Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

linda288
16. kvě 2015

@mlkatka ahoj, nie ako dobrovolný plátca, ale ci mi moja poistovna v CR- vseobecna, preplati, ak budem osetrovana na slovensku. Alebo musim chodit na kazdu gynekologicku prehliadku a pri event. problémoch do ciech? dakujem

mlkatka
17. kvě 2015

Ja si myslím, že pokiaľ Ti dajú potvrdenie o vyšetrení, tak na základe toho by Ti to mali preplatiť. No, neviem, či to nieje náhodou len pri akútnych prípadoch...
Možno by si mala zavolať do Všeobecnej a opýtať sa nato. Ja tiež v tom mám cháos, pre istotu budem tiež volať do sociálky. 🙂

mlkatka
17. kvě 2015

@linda288
Ja si myslím, že pokiaľ Ti dajú potvrdenie o vyšetrení, tak na základe toho by Ti to mali preplatiť. Príde mi to logické. No, neviem, či to nieje náhodou len pri akútnych prípadoch...
Možno by si mala zavolať do Všeobecnej a opýtať sa nato. Ja tiež v tom mám cháos, pre istotu budem tiež volať do sociálky. 🙂

meindzi
20. kvě 2015

@linda288 Ahoj...ja osobne som to mala trosku inak, do 8 mesiaca som zila v CR, kde som aj chodila na prehliadky - mam VZP. V CR som si vybavila formular E106 na pobocke poistovne a s nim som potom prisla na SK do VsZP a tam mi vydali preukaz poistenca, ktory mi platil na SK. V 8.mesiaci som prisla na SK, kde som chodila na prehliadky do porodu a tiez porod prebehol na SK a pouzivala som tu karticku poistenca, ktoru mi vydali v tej VsZP. Po narodeni dcerky som zasla opat na VsZP a vydali jej rovnaku karticku poistenca ako mne - pouzivala ju skoro rok, normalne u detskeho doktora. Po prichode do Ciech som jej vybavila klasicku karticku poisteca z VZP. Doteraz mame obe dce karticky poistenca, v CR pouzivame cesku a ked ideme na SK a bolo by nieco potrebne - mozem ist normalne na preventivnu prehliadku, akekolvek osetrenie, tak predlozim tu karticku, ktoru som si vybavila na SK. Poistovne si to medzi sebou preplatia.

lulu242
3. čer 2015

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či by mi niekto nevedel poradiť prípadne ma odkázať na inštitúciu, ktorá by mi vedela poradiť. Sme mladý pár, slováci, nie sme zobratí. Priatelovi sa naskytla možnosť ísť pracovať do Čiech, termín porodu mám v novemri a na koľko som študentka VS (posledny rocnik) tak pracujem len brigádne. Chcela by som vedieť, že ak by sme obaja odišli žiť do čiech, ako by to bolo s rodičovským príspevkom, či by som ho poberala z SK (kedže tu mám trvalý pobyt) alebo z čiech? alebo či to záleží od toho kde bábo porodím? a čo by sa viac oplatilo? Ďakujem pekne, ak by mi vedel niekto poradiť budem velmi rada 🙂

saandy123
9. čer 2015

@lulu242 nezalezi kde porodis, ale ci si poslednych 6mesiacov pracovala a kde.. Ak v CR nebudete s dietatom mat trvaly pobyt, tak ani rodicovsky nebudes mat narok z ciech.

souffle
3. črc 2015

ahojte
vie mi niekto poradit ohladom toho ako sa riesi situacia, ked zijeme na slovensku, manzel si nasiel pracu v cr a ja som na rodicovskom. Musim sa odhlasit z poberania rodicovskeho na slovensku? Manzel bude zit prechodne v cechach, ja s dietatom na slovensku

zuzanitaina40
28. črc 2015

ahojte, kto mi poradi? Od 1.augusta som v Cechach. Manzel tam zacina pracovat. Kde vsade mam ist a odkial sa mam na Slovensku odhlasit? Som na materskej s 2 detmi. Nie je niekto blizko Znojma? 🙂

souffle
29. črc 2015

@zuzanitaina40 ahoj, ja som si uz stihla pozistovat veci, pokial ti trva pracovny pomer na slovensku tak sa nemusis nikde odhlasovat, pokial nie, musis nahlasit zmenu na up aj na zdravotnej poistovni

