Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

musko
21. pro 2007

bibinka, ikka má pravdu! Kde to preboha vybavuješ? Napísala by som na Ministerstvo soc. vecí a práce, nech si preškolia pracovníkov! Máš právo na vyplatenie porodného! Aj do iného štatu EU!

bibinka
22. pro 2007

no vidíte, asi im to robí problém. ale ja viem v čom to asi je. Prevod peňazí do iného štátu stojí cca 500 sk pre toho kto to posiela-tým pádom by oni boli v strate,keďže mne by museli vyplatiť plnú čiastku no a keby mali vyplácať niekoľko sto pôrodných, tak by to predsa "trhlo" rozpočtom .
Ja si nechám poslať peniaze na účet mojej kolegyni,je fakt blbosť zakladať nový účet a za mesiac ho zrušiť. 😒 . Ešteže ju mám,bo v práci sú všetky koležanky na materskej a poriadne tam už nikto doveryhodný nezostal. Inak, to isté som zažívala,keď mi zamestnávateľ nechcel posielať prachy za materskú na Slovensko, že by ho to moc stálo 😠 , tak sa mi na kammoškinom účte hromadia peniažky. 😀
ešte mi pani napísala, že keď dodám číslo českého účtu,už by potom nemal byť problém.

musko- vybavujem to na úrade práce v Ostrave, napodiv je tam rozumná pani, ktorá je ochotná komunikovať ohľadom mojich záležitostí s mojím zamestnávateľom a ešte mi vypisuje mejly. som jej za to vďačná. vlastne ani ona nemôže zato, čo si vymyslia páni nad ňou. 😒

musko
23. pro 2007

bibi, viem, že ich to niečo bude stáť, ale tým pádom nech túto možnosť ani neponúkajú.... Ty za to nemožeš
, že tá možnosť tu je a prečo by si ju nevyužila - nevymyslela si si to. A čo, keby si mala účet v ČSOB? Tam je to najjednoduchšie - je na na SK aj v ČR a na SK možeš vyberať za rovnaké poplatky - je tam účet mám - český a vaužívam aj na SK 😉 . To by sa Ti hodilo aj do budúcna, nie len na rok, nie?
Inak pekné sviatky!

bibinka
24. pro 2007

musko- to je dobrý nápad, to by ma nenapadlo. len či by to platilo aj opačne- že ja si založím slovenský účet v ČSOB a budú mi tam napr.posielať rodičovský príspevok z ČR?

bibinka
16. led 2008

tak mám novinky: priznali mi pôrodné 17 760kč,-a vyplatia mi ho na český účet(kamoškin 😅 ) vraj najneskôr vo februári. no na tom oznámení je písané, že ak neohlásim rozhodné udalosti ohľadom tejto dávky do 8 dní,a ak mi bude dávka vyplatená neoprávnene alebo "přeplacena",musím ju vrátiť. no a ja sa vás dievčatá chcem opýtať, či tým myslia aj to,že ak som dostala pôrodné zo Slovenska(syn sa narodil na SR) ,a vyplatia mi aj z ČR , musím to nejako vrátiť?
Lebo mi prišlo ešte predtým vyjadrenie a tam bolo písané, že pôrodné je sociálna výhoda, nikoliv rodinná dávka. A pri prvom synovi ,kým mi začali vyplácať dorovnanie do rodičovského príspevku,si toto všetko overovali na sociálke u nás v Martine.že beriem rodičovské 4440,-sk a v ČR je to 7580,-kč a ten rozdiel mi doplácali z ČR. No zdá sa,že teraz ani neskúmali,či som vôbec dostala pôrodné zo Slovenska. Ja neviem či im to mám oznámiť a oni si to overia a či má vôbec vplyv pôrodné zo SR na vyplatenie pôrodného z ČR , na ktorý mám ako migrujúci pracovník EU nárok, a ktorý sa viaže výlučne na citujem"dotčený stát" t,j, ČR.a nevypláca sa mimo štát ČR. no ja som to komplikovane popísala,dúfam,že sa to dá pochopiť what´s go 😀 a teraz babo raď 😀 😉

lienocka235
17. led 2008

Bibinka ak spravne chapem dostala si porodne z SR a aj z Cr... Jedno z nich budes musiet vratit.. ak si este nedostla jedno z nich tak to oznam.. nie je mozne poberat rovnake davky z dvoch statov EU..

