Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

ciernavila
27. čer 2011

Ahojte, ja mam dotaz.

Narodil sa mi syn v ČR v aprili. Obaja s manzelom zijeme v CR, mame tu prechodny pobyt. Trvaly mame na SK. Maly po narodeni v CR dostal cesky rodny list, automaticky po mne ma SK obcianstvo a narodnost. Prihlaseny je tu v ceskej VZP a ja tiez. Aj zamestnavatela mam tu v CR a poberam tu matersku.

Najnovsie sa vraj neprihlasuje dieta na cudzinecku ako sme to mali my s manzelom ale vraj je na to daka pobytova agentura - my sme z Kralup a mali sme to predtym v Melniku, teraz je to ta pobytova v Mladej Boleslavi. Avsak tam chcu cestovny doklad dietata. To ma vsak hacik. Dieta mi do pasu zapisu az ked bude mat slovensky rodny list. Tak manzel ide teraz na SK vybavit SK rodny list a tiez idem zaziadat aj o porodne.

Volala som na urad a povedali ze vsetky papiere mozem poslat postou. Nie je mi vsak jasne ako je to s tym dokumentom ze som v CR o porodne neziadala. Lebo volala som na urad v CR - tam kde spadam podla adresy mojho zamestnavatela - teda v Prahe. A tam mi povedali ze su tieto moznosti:

- bud zaziadam o porodne tu a oni to zamietnu a ja to poslem na SK, ale to je zdlhave

- alebo mi daju vypis ze som tam neni zaevidovana ale to SK strane nemusi stacit, lebo tam nie je zaruka ze som o to neziadala na urade v inom obvode

ale vraj SK strana by im mala poslat daky formular, tusim E111 aby to CR potvrdila...viete o niecom takom??? Kde mam zohnat tlacivo na to ze som v CR o porodne neziadala? Existuje vobec cosi take alebo ako niektori hovoria je to naozaj len ulohou SK uradov aby si zo z CR strany vyziadali sami?

Tiez mi nie je jasne to potvrdenie z poistovne, ze som bola poistena na SK. Cize ja ked som uz dva roky poistena v CR, ked ziadam o porodne mam este zistovat stare vypisy co som platila este pred dvoma rokmi v poitovni na Slovensku?

Dakujem

ciernavila
27. čer 2011

a ešte, ...mam narok aj na cosi ine z SK okrem porodneho? Naprikl. rodicovsky daky prispevok, alebo daky pridavok na dieta? Zamestnavatela mam ale v CR, aj vsetko platim v CR a som tu aj poistena.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
27. čer 2011

@ciernavila manzel nemusi ist na slovensko, slovensky rodny list moze vybavit aj v Prahe (tuto: http://www.praha.mfa.sk/App/WCM/ZU/PrahaZU/main... trva to tiez 3 mesiace, ako keby siel na slovensko). tam vam aj drobca zapisu do pasu.

k porodnemu: nepotrebujete vyzdvyhavat formulare zo slovenska osobne, staci si ich vytlacit z netu, najdes ich tuto: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
tam teda vytlacit 3 formulare: "Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa", "Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa" a treti je "Potvrdenie ošetrujúceho lekára na účely posúdenia nároku na príspevok pri narodení dieťaťa alebo príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá".

ciernavila
28. čer 2011

@eustoma dik ale on tam tak i tak ide lebo ide domov.... a potrebuje tam vybavovat aj ine veci, tak ked tam ide nech tam aj rovno skoci. Ale dik, formulare uz vcera v praci vytlacil akurat kukam ze v tej ziadosti o prispevok pri narodeni je kolonka co vyplnuje priamo matrika??? Lebo tam je take ze: dieta je zapisane v knihe, zvazok c. atd... to musim ist kvoli tomu do Slaneho kde sa mi dieta narodilo?

eustoma
28. čer 2011

@ciernavila s tou matrikou ti neviem poradit. mne uradnicka cez telefon zdelila, ze to nevyplnujem, pridem tam a ona si stym poradi. takze ja to nevyplnujem. len pre informaciu idem o to ziadat teraz, za 14 dni. tak potom budem mat cerstve informacie.

ciernavila
29. čer 2011

@eustoma no dik, lebo ked tam manzel ide buduci tyzden na SK ci este tento tyzen sa musim trepat rycchlo do Slaneho..aby som tam nesla zbytocne. Ved aby som tam sla kvoli vyplneniu troch riadkov na ktorych udaje su aj v nasom ceskom rodnom liste ktory prilozim mi pride zbytocne aj razitko znova zo Slaneho ked tie udaje su razitkom zo Slaneho potvrdene uz na rodnom liste. A na ten urad v BA mi zenska dala cislo a asi su na obede ci co sa tam uz hodinu neviem dovolat.

