Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

alanny
25. únor 2014

Ahoj holky,aj ja mam mensiu dilemu...som Slovenka a partner Slovak onedlho sa nam narodi mimi a uz teraz viem,ze nemam narok na porodne...Trvaly pobyt mam na Slovensku a tu len prechodny...som evid.na cudzin.policii,pracu mam na dobu neurcitu a platim si vsetky odvody uz cez 3 roky..dozvedela som sa,ze koli mojmu zarobku nemam narok na porodne..a tak sa chcem spytat ci by som si mohla on poziadat na Slovensku s tym,ze matersku aj rodic.prispevok by mi platili z Cr???

eustoma
25. únor 2014

@alanny jasne. porodne je na slovensku viazane na trval pobyt. takze ziadas tam kde mas trvaly pobyt.

shel44
26. únor 2014

@alanny Pôrodné žiadaš na Slovensku, rodičák môžeš žiadať v ČR 🙂

anntonia
26. únor 2014

ahojte, som Slovenka priatela mam s cz ked porodim tu v cz budem moct dostavat materske tu ci na slovensku a aske opcianstvo bude mat babo ked oca ma cecha a matku slovenku

bajana
26. únor 2014

@alanny tiez sa ma to tyka, bola som sa informovat na socialke na SVK, bohuzial sa uz porodne nevztahuje na trvaly pobyt, ale na zdr. poistenie....ak ho nemas na SVK, porodne nedostanes...tiez som v rovnakej situacii...nedosiahneme na porodne v CR, ja ako zivnostnicka nebudem mat ani matersku, rovno rodicak...no bude to este zaujimave... 😅

vierkabu
14. bře 2014

Zdravim za par mesiacov budem matka, rozmyslame z priatelom ci ostat v cechach alebo sa vratiti na slovensko, pretoze ako citam tak podla zakonna nemam narok na prispevok k porodu so slovenska ak som v cechach. Ale v cechach je to podstatne menej ako u nas. Neviem kolko potrebujem mat odrobene aby som dostala matersku a kde sa vlastne oplati o nu poziadat. A na kolko to vlastne vyjde potom od statu.
Pracujem pod slovenskou agenturou. Ak ma niekto aspon pribliznu odpoved na moje otazky bola som velmi rada. Dakujem vam velmi.

bambola
18. bře 2014

@vierkabu uprimne.... 800€ jedonrázovo nie je suma, kvoli , ktorej by som si plánovala zvyšok života 😉

A platí ta agentúra alebo firma (česká), kde pracuješ? Akú máš zmluvu? Možno si aj zamestnaná na svk s prácou v ČR.

tanilla
25. bře 2014

@anntonia Ahoj, mne sa maly narodil v 10.2013 a zhrniem svoje postrehy s papierovanim a davkami. V CR su dve davky spojene s materstvom. Materska a navazuje rodicovska. Materska je viazana na zamestnanie. Rodicovska na bydlisko (Kde sa skutocne realne zdrzujes). Ja som v cr zamestnana a matersku mi vybavoval zamestnavatel. Ak si tu nepracovala aspon tusim 270 dni (Over si dobu ja tu pracujem 10 rokov tak som toto neriesila) za posledne 2 roky, tak na matersku narok nemas. Potom poberas rovno rodicovsky prispevok (jedna sa celkovo o 220 tis. Czk a poberas ich rozdelene na jednotlive mesiace do 2 az 4 rokov babatka. Ak si bola zamestnana a zarabala viac ako tusim 12 tis. (Ciastku si over neviem naisto) volis dlzku poberania rodicaku sama v opacnom pripade poberas do 4 rokov veku dietatka ). Rodicak sa vybavuje pred koncom materskej na urade prace a budes oproti ceskam navyse dokladovat, ze tu mas bydlisko tzv. Bod zaujmu. Ja som predkladala rodny list dietata, registraciu u pediatra, list vlastnictva alebo najomnu zmluvu k bytu, potvrdenie o trvani zamestnania v cr, pracovnu zmluvu a doklad o prechodnom bydlisku z cudzineckej policie a za priatela slovaka, ktory je osvc v cr som musela dolozit jeho dochodkove poistenie za posledny rok + potvrdeny formular od soc. Poistovne a zdravotnej poistovne. Dalej som vyplnala formular, ohladne dokazovania, ze tu mam realne bydlisko - napr. Od kedy mas v cr zdravotne poistenie, od kedy si v cr, kedy ti skoncilo posledne zdrav. poistenie v sr atd. + v pripade ak si poberala matersku tak formular o vyske ppm vyplneny od zamestnavatela potvrdeny od ossz + formular Ziadost o rodicak. Bolo to ako sutaz v zbere papieru 😀, ale da sa to zvladnut. Predkladala som original dokumentov, pani na UP si ich ofotila (LV, rodny list, atd.)