skus mrknut na stranku soc. positovne.. ale je to tam jasne napisane.. ze rovnake davky.. ci uz ide o porodne, rodicovsky alebo pridavky sa nemozu poberat naraz z dvoch statov EU... mozu ti to dat vratit.. dokonca kamoska vracala aj s urokom
skusim pozriet ten link..

bibinka
17. led 2008

baby,nedalo mi svedomie a tak som písala na českú sociálku pani,čo mi to vybabuje.
Takto som jej formulovala dotaz:
Ja som obdržala i pôrodné zo Slovenska(nárok zo zákona,pretože sa dieťa narodilo na SR) a myslela som si, že z dávky pôrodného z ČR mi bude táto čiastka (4560,- sk) odpočítaná. Vychádzala som zo situácie s rodičovskými príspevkami z obidvoch dotknutých štátov (odpočítanie výšky slovenského príspevku od výšky príspevku z ČR) . Neviem či toto mám považovať za skutočnosť rozhodnú pre trvanie nároku na túto dávku a mám to písomne oznámiť do 8 dní? Alebo mám nárok na plnú výšku pôrodného tak,ako mi bolo priznané? A na žiadosti o Porodné nebola žiadna kolonka o dokladovaní, že som uplatňovala pôrodné z iného štátu. Pôrodné z ČR som si uplatňovala z dôvodu, že som migrujúci pracovník v rámci EU . Nechcela by som sa dostať do nepríjemnej situácie.

a ona mi odpísala,že citujem: "dávka SSP porodné není ve smyslu Nařízení rodinnou dávkou, ale sociální výhodou. Proto je tam podmínka, že dávka není exportována mimo území ČR. Není proto možno ani vyplatit „vyrovnávací dávku“. Dávka Vám byla vyplacena jako migrujícímu pracovníkovi, čímž byla prolomena podmínka hlášení k trvalému pobytu. Takže z pohledu zákona o SSP a Nařízení 1612/68 je vše vpořádku.

takže naozaj mám nárok na pôrodné z obidvoch štátov. Pretože smernice EU sú nadradené štátnym smerniciam v oblasti sociálnej. A je možné uplatňovať si pôrodné do pol roka od narodenia dieťatka.
Tak dievčatá,ak ste niektorá v podobnej situácii,využite to. Aj v opačnej pozícii,ak ste češky a rodili ste na SR. Aj tak na to máte nárok. Len musí byť splnená podm.,že máte pracovný pomer v tom druhom štáte a dieťa sa narodilo v inom štáte. A musíte mať aj bankové spojenie v ČR alebo SR,lebo do zahraničia sa to nesmie posielať.
lienočka235- a kedy to musela tvoja kamoška vrátiť? ak je to v čase keď už sme boli v EU,tak jej to musia prideliť(pokiaľ splnila podmienky). Vidíš aké svinstvo? Keď majú dať,tak sa ošívajú ,ale zobrať,to hej?!!

susik77
17. led 2008

ahoj bibi.tak to je super.ale nie kazdemu sa to vyplati 😎 ak mam trv.pobyt v CR a platim si tu zdravotne poist., cely porod na sk-mozno okolo 30 000 by som si musela zaplatit, takze by sa mi tam ani neoplatilo rodit kvoli 4600 Sk 😎

lienocka235
18. led 2008

Bibi ono to bolo z Uk.. tam sa mozno ta davka inak vola aco uz

majka225
18. led 2008

ahojte ja by som sa chcela informovat ze kolko je porodne v CR a kolko zas v SR?

bibinka
18. led 2008

susik77- ak máš trvalý pobyt v ČR tak asi by sa ti to ozaj neoplatilo.ale skús napísať mejla na slovenskú sociálku v mieste tvojho rodiska a popíš im situáciu,či máš nárok na pôrodné zo SR.ale napíš,či manžel je Čech,Slovák,či je zamestnaný alebo študent alebo nezamestnaný a či si vydatá alebo slobodná. Totiž to na Slovensku je to pre nich dôležitý fakt k priznaniu dávky.Napr môj muž keby bol na Slovensku nezamestnaný,tak by mi nepriznali ani dorovnanie dávky rodičovského príspevku keď som mala len staršieho syna a bola som na rodičovskej.
Totiž to,platia smernice EU a tam je napísané,že ty si pravdepodobne migrujúci pracovník a tým sa ruší podmienka trvalého pobytu pre priznanie pôrodného . Takže máš nárok na pôrodné i z toho titulu,že si Slovenka aj že si pracovala v ČR(predpokladám,že áno). Ale neviem či je to podmienené tým,že sa malá narodila v ČR. Keby sa narodila v SR,bola by si taký istý prípad ako ja a tudíž,by si mala na to nárok. Za pokus to stojí,veď mejl je zadara 😉

