Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

angienka
24. únor 2008

Ahojky, vidim, ze toto forum navstevuju skusenejsie mamicky, tak by som sa na vas chcela obratit s prosbou o radu. Som slovenka a koncom roku 2007 som si vzala obcana CR a cakame spolu dieta. Problem je v tom,ze od noveho roku nejde ziskat trvaly pobyt,takze som prave ziskala aspon ten prechodny i ked v CR som uz od roku 2005 odkedy som tu aj pracovala,no pracu som ukoncila a nasledne mesiac nato som otehotnela a tym sa to vsetko este skomplikovalo. Od minuleho roku len behame po uradoch a nase vybavovacky nemaju konca kraja,vcera som natrafila dokonca na zakon o ktorom som netusila,ze na prechodny pobyt 1rok nemozem poberat ziadne prispevky-ako rodicovsky a porodne a dokonca i to ze ako cudzinka by som za porod obcana CR v CR mala zaplatit 60 000kc...Potesilo ma,ze existuje vraj nejaka vynimka, vdaka ktorej by som mohla dostat trvaly pobyt-neviete mi k tomu prosim vas nieco blizsie napisat? Z tych clankov mam velku hlavu a uz nicomu nerozumiem, bojim sa ze nakoniec o vsetky peniaze prideme...Vopred dakujem.

denisia
25. únor 2008

evita: zapis o priznani otcovstva sa spisuje na matrike, podla toho kde byvate. Potrebujete: rodny list a doklad totoznosti oboch rodicov a ty aj tehotensku knizku, ak to bude spisane pred porodom. Je to zadarmo a vystavia vam to na pockanie. Ten papier potom musite zobrat do porodnice.

flow111
26. únor 2008

Ahojte potrebujem poradit.
Som slovenka zijuca v CR, kde pracujem, momentalne mi skoncila materska a nastupujem na rodicovsku. Dnes som bola na socialke a skoro som sa tam pohadala s veducou 😅 totiz ona tvrdi, ze potrebujem mat povolenie k pobytu a nieje dolezite, to, ze v CZ pracujem ale to od kedy som tu hlasena 🙄 popritom na inej socialke mi povedali uplny opak, ze je dolezite od kedy odvadzam odvody a nie od kedy som tu hlasena 🙄 no nechapem o co im ide a okrem toho mam strach, ze mi nevyplatia to na co mam podla EU narok lebo pobyt tu nemam hlaseny ani rok 🤐 som na to nejako zabudla a nahlasila som sa az pred porodom....

Najlepsie je, ze na mna vytiahla nejaky paragraf a ja som cumela, pretoze jedine co viem je, ze mam rovnake prava ako obcan CZ ale kedze som migrujuci pracovnik EU tak potrebujem mat to tlacivo- Doplnujici informace blabla.. a ona mi tvrdila ze to nepotrebujem a uz som z toho jelen a nasrana jak pes 😠 😠 😠

prosim o pomoc ktora z nas ma pravdu?? 😅

angienka
26. únor 2008

flow111...no ono je to tak,ze schvalili ten trapny zakon a zena,ktora tu ma len prechodny a nie trvaly pobyt 1rok nedostane ani porodne,ani rodicovsky prispevok...ale vraj existuje nejaka vinimka,ktoru poskytuje ministerstvo vnutra,aby si dostala trvaly pobyt a tak na to budes mat narok...prave o to sa pokusam teraz aj ja-lenze ja som k tomu aj nezamestnana,takze ja ani tu matersku nedostanem...
Skus si to este nastudovat na nete,ja uz som z toho fakt zblbnuta...ale idem tiez hladat.

bibinka
26. únor 2008

angienka- zruš prechodný pobyt,ako keby si v ČR vôbec nebola a zamestnaj sa a po skúš.dobe šup šup na pn že si tehu.

denisia
26. únor 2008

zienky, je to otrasne, ani mi nehovorte. Ja som tiez porodila v Cechach, jedine na co mam narok, je rodicovsky prispevok zo Slovenska, a ten mi zacnu vyplacat, az ked dostaneme slovensky rodny list. Ten sme vybavovali cez specialnu matriku a trva to uz tri mesiace - este stale ho nemame. a dnes som sa dozvedela, ze davky sa nevyplacaju spatne, az odo dna vydania rodneho listu... hlavne, ze predtym nam vraveli, ze davky mi prinalezia od datumu narodenia dietata... clovek sa moze z toho zblaznit.