petrinda
30. črc 2015

Zdravím, rada by som tiež položila otázku na ktorú som tu nenašla odpoveď. Snáď bude mať niekto skúsenosti. S manželom sme obaja slováci, dlhodobo žijúci a pracujúci v ČR. Ja mám trvalý pobyt v ČR, máme tu byt v OV (kúpený ešte pred uzavretím manželstva, písaný na mňa) mažel zatiaľ TP nemá. Pred dvoma týždňami sa nám tu narodil syn. Keďže sme obaja slováci tak národnosť má slovenskú..Trvale budeme všetci bývať v ČR. Český rodný list a prihlásenie do poisťovne (VZP) už máme vybavené. Počítam s cestou na Slovensko, kde malému vybavíme Slovenský rodný list (cez matriku v Bratislave - bude zariaďovať moja mama) a potom Slovenský pas. Potom požiadame o trvalý pobyt v ČR pre mažela aj pre syna súčasne.
Tu začínajú moje otázky: ak je tu niekto v podobnej situácii, je niečo dôležité, na čo som zabudla?
Keďže budeme často jazdiť na Slovensko a časom tam bude syn aj sám, na prázdninách u starých rodičov a podobne, riešila ste niektorá poistenie na Slovensku? Predsalen môže ochorieť, stať sa nejaký úraz a podobne..Poistenie bude mať české, tak či máte skúsenosti s procesom ošetrenia na Slovensku na túto kartičku poistenca, alebo ste zriaďovali nejaké krátkodobé, alebo dlhodobé komerčné poistenie - a aké máte skúsenosti? Za postrehy ďakujem. Petra

mkuckovska
31. črc 2015

@lulu242
ahoj, koli MD zalezi kde si pracova (takze SVK), ja mam syna narodeneho v cr a druhe na ceste a o rodicovsky prispevok som ziadala tu, tu mam prechodny pobyt a tu sa mi sustreduju zajmy (priatel, prve dieta v cr narodene)...akurat porodne sa menilo a na sr ho mozes ziadat jedine ked v cr nemas ani prechodny pobyt (ja tym padom nemam :( ), uz sa nevztahuje len na trvaly.

mkuckovska
31. črc 2015

@saandy123 odkedy sa rodicovsky prispevok odvija od trvaleho pobytu?

meindzi
31. črc 2015

ja som v cr pracovala a zila,dcera sa narodila na sk.rodicovsky mam z cr,teda z krajiny,kde mam sustredene svoje zaujmy-zdravotne poistenie,pracovny pomer.a bolo jedno,ze som od porodu rok zila na sk.

erin5
7. srp 2015

@petrinda ahoj,my sme na tom presne ako ty,akurat ze deti uz trvaly pobyt maju,ale boli to onanie 🙂 vsetko dlho trvalo,casto jazdime na SK a ziadne poistenie neriesim,deti maju VZP, je to europsky preukaz,myslim ze uz sa dava automaticky,a uz sme boli aj na pohotovosti na SK a nic som neplatila za osetrenie,sestricka na mna nieco skusala ale povedala som jej ze nech si ofoti kartu pistenca a poistovne si to uz riesia medzi sebou

mirusenka3
17. srp 2015

ahojte,ako je to s pridavkami?sme slovaci,zijeme v CR ale trvaly pobyt mame na Slovensku..v CR narok na pridavky na deti nemame,beriete niekto pridavky na deti zo Slovenska?ako to je dakujem

meindzi
17. srp 2015

@mirusenka3 ak zijete v cr,pocitam,ze mate i dieta prihlasene k mudr v cr,teda krajina zaujmu je cr,tak pridavky na dieta z sk nedostanete.ja som ich poberala par mesiacov,ked som s malou zila na sk,aj ked rodicak mam z cr.po navrate do cr,prehlaseni dietata k mudr do cr,som musela poziadat o ich zrusenhje.chodia na namatkove kontroly,takze by sa potom peniaze mvseli vratit.mna osobne tiez pozvali zo dna na den,aby sa presvedcili,ci skutocne na sk zijem.

souffle
18. srp 2015

nevie niekto poradit, co vsetko musi manzel priniest na urad prace v cechach kvoli rodicovskemu? viem, ze je tam kopec papierov, ci nema niekto suhrn, co vsetko treba. Dakujem 🙂

saandy123
20. srp 2015

Ahojte, ako to je s materskou, ked si ju v CR zvolim na 2roky, tak aj z SK mi bude platit iba 2roky? Alebo z SK ju budem dostavat 3roky?