susik77
18. led 2008

bibi: tych par tisic mi za to dohad.so slov.uradmi nestoji...stacilo mi, ked som bola chvilu v cr nezamest.a este som nemala trv.pobyt a chcela som ist do Angl. na studijny pobyt a chcela som si na ten cas sama platit zdravotne poistenie.Kamaratka mi poradila poist.tusim Dovera...Bola som tam a nikto nebol ochotny ma poistit a hovorili mi, ze na Slov.sa da poistit len od januara a pod.hluposti...Nakonec som sla do VZP a bez problemov...
Inak, este mi aj vo VZP poskytli uplne scestne info o poisteni-ze ked zijem v Cechach a mam tam norm.poistku, ze vraj mi na Slov.nestaci ten europ.zdrav.preukaz, ze potrebujem nej.zvl.formular a vybavit si zvl. preukaz na sk
a v Cechach mi dali brozurku a vysvetlili, ze ten Europsky dostanem zakl. osetrenie v celej Europe...

bibinka
18. led 2008

susik77-
oj,veru máš super spomienky na slovenských úradníkov 😝 . tak to zato ozaj nestojí. no ale je tu tá možnosť, možno to využijú iné holčiny tu z mk. 😉 fakt sa to dá, stačí len ochota kompetentných.
no s tou poistkou je to des,aj ja som si za tým behala keď som si vybavovala eu preukaz zo sloveskej zdr.poisťovne(dôvera). nakoniec som sa dozvedela,že tie poisťovne komunikujú medzi sebou navzájom,klient sa nemusí o nič starať. 😲 .hlavné poistenie má v štáte,kde vykonáva pracovnú činnosť event.kde je prihlásený ako nezamestnaný. nesmú robiť rozdiel či si cudzinec alebo domáci. no a najväčší gól bol,že keď som u dr.predložila "konečne" eu preukaz v slov.nemocnici , nikto nechápal ako môžem byť" cudzinka",keď som Slovenka a mám trv.pobyt na SR.no to bolo pred dvomi rokmi,teraz je situácia lepšia,už sa aj naši slovenskí doktori čoraz častejšie stretávajú s "cudzincami" aj cudzincami a už nerobia problém.no,každý začiatok je ťažký 😅
a čo sa týka dohadovania do slov.sociálkou? no des a hrúza. vždy keď tam idem niečo vybavovať,tak na mňa hľadia ako zjara,že aké to mám info. a keď im to citujem( som vždy pripravená 😀 ),tak prikývnu, že áno,máte nárok. Ale že by ti to sami povedali,pri jednej veci,to ako keby dávali zo svojho. A kopec ľudí ani nevie na aké dávky a príspevky má nárok. a zvlášť keď už sme v EU.
uf som sa rozpísala,sorry za elaborát. 😅

susik77
18. led 2008

bibi: ja som sa musela smiat, ked mi bol manzel teraz vybavit tu v CR zrychl. rodicovsku na 2 roky.vsetjko sme mali pripravene-vychadzalo mi to tesne-mohla som poziadat, ak mala mala max.22 tyzdnov 1.januara.ona mala 20 tyzdnov.A ta uradnicka mu hned na zac.skocila do reci a povedala, ze o tom sa bavit nebude, ze mozeme poziad. len do 22 tyzdnov a ona ma 5 mesiacovx 4 (akoze tyzdne) 😀 a to je 20 mesiacov 😀 😀 😀 pocitala hrusky s jablkami 😀 az potom jej to pripomenula kolegyna a spamatala sa 😀

bibinka
20. led 2008

susik77- tak to čumím,no holt, niekto nevie počítať. len je to smutné,že ani úradníčky nie sú niekedy dostatočne schopné pomôcť a poradiť. a čo, umožnili ti tú zrýchlenú rodičovskú?

