Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

onlika
23. únor 2011

@mataharyy tak to je tiez dobre s tym trvalym pobytom. Po nas zas chcel kazdy taku ruzovu knizku o prechodnom pobyte a to uz sa tiez davno nedava, teraz je len taky papier. A este maju uradnici bezne problem s tym, ze to potvrdenie o prechodnom pobyte nema urcenu platnost, je na dobu neurcitu 😅

mataharyy
23. únor 2011

@onlika Já mám takovou plastovou kartičku, jako řidičák, nebo tak něco a je natom napsané trvalý pobt... no a pak klasika českou občanku a tak si říkám že když jsem se na to byla ptát, tak kdyby se někomu něco nezamlouvalo, tak by mi řekli že mám odevzdat občanku, nebo ne 😕

eustoma
23. únor 2011

😉 😉 uradnicky su niekedy ftipne 😉.
ja mam k prechodnemu v cr, taky zeleny papier, vyzera ako cast pasu.

mataharyy
23. únor 2011

Co si budem nalhávat co úřad to cirkus... 😀 Jen ne vždy je z toho člověku do smíchu, ale spíš naopak 🙄

mia___
26. únor 2011

Ahoj,
neprecitala som vsetkych 40stran tejto diskusie, ale dufam, ze mi niekto odpovie.
Narodilo sa mi mimi v CR, dostalo tu rodny list. Mozem s nim teraz poziadat slovakov o vystavenie slovenskeho rodneho listu aby malo mimi dvoje obcianstvo? Alebo sa na to potrebuje este nieco?

mataharyy
26. únor 2011

@mia___ Dvojí občanství dítě získává automaticky narozením, pokud je jeden rodič slovák a druhý čech, pokud otec dítěte je taky slovák, dítě má nárok jen na slovenské občanství (češi neuznávají jinou formu nabytí dvou a více státních občanství 😉 ). Každopádně si o slovenský rodný list můžeš zažádat (budeš ho potřebovat při vyřizování kde čeho), potřebuješ k tomu svůj a partnerův doklad totožnosti, originál rodného listu z čr (tedy pokud chceš aby ti zůstal i ten z čr, tak si rovnou zajdi pro další), ten ti vezmou a nevrátí... Pak stačí zajít na matriku dle místa bydliště vypsat nějaký formulář a do cca tří měsíců máš slovenskej rodnej list, nebo to vše zašleš/zaneseš na spešl matriku do BA 😉

lafmej
26. únor 2011

POTREBUJEM PORADIT PROSIM 🙂 mam priatela v Cechach momentalne som na sk o rodicovskom prispevku a porodnom v Cachach neviem vobec nic,preto prosim o radu.Nas plan bol taky ze porodim tu aby som dostala vsetko na co mam narok.Naskytla sa mi taka sanca ze maminka moja je Ceska a ma ceske aj Slovenske obcianstvo a brat ten ma zase trvaly pobyt v CR..da sa mi ziskat trvaly pobyt cez neho?dostanem potom porodne v Cechach?Ked sa mi male narodi bude hned poistene?

mataharyy
26. únor 2011

@lafmej No leda že by tvůj bratr byl otec dítěte 😅 Pokud ty nemáš dvě občanství a tvé dítě by je získalo tedy narozením, tak pokud otec není čech, tak na dvojí občanství nárok není... Na porodné máš nárok pokud splníš podmínky dané pro výplatu porodného a budeš mít českej rodnej list... Ale teda nechápu proč porodné chceš raději z čech když na slovensku je větší...? A na ostatní dávky máš nárok dle soustředění zájmů (kde skutečně doložíš že žiješ a z druhého státu máš nárok na dorovnání v případě že ti v tom státě trvá pracovní poměr). A s pojištěním to není automatické, dítě je pojištěné tam co matka a pokud ty jsi pojištěna v sr, dítě se narodí v sr tak bude i v sr pojištěné, pokud se budete pak stěhovat do čr, tak si zažádáš v pojišťovně o formulář E106 😉

snehuljenka
27. únor 2011

Ahoj dámy, preberám sa tu celým fórom a padá mi z toho čeľusť. Možno tu nájdem niekoho v rovnakej situácii a budem zas múdrejšia. V ČR som študentkou denného štúdia, ktorá zanedlho ukončím. S priateľom Čechom by sme sa chceli zobrať a mať bábätko v ČR.
Neplatím tu ale odvody, pretože pracujem na dohodu o provedení práce. Dala by sa za týchto okolností v ČR vymôcť plná zdravotná starostlivosť? V poisťovni mi povedali, že Formulár E106 sa týka len SZČO a zamestnancov na plný pracovný úväzok...
Chápem tiež, že materskú a RP by som mala dostávať v ČR. Čo ale keby som si na Slovensku platila pred otehotnením dobrovoľné nemocenské poistenie - doplatili by mi rozdiel rovnako ako by som mala na Slovensku trvalý pracovný pomer? Ďakujem za prípadné odpovede!

