Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

margotka666
14. črc 2013

@jankopanko rodit moze v Cechach, mozno staci europsky preukaz, ale bude lepsie ked si ho v ceskej zdravotnej necha aspon overit, dostane taky papier.. bude to lepsie..
porodne ziada na slovensku, kedze tam ma trvaly pobyt - to je viazane na trvaly pobyt matky! dieta je jedno kde dostane trvaly pobyt..
rodicovsku moze ziadat v cechach- bude sa zistovat oblast zaujmov, a kedze "zivitelom" rodiny je otec, a ten je zamestnany v cechach, tak oblastou zaujmov bude CR - pokial zijete v cechach, nech si vybavi na cudzineckej policii aspon prechodny pobyt, bude to lepsie.
mozu byt vsak opletacky trochu aj s poistovnou.. to je zacarovany kruh, ceska poistovna ju nepoisti, lebo potrebuje na to bud trvaly pobyt, potvrdenie z uradu, ze je na UP v CR, alebo pracuje v CR.. potvrdenie o "ubytovani" - najomnu zmluvu..
ked zijete na SK tak moze rodicak ziadat aj na SK.. a zas na UP ju tiez nezaregistruju, kedze tu nema ani poistenie, ani trvaly pobyt..
co s atyka mena, tak ked chcete aby bol otec uvedeny v rodnom liste a dieta malo priezvisko po otcovi, je potrebne na matrike spisat "dohodu" o otcovstve, neviem presne ako sa vola ten papier, ale urobite to tu v CR, v mieste bydliska..

margotka666
14. črc 2013

@lucika1503 kuk vyssie, mozno ti to pomoze.
po 6r by ste uz mali dostat aj trvaly pobyt nie?

rodny list dostanete cesky myslim, ale cez ambasadu budete musite vybavit slovensky..
ja som slovenka a rodila som v cechach, ale otec dietata je cech, takze mala ma obcianstvo aj ceske aj slovenske, teda zatial mame len cesky rodny list, no chystam sa vybavit aj slovensky.. a teda pas sme dali robit tu v CZ a ma cesky.. nie je potrebny aj slovensky..
no kedze vy ste obaja slovaci, tak asi budete musiet ist na SK vybavit slovensky pas.. zajdi sa opytat na cudzinecku policiu, a rovno tam si zisti aj o tom pobyte ako to je..

jankopanko
14. črc 2013

@margotka666 dakujem za odpoved. Prechodny pobyt jej planujem zriadit co najskor. Najviac mam obavy o to poistenie, kedze v CR nepracuje tak jej budem musiet zriadit jedine nejake komercne poistenie. Ani nie je vedena este na UP, kedze je student. Na europsky preukaz sa bude dat rodit, lebo to je akutny pripad, ale uz asi nebude zahrnat poporodnu starostlivost. Plus uz sme chceli zacat chodit v CR aj na kontroly, doporucila nam to jej gynda, ze v neskorsich mesiach by uz mala chodit v mieste, kde chce rodit.
Budem musiet prepocitat, kde bude lepsie brat tu rodicovsku 🙂
Diky este raz.

margotka666
14. črc 2013

@jankopanko rodicovska je vyhodnejsie brat v cechach, financne je to viac korun..
ja som si nezhanala pred porodom gynekologa v cechach, doteraz ho tu v CZ nemam, nakolko mam vzdy slovensku zdravotku.. ja som rovno zacala chodit na kontroly do porodnice, som sa tam "zapisala" ze tam chcem rodit, a chodila som na tie kontorly tam..
ono by to bolo jednoduchsie asi keby ste sa vzali, mohla by ist pod teba - s tou zdravontnou myslim.. inak je to zlozite.. ja som malej dala aj trvaly pobyt tu, ale ani to nestaci aby mi ju vzali do nejakej zdravotky..
ja to mam komplikovane v tom, ze priatel hoci je cech, tak pracuje vo svajciarsku, tym padom ma svajciarsku zdravotku, a aj oblast zaujmov by pre nas bolo svajciarsko.. tak ja s malou mame "vsetko" na slovensku

gannio
14. črc 2013

Ahojte, pracujem v ČR, priateľ je Čech, mám tu zdravotné poistenie a platím odvody ale trvalý pobyt mám stále v SR Bývame v nájme a nemôžem si tu nahlásiť pobyt. Plánujeme rodinu ale nie som si istá či nebude problém kôli tomu, že tu nemám pobyt, inak počet dní na poberanie príspevkom splňujem. Určite sa to už riešilo ale ak mi niekto vie poradiť budem moc rada. ďakujem vopred za odpoveď

jankopanko
15. črc 2013

@margotka666 cize ty si chodila na kontroly v CR aj ked mas zdravotku na SR? Prepac, trosku ma matie, ked pises sem, tam, tu neviem ci SR alebo CR 🙂
My budeme zit v CR, neviem si predstavit, ze nebude dieta poistene tu. Brat sa zatial s priatelkou neplanujeme.