radenka3
24. led 2008

bibinka: no citala som si vase prispevky a musim povedat ze na tych uradoch maju bordel.Ja pracujem v CR mam tu aj prechodny pobyt.Za 3tyzdne rodim ale tu v CR chcela som odrodit na Slovensku ale tam mi povedali ze porodne musim ziadat v CR ze zo SR nemam narok.Tak som sa rozhodla ze radsej odrodim tu.Vcera som sa na to bola informovat na socialke a tam mi oznamili ze musim mat prechodny pobyt v CR 365dni pred porodom no asi 2tyzdne po porode bude rok co tu mam prechodny pobyt tak som zvedava co tu vybavim.
Este som sa ta chcela opytat s manzelom uvazujeme o navrate na Slovensko (inac sa chceme usadit v MT zila som tam predtym 3roky) ako to je s poistovnou si dalej poistena v CR kvoli rodicovskemu prispevku.Jedna znama mi poradila aby som si poziadala v CR o prispevok a ostala nadalej poistena v CR pocas tych 3rokov.

bibinka
24. led 2008

radenka3- ako som vyrozumela, si Slovenka,trvalý pobyt máš na SR,ale v ČR len prechodný. Manžel je Slovák,alebo Čech? Si vydatá alebo slobodná? A pracovala si tam na nejakú pracovnú zmluvu a platí ti ešte? alebo si nezamestnaná? ak si nezamestnaná,si vedená na úrade práce? lebo toto je všetko tak komplikované, že vybaviť niečo je poriadne tvrdý orech 😀 .
No ak tam máš prac.pomer,a porodíš tam,máš nárok na pôrodné,i materské i rodičovské-podľa tvojej voľby-1-4r.
Z toho titulu,ajj keď si Slovenka,tým,že pracuješ v EU,máš nárok na všetky sociálne dávky aj výhody ako migrujúci pracovník rovnako ako ktorýkoľvek občan ČR.
Čo sa týka tej poisťovne:
Sociálna poisťovňa-
ja som sa prihlásila asi v 5 mes. ako dobrovoľný platca soc.poistenia s tým,že ako náhle som porodila,som sa odhlásila z dobrovoľného poistenia a znovu prihlásila (ale nie ako dobrovoľník) aby odvody za mňa platil štát - do 3rokov dieťaťa. Ty ak pracuješ v ČR ,odvody za teba platí zamestnávateľ,ale ak chceš prísť na Slovensko,je dobré sa znovu takto prihlásiť.

Zdravotná poisťovňa-
ja som šla do ČR ako poistenec Dôvery. Lenže ako som začala pracovať,tak som sa prihlásila do VZP a tam som aj platila(resp.zamestnávateľ). A na Slovensku som si vybavila novú kartičku poistenca v dôvere,ale s logom eu a číslom poistenca,ktoré mám z kartičky VZP. Takže som na Slovensku vedená ako "cudzinec". Platí mi to len jeden rok a v januri si vždy vypýtam novú kartičku.

ak chceš,napíš mi do internej pošty,tam sa môžem rozkecať a snáď ti aj poradím.

😉

martina21
8. únor 2008

ahojte baby, takze sa chcem len uistit ze ked mam normalne zmluvu tu v cr, vypisali ma na matersku, mam narok na porodne a potom aj na rodicovsky ano??a teraz porodne znizili na 13 tis. a na slovensku zvysili na 25 tis, da sa stym nieco spravit ci mam narok iba tych 13?som vydata ale za slovaka, zijeme v podnajme..dakujem za odpoved

radenka3
8. únor 2008

ahoj martina a kde budes rodit v CR alebo na Slovensku?
mne bibinka poradila aby som skusila poziadat o porodne aj na Slovensku. Ja rodim tu v CR.
lenze mne na socialke na Slovensku povedali ze ked pracujem v CR tak mi porodne na Slovensku nemozu vyplatit.
Vyplatia mi ho len v tom pripade ak donesiem z CR nejaky doklad o tom preco mi nebolo porodne z ceskej strany vyplatene. Je to teraz pekna sumicka tak si myslim ze s tym budu robit problemy.

martina21
11. únor 2008

radenka3: rodit budem v cechach, len som nasla jednu stranku na internete a tam bolo napisane ze pre vyplatenie porodneho nie je podmienka aby dieta bolo narodene na sr, len nic o tom ked zena pracuje v zahranici tam nebolo, tak som s toho jelen..ale asi kaslem na to aj tak sa domov z babatkom nedostanem aby som to mohla vybavovat, len dufam ze nebudem mat problem s rodicovskym 😖 , inak vidim ze cakas kazdu chvilku,vela zdravicka

simka123
11. únor 2008

radenka3: ahoj je to zvláštne , pretože poznám věa ěudí, ktorí pracovali v čr a tiež aj rodili , ale porodné im nevyplácalačr , pretože nemali trv. pobyt , ako je možné , že niekomu vyplatia a inému nie , kde ste to čítali , alebo kto vám to poradil. 🙂

