Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

marticka21
11. čer 2009

Wali : Ahojky ja som prave dnes zistila z uradu na Slovensku ze mas narok na porodne na Slovensku, ak tam mas stale trvay pobyt a mala by si priniest papier { njake prehlasenie }z ceskeho uradu ze si si nevyziadala v Cechcach porodne...

bibinka
12. čer 2009

neviem či je to protizákonné, ale ja som dostala pôrodné aj z SK aj z ČR a vôbec som neklamala a nezavádzala úrady

lenusav
12. čer 2009

bibinka: Ja som si sice porodne vybavovala pred tromi rokmi, ale len z jedneho statu a musela som im doniest cestne prehlasenie, ze z druheho statu nic nepobieram.

yvetta
12. čer 2009

no bibinka otazka je, ci o tom tieto 2 staty vedeli 😉 , ale predpokladam, ze na to maju nejaku zakonnu lehotu dokedy to od teba mozu vymahat a ked nato dovtedy nepridu tak ti to moze byt jedno 😀

wali
12. čer 2009

marticka, no to som si myslela aj ja. tak som tam osobne zasla, ked sme boli u nasich na SK a pani na urade mi vyslovene povedala, ze narok na porodne z SK nemam, ze ho dostanem v CR. este som to aj citala v zakonoch, mam to aj vytlacene, ale najdem to na nete a potom to sem hodim. ja mam taky pocit, ze v kazdom meste sa to riesi inak - doslova! 😠

wali
12. čer 2009

tu je ten link: http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx...
tak ja uz neviem, mozno som to ja zle pochopila a mam si trvat na svojom, ze na to narok mam?

vericka.k
12. čer 2009

Wali, aj ja som sa o to zaujímala a ak máš stále trvalý pobyt na SK, tak máš nárok na pôrodné na Sk. Dnes idem okolo toho zase zisťovať, tak ak nájdem niečo zaujímavé pošlem link.

bibinka
12. čer 2009

baby- tu sa pletú jablká s hruškami. A sociálky oboch štátov to doslova a dopísmena zneužívajú, že čerstvé mamičky o tom nevedia dostatok informácíí.

Takže ešte raz: Keďže sme v EUROPSKEJ ÚNII, nariadenia ,ktoré únia vydáva ohľadom tzv. migrujúcich pracovníkov vrámci únie, sú nadradené príslušným nariadeniam dotknutých štátov.

Migrujúci pracovník EU- je ten pracovník, ktorý je občanom jedného členského štátu a má trvalý pracovný pomer v druhom členskom štáte. Keďže do toho druhého členského štátu odvádza riadne dane a zdravotné a sociálne poistenie, MUSIA ho všade na úradoch brať ako občana toho štátu.
Lopatisticky: Slovenska pracuje v Čechách- zamestnávateľ jej platí všetky odvody. Tým pádom má NÁROK na všetky sociálne dávky aj výhody, ktoré poskytuje český sociálny systém. Trvalý pobyt má na Slovensku. Otehotnie a porodí.Dostáva automaticky všetko zo Slovenska. Ale má nárok aj z Česka, PRETOŽE je ten tzv.migrujúci pracovník!!!!!
Podmienkou ale je : VYPLNIŤ formuláre E401 a E411 !!!!! Tie oprávňujú na poskytovanie všetkých informácií ohľadom dávok a soc.výhod a oprávňujú ich aj POBERAŤ!!!

