Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

jucuska
19. únor 2011

Ahoojte baby, chcela by som sa vás opýtať, či v čechách dávajú príspevok na dieťa- potreby ako plienky a tak, pretože kamoška mi povedala, že jej bratovi, ktorému sa tam narodila dcérka, prispievajú na tieto veci, čo je na tom pravdy? ďakujem

mataharyy
19. únor 2011

@jucuska teda to slyším prvně, tam to platí v případech kdy se jedná o sociálně velmi slabou rodinu, pak jsou nějaké příspěvky, ale jak se to vyřizuje nevím a rozhodně nesmíš přesáhnout životní minimum 😉

jucuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jucuska
19. únor 2011

@mataharyy chápem, možno je to tak,len mi nechcela priznať že jej brat patrí medzi soc. slabšich...majú podľa teba slováci ťažké, dostať prácu v čechách?cheli by sme výjsť s priateľom po svadbe, oplatí sa?

mataharyy
19. únor 2011

@jucuska No když si to vezmeš takhle tak v čechách je porodné 13000,- a teď ještě jen na první dítě a pouze pokud nepřekročíš určitou sumu (2,5x životní minimum - dvě dospělé osoby a jedno dítě = 16992,- tuším), to samé platí pro přiznání přídavků na dítě, zas nesmíš přesáhnout ten limit na příjem, takže jsem si skoro jistá že rozhodně další příspěvky jen tak nedají 😉
No jestli se oplatí jít do čech toď otázka, pokud půjdete najistotu, budete mít zajištěnou práci tak asi ano, jít jen tak zbůhdarma už asi není to co bylo... Ale těžko říct já si vždy práci našla... No ale každopádně si nemyslím že by to teď bylo finančně o tolik lepší než na slovensku... On větší příjem je většinou okrouhanej většíma výdajema na život... Takže pokud půjdeš do prahy, tak ano najdeš práci za dvacet i více tisíc (když máš trochu štěstí), ale zas jen za nájem dáš cca kolem deseti... No a jak je to tam poslední dva roky netuším, pač jsme na Slovensku 😀

jucuska
19. únor 2011

@mataharyy chodím na vysokú školu bezpečnostného manažérstva a práve dvch hladaju v brne s platom o akomsa mi na slovensku moze len snivat...chcela by som si podat ziadosti do viacerych zamestnani aj ked budem len teraz koncit Bc, no dialkovo chcem dokoncit Ing...ako som pozerala u vas takyto odbor nemate, tak by to mohlo byt mojou prednostou...dieta asi mat v cechach nebudeme...az ked sa vratime domov, uvidime este, ale ak by sme si nasli pracu, ani sekundu by som nevahala... 😉

mataharyy
19. únor 2011

@jucuska Jo pokud už jdeš najisto a víš že i kdyby se něco poto... tak máš alespoň na cestu domů, tak je to něco jiného a opravdu záleží na oboru ve kterém hledáš a jaké máš nároky. Práce se dá sehnat téměř vždy, otazné je jaká a za kolik. Pokud máš nabídku kterou by jsi na slovensku nedostala, není o čem a pokud víte že i manžel/přítel si tam najde nějakou práci, aby jste pak nežili jen z jednoho platu, tak je to paráda a nad čím váhat... Děti ještě nemáš tak nejsi vázaná školama a kdo ví čím a třeba se pak rozhodnete zůstat v čechách, nebo se vrátíte... Možnosti třeba využít dokud jsou, protože nic netrvá věčně 🙂 Proto jsme šli my na slovensko, já šla na mateřskou takže jsem se nemusela řídit prací a manžel tu dostal lepší možnost než když jsme byli v praze, pravda pár věcí pak nedopadlo tak jak jsem čekali, ale na druhou stranu máme domeček, kterej pomalu předěláváme a v čechách by jsme si toto dovolit nemohli, protože tam jsou určité věci nastavené jinak 😉
Tak každopádně přeju ať ti to klapne dle představ a k vaší spokojenosti 🙂