bibinka
11. únor 2008

simka123- písala som ti ip 😉
takže ešte raz-info mám priamo z odd.metodiky EU z Ostravského úradu práce- pôrodné je sociálna výhoda a nie rodinná dávka, tým pádom sa ruší podmienka pre vyplatenie- trvalý pobyt žiadateľa v ČR.Žiadateľ musí pracovať v ČR-cudzinec má štatút migrujúceho pracovníka EU a má rovnaké výhody ako občan Českej republiky.(toto je v smerniciach EU). pôrodné má tzv.regionálny charakter, to znamená, že sa nemôže vyplácať za hranidce ČR. Takže žiadateľ,ak chce dostať pôrodné,musí mať založený účet v českej banke.

pre ilustráciu môj prípad: mám trvalý pobyt na Slovensku, trvalý prac.pomer v ČR, môj muž pracuje v SR, dieťa sa narodilo na Slovensku. Žiadala som o pôrodné zo Slovenska-dostala som ho automaticky(lebo dieťa sa tu narodilo). Žiadala som o pôrodné z ČR- mala som k dispozícii český účet-dostala som ho(lebo mám na to nárok ako migrujúci pracovník EU a je to sociálna výhoda) . Podala som si žiadosť o rodičovský príspevok na Slovensku aj v ČR. Obidve sociálky budú medzi sebou komunikovať a mne príde vyrozumenie od obidvoch strán-do 30dní. Zo Slovenska mi bude chodiť rodičovský príspevok cca 4110sk a z Českej republiky mi budú posielať toľko peňazí,aby sa dorovnala čiastka 7600kč.(zvolila som si 3-ročnú rodičovskú). V prípade,že by slovenský príspevok bol vyšší,viac peňazí by mi posielala slovenská sociálka. Tzn. po prerátaní sa vždy dostane tá vyššia čiastka.

susik77
11. únor 2008

bibi: ahoj, nakonec mi to umoznili 🙂

martina21
11. únor 2008

bibinka: dakujem uz v tom mam jasno, len dufam ze natrafim na normalnych uradnikov ktory to budu vediet tiez a nebudu mi robit problemy..

radenka3
11. únor 2008

martina21:Dakujem aj ty to uz mas za par uz by som sla hned to cakanie je hrozne.No co sa tyka toho rodicovskeho tak sa neboj ak tu v cr pracujes tak nie je problem.Drzim taktiez palce 🙂

radenka3
11. únor 2008

simka123:ahoj no v kazdom meste je to inac ja tomu tiez niekedy nerozumiem.No ak mas v CR vybaveny prechodny pobyt tak proste to porodne by malo byt vyplatene z CR aspon tak mi povedali na Slovensku na socialke.Ja by som sa neurazila keby mi ceska strana nevyplatila porodne pretoze potom by mi to museli vyplatit zo Slovenska a kedze som prvorodicka tak by som na tom len ziskala 🙂

molcanka
14. únor 2008

ahojte baby,dostala som typ na tieto stranky a toto forum 😉 Mam ten isty problem ohladom vybavenia porodneho a rodic.prispevku v CR,nakolko som pisala mail na CR ministerstvo soc.veci a "erudovany" pan mi odpisal,ze na nic z toho o co ziadam,nemam pravo,pretoze sa to viaze na trvaly pobyt vCR,to iste mi napisala aj nejaka veduca z oddelenia soc.veci na urade v Breclave a do tretice mi na Slovensku mi pani zo socialky v Holici povedala uplne to iste.Ale ako tu citam vase prispevky,tak mi to je jasne,ze vsetko sa da len asi dotycni uradnici este nepresli potrebnymi skoleniami alebo si myslia,ze to nepotrebuju,ze oni vsetko vedia. 😖
takze teraz konkretne:som slovenka,aj manzel,mame trvaly pobyt na Slovensku,okres Skalica,ja pracujem na Morave na od roku 2005,manzel na slovensku,rodila som v Breclave v decembri 2007 🙂
Co mi teda radite? mam sa do toho pustit na vlastnu past? kde mam zacat,na ktorom urade a ake papiere k tomu potrebujem? A hlavne ake paragrafy mam ovladat aby som vedela protirecit tym vsetkym dolezitym uradnikom 😠
dakujem za odpoved 🙂