Tieto formuláre sa dajú stiahnuť aj na nete,ale MUSIA ich dať vyplniť aj na príslušnej sociálke a to aj v ČR aj v SR. Preto Slovensky v Čechách: choďte si vyplniť tie formuláre na českú sociálku. Česká strana je povinná ich poslať na posúdenie na Úrad práce ,sociálnych vecí a rodiny v mieste vašeho trvalého pobytu. Pre kontrolu si to overte, či naozaj tam došli a v akom štádiu to je- OPAKOVANE!!! Lebo slovenské soc.tetky sú jak husi, nechápavé a nevedomé!!!! Majú zákonnú lehotu do 30 dní vám písomne!!!! oznámiť,rozhodnutie. POkiaľ to nesplnia, podajte sťažnosť!!(alebo ich aspoň postrašte, boja sa neskutočne) 😅

Tak zase k tomu pôrodnému:

Pokiaľ sa diaťa narodí či v ČR alebo v SR, bude mať slovenské občianstvo alebo dvojité občianstvo. Pokiaľ má však matka stále trvalý pobyt na Slovensku, musí zo Slovenska dostať pôrodné. A keďže je odvádzateľka daní v Čechách tým, že má pracovný pomer, tak má nárok aj na pôrodné.
PRETOŽE pôrodné nie je sociálna dávka, ale sociálna výhoda. To je velikánsky rozdiel!!! V tom, že sociálna výhoda má tzv. regionálny charakter, čiže lopatisticky: dávka nemôže byť vyplatená v inom štáte než je požiadaná. Čiže,treba mať účet v českej banke a sociálka tam to pôrodné pošle. Neskúma sa pobyt matky či dieťaťa, skúma sa len to, či tá matka mala platené tdravotné a sociálne poistenie v Čechách. Tým, zže pracovalatak ho má a tým pádom môže to pôrodné dostať.

Takže nenechajte sa deptať nejakými hláškami, že to nedostanete. A myslím, že sú veľké rozdiely v myslení jednotlivých soc.pacovníčok, niekde o týchto možnostiach ani netušia: treba ísť na oddelenie, kde sa zaoberajú cudzincami. Tam majú adekvátne informácie.

to yvetta- ja som nič protizákonné neurobila, neviem z čoho tak usudzuješ. Ja mám iba trvalý prac.pomer v ČR, všetko ostatné v SR, aj deti sa narodili v SR. A dostala som úplne legálnou cestou oboje pôrodné.teda len u mladšieho, u staršieho som o tom nevedela, že oň môžem žiadať 😠

yvetta
12. čer 2009

bibinka neviem ako je to s porodnym, ale niekde som citala, ze napr. rodicovsku nemozes poberat z dvoch krajin EU....a ak to co tvrdis je pravda nemas o tom nejaky zakon alebo predpis na nete, lebo vies ako to je, ked uradnicke nieco povies bez toho, ze by si to mala niecim podlozene 😉

yvetta
12. čer 2009

bibinka ak by si mi mohla napisat aj do IP ako funguju tie E-formulare napr. ako si to urobila ty a co ti na zaklade toho priznali a co nie a z ktorych krajin....diki... 🙂

bertica.h
12. čer 2009

neviete či tie formuláre stačí poslať poštou?? 😅 😅
a asi má zmysel žiadať o pordné zo Slovenska až ked bude mať malá slovenské občianstvo,teda rodný list..nie?

bibinka
12. čer 2009

bertica- jasné, dieťa je oficiálne Slovenka, aj ty si Slovenka, máš tu dokonca aj trvalý pobyt, tak nechápem, prečo niekto kladie odpor 😅 A pôrodné môžeš žiadať do pol roka od narodenia dieťaťa.

Tie formuláre musia poslať zo sociálky na sociálku na Slovensku oni.Ale ak chceš mať istotu, že to naozaj poslali, tak si to zanes,najlepšie osobne sama(samozrejme neviem ako často chodíš domov na SK a ako to máš ďaleko). Inak ak ich podáš a oni to neodošlú na Slovensko, môžeš podávať oficiálnu sťažnosť. A teda ja by som ju podala, pokiaľ by tie moje form.hodfili do koša.

yvetta- napíšem to "na sklo" nech sa poučia aj iné dievčatá:
ja mám práveže podané tie formuláre a jeden z nich je Nárok o poskytovanie informácií týkajúcich sa všetkých týchto záležitostí a ten druhý je Posúdenie na poberanie soc.výhod a dávok, posúdenie celkovej situácie migr.pracovníka. Tie nájdeš na nete.Aj s vysvetlením. Musela by som to pohľadať, ale nakoľko dnes to už asi nestihnem, lebo treba aj deti uspať 😉

