Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

pdm1
7. led 2011

tak to som nato teda zvedavá..... 😒 takže si to zhrniem-potrebujem potvrdenie o tom,že tu som porodné nedostala,český a slovenský rodný list,potvrdenie o tom,že sa dieta dožilo 28dni a to je vše???

kristiluky
7. led 2011

@pdm1 odo mna teda chceli ešte aj to potvrdenie z gyndy ale na to aj na to že sa dieta dožilo 28 dní ti dajú formuláre priamo na úrade práce ked budeš žiadat o tú prvu čast, mali by ti to dat automaticky alebo si ich tam vypýtaj.

pdm1
7. led 2011

TAKŽE TO JE FAJN,JA KVOLI TOMU TEDA BUDEM MUSIET IST NA SVK 😒

jankamajka
7. led 2011

ahoj, ja som pracovala v CZ, ale po narodení malej som ostala na Slovensku, pričom mám dobu neurčitú a stále som pod českým zamestnávateľom, ja som žiadala dávky z Čiech, a tam bolo na výber buď to rodné číslo ak máš pridelené ale ak nie stačí napísať deň, mesiac, rok ,a pohlavie Ž alebo M, či moje alebo detí, tak nechápem prečo trvajú u teba na rodnom čísle 😒

pettit
8. led 2011

takže dieťa bude mať nakoniec aké občianstvo? slovenské alebo české? narodí sa v ČR - dostane tu rodný list, potom mu vydajú druhý rodný list na Slovensku?

mataharyy
8. led 2011

@pettit Když se narodí v ČR, tak pak na slovensku zažádáš o slovenskej rodnej list, pokud chceš aby ti zůstal ten českej tak si nech udělat dva, protože při žádosti o slovenskej ti jeden z těch českejch nevratně seberou. Dvojí občanství bude mít pouze pokud otec dítěte je čech (získá ho narozením), pokud jste oba slováci tak české nedostane 😉

kristiluky
8. led 2011

@pettit stačí overená kopia českého rodného listu, občianstvo ako tvrdí mataharyy podla otca, ak je on čech bude mat automaticky dvojité

pettit
10. led 2011

Ďakujem. Tak to bude mať teda občianstvo slovenské, pretože sme obidvaja Slováci dlhodobo žijúci v ČR a sťahovať na Slovensko sa nechystáme a aj trvalý pobyt máme zatial na Slovensku. ☹
A keby sme o to porodné nežiadali a narodí sa v ČR, tak aj tak dostane slovenské občianstvo a nie české?

ďakujem.

mataharyy
10. led 2011

@pettit Na české občanství nemá nárok pokud jeden z rodičů není čech a nesouvisí to s tím či budeš nebo nebudeš žádat nějaké dávky... Pokud by jsi chtěla aby dítě mělo do budoucna české občanství tak musíte splnit podmínky stanovené českou stranou, tuším je to pět/deset let (tam si nejsem jistá tou délkou) musíte být hlášeni a zaměstnáni v čechách, jaké jsou další podmínky nevím, ale vím jistě že pokud budete žádat o české občanství tak se musíte vzdát občanství slovenského, protože čr neuznává dvojí občanství v jiném případě než je získání narozením... Tam by jsi si pak musela produmat zda se ti to v dnešní době oplatí... 😉

kristiluky
10. led 2011

jj, je to 5 rokov trvalého pobytu v Čechách
@pettit
@mataharyy

mataharyy
10. led 2011

@kristiluky No jak říkám tu dobu si nejsem jistá, mě říkali že bych mohla o slovenské zažádat po pěti letech, když je manžel slovák jináč po deset... Ale to platilo pro slovensko, jak je to v čechách netuším 🙂

