Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

luckacz
26. led 2011

a kde si mam zaridit slovensky rodny list??

mataharyy
26. led 2011

@luckacz Je speciální matrika v BA ale nevím přesně kde, tak jukni na net, tam jim pošleš podklady, budou mít na stránkách co vše chtějí a do tří měsíců ti ho pošlou poštou, nebo si zajdeš na matriku v místě tvého trvalého bydlíště, tam podáš žádost a oni ti to zařídí, ale taky to trvá cca tři měsíce, každopádně doporučuji ještě předtím zažádat v čechách ještě jeden českej rodnej list, pač musíš dodat originál a už ti ho nevrátí 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
lilifialka
27. led 2011

ahoj holky, mam prosbu, viem ze ste uz tu o tom toho napisali hafo, ale aj tak som z toho magor xixi :D
s manzelom zijem a pracujem v cr 7 rokov. odvadzame tu dane, zdravotne a socialne. mame tu prechodny pobyt a na svk trvaly. rodit a potom ostat zit chceme ale na svk. ako je to zo zdravotnym a socialnym poistenim? co vsetko si musim vybavit? alebo mi to vsetko vybavi zamestnavatel? rozmyslala som ze by som chcela odist na svk aj skor ako mesiac pred porodom, ako to urobit, ked gynekolog by mi vypisal marodku, lenze to sa musim zdrziavat v cz ked som na marodke... no komplikovane. zatial len koncim treti mesiac ale uz teraz mam z tych vybavovacie hruzu. prosim poradte niekto. dakujem

mataharyy
28. led 2011

@lilifialka Hlavně v klidu, máš dost času 😉 Tak za jedno zaměstnavatel ti nic nevyřídí, musíš vše zařídit sama. První je zda ti bude v čechách trvat pracovní poměr i po dobu co budeš na mateřské/rodičovské, pokud ano nemůžeš se v čechách odhlásit od zdravotní pojišťovny, tedy tam se to řeší formulářem E106 který ti vydá česká zdravotní pojišťovna, pod kterou spadáš, tento formulář pak zaneseš do libovolné zdravotní pojišťovny na slovensku, vydají ti náhradní zdravotní průkaz který ti zaručuje stejnou zdravotní péči jako všem ostatním 😉 Dále předpokládám mateřskou budeš brát z čech, když jsi tam zaměstnaná po zkončení mateřské si podáš žádost o rodičák v čechách, tam ti dají rozhodnutí a hned ti ho pozastaví (když jim řekneš že budeš po dobu rodičovské na slovensku) s tím rozhodnutím o pozastavení zažádáš o rodičák na slovensku, po té co ti ho přiznají a dají ti rozhodnutí, zašleš ho do čech a tam ti přiznají dorovnávací dávku (platí pouze když ti bude trvat prac. poměr v čr, jináč na dorovnání nemáš nárok). Budeš k tomu ještě potřebovat pracovní smlouvy, tvou a manžela/partnera, u tebe to potvrzení o trvání pracovního poměru, potvrzení z OSSZ že ti byla přiznána PPM a její výše, prohlášení o bydlišti, formulář o společně posuzovaných osobách v rámci EU (no nevím jestli je to vše, každopádně kyž zajdeš na úřad v čr na SSP tak ti řekne vše co budou chtít). Doporučuji vše dvojmo protože většinou vše budou chtít i na slovensku. S pojištěním u miminka to pak budeš mít tak že pokud budeš rodit v sr a budeš mít ten formulář E106 tak dítě dostane pojišťovnu u které seš hlášená ty na slovensku přes ten formulář... Ohledně tvého odchodu na slovensko, tam záleží jak ti to doktor napíše a jak to pak budeš řešit s kontrolama atp. Já odjela na slovensko i když jsem měla nemocenskou, dali mi neomezené vycházky a kdyby náhodou někdo kontroloval naši by řekli že jsem venku, blbé bylo že jsem dojížděla na kontrolu do čech... Takže to záleží na tvé odvaze a uvážení, co je lepší 😉

mataharyy
28. led 2011

@lilifialka ještě sociální i zdravotní za tebe bude platit stát (tedy v čr, když tam budeš mít pracovní poměr).
Druhá možnost a to že nebudeš mít trvající pracovní poměr v čechách, na zdravotce v čechách se odhlásíš, přihlásíš se na slovensku, tu se nahlásíš i na úřady a budeš to vyřizovat normálně jako na slovensku, bez dalších papírů navíc, jen nebudeš mít nárok na ty doplatky... 😉 Snad z toho něco použiješ 😅