......k poberaniu rodičovskej: ty ako český zamestnanec si môžeš zvoliť rôznu dĺžku rodičovskej dovolenky- 2-3-4 roky a podľa toho ti budú vyplácať dávku. Pokiaľ však budeš žiť na SK a a dieťa sa narodí na Sk, alebo tu bude mať trvalý pobyt aj s matkou, má nárok aj na Slovenskú rodičovskú. Vtedy však česká strana nebude vyplácať plnú dávku z českej rodičovskej ,ale tzv. Dorovnávací dávku"- čiže lopatisticky- doplatí ti rozdiel,ktorý je medzi slov.a českou dávkou.a dokopy vlastne po prepočte v kurze dostaneš celkovú výšku tej českej dávky, ktorú si si zvolila. kapisto?

vericka.k
13. čer 2009

bibinka- pekne si to vysvetlila 😉
Ešte mám jednu otázku.. Tie formuláre E401 a E411 mám vyplniť a zaniesť až po narodení dieťaťa?
Alebo môžem vopred? Včera som ohladom materskej, rodičovskej, nemocenskej a iných príspevkov strávila na nete pomerne dlhý čas a už mi to dáva celkom zmysel.
Uvidím, aká bude skutočnosť, tento týžden idem po úradoch a tak by som si skočila aj na sociálku..
Napíš, ak budeš mať čas. Dík

bibinka
13. čer 2009

tie formuláre si daj ihneď.Aspoň budeš mať istotu, že sa potvrdia na obidvoch sociálkach(SR aj ČR) kým sa bábo narodí, lebo je to dosť zdĺhavý proces. Obidva štáty majú zo zákona 30 dňovú lehotu na "prešetrenie" žiadosti.

Formuláre, konkrétne tieto, by si mal vyplniť každý cudzinec v štíte eu. Ale prax ukazuje, že to nemá nikto, čo je veľmi smutné, lebo tým pádom strácajú ... 😔 😔

yvetta
13. čer 2009

bibinka este k rodicovskej ak budem zit v CR tak asi ju celu budem dostavat z CR 😉
inak ja som este komplikovanjsi pripad, pretoze ja pracujem v CR a mam SZCO na SR cize na mna sa vztahuje legislativa oboch krajin tak som zvedava ci mi budu musiet dat aj vsetky davky z oboch statov... 🤐

vericka.k
17. čer 2009

Bibinka- dnes som bola na Úrade sociálneho zabezpečenia a povedali mi, že formulár E401 a E411 mi zatial nedajú, vraj až potom, ked sa malé narodí. Nedala sa nejako odbiť. Vraj je to zbytočné. ☹

Myslíš si, že by stačilo vytlačiť si ich z netu? Ale aj tak by som to musela zaniesť tej ženskej, čo mi to nechcela dať, aby to na SK poslala nie? Mne pripadá, že ani nevedela čo chcem, lebo sa bola pýtať zase niekde vedla inej ženskej.. Tlačivo mi ale ani potom nedala.. len kopec iných čo musím vyplniť..
Prosím a ked manžel pracuje na SK a všetko tam odvádza, má on ísť zase na slovensku na Úrad prace social. vecí a rodiny a pýtať si tie dva formuláre tam, aby to oni zase opačne poslali sem do ČR?

Inak už sa mi vybavuje aj prechodný pobyt, bola som na cudzineckej polícii a aj na matrike bola fajn pani a nič špeciálne pri narodení malého nepotrebujem.

