexistuje spôsob ako to zjednodušiť, nuž to by ale ľudia prechádzali medzi poisťovňami ako nôž maslom.

petruci6
22. lis 2011

@luthy22 a v cechach si s manzelom alebo priatelom? lebo manzel by si ta mohol poistit na svoju poistku ako rodinneho prislusnika pokial je cech,alebo pracuje v cechach
EZP pokryva iba POhotovost nic viac

luthy22
26. lis 2011

@petruci6 V Čechách som s priateľom, takže EZP len akuťáky a ak dačo, tak cesta na Slovensko. Mám jediné šťastie, že to nie je až tak ďaleko. vraj únia, super no. Fakt by mala existovať nejaká Európska karta, s ktorou by si v každom štáte EU mala nárok na všetku starostlivosť tak ako doma, či už by to boli bežné ochorenia, prehliadky, zákroky, pôrody a nviem čo všetko. Že sme sa ako štát delili, je to škoa a tak trochu závidím tým, čo to stihli pred rozdelením. No nič, ztiaľ to bude takto, po svadbe to bude možno o čosi inak.

honzuli123
28. lis 2011

Dobrý den. Mám prosím dotaz a byl bych rád, kdyby v minulosti řešil někdo podobnou situaci a poskytl mi drahocenné informace.....Jsem čech a moje přítelkyně je slovenka. Čekáme miminko. Já pracuju a mám trv.pobyt v čr, přítelkyně na sk, kde taky pracuje. Řešíme věci týkající se porodného, mateřské, rod. příspěvku, občanstvím miminka.......kde rodit a kde žádat, zda máme nárok či nikoliv.....
Z netu jsem zjistil, že na porodné v čr nárok nemáme, protože vyděláváme víc než 2.4 násobek životního minima. O občanství jsem "zjistil" že může mít mimčo obojí - jak české tak slovenské. Děkuji za odpovědi.

barky
29. lis 2011

@honzuli123 co se týče porodního to se dáva na trvaly pobyt matky takže at si zažada na slovensku kouknete sem a najdete se podle bydliska http://www.upsvar.sk/ tam su i formulaře. Když budete rodit zde tak dite bude pojištene tam kde i matka v den porodu. Co se týče občanství tak nevím i když jsem slovenka, ale mám už trvaly pobyt i zde a chci tu zustat tak deti jsou češi a maji i občanství i pobyt jen českej. Snad vám aspon neco pomohlo

honzuli123
29. lis 2011

@barky : děkuji za info 🙂 určitě pomohly. Přeju hezký den. honza 😎

eustoma
29. lis 2011

@honzuli123 ja so slovenka, manzela mam cecha. teda trosku podobna situacia.
- add porodne - uz bolo zmiene, rozhodne si ziadat na slovensku, teda nech si priatelka necha na slovensku trvaly pobyt. staci k tomu cesky rodny list.

- add obcianstvo - moze mat oboje, po manzelke slovenske, po tebe ceske.
doporucujem rodit tam kde planujete sa usadit. ak v cr. tak vyziadat si dva ceske rodne listy, jeden zanesiete na ambasadu, kde oni zariadia slovensky rodny list. trva to 4 mesiace.

- add poistenie, riesilo sa to tu par stranok spetne. su dve moznosti: bud zajst do poistovne a vybavit si formular E nieco (cislo si nepametam), nasledne sa prihlasit do ceskej poistovne. pozor tento formular nedavaju na trvalo. vydava sa na rok. a v podstate manzelka musi tvrdit, ze jazdi za tebou do cr. vtedy bude poistena aj v cr aj na slovensku, cez slovensku poistovnu. druha moznost je, ze sa prihlasi do ceskej poistovni na tvoje poistenie a nasledne sa odhlasi zo slovenskej poistovne.

- add poistenie dietata - da sa prihlasit na teba v cr. teda ak by ste sa rozhodli v cr zostat.

- add trvaly pobyt dietata, v cr je zakon, ktory plati od 1.1.2011 - dieta ziskava trvaly pobyt po matke, ak matka trvaly pobyt v cr nema a otec ma, dieta ziskava trvaly pobyt po otcovi. ak by ste rodili na slovensku tak by male malo trvaly pobyt po matke.

