Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

nae
18. únor 2012

@amalko Ahojky, tomu nerozumiem. Ja mam tiez obcianstvo SR, trvaly pobyt v SR, manzel je Cech. Ja som tu pracovala 2 roky a potom som sla na MD. Mala som narok na MD aj na rodicak, akurat k rodicaku chceli naviac nejake formulare a kazdy rok potvrdenie, ze mi stale plati pracovna zmluva. Kamoske stacilo potvrdenie o prechodnom pobyte (to mam teraz uz tiez). Tak preco musis brat rodicak zo Slovenska?

amalko
18. únor 2012

No to ja neviem asi preto Že manžel je tiež Slovák a podniká na Slovensku ja už v to mám taký hokej že už ani neviem kudy kam.A poviem ti už som s toho na nervy 5 mesiac bez penazí a to som v podnájmu a to nikoho netrápi s čoho to platím

lorreine
18. únor 2012

@katka108 Ahoj, ak budes chciet mat narok na matersku, potrebujes byt v ochrannej lehote 180 dni. To znamena , ze odchod na MD musi spadat do 180 dni od ukoncenia pracovneho pomeru. Ale nechapem, preco si PP ukoncila z vlastnej vole. To si predsa nemusela, mohla si ist na nemocensku, kedze nemozes pracu dalej vykonavat. Samozrejme by mohol zamestnavatel po 21 dni pracovnej neschopnosti PP ukoncit, ak si bola v skusobnej lehote, ale aspon by si ziskala cas. Ak teda spadas do spominanych 180 dni, matersku dostanes, inak nie. Ale ochranna lehota na Slovensku je 8 mesiacov. Takze teoreticky mozes ziadat na SVK s tym, ze budes mat potvrdenie, ze si odvadzala socialne v Cechach (je to podla nariadenia EU)...

amalko
18. únor 2012

@jarninka Ahoj kludne ti budu stačit papiere na porodne zo SVK a stači ak napíšeš čestné prehlásenie že si si tu v ČR o to nežiadala.Ja som to tiež tak spravila a bohate im to stačilo.A rodiné prídavky tak na tie tu tiež nebudeš mať nárok o tie si možeš tiež poziadať na SVK.Ale ku všetkému budeš potrebovať aj rodný list mimča mi sme si žiadali na matrike na SVK a do mesiaca sme ho mali doma .Holka má český aj Slovenský rodný list.Ak to vše stihneš do 6 mesiacov od narodenia mimina aj rodinné ti pak vyplati po spátku

nae
19. únor 2012

@amalko To na to podla mna nema mat vplyv, ci je manzel Slovak a co robi... hlavne je, ze ty si pracovala, resp. si platila zdravotne poistenie v CR aspon tych 270 dni (alebo si spadala do ochrannej lehoty, pokial by ti dali vypoved pred MD, ale to nie je teraz tvoj pripad).
Doporucujem: 1. ist sa popytat na Urad prace v mestskej casti, pod ktoru teraz spadas, kde byvas (v CR). 2. zobrat si odtial formulare, vyplnit, odovzdat - vyplatia ti to aj spatne, ked mas narok. Co sa tyka dokladov, tak si priprav taku klasiku, ako OP, pracovnu zmluvu, myslim, ze aj rodny list tvoj, dietata, to ti vsetko povedia.
Tejto problematike sa tu na Konikovi velmi dobre rozumie uzivatelka j.a.n.i., tak keby nieco, mozes napisat este aj jej. Ale hlavne si skoc na ten urad prace. Drzim velmi palce!

