Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

jankkam
10. srp 2010

@jankkam možem ich žiadať aj spätne

jankkam
10. srp 2010

@jankkam nemohla by so mi napísať aké formuláre E treba odnies na úrad v ČR a aké v SR

pdm1
10. srp 2010

@czica ahoj!a to porodné mi tea vyplatia na SR?mám v tom bordel ako 😖

czica
10. srp 2010

@pdm1 začnem u teba, lebo to je kratšie....ano porodné si žiadaj na SR je tam vačšie, nepripravíš sa predsa o peniažky, len sa nenechaj odbiť, mňa totiž tetuška posielala do ČR ale nejako sa mi neráčilo zdvihnúť zo stoličky, tak nemala na výber a musela to vybaviť 😝

czica
10. srp 2010

@jankkam keď manželovi nevyšli prídavky, už ste o ne žiadali?
stále rozmýšlam nad tým ako to bude u vás, ale stále mi z toho vylezie, že tak-či tak si musíš požiadať v ČR keďže tu žijete (to sa totiž po novom posudzuje) a aj tu pracuješ. No a na základe toho ti vydajú rozhodnutie či ti ich priznajú alebo nie....resp zamietnutie ti určite vydajú písomne, priznanie neviem lebo mne ešte nedorazilo hoci peniaze nabehli včera. Ak by vám to tu v ČR zamietli, s tým rozhodnutím choď na SR a požiadaj tam. Ak budeš žiadať v ČR, v podstate nemusíš myslieť na E formulár, lebo tu sú natoľko inteligentní že si to vybavia sami, trvá im to o cca 2týždne dlhšie.
O prídavky na dieťa sa dá žiadať spatne, v SR je to 6mesiacov, v ČR....no tuho rozmýšlam, asi iba 4...teda práve pozerám do uznesenia o zastavení konania a podľa toho mi vychádza že v ČR sú to iba 3mesiace spatne.
Či to treba vybavovať osobne je najlepšie overiť si priamo na konkrétnom úrade, niekde s tým majú veľký problém ako som zistila. Ideálne by bolo keby si našiel niekto z rodiny na SR čas a zašiel sa tam opýtať osobne. Mne by to vybavila mama a tetuške by k tomu stačil moj ofotený OP, niekde potrebujú splnomocnenie, niekde nepotrebujú nič.

osicka
10. srp 2010

@czica vyborne, tak sa to musi u nas robit. po novom vsak uz nedostaneme porodne ani v CR, ani na SR. Nevies prosim Ta ako je to ked snubenec pracuje v CR a ja by som sa za nim pristahovala (pracujem v SR ako zivnostnik a konatel s.r.o.), mala by som narok na zdravotnu poistku v pripade otehotnenia, porodu atd?

jankkam
10. srp 2010

@czica Ďakujem za odpoveď. Už mám tých úradníkov dosť. Keď mi pani na úrade v ČR povedala že si mám požiadať prídavky v SR tak som poslala svokru a tu na Slovensku ju ihneď odstavili že nárok nemám, tak by som sa chcela dobre pripraviť keď ich tu budem žiadať aby ma len tak neodstavili. Skúsim požiadať opätovne o prídavky v ČR a počkám na ich rozhodnutia a to pošlem na Slovensko ale neviem čo k tomu ešte treba či pracovné zmluvy, alebo nejaké ešte iné potvrdenia.

czica
10. srp 2010

@osicka po novom myslíš od 1.5.? lebo ak hej, tak stále platí že ho dostaneš zo SR
"V prípade poskytovania príspevku pri narodení dieťaťa a poskytovania príplatku k príspevku, má žiadateľka nárok na uplatnenie predmetnej dávky v SR v prípade, že o túto dávku nepožiadala v členskom štáte EÚ, kde žije spolu s rodinou," (článok z hospodárskych novín, 21.7.2010)
Viem že idú robiť nejaké zmeny do budúcnosti a chcú to upraviť podľa výšky príjmu alebo čo? no len kým to schvália, netreba hádzať flintu do žita 🙂
...a stále by si bola živnostník v SR? Neviem či tu v ČR funguje systém platenia si nemocenského ak tu nepracuješ, prípadne si dobrovoľne nezamestnaná (a nie si štátny občan). My máme zdravotnú poistku v ČR na základe TPP a v SR nemáme tým pádom žiadnu. Skús ísť na to opačnou cestou...niektoré slovenské ZP hradia porod v niektorých českých porodniciach, prípadne si v českej ZP zisti za akých podmienok by bolo vaše dieťa automaticky zdravotne poistené po porode v ZP otca. ŽIal viac neviem poradiť, v tomto sa nevyznám.

