Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

yvetta
27. zář 2011

@kacenkaharris - jo v tych navrhovanych zmenach sa uz o tom minime 380 nic nehovori, len ze sa bude dat vybrat takze asi by to tak malo byt, ale kto vie, kym to neschvalia nic nie je iste 😉

eustoma
27. zář 2011

@kacenkaharris inak ako odpoved mozes mat popri zamestnani zivnost.

a tych zmien ma byt viacej. takze kto vie ako to bude dalej.

marusinka80
28. zář 2011

Po dlhšom pátraní, ako budeme my riešiť prechod z MD na RD, keďže sme zmiešané manželstvo, som našla riešenie, akým spôsobom môže o rodičák požiadať otec v Čechách:

"Žádá-li o rodičovský příspěvek po té, co byla na mateřské dovolené matka dítěte, jeho otec, musí toto potvrzení taktéž předložit vyplněné. Je v něm uvedena částka odpovídající teoreticky tomuto otci vyplácené denní dávce peněžité pomoci v mateřství či peněžité pomoci. Tento formulář je důležitý pro zkoumání oprávněnosti volby rodičovského příspěvku ve zvýšené výměře, kdy musí – jak již jsme uváděli v jiném článku – žadateli o rodičovský příspěvek vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství či peněžitou pomoc ve výši minimálně 380,- Kč za kalendářní den, a pro výplatu rodičovského příspěvku v základní výměře, kdy musí mít žadatel na výplatu peněžité pomoci v mateřství či peněžité pomoci alespoň nárok (bez ohledu na výši)".

máte s tým niekto skúsenosti? ide to tak jednoducho? 😖

ciernavila
28. zář 2011

No tak mam novu skusenost s porodnym. Dnes sme boli s manzelom vybavovat porodne v BA. Teda ja som bola vonku s kocikom on tam zbehol. Mal vsetky tlaciva ale bol z toho chaos lebo on jednej pani na urade sa dozvedel ze vraj NETREBA slovensky rodny list na to /mali sme povodne len cesky pred troma mesiacmi/. Toto keby sme vedeli nemuseli sme si tri mesiace vybavovat slovensky rodny list. Tak sa manzel nechapavo kukal ze co mu to hovori ked v inom Bratislavskom obvode mu povedali ze na porodne musi mat SK rodny list inak sa to neda. No my sme ho vsak uz mali so sebou /(po 3 mesiacoch cakania/ a zrazu ze: No ale potrebujete potvrdenie z ceskej strany ze ste o porodne neziadali. Lenze ja som si do Prahy vyvolavala na rozne miesta a povedli ze ziadne take potvrdenie nedavaju len to mozem spravit tak ze on zaziadam a oni mi ho zamietnu a to bude dokaz pre SK stranu. Nakoniec som sa na roznych diskusiach /som v prahe sk, modry konik/ dozvedela ze tlacivo netreba ze na vacsine uradov to nechu, vraj si to urad SK a CR medzi sebou vykomunikuju. Vysledok? Manzel presvedcil pani na urade ze v CR nam povedali ze na to narok nemame a ze ziadne potvrdenie nedostaneme ze si to urady vyriesia medzi sebou a pani na to povedala: Ak mate potvrdenie z CR ze ste neziadali mate peniaze do mesiaca, ak ho nemate bude to do troch mesiacov. Takze zavisi od uradu a od ludi na akych natrafite. Takze bud od vas chcu alebo nechcu SK rodny list na vyplatenie porodneho ak sa dieta narodilo v CR. Potvrdenie ze ste neziadali sice chciet budu ale ak ho nemate znamena to len to ze doma kedy vam vyplatia peniaze sa posunie na neskor.
PErlicka bola ked povedala manzelovi: Pan XZ...ukludnite sa...😀 Ten sa na tom pobavil lebo on hovoril pokojnym hlasom, ale ona bola nervozna...nakoniec sama priznala: Radsej by som sa mala asi ukludnit aj ja.

Chcela som si dat zapisat aj dieta moje do pasu. Este ze nas upozornili na matrike ze na to dieta musi byt prihlasene k trvalemu pobytu. Tak som sla so vsetkymi dokladmi na matriku znova do ohlasovne pobytu. Tam pani za okienkom povedala ze treba doniest vypis vlastnictva bytu z katastra a ma prist aj osobne majitelka bytu kde chcem nahlasit maleho. Cize moja mama. Tak som prisla samozrejme s nou aj s papierom. Ked ho vytiahla zistila ze ma papier od stareho bytu a nie od tohoto kde mame trvale bydlisko. Skoro ma vystrelo. Tak utekala domov pre spravny. Ked sa vratila tak bol to sice papier ale o prevode vlastnictva ale nebol to ten spravny z katastra co mala mat. Zas mi bolo temer do placu. Ale nakoniec mi to dali a maly mal potvrdenie ze je prihlaseny k trvalemu pobytu do BA. Huraaaa. Stalo to tri eura. Potom som letela na policiu na pasove v mojom obvode a za trojeurovy kolok mi maleho behom 5 minut zapisali do pasu. Tak. A teraz ked mam uz konecne maleho v cestovnom doklade mozem ho ist v CR prihlasit k prechodnemu pobytu. Bez cestovneho dokladu ho takm inak neprihlasim. No tot vsio...to bol uleteny den 😀