androna
26. únor 2008

angienka od noveho roku nejde vybavit ani trvaly pobyt ked si sa vydala za cecha?ked som citala tvoj popis tak som nechapala.co to schvalili za blby zakon?to je nejaka novinka.ja mam tiez manzela cecha a hned ako mi zmenili meno na obcianke slovenskej tak som dostala trvaly pobyt ale je fakt ze ta procedura trvala az asi 6mes.
flow neporadim.nemam taku skusenost.

angienka
26. únor 2008

bibinka-no som v 6.mesiaci tehotenstva tak ma uz nezamestna asi nikto...ja som sa prave informovala koncom minuleho roku a tvrdili mi na zdravotke ze na prechodny mi vystavia zdravotnu karticku...no po novom roku je vsetko inac a pekne na h.vno

angienka
26. únor 2008

androna-no nejde,prave to je v tom-ono je to tak...my sme sa brali 7.12.07 a vtedy to este slo,problem bol ale v tom ze tu je vsetko ku vsetkemu to znamena,ze na cudzineckej mi povedali ze kym nemam zmeneny doklad-staci obcianku s novym priezviskom,tak mi to spravit nemozu a ten doklad musim rusit na slovensku,pas sa dal na ambasade v prahe s tym ze je to na pockanie-to mi tvrdili tam,prideme do prahy a ona sa mi smeje do ksichtu,ze to az ked budem mat slovensky oddaci list,ktoreho vybavenie trva 3mesiace...a kym mi ten slovensky odd list urobili a zmenila som obcianku bolo po novom roku-vlastne len nedavno a to sa zakon samozrejme zmenil-trvaly uz neprichadza do uvahy max tak prechodny-co trva len 14dni.Ale je na prd...
No ale to si musela stihnut este minuly rok...inac to uz nejde,vraj este je ta vynimka tak idem napisat na ministerstvo...inac nedostanem porodne ani rodicovsky-i ked o ten moze poziadat manzel...

androna
26. únor 2008

angienka ja viem ze to dlho trva zmenit oddaci list na sobasny.ja uz mam trvaly pobyt 2roky.ja chapem ze nechcu uz umoznovat ten trvaly pobyt len tak ked tu pracujes ale ked sa vydas tak do spolocnej domacnosti.no to je pre mna novinka.to aby si clovek rychle vybavil ceske obcianstvo ked by sa rozhodli este nieco menit.a este viac ma udivuje jak niekomu prejde i to ze si vybavi porodne i rodicovsky v oboch statoch.
tak ti drzim palce aby ti to vyslo.nemas nejaky odkaz na ten zakon co to zmenil?

angienka
26. únor 2008

androna-porodne hej,to ide ale rodicovsky sa da len dorovnat ak to chapem spravne podla toho v ktorom state je viac-chapes ze na sr je to nieco cez 4000sk a tu 7600 tak ti to vypocitaju a z cr ti poslu len ten zvysok aby sa ti ratala ta vyssia ciastka...
No ja som tu makala od roku 2005 ale cez agenturu a tak som nemala ani ten prechodny a netusila som ze sa tu budem vydavat . No koly tomu,ze akoze chcu zabranit fiktivnym manzelstvam-ale su to trapny saskovia a pekne ma s tymi zakonmi stvu!
http://www.diskriminace.cz/dp-migrace/novela_19...

angienka
26. únor 2008

prepac androna poslala som ti to na tom linku ako novelu,ale je to schvalene...Ja ked som si to citala tak ma to rozzurilo normalne som im tam pisala ze ked sa nudia tak nech vymyslaju nieco v prospech mladych rodin a ze neverim,ze by to mohlo prejst-to som netusila ze to je uz schvalene az na dalsi den...Skoda len ze o tom ministerstve nic blizsie som nenasla len na cudzineckej som sa pytala,no tak im napisem,nech nechodim jak blba po uradoch-ved same urcite viete ako to chodi...

