Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

marusinka80
10. kvě 2012

@veeron ahoj, mam tu istu situaciu ako Ty, ja uz som si vsetkym presla, kedze sa nam dcerka narodila pred rokom. Takze matersku budes poberat normalne zo Slovenska - zavisi to od krajiny zamestnania. Potom prejdes na rodicovsku a tu Ti priznaju podla taziska zaujmov rodiny - teda ak budete zit v CR, tak odtial. S rodicovskou nebol vobec problem v mojom pripade - normalne som si mohla zvolit aj variant, ktory som chcela. Dalej mas narok aj na rodinne pridavky, na ktore v CR pravdepodobne mat narok nebudes, ked ma manzel normalny prijem a tie budu teda zo Slovenska. S tymi sme mali problem velky, pretoze nestaci podat ziadost normalne na Slovensku, ale najskor v Cechach, potom so zamietnutim sa moze podat ziadost na SK. Mne uz konecne prislo rozhodnutie, ze na tuto davku narok dieta ma, ale zatial nic neprislo 🙂. Drzim palce

marusinka80
10. kvě 2012

@alzbetak ja som bola tiez na PN cele tehotenstvo, ziadna kontrola mi neprisla. Vseobecne sa hovori, ze k tehotnym velmi nechodia, ale asi to nie je na 100%. Ked som isla na SK na Vianoce, tak som u doktora nahlasila, ze sa budem zdrziavat na Slovensku na danej adrese - to sa da.

osicka
10. kvě 2012

ahojte baby, prosim o radu. V CR som odpracovala 1 1/2 roka, ale 6.4. som odisla z prace - vypoved dohodou. Koncim k 31.5. Chceme sa pomaly snazit o mimino, ak otehotniem za 2 mesiace, uz nebudem mat narok na matersku ak budem na UP v CR? Ak by som bola na UP do konca tehotenstva tak mam narok na 4 rocny pripevok, neviete kolko je to presne? Celkom ma to stve, ze kvoli par mesiacom pridem o celkom dobru matersku a ani rodicak si nebudem moct zvolit na 2 roky.... Neviete niektora ako z toho vyklznut? Dik za vsetky tipy. 🙂 Piste kludne aj do IP.

veeron
15. kvě 2012

@marusinka80 Ahoj Marusinka. Velmi pekne dakujem. Aj z ministerstva mi poslali stanovisko, presne to co si povedala ty. dakujem za radu. rodila si na Slovensku? ci v Cechach? a mala si aj kartu E 106 ked si bola tehotna?diky. Prajem vsetko dobre...

margotka666
15. kvě 2012

ahojte dievcata, tak vidim, ze nie som sama s podobnym "problemom" a idem prosit o radu...
som slovenka, trvaly pobyt na slovensku, priatel je cech s trvalym pobytom v cechach, obidvaja pracujeme v zahranici.. ja som koli nevhodnej praci pre tehotne dala vypoved, takze odchadzam cca v 14tt...
teraz planujem ist na slovensko na chvilu,
ale potom sa chcem prestahovat do ciech, kde chcem aj rodit..
zda sa mi to vsetko teraz strasne zlozite..
ked si vybavim v cechach prechodny pobyt (trvaly pobyt mi vychadza, ze mozem dostat len sobasom, nakolko som v cechach nepracovala, ani nezila), ako to mam dalej riesit s poistenim, aby som si nasla v cechach aj lekara normalne a mohla tam rodit, potom aj lekara pre mimi...
porodne a materska podla toho co viem tak by som musela uz riesit zo slovenska, lebo tu mam trvaly pobyt..
mam stale v tom nejaky hokej
dakujem

iruzbarska
15. kvě 2012

@osicka ahojky...mala by sa na Teba vztahovat ochranna doba..ktora je myslim 6 mesiacov... vypoved si mala ako tehotna?