amalko
19. únor 2012

ahoj no ja tam zajtra idem ja som si už o rodičák žiadala na začiatku októbra 2011 a vo štvrtok som volala paní na úrad a hovorila že to mám komplikované nakolko manžel podniká na SVK.Podla mna je asi jedno kde podniká veď on s mojím rodičákom nemá nič společné.Ja som tu platila a stále za mna tu sa platia odvodyj jak zdra.tak socka.Noak mi to pak budú musieť platiť zo SVK tak budem pekne nahratá lebo neviem ani do kedy si na SVK možem žiadať o rodičák.Malá tá už má 9 mesiacov .Materskú mi tu vyplácali tak uvidím čo zajtra poriešim

prinzesz
19. únor 2012

@amalko moc dik a info, avsak dost ma to prekvapuje, kedze kamoska ma muza tiez slovaka, trvaly na sk a dostavala tu aj rodicak aj matersku.. ved tu zijeme! preco si mam rodicak ziadat na sk? to mi ide trosku mimo logiku.. no skusim zavolat na socialku a zistim to.. ale nejak sa mi to nechce verit.. este som o tom ani nepocula!

amalko
19. únor 2012

no ja si od oktobra vybavujem rodiČák a tá slepice na úrade mi to oznámila až teraz vo štvrtok keď som jej volala lebo už od oktobra som bez kačky a to ju nijak netrápilo.Zitra idem sem na socku a spýtam sa jej čo to vlastne má znamenať keď tu mám zdravotné a socku.Ja som s toho už magor.Potom ti dám vedieť ako som dopadla.Aj mne to nejde nějak do hlavy.Ešte by som skor pochopila keby som tu nepracovala,ale keď tu som mala prácu a tu mi bola vyplácaná materská tak by mi mal byť vyplatený aj rodičák.Niečo mi do telefónu vykladala že se v máji 2011 menil zákon tak neviem budem vedieť až zajtra

amalko
20. únor 2012

tak dnes som zašla na urad ohledne rodičáku žial na SVK musím požiadať o rodičák a tu mi len doplatia.Odvovodnenie asi takéto.Neni to chyba úradníka sú to zákony.To snaď neni ani pravda teraz ja pojdem na Slovensko žiadať o rodičák ako nejaká žobráčka.Tu si všetko platím a jednáni jak s dementem.Volala som si dnes na socku k nám na SVK a pani bola moc milá,povedala aby som si za ňou na SVK zašla hned ako to bude možné a že to somnou porieši.Tiež bola s toho asi mimo keď sme spolu volali lebo hovorila pokial Slovensko vyplatí cudzincovi čo pracuje na Slovensku je to tak isto povinnosť Českého štátu mi vyplatiť.Takže v stredu idem na SVK a dúfam že to tu v ČR bol len nejaký hlod slepice čo sedí za stolom s pomocnou školou.

mia___
20. únor 2012

este k tomu porodnemu: skuste sa informovat na SK vo svojom mieste bydliska. Mne totiz povedali, ze to chcu potvrdene. Ani same nevedeli co, ale ze cestne prehlasenie nestaci. Tak mi pani tu v CR na pracaku potvrdila, co som si napisala: ze som si neziadala, a teda ani nedostala ziadne porodne.

nae
20. únor 2012

Tiez este k porodnemu: u nas po mne chceli pred 3 rokmi na urade tiez to potvrdenie, ze som v CR neziadala o porodne, akurat na to neexistuje tlacivo - nakoniec si to urady vykomunikovali medzi sebou, akurat som na urad v SR dala kontaktne udaje, kam ma pani napisat do CR. Pani uradnicka zo Slovenska napisala oficialny dotaz do CR, tam jej druha pani uradnicka oficialne oznamila,ze som tu neziadala a bolo hotovo.

prinzesz
28. únor 2012

kocky, neviem ci mate skusenost, my s mojim partnerom nie som zosobaseni, teraz to ani nechcem riesit, to az pak po narodeni maleho 🙂 avsak chcem aby sa volal po nom, co mam pre to urobit? obaja sme slovaci zijuci v cr, mam ist k nam na sk na matriku a vybavit si to tam a pak to do porodnice len doniest? bude mi to vobec platit, uznaju to? moc dik za kazdu reakciu

nae
29. únor 2012

@prinzesz To sa skus spytat na matrike v mieste, kde budes rodit (v tej mestskej casti). Dieta bude mat cesky rodny list, aj rodne cislo, ale trvaly pobyt podla matky. Co sa ale tyka priezviska, naozaj je najlepsie sa spytat na tej matrike, ktora bude ten rodny list vydavat.