eustoma
20. únor 2011

@jucuska by som povedala, ze je to individualne. vsetko zavisi od prace, kolektivu a tak. ako ked si tesne po skole, tak to chce skusit krajinu mimo ;). my sme v CR uz 11 rokov a som tu spokojna. no myslim si, ze platy na slovensku a v cechach sa dost v poslednej dobe vyrovnali. samozrejme zavisi od lokality, mesta, typu prace. rozhodne to nie je rodiel ako niekedy byval. my sme zvazovali kde zostat byvat. nakoniec sme si vybrali kvoli kamaratom CR. ale pokial by slo iba o pracu, zivotne podmienky, tak to bolo nerozhodne.

pokial ide o tie prispevky, tak ako pisala matahary je to socialne slabym rodinam. pripadne, ak maju vicertocata, tak niektore obce prispevaju takymto rodinam aj pokial nie su socilane slabe. ale toto funguje aj v niektorych obciach na slovensku.

@mataharyy mne to pride zase naopak. tuna v CR sme si kupili byt na ktory by sme na slovensku nedosiahli aj s rovnakym platom. rozhodne to je nastavene inak a by som povedala, ze mne skor vyhovuju nastavenia v CR 😉.

mataharyy
20. únor 2011

@eustoma No u nás to bylo v čechách tak, že manžel měl sice dobře placenou práci, ale na pásku málo a můj plat nebyl dostačující aby jsme dostali hypotéku... Navíc jsem nechtěla zůstat v Praze, ale jít kousek za prahu a ceny nemovitostí tam a tady to je nebe a dudy 😀 No a protože tady mi vzali do úvahy rodičák a manžel tolik kolik bral měl i na pásce tak s hypotékou nebyl (více méně) takovej problém... V čechách by jsme konkrétně my tu možnost neměli 😅 Ale je to opravdu individuální a hrozně se to odvíjí od oboru a likolit... Jak platy tak ceny za bydlení ale už to opravdu není tak horentní rozdíl jako ještě před pár lety... Však dneska už se pomalu ani Irsko, nebo Anglie moc neoplatí, rozhodně ne tak jako před pěti lety 😉

kikulienkaaa
20. únor 2011

Mamicky Slovenky prosiimm,poradte!!!!mam 8 mesacnu dcerku a zatial sme nedostali porodne 😒 ,,,,po 1.v cz som o nu zaziadala ale mi zamietli lebo mi koncila prac.zmluva a nemam prechodny pobyt,,ale na sk mi vraveli ve mam na nu narok staci len podat ziadost a dodat neake formulare,,ibaze mi povedala jedna pani ze,,mam na to pol roka od narodenia dietata 😠 .takze uz nemam na to narok,,,nakolko uz ma mala 8 mesiacov.ale dalsia pani mi povedala ze mam na to 1rok od narodenia dietata,,ja som z tych uradnicok,,fakt jelen.prosim poradte ak viete cim skor,,nechcem prist o porodne 😒 ..zachvilu mame 1 rok 😕 ..

mataharyy
20. únor 2011

@kikulienkaaa holky tu taky tuším říkali že jen do půl roku, ale pokud jsi žádala v čechách a tam ti to zamítli tak se na tebe možná vztahuje nějaká jiná lhůta, každopádně nejlepší by jsi měla podat si co nejdříve žádost a uvidíš, buď ti na slovensku porodné přiznají, nebo ti to zamítnou 😉

eustoma
20. únor 2011

@kikulienkaaa obavam sa, ze tym ze ma mala 8 mesiaov narok na tieto prispevky uz nemas:
1.) prvy prispevok pri narodeni dietata (151,370 €)
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
2.) a druhy prispevok az po 28 dnoch priplatok k prispevku pri narodeni mimca (678,490 €)
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

Podla zakona:
"Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa."

