Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

katpa
19. kvě 2014

ahojte baby

Chcely by som sa poradit , prosim neviet mi povedat ako je to s materskou a rodicovskym prispevkom, ked pracujem pre ceskeho zamestnavatela, ale mam trvale bydlisko na slovensku, chcely by som vediet ci budem mat narok na matersku v cechach a za akych podmienok --niekde som sa docitala , ze musim rodit v CR inak nedostanem cesku matersku , ja mam vsetkych lekarov na Slovensku, pripadne, ci mi viete poradit ka by som si mohla zavolat a zistit to.
Vopred ďakujem za rady

tanilla
19. kvě 2014

@katpa Ahoj, mne matersku v CR vybavil zamestnavatel. Ak splnujes dobu zamestnania tusim 220 dni za posledne dva roky, narok v cr mas. Materska je hradena z poistenia ktore si v cr zo mzdy platila. Myslim, ze pokial sa malicke narodi v EU, tak to na matersku ani rodicovsku nema ziaden vplyv. Ja mam tiez trvale v SR, ale rodicak beriem v CR kde mam realne bydlisko. Len budes mat papierovacky na urade prace v cr ked budes ziadat o rodicak. Ak mas ale realne bydlisko kde sa zdrzujes v sr, tak podla mna rodicak budes cerpat v sr. Inak co sa uradov tyka, tak materska v cr spada pod ossz (odbor spravy soc. zabezpecenia) a rodicak pod urad prace. 🙂 Snad som pomohla..

tanilla
19. kvě 2014

@enah uz som odpovedala dva krat, ale nezobrazuje sa mi to.. ☹ v sr pridavky nepriznali lebo, ze sa zdrzujem v cr. Vraj je tam od 1.1.2014 novela zakona.. ☹

katpa
20. kvě 2014

Ahoj ďakujem velmi pekne za radu 🙂 želám Ti pekný deň

lindos
23. kvě 2014

baby je to s rodnym listom,ked sme poistene v CR a rodit budem tu,ale chcem aby malo dieta rodny list slovensky ako kde a ako dlho trva? bez toho sa neda vybavit ani rodicovska vsak? na vsetko je potrebny najprv rodny list

lindos
23. kvě 2014

no ja v tom mam bordel,mozete mi prosim niekto povedat ako to je? obaja sme slovaci zijuci v CR mame tu prechodny pobyt aj ZP ale TP mame na SR, rodit budem tu v CR takze prve co treba vybavit je rodny list,ten sa da len na ambasade,alebo sa moze aj v mieste trvaleho bydliska? dalsia vec ZP tam mi dieta neprihlasia bez RL a ten ked bude trvat niekolko tyzdnov,to dieta nebude akoze zdravotne poistene nikde? na zaklade coho mi ho prihlasi pediater? keby sa nieco stalo a trebalo by riesit dr potom co? a co sa tyka toho prispevku na dieta v SR tak ho este davaju,alebo je to uz "osetrene" zakonom,ze ked nemam ZP na SR tak nemam uz na nic narok? tu dostanem len RP,ziadna materska,lebo som nepracovala,ani pridavky na dieta ani prispevok,budete zlate,ak mi viete na to odpovedat dakujem 😵

erin5
23. kvě 2014

- rodny list dostene dieta cesky,mozes vybavit slovensky bud cez ambasadu alebo na SK
- zdr,poistovnu a trvaly pobyt ma dieta po matke
- porodne na SK nedostanes ked budes chodit pred porodom ku gyndosovi v CR a po porode k pediatrovi v CR, zmenil sa zakon od januara tohto roku
- kedze tu si nepracovala nemas narok na matersku a srodicovskou neviem ako to je,kedze sa ma to netyka tak to nezistujem

lindos
23. kvě 2014

@erin5 dakujem za odpoved rodicovsku dostanem tam kde sa zdrziavam a kde mam ZP

sanyka81
15. čer 2014

Ahoj maminy 🙂 Som tehu a TP mam v Cechach... ked sa maly narodi musim mu vybavit i Slovensky rodny list? A ked tak ako, kde mam ist, zavolat, poslat... dakujem za radu!!!
A musim to nahlasit na cudzineckej policii kde mi vydali trvaly pobyt?

erin5
15. čer 2014

@sanyka81 neviem ci musis, ale ja budem aby som mohla dat urobit cestovny pas,lebo bez neho by si nemala ani na SK vycestovat 🙂 a budem to riesit cez ambasadu, na cudzineckej sa myslim tiez musia hlasit deti, to som si povedala ze ked porodim tak tam zavolam a bude

sanyka81
15. čer 2014

@erin5 dakujem za odpoved 🙂 ! a jeee a vidim, ze Tebe sa "to" blizi... tak drzim palce nech to vsetko mooooc dobre dopadne 🙂 ja som prvorodicka a musim povedat, ze mam docela strach 😉

erin5
15. čer 2014

@sanyka81 no ja tiez prvorodicka,od piatka lezim v Podoli,zrovna som vyfasla infuzku,ani neviem preco
ja uz sa tesim na to behanie po uradoch a ambasade ☹ to bude fakt super, hlavne ze sme v EU

lucousik
16. čer 2014

Ahoj, tento dotaz sem asi nepatří, ale chtěla bych se zeptat, kolik stojí porod v ČR pro slovenské pojištěnce?