iruzbarska
15. kvě 2012

@margotka666 materska sa vyratava z prijmu od posledneho zamestnavatele. Pokial si pracovala mimo CZ kde si odvadzala a platila zdravko tak nan narok nemaš. Porodne si určite zažiadaj na SK ....v CZ nan majunarok len rodiny ktore neprekročia dvojnasobok životneho min. Oplati sa žiadat na SK (je to ale pekne zložite po porode v CZ) Potrebuješ si platit zdravko a socialne poistenie v CZ.... ktore zvykne platit za,mestanvatel... bud sa zamestnaj nebo zajdi priamo do poistovne..

margotka666
15. kvě 2012

tak som si aj myslela, ze bud budem na urade prace, alebo na marodke na slovensku,
alebo si najdem pracu
alebo budem v cechach a vsetko si budem platit sama...
to je teda pekne svinstvo, ze ten co pracoval v zahranici nema narok na nemocenske...
no nieco budem musiet vymysliet 🙂)
dakujem pekne za radu

osicka
16. kvě 2012

@iruzbarska ahoj, este len planujeme mimino, tehotenstvo mozno za 2 mesiace....

iruzbarska
16. kvě 2012

@osicka ahojky,,, ochranna doba je 6mesicu. Držím palce nech vše dopadne podle predstav a hlavne uspešne.... Nevzdavat !!!

mia___
16. kvě 2012

@margotka666 A v akej krajine si pracovala? Niekde v EU? Nedali by ti oni nejake peniaze?

margotka666
16. kvě 2012

@mia___ vo svajciarsku, oni by mi asi nedali nic, lebo tu nemam ani prechodny pobyt, nic..
a vacsinou to tak beru, ze kde mas trvaly pobyt, tak ten stat ti dava "davky"

eustoma
17. kvě 2012

@margotka666 od 1.1.2011 plati ze matersku ti vyplaca ten stat, kde si pracovala. teda matersku by ti mali vyplacat svajciari. potom uz rodicovsku oni nemaju o to mozes ziadat tam kde budes mat stredisko zaujmu, bud na slovensku, alebo v cechcach. stredisko zaujmu sa posudzuje aj podla manzela (ak ste zosobaseny). so slovenska mozes ziadat porodne, to jedine sa vztahuje na trvaly pobyt.

ako mozes ziadat o matersku v cr, alebo sk, ale nikde nebudes mat narok, kedze si nepracovala v tej danej krajine.

marusinka80
18. kvě 2012

ak je otec dietata cech a budete zit v CR, tak by si mohla ziskat pre seba a aj pre dieta zdravotne poistenie na zaklade jeho poistky, ak ju on ma. Myslim, ze nemusite byt manzelia a ani nemusis mat trvaly pobyt. A dalej ak ma on narok na matersku v CR a ty nie, tak by po urcitej dobe (tusim 6-7 tyzdnov po porode) mohol on poziadat o matersku. Inac tam budes mat od zaciatku narok na rodicovsku. Este by som si zistila ako to je s tou materskou zo Svajciarska, ak si tam mala normalnu pracovnu zmluvu a pracovala dlhsie, tak by si mohla mat narok.

marusinka80
18. kvě 2012

@veeron ahoj, ja som rodila na Slovensku. A formular E106 som nemala pocas tehotenstva, pretoze mi nejaka uradnicka vysvetlila, ze to sa na mna nevztahuje, kedze v CR nepracujem a nemam ani zivnost. Stacilo mi nakoniec napisat list do zdravotnej poistovne, kde som o ten formular poziadala a okamzite mi ho poslali. Takze netreba vzdy kazdemu uradnikovi verit 😎

evaviki
23. kvě 2012

Ahojte, maminky, ktore ste Slovenky, mate manzela Cecha a chystate sa vybavovat dietatu cesky pas, tak pozor.. Ak si manzel neprihlasil dieta k trvalemu pobytu pod seba, tak ma dieta automaticky TP podla toho, kde sa narodilo.. Takze my sice byvame na P10, ale malemu musim ist vybavit pas na P4, lebo sa narodil v Podoli.. To len pre info, aby ste si zbytocne niekde neodstali radu na pas ako dnes my.. 😀

slavkavacka
23. kvě 2012

@xuxie Ďakujem,skúsim to prebrať s doktorkou.