evaviki
28. zář 2011

@ciernavila ahoj, tak len take drobnosti.. to, ze si v CR neziadala o porodne je na nejakom tlacive, ktore som vyplnala v CR na socialke.. ale uz si presne nepamatam, co to bolo.. a co sa tyka pasu - maly nemusi mat na Slovensku trvaly pobyt, aby ti hi zapisali do pasu.. to ti povedali peknu kravinu.. Staci trvaly pobyt v Cechach.. Po mne nikto jeho trvaly pobyt nechcel, stacilo priniest rodny list.. to iste je u dospelych.. ked poziadas o trvaly pobyt v CR, musis si zrusit trvaly pobyt v SR - mat dva trvale pobyty je (vraj) nezakonne, vezmu ti obcanak a nechaju ti iba pas, lebo na ten mas narok ako obcan SR, nezalezi na tom, kde mas trvaly pobyt.. 😀

eustoma
28. zář 2011

@ciernavila no to co vam trvdili uradnicky je blbost, by som sa vyhadala poriadne s nimi.
- potrebujes iba rodny list a staci cesky. sk nepotrebujes vobec.
- potvrdenie o tom ze si nedostala porodne v cr nepotrebujes. kedze ceska strana ziadne takeho potvrdenie nevystavuje. kazdopadne na formulari kde ziadas porodne cestne prehlasujes, ze si o takuto ani podobnu davku v cr neziadala.
- malu ti do pasu zapisu na zakalde rodneho listu, nepotrebuje vobec trvaly pobyt na sk. malu mi zapisovali do pasu pred 2 tyzdnami a ma trvaly v cechach.

je to fakt, ze co uradnik, to nevie co s tym robit a snazi sa s toho kde ako vykrutit. drzim palce, nech uz vybavujete cokolvek nenarazite na blbcov na uroadoch ao doteraz.

ustarana
28. zář 2011

@evaviky ahoj, s tym trvalym pobytom si ma dostala. Ja mam 5 rokov trvaly pobyt v ČR, ale na Slovensku som sa este neodhlasila. A to tu zijem uz 10 rokov. Proste som lempl. Neviete mi poradit ako sa mam odhlasit? Da sa to aj z ČR? Bohuzial nemam nikoho, kto by mi s tym pomohol. Dufam, ze z toho nebude pruser.

kvetinkaivanka
29. zář 2011

@ustarana ja som sa odhlasovala priamo na Slovenksu na polícii,ale našla som,že sa to dá aj z ČR,alebo možeš dať niekomu na Slovensku splnomocnenie.Je to napísane na portal.gov.sk

Občan, ktorý má pobyt v zahraničia ktorý sa rozhodne počas tohto pobytu skončiť trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, môže ohlásiť jeho skončenie prostredníctvom zastupiteľského úradu Slovenskej republiky alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu v Slovenskej republike. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky alebo splnomocnený zástupca doručí ohlasovni pobytu, ktorá vedie údaje o trvalom pobyte občana, odhlasovací lístok s osvedčeným podpisom občana, v ktorom sa uvedie štát a miesto súčasného pobytu v zahraničí. Dňom skončenia trvalého pobytu je deň doručenia uvedeného dokladu ohlasovni.

kisasonka83
29. zář 2011

Ahojte kocky,budem si ziadat v CR o rodicov.prispevok a je tam potreba dolozit prehlasenie o bydlisku (byvam na trvalom bydlisku) kde mi ho vydaju?na mestskom urade?alebo bude na ceskej socialke stacit dolozit vypisy z banky co mi chodia z Prahy?Alebo uplne staci moj OP kde mam trvale bydlisko?Ked som bola posledne ziadat potvrdenie pre moje deti na urade tak pracovnicka na mna pozerala jak na debila ze co po nej chcem

ellenie
29. zář 2011

ahoj,
mam otazocku. S manzelom zijeme uz 8 rokov v ČR a v lete sa nam narodila dcera. Som zamestnana, momentalne na materskej dovolenke. Chcem sa opytat ci mam narok v cechach na pridavok na dieta? Trvaly pobyt mame s manzelom na SK a aj dcera ho tam ma.