lilifialka
28. led 2011

@mataharyy to vies ze si mi pomohla, ked este budem mat dotaz tak sa ti ozvem, si skvela, diky moc 🙂

lucka375
29. led 2011

Ahojte. Aj ja by som potrebovala od vás jednu radu. Budem mať nárok na materskú a rodičkovský príspevok ak som zamestnaná v Čechách od novembra 2009, moj priatel je tiez slovak. zmluvu mi predlzuju vzdy na dobu urcitu

mataharyy
29. led 2011

@lucka375 Pokud teď otěhotníš a půjdeš na mateřskou z práce nebo PN-ky, tak nárok na mateřskou máš a následně i na rodičák, pokud ale budeš rodičovskou dovolenou trávit na slovensku, tak ti v čechách musí trvat pracovní poměr aby jsi měla nárok na dorovnání dávky. V případě že budete žít v čechách, tak nikdo nebude zjišťovat zda ti trvá pracovní poměr a budeš moct pobírat rodičák dle volby (záleží zda si zvolíš dva, tři nebo čtyři roky, dle podmínek které musíš splnit) 😉

tina1001
29. led 2011

budem trošku od témy - len sa chcem spýtať, či niektorá z vás sloveniek nebýva v benešovskom okrese???? hľadám spriaznenú dušu, aj keď ešte nemám dieťa ale rada by som tam mala nejakú kamošku slovenku... robím v rakúsku a byt mám na slovensku, v čechách som týždeň do mesiaca u frajera, takže nejakou "klasickou" cestou nemám čas a príležitosť, nejakú slovenku tam spoznať. ĎAKUJEM!

lucka375
30. led 2011

dakujem velmi pekne 🙂 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
15. únor 2011

@em_ka myslis socialku v cr, alebo sk?
ja inak s cr socialkou vobec nekomunikujem, vsetko riesi zamestnavatel. no a na slovensko sa teda "tesim".

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
eustoma
15. únor 2011

@em_ka jaj, to som zabudla, som este len vo faze materskej 😉. pardon.

mataharyy
15. únor 2011

@em_ka nestraš co je v čechách za nové tlačiva?? 😲
@eustoma No to si pak užiješ... Fakt musím s lítostí oznámit že sociálka v čechách je něco co člověku stačí absolvovat jednou a má dost, zato na slovensku jsem zatím měla fakt štěstí 😵 tam jsem si chodila léčit pochroumané zdravý z čech 😀

eustoma
15. únor 2011

holky nestraste.
a co vsetko je potreba dolozit na socialku v cr?

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mataharyy
15. únor 2011

@em_ka No já potřebuju prohlášení pro čr že celá rodina žije v sr, tak to je asi jedno... Mě klepne až to budu vyřizovat... Naví jsem teď zjistila že sice naše děti získají dvojí občanství narozením, ale aby mi dali v čechách rodnej list, kterej potřebuji ke všem žádostem, tak musím nejdřív doložit osvědčení o státním občanství a to budu muset asi do prahy a to bude jináč zajímavé když nebudu mít pro mimino pas a mě ho tu do pasu nenapíšou a ještě pár dní po porodu absolvovat tu cestu s novorozencem a Adriánem... Prostě to bude zase něco 😀

embabuli
16. únor 2011

ahoj, chcela by som Vas poprosit o radu,
uz si zistujem na nete co sa da, ale niektore veci su mi stale nejasne

Som slovenka, zijem v cechach niekolko rokov, mam prechodny pobyt, som osvc a platit nemocensku som si zacala az po zisteni tehotenstva, takze nestiham 270 limit pre ziskanie PPM a zaziadame len o rodicovsky..

v lete sa nam ma narodit babo, predtym chceme mat svadbu, snubenec je tiez slovak, zijuci tu prechodne

Otazka je, co vsetko musim vybavit po narodeni dietatka?
Predpokladam, ze obcianstvo bude slovenske a to snad nemusim riesit, .. babo nahlasim na zdravotnu poistovnu ktoru mam aj ja, ale ako je to s trvalym pobytom?? Treba ist na slovensko vybavovat, dostane po mne alebo ako?