Obcianstvo a trvaly pobyt ma babo automaticky po matke. Ak je priatel cech moze mat babo obe obcianstva. Neviem ci je moznost dat iba ceske, toto som neriesila. Ak nie ste manzelia tak si priprav original svojho rodneho listu a stavte sa na najblizsej matrike kde podpisete prehlasenie o otcovstve. Budes to potrebovat pre rodny list babatka. Skoc tam radsej s priatelom pred porodom neskor budes mat ine starosti 😉. Zdravotne poistenie v cr moze mat babo naviazane I na otca a vybavuje sa po porode aj s babom. SR ambasada a ziadosti o rodny list, pas a obcianstvo je story sama o sebe..Nech sa ti podari vybavit a nech je babatko zdravucke. 😉 Snad som aspon trochu pomohla. Majte sa krasne. T.

tanilla
25. bře 2014

@tanilla spatne som sa vyjadrila ohladne zdravotneho poistenia. To vybavis aj bez osobej pritomnosti babatka, len s jeho rodnym listom. 🙂

anntonia
26. bře 2014

ahojte chcela by som sa opitat ci to je stale tak jak to bolo pretim ze kazda prvorodicka dostala po doziti babetka 28 mala narok na 25tisic ci to tak uz neni jak pretim

kacennnka
11. dub 2014

Ahojte, neviem ci to patri uplne sem, ale chcela by som sa opytat ako je to s cestovanim. Obaja sme slovaci, zijeme v CR (prechodny pobyt). Pred dvomi tyzdnami sa nam tu narodila dcerka. Chceli by sme ist s nou na Slovensko, lenze neviem ako mame dalej pokracovat. Predpokladam, dat si ju zapisat do pasu, lenze na to musime ist najskor na Slovensko. zacarovany kruh, lebo neviem ci na to Slovensko ist s nou mozme, ked este pas nema. Nevies nahodou ako to v takomto pripade funguje? Ma niekto skusenost?
Dakujem

bubu2501
12. dub 2014

ahojte, som slovenska, pracujem v CR pod agenturou, priatel je tiez slovak, ja v cr nemam prechodny pobyt,on ma a obaja mame trvaly pobyt na slovensku. v septembri sa nam ma narodit miminko, chcela by som vediet,ci mam narok na matersku, alebo rodicovsky prispevok aj na slovenku,alebo len v CR, teda aspon z toho,co som doteraz pozerala,tak odpracovane dni by som mala mat na to,aby som dostavala v cr. Zaujimalo by ma najma to,ako by to bolo v pripade,ze by som sa vratila na slovensko, ci je moznost,aby mi posielali matersku a rodicovsky aj na slovensko-teda kludne aj na cesky ucet s tym,ze ja by som zila na slovensku,alebo taka moznost neni. a ked nie,tak ci by som mala narok na slovensku matersku a slovensky rodicovsky, kebyze nedostavam nic z CR. na slovensku som vsak nikdy nepracovala, vzdy som pracovala len v cr, takze z toho,co som pozerala na internete,tak asi na svk narok na nic nebudem mat. neviete mi niekto poradit?

silvapokorna
12. dub 2014
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

@kacennnka Ahoj, do pasu zapísať už bohužiaľ nestačí, musí mať doklad s fotkou. A nemusí na SR. Ak má rodný list, čo asi má ČR, tak normálne na úrade v ČR podľa bydliska, kde sa vystavujú pasy. A bude mať ČR pas, na základe ČR rodného listu. Moje obidve deti majú takto tiež pasy. A ešte je v Prahe ambasáda, kde pozisťuješ, čo potrebuješ. Sú veľmi milí a ochotný aj cez telefón. Aspoň ja mám takú skúsenosť. http://www.konzulaty.sk/v-zahranici/velvyslanectvo-sr-ceska-republika-czech-republic-praha-prague.htm