kisasonka83
29. zář 2011

@ellenie ahoj mas narok ale nesmiete prekrocit prijem teraz akurat neviem akej hodnoty a musis dolozit svoj a manzelov prijem za rok 2010 ja si idem o to tiez poziadat ale mne to urcite zamietnu lebo mam vyssi prijem nez je dovolene a budem ziadat na slovensku kde aj teraz s rodinou zijem inak mam zamestnavatela v CR

barky
29. zář 2011

@ustarana no neviem ako u vás(ale tu v Bolke ) mi na cudzineckej povedali že trvalý pobyt možem mat i český i slovenský. Ak by som chcela zrušit ten slovenský musím požiadat i o české občianstvo a to by som sa musela na slovensku vyplatit. A s malým problémy neboli. Kedže sa narodil v čechách a manžel je čech tak dostal i české občianstvo a i trvaly pobyt po ocovi.

bertica.h
29. zář 2011

Ahojte dievčatá.Možem vás poprosit o pár rád?
Sme obaja s manželom Slováci.Deti sa nám narodili v ĆR.
mY UŽ MÁME TP TU,POTREBUJEME NAHLÁSIT AJ DETOM.ale:manžel nemá ani jednu z dcér zapísanu v pase,ja mám iba staršiu.Manžel už má neplatný pas.
Mladšia dcéra nemá slovenský rodný list.

..no proste tolko je toho a ja neviem ako a čo začat vybavovat.
Neviete či je možné ybavovat napr.slovenský Rodný list v brne niekde na ambasáde?
Musímeš si na SR odhlásit TP ked už ho máme v ČR?Vraj nám vezmu OP slovenský..je to pravda?
vobec neviem kde začat..mám pocit že všetko navazuje na jedno..moc sa mi nechce s detmi behat po uradoch na Slovensku..preto by som chcela vediet,či máte taku skusenost,že by vám vyhotovili Rodný list napr.tak,že by ste podali žiadost a potrebné doklady napr.poštou a potom si ho iba osobne prišli vyzdvihnut..dakujem pekne.

evaviki
29. zář 2011

@ustarana no pokial sa k tomu sama nepriznas, tak by pruser nemal byt 🙂) ale pocitaj s tym, ze ti vezmu obcanak, takze ak uz mas v CR 5 rokov trvaly pobyt, tak si poziadaj o obcianstvo..

evaviki
29. zář 2011

@barky by si sa musela na slovensku vyplatit? nerozumiem.. No, povedali ti zle, podla zakona mozes mat trvaly pobyt len jeden a jeden prechodny.. ak mas TP v CR, tak by si si mala zrusit TP v SR. O obcianstvo poziadat mozes, ak mas v CR 5 rokov trvaly pobyt.. ale nemusis.. Obcianstvo ti ostava slovenske, kym nepoziadas o ceske, vtedy sa musis slovenskeho obcianstva vzdat..

barky
29. zář 2011

no je vidiet, že ani oni sami nevedia čo je správne. Toto mi povedali v 1/ 2008 a od vtedy som po tom nepátrala. A tým vyplatením myslím, že chcu aby si zaplatila za to že ti štát umožnil študovat a to je fakt na to sa pýtala kamoška minule leto a chceli po nej za strednu školu asi 30000 a za vyšku ešte asi 40000 takže neviem asi sa to už zase zmenilo. 🙂

evaviki
29. zář 2011

@barky Poplatky za prepustenie zo štátneho zväzku Slovenskej republiky

Osoby nad 18 rokov platia správny poplatok vo výške 663,50 €.
Deti do 15 rokov 165,50 € a deti od 15 rokov do 18 rokov 331,50 €.
V prípade prepustenia zo štátneho zväzku SR v súvislosti s udelením štátneho občianstva Českej republiky je správny poplatok 16,50 €.
Od týchto poplatkov sú oslobodené osoby nad 65 r. veku a invalidní dôchodcovia.

Poplatky
Za udělení státního občanství České republiky, resp. za vydání Listiny o udělení státního občanství České republiky se platí správní poplatek ve výši 10 000,- Kč (není rozhodující kolik osob je na udělovací listině uvedeno, vždy se hradí jen jeden správní poplatek za jednu udělovací listinu). Ministerstvo vnitra může ve zvlášť odůvodněných případech státního zájmu poplatek snížit až na částku 1 000,- Kč. Správní poplatek se hradí pouze v případě kladného vyřízení žádosti, tj. v případě vydání Listiny o udělení státního občanství České republiky. Samotné podání žádosti o udělení státního občanství České republiky není zpoplatněno.