- add aterska - asi najrozunejsie a aj najednoduchsie je si vybavit matersku so slovenska, kedze tam pracuje a bude mat na nu narok. neviem ako by slo aby poberala matersku v cr.

honzuli123
1. pro 2011

Holky děkuji za velmi vyčerpávající informace !!! zase jsem o mnoho chytřejší...asi to bude běhání po úřadech, ale všechno se to vyřeší v náš prospěch.... jde hlavně o to, aby pak nevznikl nějaký problém a taky o finance, protože to není dneska lehké. Stát se o nás moc nestará, tak proč ho trochu "nevyždímat" když si člověk všechno platí! no ne 😎 ?! Jinak bydlet budeme v čr, a svatba bude asi v r. 2013, je toho teď moc najednou tak doufám, že se s tím popereme. Ještě jednou mnohokrát díky 😉

luciiaa23
6. pro 2011

zdravím všetkých,
ak by sa našla nejaká dobrá duša,ktorá by mi pomohla,tak budem moc vďačná.
Som Slovenka žijúca v ČR,slobodná,nemám tu ešte trvalý pobyt,len prechodný,som normálne zamestnaná v ČR,som na druhej materskej a budem prestupovať na rodičák,keď som si to včera chcela ísť vybaviť,pani na mňa vyblafla samé formuláre(podotýkam,že pri prvom synovi pred 2rokmi nič také po mne nechceli),okrem žiadosti o rodič.príspevok mi dala formulár "doplňujíci údaje o společne posuzovaných osobách pro účely vyplacený dávek v rámci EU" a "prohlášení o bydlišti v ČR),chcem sa spýtať,či to naozaj musím vyplniť a dokladovať toľkými papiermi???!!!keď mi pracovný pomer naďalej trvá a výšku vymeriavaceho základu na deň majú...ďakujem moc,Lucia

onlika
6. pro 2011

@luciiaa23 tak to som zvedava, ja to idem vybavovat buduci tyzden. Ale myslim, ze pocas prvej materskej som to musela dokladovat dodatocne, ze zijeme tu a mame narok na davky z CR

eustoma
6. pro 2011

@luciiaa23 bohuzial musis. je to podla vyhlasiek ktore sa prijima.i na zaklade nariadenie v eu. kazdopadne o nic nejde. prechodny pobyt je postacujuci. ja so to riesila minuly mesiac.

evaviki
7. pro 2011

@kvetinkaivanka
@eustoma
Tak som tam konecne bola a zmenila si adresu prechodneho pobytu.. Pytala som sa pani, ako to je s tym trvalym.. Poziadat o trvaly pobyt mozem v pripade, ze mam dva roky prechodny a z toho som aspon rok vydata za cecha..Takze niekedy v lete mozem poziadat (sice som tu podstatne dlhsie, ale nemala som nahlaseny pp). Ked som sa spytala, ci teda po roku TP mozem poziadat o obcianstvo. tak mi bolo povedane, ze musim splnit niekolko podmienok (5 rokov pp, vediet cesky, byt vyskrtnuta ako obcan SR, na ine si uz nepamatam) a ze stat mi moze jednu z tychto podmienok zmenit.. Cize teoreticky po roku TP mozem poziadat o obcianstvo.. Akurat som sa pobavila, na to, aby som ziadala, uz musim byt vyskrtnuta zo SR.. a co ked mi ceske nedaju? 😀 😀

kvetinkaivanka
7. pro 2011

@evaviki super,ďakujem za info.Ja už TP mám,ale informácie sa hodia,keď sa ma niekto na to spýta!Nehovorili ti aj o polatku za občianstvo?
prajem pekný deň 😉

hejdita
7. pro 2011

ahoj ja se chystam si vybavit české bočanství 🙂 trvaly pobyt mám uz vice jak 5 let a vdana su za muže z české republiky 6 let .... mame 2 deti 3 je a cestě .... slovenský občanský preukaz jsem vrátila už kdyz sem si tu vybavila trvaly pobyt a vsude chodim s tim povolenim k trv. pob. na slovensko pouzivam pas 🙂 pockam az se nam narodi jeste toto posledni a az zazadame o slovensky rodny list tak si vybavim ceske obcanstvi 🙂
je to kazdopadne mazec protoze ja su narozena v Hodoníně 😀 tak mi to prijde smesne ... ono kdyz mate papir ze nemate obcanstvi tak se to pak snadnejc dostava a je to vetsinou vijimka kdyz ho neudeli ....takze z toho bych strach nemela jenom si rikam jestli budu platit 1000kc za kolek nebo 10.000kc za kolek z toho mam vetsi vitr 😀