mia___
23. kvě 2012

@evaviki hmm, tiez som rodila v Podoli, ale na matrike povedali, ze oni to poslu na matriku podla nasho trvaleho pobytu (zhodou okolnosti tiez Praha 10). Tak asi ako na koho narazis. A volali nas aj na vitanie obcanov, takze nas tam mali. Neviem, ako rychlo, ale nejako to prebehlo.
Uz som pocula aj prihodu, ako 2mesacnemu miminu prislo platit za odvoz odpadu. Hned ako ho zaevidovali k trvalemu pobytu, dali mu to zaplatit.
Ale pas mame slovensky, proste som mala na SK viac casu.

evaviki
23. kvě 2012

@mia___ vidíš a já som sa divila, ze nás na vitanie nevolali.. 🙂 njn, podla mna to ta pani,co nás mala na starost zabudla poslat.. ☹

eustoma
24. kvě 2012

my sme priamo v porodnici podavali ziadost o prihlasnie narodenenho dietata na trvaly pobyt otca. vysli nam v ustrety a potom si to bol manzel pre istotu overit. teraz u druheho to budem robit tiez tak, ze dam v porodnici s papiermi o menu dietata, aj ziadosti.

nae
24. kvě 2012

Ja mam manzela Cecha. Pred tromi rokmi pri prvom dietati dali trvaly pobyt podla matky, tento rok uz uplne automaticky dali podla otca, ani sme nemuseli podavat ziadnu ziadost ci ist to osobne menit (u prveho to manzel zmenil na matrike, stalo to 50 Kc).

eustoma
24. kvě 2012

ono od 1.1.2011 plati zakon, ze davaju trvale podla matky, ale ked matka nema trvaly v cr, tak davaju trvaly podla otca. preto sa divim, ze jiekomu dali nejako divne trvaly.

evaviki
24. kvě 2012

@eustoma tak ak to platí od 2011, tak sa nás to netýkalo.. Maly je 2008.. Já si spis myslím, ze chybu spravila pracovnicka, my sme boli přesvědčeni o tom, ze ma pobyt podla manzela

eustoma
24. kvě 2012

@evaviki by som nepovedal, ze je to chyba. oni nemali kam dat trvaly pobyt. lebo mali nakazane podla matky (zo zakona), no a kedze matka nemala trvaly pobyt, tak dali nieco ine.

eustoma
24. kvě 2012

pardon za chyby 😢

evaviki
24. kvě 2012

@eustoma ja mam totiz pocit, ze sa nas na to pytali a s manzelom sme povedali, ze ma mat TP podla neho.. Fakt sme boli dost v soku, ked sme sa to dozvedeli, v podstate po 3 a 1/2 roku.. 😀

mia___
24. kvě 2012

@evaviki ... chudinek, taku dobu bol (technicky vzate) bezdomovec co byva na matrike 😀

enah
25. kvě 2012

Ahoj , ako to je so zdravotnou péčí? Mám slovensku aj európsku karticku, trvaly pobyt na SR, ale potrebovala by som mat staleho gynekologa tu aj tam a hlavne chcela by som v cechach rodit. Je mozne, ze ma gynekolog prijme medzi svojich pacientov len s potvrdenim od VZP CR? A co porodnica? Som studentka.

enah
25. kvě 2012

@marusinka80 ahoj, ked si bola na PN cez tehotenstvo, bola si v Čechách? Ak som pochopila, pracovala si na SK, ale byvas s manzelom v CR?

margotka666
25. kvě 2012

@enah inak to by aj mna zaujimalo presne toto, mam to tak isto...
skusala som kuk na nete, ze ako to je ked sa prihlasim do zdravotnej v cechach, ale nic som nenasla, ci tam treba trvaly pobyt, alebo aspon prechodny, a ci budem ako samoplatca... noooo neviem