margotka666
15. črc 2013

@jankopanko aha , prepac.. ja som v cechach tak preto "tu" 😅

ano mala som a stale mam slovensku zdravotnu.. a ked som sa zaregistrovala do porodnice uz som chodila na kontroly priamo tam do porodnice..

myslela som, ze ked dam malej trvaly pobyt v cechach, tak dostane apson ona zdravotne poistenie v cechach, ale zial nie.. zo zaciatku sa chodi na poradne s dietatom castejsie, tak to som chodila tu v CZ a platila som si cca 200Kc za kazdu poradnu.. neskor sa chodi uz raz za 2mes.. takze to riesim na slovensku.. po roku to bude asi este zriedkavejsie - tie poradne myslim..

margotka666
15. črc 2013

@gannio pobyt si mozes hlasit, dostanes prechodny.. ked zmenis bydlisko pojdes to tam nahlasit..
neviem s cim chces poradit - s cim by mal byt problem?

jankopanko
15. črc 2013

@margotka666 dakujem este raz

amia2011
20. črc 2013

Mamičky žijuce v Česku, ako to mate s materskou? ak chceme odist do Čiech za pracou kolko by som mala odrobiť, ak by sme chceli mať tam dieta s dobrou materskou? alebo čo je potrebne? na čo je narok?

bambola
20. črc 2013

.

margotka666
20. črc 2013

@bambola
v upozorneniach mi ukazuje zaciatok spravy od teba a tu nevidim nic, tak neviem ake boli otazky..
otec je cech, ale pracuje v zahranici, tak preto nemoze ist dieta pod neho, lebo on nema ceske poistenie..

bambola
20. črc 2013

@margotka666 viem, prepac. skorej som pisala ako vsetko precitala 🙂

luthy22
28. črc 2013

Zdravím vás,
mám pár otázok, neviem, či mi niekto bude vedieť odpovedať.
Táto situácia je trochu špecifická.

1. Priateľ je čech s trvalým pobytom v čechách. Ja mám v čechách prechodný pobyt a na SK trvalý. Prechodný mám už vyše roka. Niekde som čítala, že ak žena ostane tehotná, skracuje sa čakanie na trvalý pobyt zo štyroch rokov na dva. Niesme s priateľom zobratí,ale čakáme dieťa. Viete niečo o tom?

2. Ako je to s RP ak obaja poberáme invalidný dôchodok. Môžem si ja ako Slovenka tu v cz žiadať za týchto okolností o RP, alebo má žiadať priateľ, ktorý má trvalák aj občianstvo české. Ja mám len prechodný a sk občianstvo.

3. Viem, že za týchto okolností na materskú nemám nárok, lebo som tu nepracovala 270 dní. Ale ako je to s pôrodným za týchto okolností? Môžem žiadať i tu v Čechách? Čo budem potrebovať?

4. Dieťa bude mať české občianstvo, poistené bude po otcovi a meno bude mať otca. Poistenie mám riešené tak, že mám prenesenú zdravotnú starostlivosť v rámci eu lebo poberám invalidný dôchodok. Takže rodiť tu budem môcť.

Ďakujem vám za odpovede.

gabuska43
7. srp 2013

@veeron Ahoj🙂 ja som tiež slovenka, mám tu prechodný pobyt, som vydatá za čecha. Prechádzam z materskej na rodičovskú a chcela som sa ta spýtat, či aj od teba chceli potvrdenie z cudzineckej policie o historii pobytu a najomnu smluvu, mne pani na urade práce povedala, že to potrebujem, no od inej kamarátky slovenky to nechceli a to tu ani nie je vydata a manžel je slovák, tak ja už neviem🙂) Nevieš mi poradit, ake papiere k tomu potrebujem na urad práce doniest? Dakujem za odpoved

zmrzlinka
7. srp 2013

@gabuska43 z mojej skusenosti.....co ziadost o rodicak to ine papiere......od mojej kamaratky co ziadala o rodicak na inej socialke ako ja chceli tiez potvrdenie z cuzineckej a odo mna to nechceli.....pritom ja mam prechodny a ona trvaly pobyt 🙂

veeron
9. srp 2013

@gabuska43 Ahoj, bola som na dovolenke, tak pisem az teraz... chceli odo mna vselico, zmluvu ze stavame dom, od cudzineckej len to potvrdenie o prechodnom pobyte, zmluvy od zamestnavatelov na Sk, potvrdenia o materkej co som poberala na SK, rodne listy, trvale pobyty dietata, manzelove zmluvy, strasne vela papierov..hruza... 🙂

veeron
9. srp 2013

@gabuska43 Ak budes potrebovat co vsetko, napisem ti este.. ale ako hovori zmrzlinka, zavisi aj od toho kde mas zametnavatela a atd... ale kludne sa ozvi napisem ti co vsetko chcu... 🙂

lullaby87
11. srp 2013

Ahoj, prosím o radu. 11.7. som nastupovala ma materskú (predpokladám, že nárok mám, keď som zamestnaná 4 roky..). V piatok mi bola doplatená od zamestnávateľa ešte zvyšná dovolenka (8 dní) a teraz čakám na vyplatenie materskej. Kam ten papier zamestnávateľ posielal? Myslím na ktorý úrad? A kedy mi asi vyplatia tu materskú? Ja len aby som vedela, kam sa obrátiť, keby niečo.. Ďakujem!