Tento týždeň mám úradné kolečko, len tie európske formuláre...
Ak vieš, skús mi poradiť..
Ďakujem moc.

sanika
19. čer 2009

Ahojte holčiny,
viem,že sa tu o tom už popísali strany a strany ale skúste mi ešte raz niektorá napísať.
Som Slovenka a trvalý mám v SR a tu žijem ma prechodný.Pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú.No každým dňom mám porodiť a mimčo privediem na svet v ČR ale po porode sa s manželom chceme vrátiť na Slovensko už natrvalo.Ak som správne pochopila keď tu mám zamestnávateľa možem materskú poberať odtiaľto z Čiech alebo mám nárok aj na Slovensku? (tam ale nemám nič odrobené a soc, a zdrav mi hradi zamestnávateľ tu v ČR).Ja chcem ostať na materskej 3 roky takže to možem poberať z ČR až dokonca MD?A ak áno možem ich na soc. požiadať aby to posielali na slovenský účet keď tu český zruším?
A ešte mám guláš 😵 ako to bude so zdravotným.Ja mám teraz u VZP českú kartu ale čítala som tu,že možem požiadať pre seba a malú aj slovenskú.
Tak som rozmýšľala,že by som to na dobu materskej vybyvila takto a po skončení ma musí už potom slovenský zamestnávateľ prihlásiť na zdrav. a soc. na Slovensku.
A čo sa týka porodného mám ho teda žiadať kde?Asi to bude jednoduchšie v ČR no nie? 😀 😀
Dikes moc za odpovede 😝

fanys
25. čer 2009

ahojky

zasa si idem pre radu dobré víly 😅
Slovačka,trvalý pobyt na slovensku,tu prechodný,vydatá za čecha,pracujem tu 8 rokov,teraz na materskej s dvojičkami....chcem si urobit český trvalý pobyt-čo všetko aké dokumetny pre to budem potrebovat?aké tu v čr a aké na slovači?chystáme sa na dovolenku k rodičom,s dvojkami sa cestuje na východ dost blbo tak nech dačo nezabudnem lebo sa zastrelím.dakujem dopredu.fany

tatramelka25
21. črc 2009

Ahojte.
Chcem sa opýtať,asi to bude problém,ale skúsim.
Som Slovenka,žijem tu druhý rok. Mám priateľa Čecha,niesme svoji. Budúci rok chceme bábatko. Žiaľ som nepožiadala o prechodný pobyt.Trvalý mám na Slovensku. Bude to potom problém,keď porodím?S úradmi a tak. Zažila som si to prednedávnom keď som bola na úrade práce.A to papierovanie,no comment. Paní ma dokonca vyradila z evidencie pretože som neprišla na riadnu návštevu.Až na to,že ma neoznámila kedy mám prisť.Normálne som myslela že napísem jej sefovi,ale asi by som nepochodila.Mimochodom...je to Slovenka 😠
Tak prosím ak niekto je v takej situácií ako ja,prosím napíšte mi.
Ďakujem

andrejka77
23. črc 2009

ahojte...mam iba taku malickost ak vie niekto poradit.presla som na matersku ktoru poberam s ciech a momentalne zijem uz na slovensku.chcem sa informovat ako mam pokracovat po skonceni materskej ,ked rodicovsku uz si mam uplatnit iba na slovensku.pride mi neaky papier s ciech o ukonceni materskej?ktory potom zanesiem na tunajsi urad alebo ako to je vlastne.dakujem za radu

sonica
3. srp 2009

http://www.upsvar-lv.sk/Oddelenia/SOC/SSD/Prehl...
tak tu som nasla a vyriesila jednu moju otazku ohladne porodneho... snad pomoze aj ostatnym,
takze neplati ze mate narok na obidva porodne ked ste uz dostali vyplatene tu...

loo0
18. srp 2009

Ahojte holky. Tak moj problem, ako som pozerala, sa tu este neriesil a potrebovala by som pomoc.

Som slovenka, s trvalym pobytom na Slovensku. Byvam v Cechach este len 2 mesiace a prave sa chystam si tu vybavovat prechodny pobyt. Pravdepodobne som tehotna ale neviem to este na 100 percent. Ak by to tak bolo, termin by som mala niekedy okolo aprila. Byvam tu s priatelom (este sme sa nevzali), ktory je cech. Poistenie si platim na slovensku ale mam tu europsky preuk. poistenca. Kedze som do konca augusta povazovana este za studenta, neplatila som si ziadne poistenie (platil ho za mna stat SR) a takisto nemam na trvaly prac. pomer odpracovanych tych 270 dni, kedze som kvoli studiu pracovala len brigadne.