Dakujem moc za odpoved 🙂

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
embabuli
16. únor 2011

@em_ka wau! dakujem moc!
som nemyslela, ze az takto sa to bude...som predpokladala, ze porodne dostaneme v cechach

takze este raz..prepac, ale ja jak som tehotna tak som blba 🙂
narodi sa babo, ceska nemocnica a matrika nam daju rodnu list, s nim a s ostatnymi potvrdeniami co spominas pojdeme na slovensko, kde zaziadame o trvaly pobyt, slovensky rodny list a porodne

je na toto vsetko vybavovanie nejaky casovy limit? si neviem predstavit cestovat na slovensko hned ako sa babo narodi..
vopred vdaka, skvela pomoc taketo rady! 😉

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
embabuli
16. únor 2011

@em_ka dakujem moc moc!! 🙂

eustoma
16. únor 2011

@embabuli mame to trosku podobne, az na to ze mam manzela co ma dvojite obcianstvo.
u nas sme teda vybrali ze trvaly pobyt budu mat deti v CR. takze to je zmena oproti tebe. kazdopadne uz v nemocnici si budeme ziadat o dva rodne listy, jeden posleme do bratislavy pre vydanie slovenskeho rodneho listu. teda v skutocnosti tam pojde manzel osobne. nasledne na to, az nam slovensky rodny list dorazi (po 3 mesiacoch) budeme ziadat o slovenske porodne a priplatok k porodnemu. k tomu je potreba potvrdneie ako od gynekologa, ze si navstevovala pravidelne pocas tehu dr. , dalej od pediatra, ze sa dieta narodilo, od pediatra, ze sa dieta dozilo 28 dni + taktiez spominane potvrdenia od cr uradov, ze si nedostala davky podobne porodnemu. na ziadost porodneho staci niekoho splnomocnit, ale my uz s 3 mesacnym babom cestovat planujeme, takze si to poriesim sama.
casovy limit na porodne a priplatok k porodnemu je 6 mesiacov od narodenia babetka.

embabuli
16. únor 2011

@eustoma jasne..takze nemocnica odosle zaznam o narodeni na cesku matriku a ta mi vyda cesky rodny list..a potom sa ide vybavovat slovensky
tie davky od ceskych uradov ze som nedostala dostanem na socialke, ci?
kazdopadne rodicovsky prispevok, kedze buduci manzel tu pracuje uz vela rokov a ja si platim ako osvc nemocenske dostaneme tu pokial sa nemylim

inak vidim ze si kusok predomnou, tak uspesny koniec tehotenstva prajem 🙂
ja mam v plane rodit na Bulovke, dufam, ze ju dovtedy nezatvoria..

eustoma
16. únor 2011

@embabuli rodicovsky prispevok neviem, mame s manzelom vysoke platy a nevyjde nam ziaden prispevok, teda apson nevysiel ked som to zistovala. potvrdenia o nedostani prispevkov dostanes na socialke. pokial viem porodnica uz vydava rodny list. ale je mozne ze sa pletiem a ze to posiela na matirku v cr. aj ked neviem kam by to poslala u teba, mozno na matriku podla prechodneho pobytu, toto neviem.

jj, som kusok pred tebou, potom mozem poreferovat co a ako 😉. ja planujem rodit v Motole. rozhodovola som sa medzi Apolinarom, Motolom a Podolim, kvoli novorodenecke JIP-ke.

embabuli
16. únor 2011

@eustoma dakujem!
ja pre Bulovku lebo tam mam znameho a je aj dost vyhlaseny odbornik..uvidime, za tyzden mam morfologicky uzv tak sa chcem uz registrovat k porodu.
no drzim ti palce a vela stastia..ked tak daj vediet, ake to bolo budem rada 🙂

mataharyy
16. únor 2011

@em_ka Já se obávám že s manželem vyrazí dveře s úřednicema tam máme jen "výborné" zkušenosti... Navíc není jisté zda dostane volno... No bude to veselé, ještě zkusím zda by to někdo v praze zkusil oběhat, ale ta ochota těch úředníků bude zas něco na můj žaludek 😠 Nejhorší je že to všechno budu potřebovat rychle, abych mohla žádat dvouletej rodičák, tak to musím stihnout 🙄 Nač mít něco jednoduché, když to můžeme mít i složité, že... 😎