Baby začínate dávať ťažké otázky ☹

osicka
10. srp 2010

@czica diky moc. nove zmeny asi budu, po zmene vlad v SR a CR chcu vsade zrusit porodne, no ved uvidime.

jankkam
10. srp 2010

@czica Ďakujem za odpoveď. Už mám tých úradníkov dosť. Keď mi pani na úrade v ČR povedala že si mám požiadať prídavky v SR tak som poslala svokru a tu na Slovensku ju ihneď odstavili že nárok nemám, tak by som sa chcela dobre pripraviť keď ich tu budem žiadať aby ma len tak neodstavili. Skúsim požiadať opätovne o prídavky v ČR a počkám na ich rozhodnutia a to pošlem na Slovensko ale neviem čo k tomu ešte treba či pracovné zmluvy, alebo nejaké ešte iné potvrdenia.

mataharyy
10. srp 2010

Tak mám pár věcí. Paní pro dávky v rámci EU (na Slovensku) mi řekla že ne porodné mám nárko pouze pokud se dítě narodí v SR, takže tam bych si opravdu nebyla jistá, každopádně by nebylo na škodu zjistit si to na více místech, než jen na jdenom úřadě a přijít o peníze a vypozorováno u přídavku na dítě. Pokud rodiče, nebo jeden (otec) pracuje v jiném členském státě EU, tak se musí žádat v tom státě, pak pokud ho tam zamítnou a druhý rodič (matka) je zaopatřená (pracuje, nebo je na RD) tak SR dávku přizná, ale pokud je nezaopatřená nebo pracuje v jiném členském státě tak má celkem smůlu a nedostane nic 😅 Proto u nás žádal manžel neb je teď brán jako zajišťovatel rodiny a pracuje v SR, neb v ČR nám rovnou řekli že si máme trhnout nohou a ani mě nenechali zažádat, pak si ze SR vyžádali potvrzení že nebereme tam a bylo vystaráno

czica
11. srp 2010

to s tým porodným z novín dávala rozhovor Andrea Kovalčíková, vedúca oddelenia štátnych sociálnych dávok úradu práce v Bratislave tak treba skúsiť kontaktovať priamo ju a potom sa nedať odbi't
prípadne kuknite http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id... či tam nie je niečo relevantné, objavila som to až teraz a veru sa mi to čítať nechce keď som videla koľko toho je

jankkam
11. srp 2010

@czica Ďakujem za odpoveď. Už mám tých úradníkov dosť. Keď mi pani na úrade v ČR povedala že si mám požiadať prídavky v SR tak som poslala svokru a tu na Slovensku ju ihneď odstavili že nárok nemám, tak by som sa chcela dobre pripraviť keď ich tu budem žiadať aby ma len tak neodstavili. Skúsim požiadať opätovne o prídavky v ČR a počkám na ich rozhodnutia a to pošlem na Slovensko ale neviem čo k tomu ešte treba či pracovné zmluvy, alebo nejaké ešte iné potvrdenia

pdm1
13. srp 2010

@czica dakujem...ja to skúsim ked pojdem na SVK. teraz sa musím ukludnit,lebo som úplne naštvanááá 😠 mám tak bkbú doktorku

renejaarudolf
13. srp 2010

ohladne porodneho chcem povedat, ze nam mile pani uradnicky poradili ze by sme ho mohli dostat aj zo SR aj z CR, tak som si tam dala potvrdit ze som este v CR neziadala o porodne a ak nam to pak na sr uznaju a poslu peniazky potom ze mam ziadat aj z čr, a ak nam to neuznaju tak mame si poziadat z cr a dostaneme ich, som kukala jak blazen ake aktivne tie panie su 😀
tak chcem len povedat maminkam nech si to tiež skusia takto urobit kym je taka moznost, som zvedava ako dopadneme mi 😕