Poziadat si o to mozes, ale nemyslim si ze ti to vyplatia, kazdopadne za pokus nic nedas.

kikulienkaaa
20. únor 2011

☹ hm tak dakujem,,som si aj myslela,,ale kazdopadne este sa pokusim nieco povibaviit,, 😖

mataharyy
20. únor 2011

@kikulienkaaa zkus si tu žádost podat a uvidíš, jináč proč ti to z čr zamítli, však od 1.5.2010 je změna, takže by ti to měli dát, není to tolik co na slovensku, ale lepší než nic 😉

kikulienkaaa
21. únor 2011

@mataharyy a jaka zmena?mne koncila prac,zmluva a nemam prechodny pobyt tak preto zamietli,,ja neviemsom z toho jelen 😝

eustoma
21. únor 2011

@kikulienkaaa tak si zajdi dovybavyt prechodny pobyt. ono ked narazs na dobru uradnicku mozno ti to da aj na pockanie, priapdne do par dni.

onlika
21. únor 2011

ahojte. tiez riesim dilemu s rodicovskym v CR a na SK. @mataharyy, takze je to tak, ze ked mi trva v CR pracovny pomer a ja budem pocas MD na Slovensku, tak mam narok na RD zo SK + dorovnavaciu davku z CR? Lebo pri druhom uvazujem, ze by som pocas MD bola u nasich, ale ak by som mala mat RD len slovensky, tak sa mi to teda neoplati, ten rozdiel medzi CR a SK je fakt velky 😅

onlika
21. únor 2011

@lucka375 este k tomu rodicaku, ak si Slovenka a budes zit v CR, tak neviem, ako to je teraz presne, ale ja som musela dokazovat, ze tu zijeme a ze mi pracovny pomer trva, minuly rok v lete mi zastavili vyplacani RP, kym som to tam nedolozila - moju pracovnu zmluvu, manzelovu, karticky poistencov vsetkych a chceli aj najomnu alebo kupnu zmluvu k bytu.

mataharyy
21. únor 2011

@kikulienkaaa změna je v tom že od 1.5.2010 se nehledí na pobyt, příp. zaměstnání, ale na to kde máš střed zájmu, tedy kde opravdu žiješ, což je jak píše @onlika že nějakým způsobem doložíš že žiješ v čr (kartička pojištěnce, potvrzení od pediatra že ho dítě navštěvuje, nájemní/kupní smlouvu, případně pracovní smlouvu) a pak je primárním státem pro výplatu stát ve kterém opravdu žiješ, takže pokud jsi schopna to nějakým způsobem doložit a rodila jsi v čechách (máš český rodný list), tak není důvod aby ti to nedali 😉
@onlika Je to přesně tak pokud ti v čechách trvá pracovní poměr máš zákonej nárok na dorovnávací dávku, tedy v sr dostaneš 190 € a z čech ti doplatí rozdíl (není ro přesně, dají ti nějakou poměrnou částku, nepočítají to dle aktuálního kurzu, ale přijde ti rozhodnutí že ti každý měsíc pošlou tolik a tolik a je fuk jakej je kurz 😉 )

onlika
21. únor 2011

@mataharyy dik za info 🙂. Odo mna na nasej socke chceli uplne vsetko, nie len to alebo to. Tak ako si uz pisala niekde predtym, ze v CR si vysvetluje kazdy urad a kazda uradnicka zakon po svojom. Pekne som sa tam vytocila, hlavne ked som bola za veducou odboru 😠

a kym budem pocas MD na SK, tak mam narok aj na pridavky na dieta? Lebo teraz na maleho berem, ale povedali mi, ze ked sa nam narodi druhe, tak musim davat novu ziadost a tie uz zamietaju, ked zije rodina v zahranici. Kedze prvu ziadost som podala pred 1.5.2010, tak ta je este posudzovana podla stareho

mataharyy
21. únor 2011

@onlika No já při běhání po českejch úřadech byla na pokraji zhroucení a u vedoucí odboru jsem se zhroutila normálně jsem se rozbrečela jak želva 😅 No když budeš na slovensku tak ti to pravděpodobně zamítnou (přiznali by ti zas jen dorovnávací dávku, pokud by ti na ní vznikl nárok), ale můžeš si požádat na slovensku, já na malého taky beru přídavky na slovensku, v čechách mi je nedali 😉