eustoma
29. čer 2011

@ciernavila dnes sme boli vybavovat malej rodny list na ambasade v prahe. pytala som sa aj na formular k porodnemu tykajuci sa matriky, tak mi pan povedal, ze to si tam urad potom doplni. takze to uz vobec neriesim.

duppe
2. črc 2011

Ahojky baby, vie tu niektorá z Vás, kde by som zistila za akých podmienok po mne možu požadovať vrátenie porodného zo SR? Jendá sa mi o to, že si o neho budem žiadať na SR, ale potom po nejakom +- mesiaci si chcem zažiadať o trvalý pobyt v ČR. Sú niekde nejaké podmienky aby to porodne po mne nechceli vrátit ? 😕

Moc díky

eustoma
2. črc 2011

@duppe dolezity je trvaly pobyt ked ziadas o porodne. takze to, ze si potom zmenis, vobec nema vplyv na vratenie porodneho.

duppe
2. črc 2011

@eustoma díky moc za radu/info 😵

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
yvetta
3. črc 2011

@em_ka - ahoj prosim ta a preco by si potom nemala mat platny ani doklad o tom, ze mas TP v CR? kamoska ma tiez tak, ze jej zobrali OP v SR a ma len TP v CR .... 🙂

eustoma
3. črc 2011

@em_ka od slovakov ti hrozi pokuta, pokial sa z trvaleho pobytu neodhlasis. mozu na to prist niekedy nahodou. podla zakona ak sa nahlasis k trvalemu pobytu v inom state, resp. ziskas trvaly pobyt v inom state, musis sa odhlasit z trvaleho pobytu na slovensku. ako platny doklad totoznosti ti sluzi potom pas.
viem o ludoch co maju 2 trvale pobyty, ale nie je to spravne. viem aj o clovekovi, ktory dostal pokutu, ze sa z trvaleho pobytu neodhlasil (policia prisla na to nahodou).

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
3. črc 2011

@em_ka ano ale nemoze ma t osba 2 trvale pobyty. dokonca som toto preberala minuly tyzden v stredu na slovenskej ambasade. naozaj je tvojou povinnostou sa odhlasit s TP na Slovensku.

doklad o TP v CR, kde mas cislo OP, ti zmenia na cislo pasu.

eustoma
3. črc 2011

pardon za chyby... nejako uz neviem poriadne pisat slovensky 😢

yvetta
3. črc 2011

@em_ka - diki za odpoved ja sa tym tiez dlho zaoberam a som z toho jelen 😀 , ale este mam casu, lebo tu nie som tych 5 rokov, ale uz o rok ma to caka - tie vybavovacky 😒 😒 ☹
@eustoma - presne to som si myslela, ze si dam TP v CR naviazat na cislo pasu - cele to je podla mna aj tak dobra blbost, ze v SR budem chodit s pasom to ako na mna budu pozerat na uradoch 😠

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
3. črc 2011

@em_ka tak tuto odpoved si niekde uloz, snad ta uradnicka vedela co ti pise 😉

duppe
3. črc 2011

@em_ka tak to je zaujímavé, čo ti napísali. Takže ak nechceš, možeš mať v podstate dva trvalé pobyty, aspon mi to z toho tak vyplynulo.
Ja sa chystám zažiadať o to porodné na SR a chvíľu na to zažiadať o TP v ČR, takže dúfam, že to bude v poriadku. Myslím, že je potreba nejaké potvrdenie o pobyte, ktoré ale nesmie byť staršie ako 6 mesiacov od podania žiadosti o TP? 😕 ale nie som si istá ako je to s tým, že oni na vydanie TP majú 2 mesiace, takže predpokladám, že to potvrdenie musí platit až do udelenia TP v ČR a nie len do doby podania žiadosti o TP...... 😕 Snáď som to napísala zrozumitelne a budem rada ak mi to niektorá z Vás, ktorá s tým má skúsenosť potvrdí alebo vyvráti. Dikes 😵

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
sanika
4. črc 2011

Ahojte baby, potrebovala by som poradiť.Som na materskej s 2 ročnou dcérkou a čakáme druhé miminko.Dcéru som rodila v Čechách a odtiaľ poberám aj materskú a som tam aj poistená keď že tam som vlastne stále zamestnaná.No vrátili sme sa do BA a materskú si vyberám z účtu z čiech a mám tu kartičku poistenca eu aj s dcérou,ktorú si musím každý rok predlžovať(čo ma vytáča lebo s kartičkami sú stále nejaké problémy...).Neviem čo teraz keď čakáme druhé a budem rodiť v BA kde žiadať porodné a potom s rodným listom budem asi musieť utekať do čiech a tam žiadať o druhú materskú?Alebo možem žiadať o materskú aj tu?To však bude asi veľmi málo keď mám odrobené len v čechách a tam mám vlastne stále pracovnu zmluvu.Ja by som najradšej mala všetko tu na Slovensku 😝 len fakt neviem či to ide keď mám stále pracovnú zmluvu v čechách....a čo robiť v prípade,že by sa dalo všetko vybaviť tu na Slovensku ale s prvou dcérou budem ešte rok na materskej to by som jednu poberala tu a druhú dokončila v ČR?No neviem sa z toho vysomáriť
Ďakujem