mataharyy
27. únor 2011

@snehuljenka Ahoj, ten formulář se dá získat pouze tak že v "domovské" pojišťovně za tebe bude stále hrazeno zdravotní pojištění, takže pokud nastoupíš ma MD/RD na slovensku a stát za tebe bude hradit pojištění tak není problém získat E106, no pokud budeš nastupovat v čechách, tak by to mělo jít tak že se přihlásíš jako by na přítele (tedy v tu dobu na manžela), případně zrušíš pojištění na slovensku a normálně se přihlásíš v čechách (pokud ti na slovensku nebude trvat pracovní poměr není v tom problém), s tím že v čechách žiješ s manželem 😉 . Pokud si na slovensku budeš platit dobrovolné pojištění, tak ti vznikne nárok na mateřskou kterou budeš celou brát ze slovenska, ale ne na případné dorovnávací dávky ty jsou váznány opravdu jen na trvající pracovní poměr. A pak nevím jak se česká strana (neb to je banda moudrejch úředníků na ránu mezi dveřma 😠 ) bude stavět k tomu že jsi nepracovala a přitom měla nárok na PPM... Dle selského rozumu pokud ti vznikne nárok na PPM, tak by jsi měla mít právo zvolit jakou délku rodičáku chceš, ale to je opravdu něco co musíš zjistit přímo na úřadě, protože netuším zda ti to v čechách takto vezmou, tvářej se jak kdyby ti peníze měli dávat ze svého 🙄 ...
Tak každopádně držím palce 😉

snehuljenka
28. únor 2011

Ďakujem za rýchlu odpoveď! 🙂 S tým zdravotným poistením si ma potešila, akurát si budem musieť overiť v poisťovni, či by som mala nárok na plnú zdravotnú starostlivosť v ČR už počas tehotenstva - predsa len lietať 130 km ku gynekológovi ...
S tou materskou a RP sa pôjdem poinformovať - nemám problém s tým, že by som to brala na Slovensku, len tým zamiešalo to spomínané nariadenie o čerpaní RP v krajine, kde sa sústredia záujmy rodinky, tak chtiac-nechtiac by som sa musela nechať vyplácať v ČR. To bude ešte boj 🙄

pettru
28. únor 2011

@snehuljenka tu 106 si prover, jak to bude...ale na 106 mas narok jen kdyz jsi zamestnana,szco nebo si na MD....jakmile budes na RD 106 ti automaticky ukonci 😉 aspon tak mi to ted rekli na slovensky vzp

mataharyy
28. únor 2011

@pettru Tak já nevím, ale mě v čechách na pojišťovně tvrdili že pokud za mě někdo (je putna kdo) bude platit zdravotní pojištění, tak mám nárok na E 106... Ale ono zas jak to berou na slovensku že... Mám dojem že co člověk to postup 🙄 jak u trfenejch 😎
@snehuljenka Každopádně když budeš v čechách a na slovensku nemáš závazky (prac. poměr a jiné které by tě nutili zůstat ve slovenské ZP), tak se můžeš normálně odhlásit a přihlásit se v čechách, jen pak musíš uvést že jsi na MD/RD aby nevznikli zmatky a někdo po tobě za pár let zpětně nechtěl nějaký nedoplatek 😉 Kamarádka to teď dělala naopak, v čechách se odhlásila rodičák brala ze slovenska pač tu žije a normálně s papírem ze sociálky o přiznání RP se nahlásila na slovenskou ZP 😉

pettru
28. únor 2011

@mataharyy mne ted prisel papir z cesky vzp, ze jim ze slovenska poslali formular, na zaklade kteryho mi na sj rusi pojisteni a ze od novyho roku sem ja i mala pojistenec cr(bude za me platit stat) sem se byla ptat tady na sk, co to jako znamena, ze sou moc hodny, ze mi to ani nedali vedet...no a rekli mi, ze to je jako ze zruseni ty 106ky, z duvodu ze sem na rodicaku(vsimllu si toho o1,5roku pozdejc) a az se vratim do prace, tak mi ji zase daji...to je sice moc mili, ale my ji potrebujem porad....ja i mala chodime k dr v cr...a ted to resim zas s ceskou vzp, jestli kdyz teda beru zaklad rodicaku z sk a z cr doplatek, jestli ja i mala muzeme bejt pojistenci cr... 😠 ja se tech papirovacek na RD snad nezbavim, blebleble...

mataharyy
28. únor 2011

@pettru Koukám jsme prokleté 🙄 No mě teda zatím nikdo nic nepsal a snad ani nebude od 11.2. jsem na MD a navíc mi v čechách trvá pracovní poměr, tak se hádám vejdu do nějaké "kličky" protože toho už i tak mám na řešení hromadu a ještě aby mi před porodem zrušili pojištění no mě by totál klepla pepka 😠

onlika
1. bře 2011

@pettru tak teda to je nejake divne. Ja som si o 106 ziadala az pocas RD, ale opacne, poistenie mam v CR, kedze tu mam pracovny pomer a nikto nic nenamietal ani mi nic nerusili. Teda neviem o nicom, ze by mi zrusili 😕

pettru
1. bře 2011

@onlika mne taky pracovni pomer trva, jen teda na sk (ze prej od novyho roku maji nejakej novej zakon)...ja to taky nechapu a muzu ti rict, ze momentalne ani nemam silu resit..pockam, az si o me rozhodnou na cesky vzp a uvidim....