monulienkamt
15. led 2011

Ahojte. Aj ja by som potrebovala od vás jednu radu. Budem mať nárok na materskú a rodičkovský príspevok ak som zamestnaná v Čechách, ale nemám tu vybavený prechodný pobyt. Zamestnaná som od septembra 2009, nevedela som ale ako dlho tu ostanem a potom som sa viackrát sťahovala, nejak som na to zabudla. Ďakujem

mataharyy
15. led 2011

@monulienkamt Pokud ti trvá pracovní poměr v ČR a žeijš tam, tak nárok na mateřkou (tu bereš v místě kde jsi pracovala) i na rodičák (ten je vázaný na místo pobytu) nárok máš, v případě že by jsi se rozhodla být po dobu rodičáku na slovensku, tak pro tebe platí že část rodičáku budeš brát ze SR, a (v případě trvání prac. poměru v ČR) dorovnávací dávku z ČR 😉

eustoma
15. led 2011

@monulienkamt prechodny si stale mozes vybavit 😉. robia to cudzineckejpolicii a dostanes ho do 30 dni.

monulienkamt
15. led 2011

Diky za odpoveď. Ja si práveže prechodný pobyt už nechcem vybavovať, keďže materskú budem určite tráviť na Slovensku, kde mám trvalý pobyt a kde aj ostanem žiť. Priateľ je Slovák (aj keď momentálne pracuje v Taliansku ☹ ), máme kúpený byt, takže sa ani neplánujem vrátiť do Prahy. Len som nevedela či je problém v tom, že nemám ten prechodný pobyt, ale zrejme nie. Priznám sa, že túto tému som prečítala skoro celú, ale to som ešte netušila, že tak skoro budem potrebovať tieto informácie. A baby, všetky, ktoré ste zvládli vybaviť všetky papiere a máte to na poriadku máte moj obdiv, pretože ja mám už teraz hrôzu z toho.

mataharyy
15. led 2011

@monulienkamt Ten přechodnej nepotřebuješ, tedy alespoň to všude tvrdí, je to vázaný na místo pobytu a ten doplatek je vázán na trvající pracovní poměr 😉 Tedy pokud ti vznikl nárok tak to můžeš udělat i tak, že si v ČR požádáš o dvouletou variantu a tím že ti v SR budou vyplácet normálně rodičák podle jejich podmínek (tuším teď je to 190 €) tedy tři roky, v čechách ti budou (po dobu trvání prac. poměru) doplácet ten rozdíl... 😉 Jde s tím všeljak pracovat 😎 Jen se připrav bude to že budeš potřebovat více papírů... V čechách budou chtít pracovní smlouvu tvou i manželovo, všechny ty papíry co vyžadují, prohlášení o bydlišti, potvrzení o trvání pracovního poměru, papír o přiznání a výšce rodičáku v SR, ještě si určitě něco vymyslí, chce to ověřit si, nebo nejlépe zajít přímo na úřad kde to pak budeš vyřizovat ať ti napíší vše co budeš potřebovat, aby jsi pak před porodem, případně po něm nelítala jak hadr na koštěti a nebyla zbytečně ve stresu 😉 na slovensku dle zkušeností s tím takové potíže nedělali, stačili jim pracovní smlouvy, rodnej list, doklad totožnosti a to je tuším vše, ale taky je dobré si to nejdříve ověřit, celkem dobře se mi s nimi komunikovalo mailem/telefonem... Hodně zdaru a hlavně v klidu a nedej se v Čechách jsou placený za to že jsou protivný, tak s tím počítej 😉

lirita
15. led 2011

Však , aj tu maj sve zakony , hej!