nasekuratko
13. pro 2011

Ahoj holky, prosim vas, mam dotaz. Ja jsem ceska a mam trvaly pobyt v CR i s mym synem. Muj manzel je slovak a ma trvaly pobyt v SR. Vyrizuje si ted prechodny pobyt, ale nejak to protahuji a porad nema potvrzeni o prechodnem pobytu. Na socialce mi tvrdi, ze dokud tohle potvrzeni nebudeme mit, nemam narok na porodne ani rodicovske. Pritom uz mam 10 tydnu po porodu. Musi to byt vybavene do 3 mesicu od porodu, jinak pry nedostanu zadne penize. Na porodne je lhuta rok. Ale na rodicovsky 3 mesice. Jenze manzelovi na cizinecke policii v Breclavi rekli narovinu, ze se to nestihne. Byli tam dost odmerene a protivne, takze dal se s nama nechteli ani bavit.
A na socialce mi rekli, ze to neni jejich problem. Ze kdyz to dodame pozde, tak zadne penize nedostanu.
Nevite nahodou, jak to je? Uz parkrat nam totiz kazda pani rekla neco jinyho. Tak se chci zeptat, co je na tom pravdy. Popripade, co muzeme udelat, aby jsme penize dostaly? Nechci byt 3 roky doma uplne bez penez. ☹
Dekuju za jakoukoliv radu!

nasekuratko
13. pro 2011

jeste chci dodat, ze jsme manzele... A jsme oba nezamestnani. Pracovali jsme v zahranici a vratili jsme se v lete. Ja jsem nastoupila na materskou a manzel zatim nesehnal praci, tak je doma.

evaviki
13. pro 2011

@nasekuratko cudzinecka policia ma lehotu dva mesiace na vystaveie prechod. pobytu.. akurat nerozumiem tomu, preco bez toho nechce dat socialka rodicak???? ja som tu nemala ani len prechodny pobyt, ked som ziadala o rodicak.. manzel je cech.. na tvojom mieste by som si zavolala na MPSV a zistovala tam..

kvetinkaivanka
13. pro 2011

@nasekuratko taky nechápu proč by jsi měla mít potvrzení že má tady manžel přechodný pobyt!O porodné a rodičovský příspěvek žádáš ty a ty jsi občanem ČR!

gabriela45
14. pro 2011

Ahoj holky.Jestli by se nasel nekdo kdo by poradil budu moc rada. Jsem na nemocenske (na materskou nastupuji az zhruba za mesic) na Vanoce jsem chtela jeste na Slovensko.Takze musim zadat o zmenu adresy kde budu na socialce,ta mi dala formular na vyplneny od osetrujiciho doktora ktery my nechopenku vzstavil cimz dava svoleni na pobyt v cizine.Gynekolog jelikoz jsem zadne problemy nemela tak to potvrdil behem minutky. S timhle papirem jsem zase musela na Lekarske posudkove oddeleni a ta "velice ochotna" baba mne otocila hned ve dverich ze ona my to nepotvrdi, a hotovo. Coz pro mne znamena ze nemuzu na svatky domu. Da se to nejak poresit? Za jakekoliv info moc dekuji.

barky
14. pro 2011

@gabriela45 Kamarátka to mela stejne. Když chtěla byt poctiva a byla požádat o povolení že chce domu na slovensko řekli ji že maji na to 30 dni aby se rozhodli a i tak to zamítli. Takže šla na slovensko jen tak s vedomím gyndaře a přislibu že dá na sebe pozor a pujdou tam jen na svátky a hned domu. Takže je to jen na tobě 🙂

nasekuratko
14. pro 2011

tak jsem volala na ministerstvo a tam mi rekli, ze to potvrzení bych potřebovat neměla. Ze je dulezite bydliste me a maleho a ne manzela. Tak jsem to volala na socialku a tam mi rekla pani, ze mozne to je. Ale ze si mysli, ze to po me budou pozadovat ti, kteri ten rodicovsky prispevek a porodne budou schvalovat. A kdyz to nedolozime vsechno, tak je mozne ze nam to zamitnou. Tak teda fakt nevim! ☹

evaviki
14. pro 2011

@gabriela45 ja ked som bola tehu, tak som si isla vybavit po svadbe nove doklady a gynekologicka mi napisala zmenu adresy, s tym, ze ona o tom vie a tym to haslo.. nikam som nemusela.. ale zas ja mam v SR trvaly pobyt..

patrisa22
22. pro 2011

Ahoj holky... potřebovala bych poradit..slyšela jsem že prej ditě po narození bude mit automaticky trvaly pobyt tam kde matka..ja jsem slovenka ale ziju v Praze a chtela bych aby moje ditě mělo trvaly pobyt tady kde bydlíme..myslíte,že je nutné aby jsme se s přítelem vzali??jsem tady dva roky trvaly pobyt tady mi dají az po 5 letech.. tak nevím co dělat.. děkuji za radu..