aaggyy
17. čer 2014

@lucousik já jako studentka ze Slovenska v Čechách neplatím nic - mám pojištění na SK, ale vrámci EU mám tady nárok na takovou zdravotní péči, abych se nemusela kvůli tomu vracet na Slovensko předčasně, takže to zahrnuje i porod. Jen si jednou za půl roku zajdu do VZP s EU kartičkou a oni mi vydají takový formulář, s kterým funguji jako s kartičkou pojištěnce - mám na něm i nové číslo pojištěnce v ČR. Je tam ale podmínka, že si do ČR nevycestovala jen za účelem čerpání zdravotní péče, ale myslím, že se to nijak nezjišťuje..ale to nevím

dominka17
18. čer 2014

Ahojte, nemáte problém s dvomi rodnými číslami a materskou? Mne ju teraz nechcú vyplatiť, pretože gynekológ uviedol na žiadosti to české, pridelené, čo mám na zdravotnom preukaze no a na OSSZ ma vedú pod slovenským..Doteraz to nebol problém, materskú pred 3 rokmi a následne rodičák som poberala bez problémov a teraz chcú, aby si gynekológ opravil r.č. na slovenské a že si mám na cudzineckej polícii vybaviť ešte nejaké české r.č..Žeby tretie? To v tom už fakt bude chaos.. 😒

enah
14. črc 2014

Poberate niektora pridavok na dieta ?
Oznamili mi, ze ak mame stred zaujmov v CR /pracujuci otec je cech, a dieta ma cesku poistovnu, lekara/ tak nemame narok ziadat v SR ani ak nam v CR pridavok na dieta nedaju.
Idem teraz rozposlat mail , co mysliet aka bude odpoved?

http://europa.eu/youreurope/citizens/family/chi...
kde pojednavaju o tom, ze citujem:
"Ak sa ukáže, že dávky, ktoré vám poskytne krajina primárne zodpovedná za ich vyplácanie, sú nižšie ako dávky, ktoré by ste poberali v „sekundárnej“ krajine, v ktorej máte na ne taktiež nárok, sekundárna krajina vyplatí doplatok rovnajúci sa rozdielu medzi týmito dvoma dávkami. Takto sa zabezpečí, že budete poberať dávky, na ktoré máte nárok, v maximálnej výške."

Ak je teda primarna krajina CR a davky nam nebudu priznane, je pre mna ako slovensku obcianku s trvalym pobytom a lekarmi na SR /pricom dieta nema lekarov v SR/ sekundarnou krajinou?
​Ak by nam Cr priznalo mesacne davky na dieta - v nizsej hodnote ako na Slovensku. Doplati Slovensko vzniknuty rozdiel?

zizi27
17. črc 2014

Ahoj holky, je tady prosim slovenka, ktera bude rodit nebo rodila u Mulace, potrebuju poradit, dekuji moc.

terinka1989
17. črc 2014

ahojte, prosím vás treba na pôrodné aby som mala trvalý pobyt v ČR? Aj ja aj priateľ máme trvalý pobyt na SR ale keďže nám od 1.1. zrušili pôrodné na SR tak chcem požiadať aspoň o tú almužnu tu v ČR. Len neviem či nám to schvália alebo máme smolu. Obaja tu žijeme už 3 roky, pracujeme, ale prechodný pobyt máme vybavený asi len pol roka. Ďakujem za odpoveď

erin5
17. črc 2014

@terinka1989 ked Vas spolocny cisty mesacny prijem presiahne nejakych 18 tis tak nedostanes nic

terinka1989
18. črc 2014

@erin5 ked som ale od zaciatku tehu na neschopenke tak sa to pocita z toho co dostavam zo socialky alebo z prace?

3302431
19. črc 2014

@dominka17 na zdravotnom preukaze je uvedene len cislo poistenca, nie je tam ziadne rodne cislo...
Slovenske rodne cislo je to, ktore ti bolo pridelene na SK po narodeni. Pre poberanie materskej musis mat aj rodne cislo, ktore je uvedene na prechodnom pobyte, ktore ti je po novom pridelene... Pre poberanie materskej nestaci mat odpracovany pocet dni, ale musis dokazat aj to, ze tu pobyvas, a to bud prechodnym alebo trvalym pobytom. Proste byrokracia

diskaverde
22. črc 2014

ahoj, kedze v Cechach pracujes, uz mas pridelene svoje ceske rodne cislo. mas ho na karticke od poistovne. nepotrebujes prechodny a trvaly pobyt uz vobec nie. musis splnat ze si v Cechach pracovala nepretrzite 9 mesiacov alebo si si sama platila soc a zdrav. v tom pripade mas narok. ja tu v Brne doteraz nemam trvale bydlisko a mam uz skoro 6 rocnu dcerku.