mataharyy
15. led 2011

@lirita tohle by měli být zákony nadřazené, jsou to nařízení eu platná od 1.5.2010... Jen je krapet problém že Česká strana si je vykládá po svém a to každej úřad jinak... už je kvůli tomu na ně podán i návrh na prošetření u evropského ústavního soudu... Což jim na vlídnosti nepřidává 😀

monulienkamt
16. led 2011

@mataharyy díky, ja som si už dávnejšie všimla, že si v tejto oblasti macherka a máš prehľaď 😉. Určite budem mať ešte kopec možno zbytočných otázok, ale človeku vždy dobre padne, keď mu má kto poradiť. Osobne totižto nepoznám nikoho, kto je v rovnakej situácii. A nevedela som, že je taká možnosť vybrať si v Čechách 2ročnú variantu ale ostať na materskej na Slovensku 3 roky, to by bolo super 😀. A čo sa týka tej vľúdnosti na úradoch, ja v Čechách zatiaľ žiadnu skúsenosť nemám, ale kolegyňa bola na úrade kvoli daňovému a hovorila, že tá pani tam bola riadne nepríjemná, ani sa jej radšej nič nepýtala, aj keď pôvodne mala tých otázok pripravených dosť ☹

mataharyy
16. led 2011

@monulienkamt Za machra se nepovažuju, ale řešila jsem to když ten zákon začal platit, pač mi ta "hodná" paní v čechách bez jediného slova na půl roku stopla peníze... Takže to mám osobně vše oběhané, tak mám lehký přehled... Jo v čechách za nepříjemnost musí mít snad speciální příplatky, zatím se mi stalo jen jednou že bych narazila na vlídnou duši a ještě věděla... 🙄 Každopádně se tím nenech zastrašit vezmi tužku, papír sepiš si všechny otázky a vyraž s úsměvem na rtech, tím je totálně naštveš a budeš za vodou... 😀 No jde to, v případě že ti v ČR vznikl nárok na PPM minimálně 380 kč na den, pak můžeš zvolit rodičák na dva roky (nesmíš přešvihnout ten termín do kdy to zvolit) a protože na slovensku je tak jak tak tříletá tak dva roky (v tom případě žet i trvá pracovní poměr, to je důležité pokud trvat nebude v čechách ti nic nedají!!) ti z Čech budou doplácet dorovnávací dávku do těch 11400 Kč a ten třetí rok budeš brát jen to co ti dají na slovensku, pokud v mezičase nenastoupíš na další RD, to záleží na tom kolik chceš mít dětí 😀

mataharyy
16. led 2011

@monulienkamt Ještě mě napadá jedna věc, tvůj manžel bude pořád pracovat v Itálii? Pač tam si úplně nejsem jistá zda nebudete muset žádat ještě tam... Ale to fakt jistě nevím 😲 Ale zas pokud budeš bydlet na slovensku a bude ti trvat pracovní poměr v čechách, tak by jsi měla žádat jen v sr a čr, jiné by to bylo kdyby jsi neměla ten pracovní poměr, to by jste pak museli žádat ještě v té itálii... 😅

monulienkamt
16. led 2011

@mataharyy No ono to nie je môj manžel, ale zatiaľ iba priateľ, svatba pred narodením dieťaťa určite nebude. A priateľ síce robí v Taliansku, ale pod slovenským zamestnávateľom (dúfam, že to tak aj ostane).

mataharyy
16. led 2011

@monulienkamt Tak tam by mělo být rozhodné to že jsi ty zaměstnaná, takže by to problém dělat nemělo, ale... Nejlepší bude když se dojdeš zeptat přímo k té ženské pod kterou v ČR spadáš, nastíníš jí situaci a ona ti řekne co vše by jsi měla doložit a postupně si to můžeš dávat dohromady, ať toho pak nemáš moc a vše stihneš, pač kdyby jsi chtěla žádat tu dvouletou RD v čechách, tak tam je celkem málo času, tak aby ti to třeba nepropadlo 😅

andrejka77
25. led 2011

@mataharyy ahoj možes zas poradiť 😀 manžel teraz prechádza na živnosť ale stále ma zamestnávateľa v cechach ,musím tuto zmenu nahlásiť prislusnemu úradu v cechach skade poberám rodicovsku myslis ze mi ju pozastavia a budem musiet si ju zaziadat na slovensku,? alebo budem dalej poberat z ciech ako doteraz,..manzel ma slovensku živnost ale ako som pisala ceskeho zamestnavatela ,iba vymenil zamestnanie 😉 poradis dakuejm 🙂 🙂

em_ka
25. led 2011

Ahoj, vidim ze s takym problemom ake tu pisete, nie som sama 😀 Z tej papierovacky uz mam obrovsku hlavu...