evaviki
29. zář 2011

@bertica.h odhlasit pobyt by si si mala zo zakona, ale pokial viem, kontrolovane to nie je.. Obcanak ti v tom pripade vezmu.. ak maju vase deti ceske obcianstvo, je jednoduchsie, ak im nechas vystavit pasy tu.. za nejaky cas sa zmeni aj zakon v SR a uz nebudes moct mat dieta zapisane do pasu (i ked zatial to ide), takze toto by bolo jednoduchsie ako ist do SR vybavit rodny list a potom pasy.. ci sa da vybavit rodny list aj v cechach neviem naisto.. idealne zavolat na ambasadu a spytat sa (myslim, ze kamaratka vybavovala slov. rodny list svojej dcere v taliansku, ale fakt si to nepamatam, takze nechcem tvrdit blbost) pozri na http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... sice je to rok stary clanok, ale snad sa na tom moc nezmenilo..

blucka
29. zář 2011

@bertica.h ja som zrovna dnes bola na cudzineckej poziadat o TP a informovala som sa na deti a musia byt zapisane v tvojom pase, co ale urobia aj tu v cechach na velvyslanectve a chcu kedze su narodene v Prahe len cesky rodny list, takze by si slov.nemusela vybavovat( ale aj o ten sa da ziadat v cechach)...
Tiez som na slovensko volala ci je potreba rusit slovensky TP a vraj uz nie...tak fakt neviem 😒

evaviki
29. zář 2011

@blucka z portalu ministerstva: Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.

blucka
29. zář 2011

@evaviki ja som tiez "bola v tom"ze je mozne mat len jeden TP, overovala som si to len na sk urade...a kedze sa to tak nekontroluje tak to nejak hrotit nebudem a zrusim az pri najblizsej ceste na sk...ja som si to zistovala hlavne koli tomu, ze som si myslela, ze nemozem ziadat o novy TP kym nezrusim stary...

bertica.h
29. zář 2011

@blucka nechápem.oni mi zapíšu do mojho slovenského pasu deti na základe iba ich českého rodného listu?

nae
29. zář 2011

@bertica.h musis mat slovensky rodny list. Ziadost o svk rodny list podavas na matrike tvojho trvaleho pobytu, oni ti daju na to formular. Vypises, podpises, plus asi nejaky poplatok (nepamatam si) a oni to poslu do Bratislavy. Potom cakas a cakas a potom ten slovensky rodny list pride zase na matriku, odkial by sa ti mali ozvat. Potom pojdes na svk pasove, zaplatis 3 E a dieta ti zapisu do pasu.

nae
29. zář 2011

@bertica.h - este to, co pisala @blucka, je asi tiez mozne, ale pred dvomi rokmi som postupovala tak, ako som popisala vyssie, inak sa nedalo.

blucka
29. zář 2011

@bertica.h ja som to blbo napisala, myslela som, ze na vybavenie TP potrebujes cesky rodny list a dieta,aby malo svoj pas, alebo zapisane v tvojom(na co asi budes potrebovat sloven.rodny list, ja som ho mala), ale teda neviem odkial si,ale da sa to vybavit vsetko na velvyslanectve v prahe, podas ziadost o RL,cakas asi 3mesiace a zapis stoji asi 100kč a na pockanie.

ustarana
29. zář 2011

@evaviky O obcianstve som uvazovala, ale neprislo mi to dolezite. TP mam, manzel je cech, takze dieta tiez. A vobec neviem k comu je obcianstvo potreba. Ked som citala dalsie prispevky o vyplateni, tak je mi zle. Ja na to nemam prachy a keby som ich mala, tak ich nebudem strkat SR, ked nieje zaco. A naviac dufam, ze presvedcim manzela k zdvihnutiu kotiev a presunu dalej na zapad, aj ked tomu sama neverim.

evaviki
29. zář 2011

@ustarana asi mas pravdu, ze dolezite to nie je.. akurat si neviem predstavit, ze nebudem mat obcanak, iba pas.. a keby si ziadal o ceske obcianstvo, tak poplatok 16 eur, co nie je take strasne.. akurat ten 10000kc je mazec, zaujimalo by ma, ake su tie pripady, ked platis iba 1000kc.. ci to nie je vtedy, ak tu mas rodinu a pod.. no neviem..

ustarana
30. zář 2011

@evavilo ja nemam ani pas, takze ked mi vezmvu obciansky,tak ani neodcestujem. Ach byrokracia - nieco na moje nervy. No musim to zacat riesit.

kvetinkaivanka
2. říj 2011

@ustarana ja som si tiež musela najskor urobiť pas,aby som sa mohla odhlásiť z TP 😉 som bez občianskoho a mám iba pas a všetko v pohode!

niccky.z
2. říj 2011

Ahojte 🙂 Potrebovala by som poradit, mame tyzden po svadbe zajtra si ideme po oddaci list a potrebujem si zmenit pas,obcanku a vodicak. Neviete ako dlho to trva u nas na ambasade v cr alebo je lepsie ist do bratislavy pocula som ze to tam robia na pockanie.