czica
13. srp 2010

@pdm1 by som povedala že ju treba vymeniť, ale vzhľadom k tomu že u nás je problém zohnať akéhokoľvek lekára (obvodný, detský, gyn., zubár...), tak je človek niekedy rád za to čo má :(
@renejaarudolf tak potom daj vedieť či ti to dali, ak hej tak to je pekný darček, to ma teda fakt zaujíma či to nemajú ošetrené potvrdením aj z opačnej strany (potvrdenie zo SR že si nežiadala)...to jedine dať si v oboch štátoch potvrdiť v rovnaký čas že človek nežiadal :D

pdm1
18. srp 2010

@czica ahoj!ak doktorku som vymenila..od 1,9. spm doma na neschopenke..pracujem 15hodín denne v zafajčenom prostredí a stojím na nohácha nioe je mi s toho fajn..a už mám druhú fotečku..a chcem vediet,že čo to je,ale mimi nám to ukázat nechce ☹ ale aj tak ešte je skoro,som v 17týždni..a strašne sa teším!!!!!!!! 😅 a čo ty a miminko??

ciernavila
22. srp 2010

ufff, som zmetena z toho co tu citam, asi si precitam vsetky strany po poriadku.... My sme s manzelom v ČR dva roky, ja som teraz otehotnela. Mame tu prechodny pobyt asi necele dva roky, ideme kupovat byt tu v ČR. Obaja sme tu zamestnanci, poisteni sme v VZP tu v ČR. Aj dieta sa narodi tu v ČR, budem mat teda dake dovody ešte riešit uradne veci na SK?

kikulienkaaa
25. srp 2010

dievcata potrebujem pomoc 😝 ,,porodila som v CR,mozem zaziadat o poroadne na SK?ak ano co ktomu potrebujemmm dakujem,,,

sarinka1603
26. srp 2010

ahojky ja sa chcem opitat mam takovy problem neschvalili mi porodne tu v cesku a mimi sa mi narodilo du v cesku.tak sa chcem opitat mam narok na slovensku na porodne ked tu mi ho neschvalili lebo som slovenka?a oni mi tiez povedali ze mam narok na slovensku.tak sa chcem opitat ze ci mam narok na slovensku.poradte mi prosim vas.budem vam strasne vdacna za pomoc.a ked mate kontakt na slovensko na socialku tak mi ho tiez poslite prosim vas a dekuji vam za odpoved.

sarinka1603
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petronelar
26. srp 2010

ahoj holky, prosim o radu. Od lonskeho roku jsem zamestnana v CR (od rijna 2009), mam ona dobu urcitou do konce zari 2011, ale chtela bych jit na matersku. V pripade, ze mi skocni prac. pomer v CR, a ja nastupim na matersku az po skonceni pracovniho pomeru (v ochranne lhute), budu mit narok na materskou? jestli ano, tak ze ktereho statu, z CR nebo SR? a kam si mam zadat? jsem Ceska, OP cesky, ale trvaly pobyt mam i v SR (pozn. trvalych pobytu pry muzete mit kolik chcete), manzel Slovak, pracuje v SR, takze podle EU spadam do SR. diky za radu

czica
27. srp 2010

@pdm1 no to pracovné prostredie ti nezávidím a nezvažovala si radšej ísť na PN aby ste boli obe s mimčom v poriadku? Nám na prvom veľkom UZ povedali že to bude dievča, na druhom že chlapec a na treťom to už vraj nebolo vidno lebo bábo bolo už príliš veľké :D
skús tak zo srandy mrknúť na http://www.pohlaviditete.cz/wp-content/uploads/... aké pohlavie ti vyjde podľa čínskeho kalendára, nám to vyšlo 🙂