prinzesz
29. únor 2012

@nae dik, dnes som tam volala a zistila som ze to mozem vybavit aj v prahe 🙂 len potrebujem svoj a partnerov rodny list + OP a tehotensky preukaz a tam vyplnim nejaky doklad o tom ze s tym suhlasime 🙂
no s tym rodnym listom neviem, tym ze sme obaja slovaci si vraj budem musiet vybavit slovensky.. takze asi mi nejaky papier daju.. no neviem, opytam sa ked tam pojdeme 🙂 ale moc dik si zlata

nae
29. únor 2012

@prinzesz Tak ale ked sa male narodi v CR, tak bude mat obcianstvo CR. Slovensky RL si vybavite na zaklade toho ceskeho RL - aj my sme to tak robili, mame 2 rodne listy (aj ked manzel je Cech). Zajdes na matriku v mieste tvojho trvaleho pobytu, vypises ziadost a oni to poslu do Bratislavy (nepamatam sa bohuzial, ci k tomu treba tiez ukazat rodne listy rodicov apod.). Z BA ti to myslim do mesiaca pride zase na matriku v mieste tvojho trvaleho pobytu, kde si ho mozes vyzdvihnut. Drzim palce 😉

prinzesz
29. únor 2012

@nae ja som si to tiez tak myslela, ale tu mi pisala jedna holka ze tak to to nie je :( a to len preto ze sme obaja slovaci, nieco mi daju ale budem si musiet vybavit slovensky rodny list.. ceske obcianstvo nedostane..

nae
29. únor 2012

@prinzesz hm, to je divne, ved vela ludi, ktori pracuju v zahranici, a maju tam dieta, tak to dieta ma prave obcianstvo statu, kde sa narodilo. Tak prepac za mystifikaciu.

prinzesz
29. únor 2012

@nae nic si z toho nerob, ja som sa tiez divila.. lebo tiez som si to myslela, ale tu ma kocky upozornili ze nie, ze kedze sme obaja slovaci tak aj nas maly bude slovak.. jedine ze by jeden z rodicov bol cech vtedy dostava obcianstvo aj ceske.. no je to haluz ale je to tak.. no nevadi mi to 😵 v DE a USA to tak je.. ale v CR nie.. hehe

lucka1393
29. únor 2012

ja by som potrebovala nejaku radu..cakam babetko som zo slovenska a v cechach pracujem uz rok nemam prechodne bydlisko ani trvale a chcela by som poradit ci mozem porodit tu v cechach a co mi vsetko treba vybavit pred porodom aby vsetko bolo dobre...

kisasonka83
3. bře 2012

ahojte chcem sa opytat,tohto roku si musim sama podavat danove priznanie v CR,som zamestnana v Prahe a momentalne som na rodicovskej dovolenke,zaujimalo by ma ci sa materska a nemocenska zapocitava do danoveho priznania z prace mi mzdovka dala len moj vedelek za 1 a 2 mesiac 2011 a vravela ze nemocensku a matersku tam zapocitanu nemam a ja teraz vobec netusim ci sa zapocitava alebo nie,doteraz mi danove robili v praci lens om to podpisala a a bolo ale teraz som na SVK a musim si to robit sama a dalsia vec je ze papiere o vyske materskej a nemocenskej uz nevydava zamestnvatel ale sprava socialniho zabezpeceni Praha 8 vraj neviete niekto ako to je?

nae
3. bře 2012

@lucka1393 Predpokladam, ze ked si tu zamestnana, tak ti zamestnavatel plati zdravotne poistenie. V takom pripade v podstate nemas moc co riesit (asi tu mas aj gynekologa) - myslim to tak, ze porodit tu mozes v pohode. Akurat pokial si tu zdravotne poistenie neplatis dlhsie ako 270 dni, alebo nespadas do kategorie, na ktoru sa vztahuje ochranna lehota pol roka, nemas narok na matersku od zamestnavatela (penezita pomoc v materstvi).