bibinka
14. únor 2008

molcanka- poprečituj si aj prvú stránku tejto témy 😉 . Inak na "erudovaných bláznov z ministerstva" sa vybodni, oni nič nevedia,aj ja som si tam zháňala info a tiež mi toto povedali. Našťastie na "mojom" úrade práce je fakt erudovaná pani, ktorá mi to ozrejmila.
Takže: ak chceš niečo vydolovať zo sociálneho systému obidvoch štátov ,musíš: ísť na sociálku v Břeclavi- najlepšie na oddelenie,kde registrujú migrujúcich pracovníkov v rámci EU- musia si ťa tam zapísať, požiadaj o vypísanie tlačiva E 401 a E 411-aby si sa mohla hýbať ďalej. Vypíš si to dvojmo, budeš to potrebovať aj pre slovenskú sociálku. Potom si vypýtaš tlačivo pre pôrodné-vypíšeš. Doložíš potrebné dokumenty-overený obč.preukaz aqj rodný list dieťaťa,prac.zmluvu tvoju i manželovu a tlačivo Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách-to ti tiež musia dať.Musíš mať účet založený v českej banke-jedno v ktorej. A čakaj. Pôrodné ti príde. Slovenské pôrodné ale asi nedostaneš, lebo dieťatkosa ti narodilo v ČR. Ale de facto,malo by to ísť aj opačne,no ale to si zisti sama osobne v Skalici.To ti neručím.
Pravdepodobne poberáš od svoho zamestnávateľa materské dávky-vypočítané z platu. V mesiaci,keď dieťatko dovŕši 22 týždňov,resp.,keď ti bude končiť materská, zájdeš na personálne do práce, tam ti dajú formulár o ukončení MD-dátum od kedy si bola na MD dokedy a čiastku čo si poberala na deň.Vypýtaj si dva originály a prefoť si ich.Jeden zanesieš na českú sociálku a vypíšeš formulár o rozhodnutí akú dlho rodič.dovolenku chceš mať a druhý formulár Žádost o rodičovský příspěvek"-vypíšeš. Potom zájdeš na slovesnkú sociálku-predložíš formulár o ukončení md z personálneho a opäť vypíšeš slovenskú žiadosť o rodičovský príspevok. Doložíš rodný list dieťaťa,číslo účtu. Potom budú obidve sociálky medzi sebou komunikovať a tebe príde rozhodnutie do 30 dní.
Podľa toho akú dlhú rodič.si zvolíš, budeš dostávať sumu os obidvoch štátov a táto suma po prerátaní kurzom bude rovnaká ako vyššia suma príspevkov obidvoch štátov, tzn,ty budeš dostávať celkovo buď 11 400 al.7600 al 3800 kč. Uf, zamotala som sa do slovíčok,ale verím,že si ma pochopila.

Rozhodne sa do toho pusti!!! Stojí to za to a máš na toto všetko nárok. Veď odvádzaš dane ,tak čo? Vyhľadaj si smernice EU, tam je jasne napísané, že cudzinec,ak je pracovník v rámci EU,má také isté práva a nároky na sociálne váhody a príspevky ako občan daného štátu,kde pracuje. A tieto smernice Eu sú nadradené štátnym smerniciam.A propo-dieťatko sa narodilo v ČR, takže automaticky to budeš dostávať-len musíš o to požiadať. Pôrodné môžeš žiadať do pol roka po narodení. Rodičovský príspevok môžeš dostať až tri mesiace spätne. Nenechaj sa znechutiť skysnutými úradníkmi, tvár sa dôležite a uveď kľudne aj môj prípad. Ak ti nebude niečo jasné,napíš mi IP, rada poradím ak budem vedieť.

bibinka
14. únor 2008

to susik77 - supeeeer 🙂

mne prišlo rozhodnutie z Ostravského úradu práce, že mi priznávajú rodičovský príspevok vo výške 3894,-kč. super, takže keď pripočítam slovenskú rodičovskú, tak je to celkom pekná sumička.Takže ten boj stál za to 😀 😀 😀 😀

evita16
22. únor 2008

Ahojte baby! Môže mi niekto z vás poradit? Môj prípad je taký: v máji sa nám narodí Dalibor, ja som slovenka a partner je Čech( nie sme manž.) a chceme aby sa menoval po otci. Niekto mi povedal, že ešte pred pôrodom by som mala mať dohodu partnerov o priezvisku. Neviete čo všetko k tomu budeme potrebovat? potrebujem aj nejaké papíry zo Slovenska? Ja tu mám iba prechodný pobyt. Díky.