mataharyy
25. led 2011

@andrejka77 fíha... Záleží na tom kde bydlíte, pokud v čechách, tak nahlásit by jsi to měla, ale prvotně vyplácí češi. Pokud žijete na slovensku a z čech vám chodí jen dorovnávací dávka, tak záleží zda ta dávka chodí tobě (máš v čechách trvající pracovní poměr), tam by ti to stále dopláceli češi a pokud oficiálně je na rodičáku tvůj manžel tak záleží na tom zda mu trvá pracovní poměr v čechách (na to je ten doplatek vázanej) a živnost na slovensku má jen jako vedlejší činost, nebo mu pracovní poměr končí a tam by pak nárok na doplatek nevznikl... Tož takto 😉 Snad pochopíš co jsem tím chtěla říct, píšu jak tatar 😅
@em_ka No ani nemluv, když jsem ze dne na den vletěla doprostřed úředníků, který si jeden zákon každej vyložil po svém, málem mě trefil šlak, ale po půl roce vybavovaček jsem říkala že bych z toho mohla udělat i maturu 😀 A teď mě to čeká znovu, zas tápám jak funguje zvláštní matrika v brně, nikde to nemůžu najít a už mi z toh taky začíná hrabošit 😎

em_ka
25. led 2011

@mataharyy jojo, vzdy ked som isla na urad, nervy ma chytali (kazdy tyzden platilo nieco ineho u tej istej osoby a treba vrateny vyplneny formular uz nebol platny!!) tak som to cele prehodila na manzilka 😀 . On je velky klidas. Ale za chvilku mi konci materska a kvoli rodicovskej budem musiet ja osobne...

andrejka77
25. led 2011

@mataharyy tak ja žijem na slovensku a pracovny pomer v cechach mi stale trva ,manzel stale pracuje v cechach a ja som na rodicaku nie on... jemu bude ten pracovny pomer koncit a pojde na zivnost ako na hlavny uvazek ale jeho zamestnavatel a taktiez zivnost bude vykonavat v cechach.,tak preto som myslela ci to neni potom stejne ze ak tu pracu dalej vykonava tam ,tak by to nemal byt problem ale neviem no ☹

mataharyy
25. led 2011

@andrejka77 No tak dle zákona by to mělo být tak že to nemusíš hlásit, protože to není informace ovlivňující výplatu, protože když rodičák bereš ty a tobě v čechách stále trvá pracovní poměr, tak se ti nic nemění, bereš prachy na slovensku a doplatek rozdílu z čech 😉 Ale záleží na ježibabě co sedí na úřadě, může po tobě i tuto změnu zaměstnání chtít nahlásit, ale každopádně ti to výplatu NESMÍ ovlivnit, takže klidně jim to oznam, ale tak jak jejich nařízení chápe 99% lidí nemusíš 😉
@em_ka Tak to přeji hodně zdaru, jak říkám i mě to čeká znovu jen s tím rozdílem že už vím jak mám žádat, ale zas nevím kde mám pak vyřizovat české rodné listí... Ale zas se to naučím a budu doufat že nějakého vola nenapadne to změnit 🙄 Jináč ano fáze je to tak v pondělí, ale ve středu už je to onak je velmi častá, takže mě víc než kde jaká změna doslova ser... fakt že se něco změní a úředníci ani nevědí co a jak 😝

andrejka77
25. led 2011

@mataharyy to ano ale ja beriem celu sumu z ciech 🙂 😉 ,