stazina1
12. srp 2013

Ahoj dievčence.
Prosím o radu.Beriem český rodičák,zaujíma ma,či možem popri rodičáku pracovať na Slovensku.Neviem,aké sú zákony na SK.
Ďakujem 🙂

olinkoalinko
28. srp 2013

ahojte Baby 🙂 možno to už bolo spomenuté,ale neviem to nájsť...
No, som Slovenka,manžel je Slovák ,pracuje v ČR, a bývame v CR v podnájme.
Ja som bola na SR samoplatiteľka zdravotného, v ČR mi povedali,že si mám vybaviť komerčné zdravotné poistenie,keďže budem samoplatiteľka naďalej,lebo ja v Čr nepracujem. Chceme si tu vybaviť prechodný pobyt, momentálne máme ešte obidvaja trvalý na SR,moja otázka je,že ako mám postupovať ,keď otehotniem,chcela by som rodiť v ČR , pokiaľ si vybavím to komerčné zdravotné poistenie, budem mať nárok na ošetrenie, starostlivosť ,pôrod....,ale aj na popôrodné a rodiovské v ČR ?
Díííky moc !! 🙂

zmrzlinka
30. srp 2013

Ahojte.Je tu nejaka Slovenka,ktora pracuje v CR ako zdravotna sestra?Ozve s ami do IP? Dakujeeeeem. 🙂

sonicka8811
2. zář 2013

Ahojte slovenky zijuce v Cechach.Chceme sa s priatelom prestahovat do CZ a mame male mimco,takze ja dostavam rodicovsky prispevok na SK a chcem sa spytat,ze keby sa sem prestahovali,ze ci by som o ten prispevok prisla.diky za odpoved

verca222
9. zář 2013

ahojte. Byvam pol roka v Cz pracujem tu. mam priatela Čecha. a zistila som ze som tehotna 🙂 ako mam postupovat ? mam si vybavit prechodny pobyt v Cz? ako je to s materskou a rodicovskym prispevkom ? Prosim ak s tym mate skusenosti tak pomooooooc !!!

mia___
27. zář 2013

Babenky, je tu niektora, ktora si ziadala v CR o obcianstvo? prosim, ozvite sa mi, kludne sz

mattie
2. říj 2013

prosím vám viete mi poradiť, ako to je s prechodným pobytom, ak prídem o prácu? študujem tu aj na VŠ, nie je možné, aby mi tú poistku platili z VŠ normálne tu, v ČR?

bambola
3. říj 2013

@mattie pleties prechodny pobyt s poistkou (asi zdravotnou) , takze nerozumiem. Ale prechodny pobyt nezanika stratou prace, ak mas prechodny nahlaseny na policii tak ostava. Zdravotne poistenie neplati skola ale stat (ked si student) a kedze si zahranicny student..... zdravotne poistenie mas na SR

mattie
4. říj 2013

@bambola myslela som to tak, že keďže ten prechodný pobyt získam na základe toho, že som tu zamestnaná, či oň potom neprídem 🙂 na čo si mi vlastne odpovedala 🙂 ďakujem. Nevieš poradiť ešte, ako to je, keď budem na rodičovskej, tak kde budem poistená? keď tu budem pred rodičovskou pracovať, rodičák tiež budem poberať tu.

petruci6
8. říj 2013

ahojte,pisem len zbezne,prechodny pobyt vam nikto nevezme ak ho uz mate,ziadat o neho moze ktokolvek,je na 5 rokov a po 5 rokoch mozete ziadat o TP, rodicovsky prispevok,pridavky na dieta si musite ziadat v state,v kt pracuje a odvadza dane vas manzel,mne tak zobrali pridavky na SR,lebo manzel pracuje v CR a v CR mi ich neuznaju,lebo manzel zaraba viac ako maju stanovene minimum,ZP poistovnu mi vybavili na pockanie,prihlasil ma manzel na svoju poistku ako rodinneho prislusnika,rovnako aj dieta ma cesku ZP,s tym problem nebol,horsie to je,ked nie ste manzelia,viac opletaciek a papierovaciek

simona173
4. lis 2013

Ahojte, prosím Vás, vedela by mi niektorá z vás poradiť? zamestnaná som v ČR, trvalý pobyt SR, dlhodobý pobyt tu nemám. Som na MD v ČR a musím vybaviť rodičovský príspevok tu v ČR koly tomu, že som tu zamestnaná. Ale problém bude asi ten, že nemám dlhodobý pobyt a ani nechcem už som tu cez 3roky a na cudzineckej policii by som mala problem. Porodne budem vybavovar v SR to problem nieje. Myslíte, že stačí mi zájsť na ÚP tam kde je zamestnavatel zahlásený?(žiadosť o rod.prís. mám doma aj potvrzení o nároku na dávky ktore pojdem potvrdit k zamestnavatelovi.) Dakujem