mataharyy
14. črc 2011

@sanika Ahoj pokud ti trvá pracovní poměr v ČR tak mateřskou si musíš žádat v ČR a následně rodičák v SR, kde budeš mít nárok na 190€ a v čechách (při trvání pracovního poměru) můžeš žádat dorovnávací dávku (tedy rozdíl mezi slovenským a českým rodičákem), porodné (pokud máš trvalý, příp. přechodný pobyt v SR) žádej na slovensku, s ohledem na to že v čechách by jsi ho ani nedostala a tu je větší 😉 k tomu budeš potřebovat vyhlášení z čr že jsi ho nedostala z čech, stejně tak fungují přídavky na dítě. Zní to dost složitě, ale já už to zařizovala dvakrát a přežila jsem 😎 A rodičák v čechách se proplácí pouze na nejmladší dítě v rodině, na slovensku je to jedno.

sanika
15. črc 2011

Ahoj mataharry,ďakujem za radu.Nevieš mi poradiť ešte jednu vec?
Na to aby som žiadala ďalšiu materskú budem musieť vypisovať tie isté papiera ako pri prvom alebo automaticky sa mi predĺž(vlastne naviažem na tú čo mám)?A ak budem tie papiere vypisovať potrebujem aspoň prechodný pobyt alebo stačí pracovná zmluva od českého zamestnávateľa?Nakoľko sa už v ČR nezdržiavame museli sme prechodný pobyt zrušiť.
Ďakujem 😀

sanika
15. črc 2011

mataharry prosím ešte jednu vec,možeš mi napísať aké formuláre budem musieť vypísať a či pred alebo po porode?Ake v čr a aké v sr?
veľmi ti ďakujem

mataharyy
18. črc 2011

@sanika K tomu aby ti dopláceli z ČR ti stačí pracovní smlouva a aktuální potvrzení od zaměstnavatele že ti trvá pracovní poměr v ČR.
Všechny papíry a žádosti budeš muset vypsat znovu, protože budeš žádat na další dítě. V Čechách budeš muset doložit toto: Žádost o rodičovský příspěvek, Pracovní smlouvu (tvojí i manžela/otce dítěte), Potvrzení o trvání pracovního poměru (od tvého zaměstnavatele), Prohlášení o bydlišti, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek, Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU, Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, Rodné listy všech dětí do patnácti let, Doklad totožnosti (platí pro starší patnácti let, tebe a otce dítěte). Na Slovensku si podáš žádosti, doložíš pracovní smlouvy, rodné listy, doklad totožnosti... A až ti přijde rozhodnutí ze slovenska že ti přiznávají rodičovský příspěvek ve výši... tak ho přiložíš k tomu co budeš posílat do čech a je to.
Před porodem, tedy až tě doktor vypíše na mateřskou (6-8 týdnů před datem předpokládaného porodu), tak si tu žádanku okopíruješ, zašleš jí tam co ti teď vyplácejí rodičák na starší, aby ti ho pozastavili, pak ji zašleš zaměstnavateli do čech a ten by jí měl zaslat na příslušnou správu sociálního zabezpečení, odkud by ti potom měli vyplácet mateřskou po dobu 28 týdnů, ty si potom na správě sociálního zabezpečení, případně u zaměstnavatele necháš potvrdit "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" kde je uvedené kolik korun dostáváš na mateřské a podle toho můžeš žádat o dvou, tří nebo čtyřletou variantu rodičovského příspěvku (tam pozor na data, aby jsi to neprošvihla a to hlavně u té dvouleté, na kterou budeš mít nárok pouze pokud tvůj denní vyměřovací základ je více jak 380Kč). V čechách to jde vyřizovat poštou, emailem atp, takže tam ani nemusíš... No a až to všechno vyřídíš, tak už zůstává jen doufat že nějakej vůl zas nedostane bomba nápad že něco změní... 😅

mataharyy
18. črc 2011

@sanika Ještě jedno ty formuláře pro čechy se dají stáhnout na webu: www.mpsv.cz tam si klikneš na záložku státní sociální podpora a vyhledáš si potřebné formuláře 😉

sanika
19. črc 2011

Ahoj mataharry,moc,moc ti ďakujem ani nevieš koľko námahy a stresu si mi odobrala lebo keď si to človek vyvoláva každí ti povie niečo iné.Volala som si na sociálku do Prahy jedna mi povedala niečo iné ako druhá 😝 .Takže totál guláš.
Takže ešte raz moc díki. 😵

mataharyy
19. črc 2011

@sanika nemáš zač a hodně zdaru