mandy812
20. srp 2015

Dobry vecer, ptam se za znamou... Maji s pritelem trochu komplikovanou situaci... Ma pritele cecha, ona je slovenka, nekolik let zili v zahranici.. Na konci roku 2014 se vratili do CR, on zacal pracovat v unoru, ona v breznu... V cervnu zjistila, ze je tehotna a nastoupila na nemocenskou. On shodou okolnosti taky. Mezitim on dostal pracovni nabidku ze zahranici mimo EU, nabidku prijal, oba ukoncili nemocenskou a odjeli, jenze ona nevi, kde rodit. Kdyby chtela rodit v CR, nebude si muset platit porod? A co rodicovsky prispevek? Mate s podobnou situaci nekdo zkusenosti? Jeste dodam, ze termin porodu ma ke konci prosince 2015. Dekuji

mkuckovska
20. srp 2015

@saandy123 myslela si RD? Pokial mas narok na matersku tak si mozes rodicak zvolit sama alebo si ho pripadne vysit-znizit, skratit-predlzit vzdy mas narok len na tych cca 220000. Bud ju budes poberat tu alebo v sr.co viem tak sa to odvija od toho kde mas pracu-byvas.

saandy123
21. srp 2015

@mkuckovska mne bola povedane, ze budem dostavat zo Slovenska a CZ mi doplati rozdiel. Zalezi aj na to, co partner a ten je zamestnany na SK. Iba ma napadlo brat 2roky z CR a posledny rok uz bude vycerpany, tak iba z SK.

martinamic
2. zář 2015

Dievcata,neviete ako to je s rodicakom,ked sa prestahujeme do Ostravy pocas rodicaku na Slovensku? Maly mal v juli rok. Teraz sme sa rozhodli,ze sa prestahujeme do Vianoc. Dakujem🙂

ejankab
8. zář 2015

Ahojte Kočky,

predčasom som si vzala Brňáka a už aj čakáme mimčo. Momentálne bojujem s úradmi a s birokraciou (Slovenský sobášny list, OP, pas…)Potrebovala by som dobrú radu ako ste postupovali vy. Na Slovensku som ešte vedená na úrade práce a v Čechách nemám ani zdravotnú poisťovňu. Rýchle počatie nás síce potešilo, ale aj zaskočilo, kedže nemám nič vybavené, čo sa týka materskej, rodičovského príspevku, lekára a tak. Viete mi poradiť? Alebo aspoň napísať vlastnú skúsenosť?

Ďakujem 🙂

saskaaleo
9. říj 2015

Ahojte dievčatá, ja som slovenka, priateľ je čech. svatbu sme ešte nemali a miminko je už na ceste. ako to bude s malým? bude mať slovenskú národnosť, prechodný pobyt, alebo može byť hneď čech po oteckovi? 😀 máte niekto skúsenosť?

zmrzlinka
20. říj 2015

@saskaaleo a mas prechodny pobyt v CR?Myslim,ze male bude mat trvaly pobyt v Cechach po otcovi a tiez narodnost,ale urcite by som mu vybavila aj slovensky rodny list na ambasade v Prahe.Skus sa popytat na uradoch.Hlavne si daj pozor na vseobecnu poistovnu v CR,aby male poistila.

zmrzlinka
20. říj 2015

@ejankab neviem ,ci Ti dobre poradim,ale ked chces rodit v Cechach,tak nejlepsie by bolo sa zaregistrovat tu na urade prace a vybavit si prechodny pobyt na cudzineckej policii a ked porodis,tak pokial si v CR nepracovala,tak na matersku narok mat nebudes,ale rodicovksy asi by si dostat mala.Skusa pobehat po uradoch a pozistovat.

saskaaleo
20. říj 2015

@zmrzlinka ahoj, ja mam prechodny pobyt, mne islo o to male, sme nevedeli ako to s nim bude a na nete som sa k nicomu nevedela dopatrat.ale bola som na cudzineckej, aby sme nieco nezanedbali. aky zmysel ma vybavit mu aj slovensky rodny list?

makodob
28. říj 2015

Ahojte dievčatá, chcela by som sa poradiť, práve sme sa presťahovali do čiech, ja som na materskej s dcérkou jeden rok, zatiaľ máme TP a ZP iba na SVK, chcem sa spýtať ako si vybavím pediatra tu v čechách a ako je to so zdravotnou poisťovňou, pediatra na SVK rušiť zatiaľ nechcem, na poradne chodíme tam, ale tu by som chcela mať lekára pre nejaký súrny prípad, choroba atď. Je to možné? ďakujem krásne za rady. Zatial som si vybavila na slovensku pripoistenie pre dcerku na vycestovanie do zahraničia.

makodob
28. říj 2015

Ešte som zabudla povedať, že manžel tu pracuje, či nemá dcérka nárok z jeho zdravotného poistenia na ošetrenie lekárom, dakujem pekne za všetky odpovede.

souffle
29. říj 2015

@makodob a ty si stale zamestnana na slovensku alebo si bez prace? ak nie si zamestnana moze tvoj manzel poziadat o formular e106 kde si teba a dceru zapise a budes moct byt osetrena rovnako v cechach aj na slovensku bez poplatkov