petkanellka
17. srp 2014

Ahojte 🙂
Chela by som sa opytat na jednu vec. S priatelom cakame babo a som v 30 tyydni. Momenalne obaja zijeme na SR avsak on od 1.9 zacina pracovat v Prahe. Ja by som za nim chcela prist az ked sa narodi maly.
A tu je otazka: Na SR si sama platim zdravotne poistenie nepracovala som na SR a teraz ked sa chcem prestahovat za nim do Prahy ako to je so zravotnym poistenim v CR ked budem matka ale nikdy som tam nepracovala? Ked sa tam prihlasim s prechodnim pobytom bude mi stat platit zdravotne alebo si ho budem musiet sama. A mam narok na rodicovsky prispevok v CR ak sa tam maly nenarodi?
Snad ste ma pochopili. 😉
Dakujem

mamco
3. zář 2014

ahojte som slovenka zijuca v cechach,na materskej dovolenke a chcela bysom sa informovat ci mam narok tu na porodne anebo nie.....i ked mam trvaly pobyt na sk,tak zo slovenska nemam narok .Podla vas jeto normalne ze takto sa zachova stat k tym ktory su v zahranici ?ked su v cr tak nemame nanic prava ale keby sme mali platit mi statu tak kamzite navas spomenu jeto hamba na slovensko ☹ mozna kebysme boli romovia takby nam zaplatili
🤐

mamco
3. zář 2014

mozemi niekto poradit jak sa da vybavit pre miminko ktere se narodilo tady v cechach vybavit vsechny papiri tak aby mnela vsechno ceske????rodny list mame ale myslime obcanstvi,pas atd

anntonia
26. zář 2014

ahojte kto mi vie pomoct som slovenka na prechodnom pobite v cr som pred porodom doktora mam.na slovensku a ten ma vypisal na matersku kde to teras vlastne budem dostavat viem ze v cr mam narok len na rodicak budem rodit tu v cr ma stim niekto skusenost uz aj z porodnim ?

luciaadambruno
6. říj 2014

Ahojte baby, viem ze to tu je uz pisane velmi vela krat, ale predsa sa opytam 🙂 som slovenka s prechodnym pobytom v Prahe, žijem tu cca 7 rokov, odvadzam tu dane, socialku, zdravotne VZP . v roku 2014 v april som skoncila pracovny pomer a od maja som na urade prace kde poberam socialne davky ale predtym som stale pracovala, platila nemocenske, vsetko. moj termin porodu je 30.12 ale chcem rodit na Slovensku,ale zijeme v Prahe. Otec maleho je cech ale spolu nezijeme. Chcela by som sa opytat, pretoze som bola na urade na Prahe 4 sa informovat o socialnych davkach, rodicovskom atd. a po 2 hodinovom cakani mi pani povedala ze nevie, ze si mam zistit vsetko na Slovensku. no a ta otazka: zdravotne poistenie : mam na slovensku cely porod zaplatit a VZP mi vrati peniaze spat, alebo oni si to medzi sebou prefakturuju. Aj na VZP som bola v Prahe, tam ze mam rodit v CR ze to bude problem, tu na VZp na Slovensku ze to problem nebude.. Uz vidim, ked tu porodim zasa budem behat do uradoch a vybavovat. Dakujem velmi pekne za pomoc

imkova
13. říj 2014

Ak tomu správne rozumiem, ak by som bola špinavá cigánka, ktorá nikdy nepracovala, kradla a priživovala sa na sociálnych podporách od štátu, ale váľala by som na preukázateľne slovenkých uliciach...,mala by som nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. Ale ak som sa rozhodla nenechať vyživovať štátom, teda štát neoberám mesačne o nemalé čiastky,ale moje dieťa má českého pediatra.., štát sa na mňa vykašle a nedá mi ani korunu pri narodení mojho dieťaťa so slovenkým občianstvom? Takže obe sme Slovenky s deťmi so slovenským občiasntvom,ale jedna je lajdáčka ktorú štát rád štedro podporí a druhá je sebestačná matka ktorá sa zbytočne nepriživuje a neuberá zo štátnej pokladnice,tak jej za "trest" nepatrí ani koruna? Tu teda platí, čím viac štát ožobračuješ, tým viac nárokov si možeš uplatniť.

erin5
13. říj 2014

@imkova rozumies tomu dobre,som slovenka zijuca od roku 2005 v CR,od ukoncenia skoly non stop pracujem, v juni som porodila dvojicky v CR, pediater v CR a nedostanem ani korunu na SK ( a ani v CR ), taky je zivot,neoplati sa nad tym rozculovat