bibinka
27. únor 2008

baby, na českom koníkovi jje dievča 1980mat-ona je právnička a robí na min.vnútra-priamo pri zdroji a o tomto má najviac info. teda ak nie je na materskej.
inak je to naozaj sprostosť s tými novými zákonmi. len mi nejde do hlavy, že na vašich sociálkach neberú EU nariadenia vôbec do úvahy.
najprv si vybavte podanie týchto formulárov, musia ich mať na každej soc.E401 a E411-a potom si dovybavujte príspevky. ak chcete o tom viac ,pošlite ip.

androna- ja naozaj poberám rodič. z SR cca 4600,-sk a ČR mi to dorovnáva do 7600 kč-t.j.3893 kč. A ide to. tak nechápem, za čo vás tam tie kravy na úradocjh majú(sorry za výraz),veď ste tam odvádzali dane a porodili ste resp.porodíte ďalších občanov ČR, tak čo?!

androna
27. únor 2008

bibinka ja beriem cesky rodicak a dostavala som i peknu matersku.a som rada ze som to stihla vsetko este pred tymto schvalenim tohto blbeho zakona.
angienka diky za tu diskriminaciu.

angienka
27. únor 2008

bibinka ale to si musela stihnut minuly rok...lebo na zaklade toho ze nam nedaju trvaly ale prechodny mame nizsi statut a tym stracame po dobu 1roka pravo poberat davky ak sa narodi dieta na porodne a rodicak. Prave som pisala na ministerstvo,tak cakam na odpoved ako postupovat...
androna-nemas zac

susik77
27. únor 2008

baby-nezavidim vam tu situaciu...ja som o tej zmene citala minuly rok, ze to chystaju-fakt to je diskrinminacia-nechapem-je to podla mna aj diskriminacia cechov-to akoze ked si zoberu cudzinku, musia este zaplatit 60 000 za porod???
my sme obidvaja slovaci, mame tu trvaly pobyt, uz mame kupeny byt. uvazov. sme ze si nedame ceske obcianstvo, ale tiez zaciname rozmyslat, ze mozno radsej dame...

angienka
27. únor 2008

presne tak je to blbost,nechapem ako to ti saskovia mohli schvalit este ze su aj mudry ludia i ked je ich len par a ti udeluju aspon tie vynimky,aby sa dalo napravit to,co niektori po.eru.No s tym porodom jedny tvrdia tak iny zas tak-ze budem musiet platit a ked som sa pytala tu tak mi nic take nepovedali lebo ceska zdravotka ma zmluvu so slovenskou a oni si to vymienaju medzi sebou,ale tam o tom nic nepisali,ze slovenky su vynimky...pisali obcania eu 50tis pred a 10 po porode... 😝

angienka
27. únor 2008

susik-radsej si ho predsa len dajte,si predstav,ze prides o pracu-tak budes musiet odovzdat karticku a budes mat uz len slovensku a s tym si uzijes zabavy ako ja teraz...

denisia
28. únor 2008

hmm, neviem, ake dohody maju medzi sebou ceska a slovenska poistovna, pretoze ja som na slovensky preukaz poistenca rodit nemohla. Musela som si dat komercne poistenie, take co zahrna graviditu a na tento preukaz som odrodila. 9 mesacne krytie ma vyslo na nejakych 27 tis.

angienka
28. únor 2008

denisia-to ani nezartuj...preco nie a mala si europsky slovensky?Na obycajny som mala aj ja problem,neceli ma ani do zubara vzat,ale na ten vraj hej aj na poistovni aj na zdravotke tvrdili ze to je nevyhnutna pece,koly ktorej by som musela inac na sr a to hradi poistovna...
O tom komercnom som uz cosi citala,ale ted si nevybavim v akej suvislosti-takze to si si dala este pred porodom na prehliadky alebo preco na 9mesiacov?A kto a kde ti povedal ze nemozes na sr preukaz rodit?