czica
27. srp 2010

@ciernavila tak to máš rovnako ako my (až na ten byt, my máme podnájom a v ňom prechodný pobyt)...len teraz sa pár vecí od 1.5. zmenilo, tak možno tam budú nejaké drobné odchýlky od toho čo som vybavila ja
@kikulienkaaa áno možeš, len sa nenechaj odbiť tetuškou na úrade, čo potrebuješ som tu už niekoľkokrát písala
@sarinka1603 pokiaľ máš trvalý pobyt v SR tak by to nemal byť problém...na slovensku to tiež rieši úrad práce, odbor sociálnych vecí, hoď si to do googlu
@petronelar no ty to máš dievča komplikované, ja by som povedala že keďže budeš v ochrannej lehote tu v ČR tak by si mala mať nárok na materskú odtiaľto, ale neviem či to po novom nebudú brať ako že centrum záujmu či ako to volajú máte na SR...ale materská sa počíta z tvojho platu za posledný kalendárny rok, takže logicky by som povedala že to budeš mať z ČR, žial logika na úradoch často neplatí

czica
27. srp 2010

@pdm1 som ti neodpovedala na poslednú otázku :(
my sa máme fajn, ale bojujeme s papaním, ani za ten svet nechce nič iné ako MM prípadne na večeru UM keďže kaše odmieta tiež a z dovodu lepšieho spánku jej na noc MM nestačí. Teraz sa ju snažíme presvedčiť že už je veľká a mala by piť dvojkové UM ale ide nám to tak 50:50, skrátka nové veci ju absolútne neoslovujú. Inak je to samozrejme anjelik na ktorého nedáme dopustiť...aj keď práve sa chová ako keby do nej vliezlo 100čertov 😀
vo chvíľach voľna si užívaj svojho prcka v brušku, hovorí sa že 2. trimester je najkrajší, môžem to potvrdiť, prvotné rôzne bolesti súvisiace s tehotenstvom boli preč, únava zmizla alebo som si zvykla a ešte som nebola ako malý tank ako v treťom 🙂

sarinka1603
28. srp 2010

czica ja mam trvali pobyt na slovensku tak si to mam vybavit na slovensku?a mislis ze tam mam narok na to?a chcem sa opitat nemas nejaky kontakt na slovensko na urad prace odbor socialnich veci?lebo ja by som tam zavolala a opitala sa ich na to este.a este sa ta chcem opitat co potrebujem aby som si to vybavila?jake paiere a budem musiet ist na slovensko bo ja mam teras miminko narodilo sa mi a ma 16 dni tak ja s nou nemozem cestovat na delsi vzdialenosti a neviem kde ju mam nechat.a ty si si to jak vybavovala?za odpoviet dakujem pekne.

czica
28. srp 2010

@sarinka1603 áno, prečítaj si diskusiu spatne...je tam skopírované vyjadrenie z Hospodárskych novín a aj všetko potrebné na vybavenie porodného + príplatku. Ak potrebuješ číslo na UP tak si to hoď do googlu a zavolaj si na konkrétny UP kam patríš, lebo u nás tetuške stačí ofotený OP, inde vyžadujú splnomocnenie overené notárom a pod. My sme cestovali na SR 2týždne po narodení malej, ale porodné som si vybavovala až v mesiacoch máj/jún , to boli akurát voľby takže som bola doma. Teraz mi mamina vybavuje vyrovnávací príspevok k prídavkom, lebo mi ich priznali tu v ČR a na SR sú vyššie a stačil im moj ofotený OP, akurát že chcú overenú kópiu RL malej lebo originál som odmietla poslať poštou.
Ak chceš podrobnosti k porodnému tak http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

sarinka1603
30. srp 2010

chcem sa opoitat a kolko je to porodne a jak sa ich mam opitat ked im tam budem volat ze sa chcem opitat ci mam narok na porodne?abo jak?dakujem za odpoved

jankkam
3. zář 2010

@czica chcem sa opýtať že ako mi prídavky v ČR zamietli a ja ich chcem žiadať na slovensku aké papiera je potrebné zaslať

czica
4. zář 2010

@sarinka1603 v ČR netuším, nájdeš to na webe a na SR to máš v tom linku. Ty musíš vedieť čo sa chceš opýtať, takže s tým ti neporadím (ak ti teda nestačí presne tá otázka čo si napísala sem) 😒

@jankkam potrebuješ presne to čo v ČR (až na overenú kópiu RL) + rozhodnutie z ČR o zamietnutí... jaj a u nás chceli aj potvrdenie o trvalom pobyte, tak predpokladám že to bude štandard všade... Ty to chceš posielať poštou priamo na úrad? hmm tak to neviem či im bude stačiť ofotený OP, radšej si tam zavolaj