Tak ak by som bola ozaj tehotna, co vsetko si tu potrebujem vybavit a mam vlastne narok na nejaky prispevok od CR? Na slovensku rodit nechcem, pretoze priatel trva na tom aby som rodila v cechach, kedze je zamestnany a nemohol by byt so mnou.

Tak ako to vlastne je?

janicka121
18. srp 2009

Ahoj Holky chcela by som sa opytat kolko percent z platu budem dostavat ked pojdem na ryzikove. Som slovenka a pracujem v cechach. Dakujem za odpoved

denka111
18. srp 2009

janicka121: gynekolog ti vypise PN pravdepodobne az do 6-8 tyzdnov pred planovanym terminom porodu, takze podla toho budes mat vyplatu. Potom ti uz zacne materska.

nelynka
27. srp 2009

janicka, pokial myslis PN kolko budes dostavat, tak je to tusim v primere 50 alebo 60% z platu, je to nejako odstupnovane...
a pokial myslis matersku tak je to tak ako napisala denka..

loo
pokial tu nemas odpracovanych tych 270dni, bojim sa ze narok na matersku mat nebudes ale budes mat narok na rodicovsky prispevok, ktory by si mala dostat..
len bohuzial pravdepodobne zo slovenska, kedze si si platila poistenie tam.
tu mas poistenie len pokial si ho platis sama alebo si zamestnana na TPP co ty zatial pravdepodobne nie si...

porodne samozrejme by si mala dostat v CR kedze tu budes aj rodit...

loo0
27. srp 2009

diki nely 🙂

evi21
7. zář 2009

Ahojte dievčatá, prosím o radu ohladne prihlásenia trvalého bydliska pre dieta, chcela by som ho prihlásit v SR.
My rodičia máme tiež trv.pobyt v SR, prechodný v ČR. Bude stačit český rodný list dietata, ked sa narodí v Česku či čakat na vybavenie toho slovenského ?
Na prechodný pobyt v ČR sa ho dá prihlásit ešte pred vybavením toho trvalého v SR či až potom, díkes 😉

missy97231
15. zář 2009

evi21, tu istu radu potrebujem aj ja. az na to, ze nam sa uz babo narodilo, a nevieme postup 😕 takze nas Davidek este nie je nikde prihlaseny na trvaly pobyt,,, a to uz ma mesiac a pol 😒

yvetta
15. zář 2009

no co ja viem tak ak ste rodicia zo SR a mate obaja len prechodny pobyt v CR tak sa da nahlasit na prechodny pobyt dieta a potom, ked po 5 rokoch ziskate trvaly pobyt tak aj dietu sa da vybavit trvaly myslim, ze dieta co som pocula by malo mat pobyt po matke cize ak matka ma prechodny tak prechodny a ak trvaly tak trvaly 😅
myslim, ze na prechodny pobyt staci cesky rodny list, ale slovensky rodny si aj tak treba vybavit... 😉 ak som nieco napisala zle tak ma opravte 😉

blucka
16. zář 2009

Evi 21, je to tak ako pise Yvetta, dieta musis prihlasit na svoj trvaly pobyt, ak ho mas na sr tak tam, na to musis mat slovensky rodny list, ktory vybavis na matrike svojho trvaleho bydliska( alebo na slovenskom velvyslanectve). V CR ho musis mat prihlasene na prechodny pobyt a na to potrebujes mat dieta zapisane v pase( co je tiez az po vybaveni slov.rod.listu) a vyplneny formular.
Teraz to zrovna vybavujeme....
Este k tomu slov.rod.listu, tym padom mozes mat dieta prihlasene aj do slov.zdravotnej poistovne a ziadat o porodne....