onlika
1. bře 2011

@pettru tak mozno aj na mna caka nejake prekvapenie 😅

mataharyy
1. bře 2011

@pettru Tak to je hezké... Já to mám teda jak @onlika z čech a zatím teda taky nic, ale podle toho co jsi psala, že ti to oznámili až teď, budu očekávat nejhorší ☹ No dnes jdu do slovenské pojišťovny, tak uvidíme co se bude dít 😖

pami2
2. bře 2011

ahojte, chcela by som vas poprosit o radu: my zijeme na Slovensku, obidvaja tu mame trvaly pobyt, obidvaja vykon prace tu. avsak priatel ma 3 roky ceskeho zamestnavatela, ktory plati odvody do socialnej a zdravotnej v cechach. matersku budem dostavat tu, ale pocula som, ze kedze priatel je zamestnany v Cechach ( hoci vykon prace na SR), tak si mame RD ziadat v Cechach.

Pomozete mi prosim, ako, kedy a kde si to ziadat, co k tomu potrebujeme? viem, ze v Cechach je viacero druhov RD ( asi 4?) - o ktore si mame poziadat?

dakujem pekne

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
pami2
2. bře 2011

@em_ka ja som na SR ako SZCO, matersku budem poberat ja zo SR. ale teta v Soc. poistovni mi povedala, ze co sa tyka RP, tak si ma na to narokovat priatel, kedze podla legislativy EU patri medzi "migrujucich pracovnikov" a tam plati, ze si narokujes v krajine kde je vyssi RP, a to su Cechy. teda u nas by mi ani neuznali RP...preto si chcem overit ci je to naozaj tak...ak s tym ma niekto skusenost.

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
onlika
2. bře 2011

@pami2 podla mna, ked Ty nie si zamestnana v CR ani Tvoj zamestnavatel tam neplati odvody, tak mas narok na RP len na Slovensku. Jedine, ak by rodicovsku cerpal priatel.

pami2
2. bře 2011

@onlika ved prave, my chceme aby ju cerpal priatel. pracovat popri tom moze, babicka nam postrazi babo, lebo ja sa tiez musim vratit do prace. a RP je tam vyssi. Ide len o to, ci mame na to narok?

onlika
2. bře 2011

@pami2 a je to tak, ako pise em_ka, posudzuje sa centrum zaujmu rodiny a ak vsetci zijete na SK, tak CR podla mna nema dovod vyplacat davky. Este jedine si zavolat na urad v mieste, kde je sidlo zamestnavatela, mali by Ti vediet poradit tam

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
pami2
2. bře 2011

@em_ka
@ onlika
baby, dakujem vam velmi pekne. nakoniec som sa dovolala na Urad prace tu na SR a prepojili ma na milu pani, kt, ma na starosti RP v ramci EU- takze ked sa male narodi, budem dostavat materske ja, tu na SR ( ak by bolo nizsie ako sucasny RP 190EUR-tak mi ten rozdiel budu doplacat z Ciech). myslim si vsak ze materske budem mat vyssie nez RP, takze to je v poho.
k tomu RP mi povedala, ze si mam on poziadat ja na SR a zaroven aj priatel z Ciech. podla paragrafu budem dostavat RP ja na SR a takisto budeme dostavat doplatok z Ciech.
tak som zvedava na tie behacky po uradoch, ale aspon ma potesila, uz aspon viem na co mame narok - dorovnanie RP z Ciech. teda tu budem dostavat 190EUR + dorovnanie z ciech podla toho, aku formu ( rychlu, klasicku atd. si zvolime).

dufam, ze tato informacia niekomu pomoze aj tu na Konikovi 🙂

onlika
2. bře 2011

@pami2 k tej dlzke cerpania v CR, na skratenu verziu ma narok len ten, kto mal pred nastupom plat aspon 16000 Kc v hrubom

mataharyy
2. bře 2011

@pami2 Nevím jak to tam je když budeš půlku žádat ty tady a "půlku" přítel, ale každopádně vím že v případě že tvůj přítel/manžel nastoupí na RD, tak pokud mu bude trvat pracovní poměr v čr tak má nárok na dorovnávací dávku jak u RP, tak u přídavků apod. 😉 A na tu zrychlenou volbu vznikne nárok pouze pokud bude PPM min 380 Kč na den, ale tam teda nevím jak se to řeší když by jsi jí pobírala ty a na slovensku, v čechách jim totiž ty přeshraniční platby a dokumenty dělají potíže 🙄