bibinka
28. únor 2008

angienka- tak to by som radšej išla rodiť na Slovensko s tým, že malé by malo obidvoje občianstvo-teda ak môže mať dve občianstvá. no to je riadne svinstvo nielen voči slovákom a slovenkám,ale aj voči iným cudzincom.
pokial viem, Sr a ČR majú medzi sebou medzinárodnú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a yatiaľ to nezrušili.

angienka
28. únor 2008

bibi-uz nad tym uvazujem,ale zas by to bolo komplikovanejsie-no ked mi neudelia vynimku,tak budem musiet,zatial mi neodpovedali...asi maju cas.No maju,ale aj zubarka sa ma boji brat ze jej to nepreplatia... 😠

bibinka
29. únor 2008

no veď obidva štáty chceli byť mermomocí v EU a nezaoberajú sa pritom ľuďmi. to je tak vždy,politici a ich rodiny majú výhodz a iní ich neyaujímajú,len ako naplniť kasu. Vieš čo ak ti udelia výnimku, a dostaneš pôrodné aj materské a rodičovské, tak fajn,ale ak nie, tak bude asi lepšie rodiť v rodnej zemi-a dostaneš aj príspevok pre prvorodičky ak doložíš nejaké potvrdenia. stojí to za to. daj vedieť či ti tú výnimku uznali.

angienka
29. únor 2008

jasne dam vediet,uvazujem,ze tam pojdeme osobne,lebo asi nemaju cas citat maily,ktore maju uvedene ako poradnu pre obcanov...No prave teraz sa to oplati na sr...ale zas muzik musi chodit do prace a ja by som chcela,aby bol s nami a tam by som musela ostat dlhsie po porode a 11hod cesty autom s mimcom a ja ubolena 😖 no je to hrozne komplikovane,najhorsie,ze uz moc casu neni-tiez to zmenia a my obycajny smrtelnici aby sme sa z toho teraz pos.ali!

androna
29. únor 2008

angienka ja som tiez tak pisala na ministerstvo a doteraz som nedostala odpoved,to by si sa nacakala.radsej osobne.

angienka
29. únor 2008

no pred par hodkami mi napisali,ze nevedia kde som ten clanok citala,ale ze to je ine oddelenie a oni nesu kompetentny ma o tom informovat...nech sa spytam na zdravotke,alebo ministerstve zdravotnictva...

hejdita
1. bře 2008

tak ja som tiez slovenka s trvalim pobytom v CR.....a porodne a aj pridavky a aj matersku dostavam......len tych papierov co musi clovek pobehat ale to plati aj pre maminky z ciech .... a to este na mna vzdy pozerali ako tela na nove vratka ze jak to maju robyt.....jako ja nevim ved oni su od toho......
a s rodnym cislom je to tak ze po piatich rokoch ked mas trvaly pobyt tak si mozes zaziadat o ceske obcianstvo a tam ti daju uz tvoje povodne rodne cislo pretoze uz ho mas tak pridelene .... kebi si bola od niekal kde nemaju RC ako napriklad amerika alebo ty co tu tak vela obchodov maju vetnamci tak tam dostanu nove....do papierov si pis to ake mas od narodenia .....to co mas na zdravotnej karticke je len identifikacne cislo pre nich 😉
Inak ja sa tesim co si zaziadam o ceske obcianstvo od malicka som chcela byat v cechach mozno aj preto ze som sa tu narodila a na slovensku zila len 19 rokov ...ale teda zo slovenskym obcianstvom ktore si aj tak musim co desat rokov obnovovat.....tak az pride papier tak si to neobnovim a hotovo..... 😀 😀 😵

androna
2. bře 2008

hejdita pokial mas trvaly pobyt v CR tak si zajdi na zdravotnu poistovnu aby ti zmenili to identifikacne cislo za tvoje rodne cislo.

hejdita
3. bře 2008

no ja sem si to vybehala zaraz......a kdyz sem se ptala na moje rc tak mi rekli ze to mi prijde nebo co....moc sem to nepochopila..... 😒

hejdita
3. bře 2008

jo a ono to rodne cislo je tak ze mi ku dni narozeni pricetli padesat a a koncove cislo mi priradili jako jejich identifikacne.......a tych prictenych padesat je proto ze su cizinec........