enharfa
22. únor 2011

Ahojte chcem Vas poprosit oradu.zijem v čechach moj manžel odtialto pochádza.Mam vybavene prechodne bydlisko a zdravotnu poistovnu budem mat od dubna tu v čechach.čakame miminko,a tak neviem ako to bude s materskou a porodnim.Je možne si o porodne zažiadat na slovensku ked budem rodit tu?Ako to vlastne chodí.No a ešte niečo nepracujem ale teraz budem končit školu...dakujem velmi pekne za pomoc...

onlika
22. únor 2011

@mataharyy ja som myslela pridavky na SK, v CR nedostavam nic, lebo tu sme moc bohati 😀

@enharfa pokial v CR nepracujes, tak nemas narok na matersku, neviem ako presne je to s rodicovskym, lebo musis platit nejaky cas socialne poistenie, inak budes mat narok asi len na nejaku davku pomoci. Porodne si mozes ziadat na SK aj ked budes rodit v CR, len musis mat z CR potvrdenie, ze tu si ho nedostala. V CR je porodne len na prve dieta a pre rodiny, ktorych prijem neprevysuje nejaky nasobok zivotneho minima, uz to tu niekde bolo presne napisane, ja si tie koeficienty nepamatam, kedze mna sa to netyka, ja nemam narok na nic, ani keby som bola sama

mataharyy
22. únor 2011

@enharfa Na mateřskou (PPM) mít nárok nebudeš pokud jsi nepracovala a na rodičák ano dnem porodu, ale jen na čtyřletou variantu, ale měl by ti vzniknout nárok na dorovnání ze slovenska... Porodné žádat můžeš na slovensku, ale budeš potřebovat ta potvrzení (od ošetřujícího gynekologa a potvrzení o tom že se dítě dožilo 28 dní a mě říkali že i slovenskej rodnej list, ale někdo tu psal že ho nepotřeboval, že stačil český, takže asi záleží na daném úřadě/uřednici)
@onlika Jo i já jsem moc "bohatá" na to aby mi v čechách něco dali 🙄 každopádně pokud budete na slovensku tak není důvod aby ti ze slovenska nedali přídavky 😉 navíc když vím že i dorovnávají holkám co žijou v čechách a přídavky mají menší než na slovensku 🙂

enharfa
22. únor 2011

dakujem velmi pekne za radu..no uvidim budem musiet zajst ešte na urady a uvidime..ach bože take komplikacie keby sme sa nerozdelili tak je to ine...

mataharyy
22. únor 2011

@enharfa tak s tím souhlasím, ale na druhou stranu jsem čekala že ta EU je zase takové "sjednocení" ale ono .... kdybych si vzala někoho mimo EU a bydlela bych taky mimo EU tak je to o moc jednoduší, než v rámci ní... 🙄

kristiluky
22. únor 2011

@enharfa Ahoj áno myslím že o porodné možeš žiadat aj na slov. ale RP budeš musieť poberat v čechách /aspon tak to bolo u mňa/ čiže 4ročný rp a na dorovnanie nárok mať nebudeš nakolko nepracuješ /opat tak je to u mňa/ ale si po štúdiu. čiže 7600 a po 9 mes.3800 kč

mataharyy
22. únor 2011

@kristiluky jaj, díky za opravu, mě nedošlo že jí vlastně doplatek nedají když nemá trvající pracovní poměr 😅

kikulienkaaa
23. únor 2011

@mataharyy
@mataharyy no jo jenom ze ,,pracovna zmluvu uz nemam mnela sem na urcito a prechodny pobyt si taky zbytecne udelam,protoze musis mit pul roku platnej...takze ani tak,ani ak,,ja se na to vyprdim

kikulienkaaa
23. únor 2011

@mataharyy ale tak diky,,🙂