lucka1393
6. bře 2012

ano som tu zamestnana ale uz nepracujem a teraz akurat marodujem,a ak uz pojdem na matersku tak tu poistovnu si musim platit sama????

adelii
6. bře 2012

Baby,ste tu taka,co ma vybavene poistenie podla formulara E 106? Hovori sa v nom,ze aj ked pracujem na SVK,ale zijem v CR,mam narok na kompletnu zdravotnu starostlivost v CR.
Pracujem na SVK,zijem s manzelom Cechom v CR a chcem v CR aj rodit. Behame medzi slovenskou a ceskou poistovnou,pokazdy raz mi povedia nieco ine,tak mam obavu,ak by som rodila v CR,aby mi nakoniec neprisiel za porod 50 tisic ☹

bambola
6. bře 2012

@adelii ano je to tak ako pises 🙂 ak pracujes na SVK a teda mas zdravotne poistenie, tak ceska zdravotka musi poslat E106 formular do slovenskej kde ti je platene zdravotne poistenie. slovenska ZP ho potvrdi a posle spat do ceskej ZP, kde si ta zaeviduju ako poistenca na zaklade formulara E106 🙂

adelii
7. bře 2012

@bambola jeej,dakujem,tak snad si nenavymyslaju nejake svoje zakony,lebo tie uradnicky su ozaj neschopne 😠

nae
7. bře 2012

@lucka1393 Pokial ti tva zamestnanecky pomer, tak to za teba plati zamestnavatel a po porode za teba aj dieta plati stat (dufam, ze to pisem spravne 🙂

sanika
9. bře 2012

Ahojte baby,
potrebujem poradiť už sa nám narodilo mimi a ja potrebujem do konca jeho 6 mesiaca nahlásiť českej správe soc.zab ako dlho budem na materskej.Neviete mi poradiť aký formulár a kde na internete by som si mohla stiahnuť a či sa može poslať aj poštou?
Ďakujem za pomoc 😀

duppe
11. bře 2012

@sanika Ahojky, tak myslím, že sa jedná o volbu rodičáku. Ja som všetky formuláre k tomu dostala na sociálke. Jeden musíš poslat na sociálku ktorá ti platí materskú aby ti potvrdili vymeriavací základ alebo čo to bolo.... A s tým papierom a dalšími čo ti dajú na sociálke, ktorá ti bude platit rodičák (tj. ktorá k tebe patrí podla bydliska) pojdeš zase na túto sociálku a odovzdáš ich. Oni to teraz zmenili a dostaneš nejakú sumu, ktorú budeš čerpať v čiastke ktorú si na fomulári určíš. Tj., už si nevolíš či chceš byť doma 2,3,4 roky ale si zvolíš akú sumu chceš aby ti mesačne platiti a podla toho ti vyjde ako dlho budeš doma na rodičovskej. Pre všetky varianty je jedna suma cez 200tis a z tej si budeš čerpať. snád je to zrozumitelné. 😅 😕 🙂

yvetta
11. bře 2012

@kisasonka83 - do danoveho nedavas matersku ani nemocensku len prijem 😉 ak by si si urobila v CR danove tak by ti tu mali vratit celu zaplatenu dan za leden a unor co si zaplatila - tak si tu danove urcite urob a podaj 😉 budes ako nerezident CR - ak uz dlhodobo zijes v SR 🙂 keby nieco nejasne napis

kisasonka83
12. bře 2012

@yvetta ahoj na slovensku som od kvetna 2011 doteraz,akurat teraz netusim na ktory financny urad mam danove priznanie podat.Ja ta uz nemam prechodny pobyt,tak teraz neviem ci to mam podat podla sidla zamestnavatela alebo kam?volala som mzdovej k nam do prace ale ona vobec netusi☹