Aj osobne som tam vybavovala a bez problémov. Držím palčeky. A veľa šťastíčka a zdravíčka tebe aj bábatku. 😉

shel44
15. dub 2014

čo sa cestovného dokladu týka, po novom sa normálne robia detské občianske preukazy..
@kacennnka
Keď sa tu narodila dcérka, tak by Vám ho možno spravili aj tu. Treba sa na to rozhodne informovať.
Pas je rozhodne zbytočnosť, pokial nebudete zatiaľ cestovať mimo EU..
občiansky stojí 50kč a je do 30 dní..

kacennnka
17. dub 2014

@shel44
@silvapokorna
dakujem za informaciu. A vystavia dcerke v pohode pas alebo OP aj ked sme obaja s manzelom slovaci? Tym padom nie je ani dcerka obcan CR.

shel44
21. dub 2014

@kacennnka V tom prípade zobrať so sebou rodný list dieťaťa a OP vybaviť na ČR. Ako doklad by to malo postačiť.. Inak by ste nevycestovali nikdy 😀 🙂
jo jo.. všade je to kocúrkovo

kacennnka
22. dub 2014

@shel44
@silvapokorna
Ahojte, takze volala som na SR ambasadu aj na magistrat, kde sa vybavuju pasy a vsade mi povedali, ze mala nema narok na CR pas ani OP, nakolko sme obaja slovaci. Ze si tieto doklady musime vybavit na slovensku, kam mozme vycestovat aj bez dokladu, nakolko je to nasa domaca krajina. tam sa musime nahlasit na matriku a vybavit rodny list a nasledne pas.

onlika
26. dub 2014

@kacennnka, aj rodný list, aj pas vybavis na veľvyslanectve v Prahe. Na pas ale musíš mať najskôr rodný list, trvá to cca mesiac, ten rodný list, pas potom podobne. Oficiálne vycestovať bez pasu nesmieš, neviem, kto Ti povedal, že môžeš. Ono už kontroly na hraniciach nie sú, iba keby náhodou Ťa kontrolovali, tak máš problém

silvapokorna
28. dub 2014
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

@kacennnka ahoj. a rodny list ma alebo bude mat mimco aky? a rodny list aj SK pas by si mala vybavit na ambasade. a ked ti budu tvrdit, ze mozes vycestovat bez dokladu s fotkou s mimcom, tak nech ti to daju pisomne. no, drzim palceky.

lynks
29. dub 2014

@silvapokorna ahoj, ty si písala, že ked má dieta rodný list ČR, že ti dali nanho i ČR pas??? tak to mi prosim vysvetli.

lynks
29. dub 2014

maminky, ktoré máte vačšie deti...začula som, že dieta, ktoré žije v ČR ale je občanom SR, a chodí do školy v ČR musí čas od času ist na SR a urobit školské skúšky..tzn, že musí byt registrované v nejakej škole. Je to pravda i ked dieta má tu trvalý pobyt? Neviete?

enah
13. kvě 2014

@tanilla dakujem za vycerpavajucu spravu - mala by byt v topiku.))

Zaskocilo ma to mnozstvo dokladov ( myslela osm ze za telefonom sedi pani pred dochodkom kt. nevie ze uz sme v EU, ked mi to vsteko diktovala...) Jedine co ma zaraza je, ze potrebujes 3potvrdenia o pobyte
1. bod zajmu - doklad moze byt aj cestne prehlasenie, ale uradnici si radi vymysleli doklad pobytu z najomnej zmluvy!
(viem na 100% dokladala som cesten prehlasenie manzela o pobyte v CR na ziskanie vodicaku)
2. bod zajmu - doklad pobytu od zdravotnej poistovne... Uz druhy doklad o tom istom?
3. SOKUJUCI - doklad pobytu od cudzineckej policie - to Ti vyzne vydali? Cudzinecka policia uz nema vybavovat nikoho z EU, ale ludi mimo EU. Nas ma vybavovat Ministrestvo vnutra... a prechodne pobyty pre EU obcanov su uz rovnako zastarale - som citala a pocula... / preto sa vymyslelo cestne prehlasenie a ine doklady o bode zajmu) a teraz som prekvapena, ze Ti to cudzinecka policia vydala. Kedy si to vybavovala?

/ps: pre mna je to tak neznesitelne mnozstvo papierov, ze som uz 3 mesiace bez penazi.. 😉 dufam, ze sa rodicak vyplaca aj spatne...-)

tanilla
13. kvě 2014

No ja som sa tiez cudovala kolko toho chcu a hlavne ked mi bola v cr vyplacana materska pre ktoru je nutne splnit urcitu dobu zamestnania.. Preukaz o pobyte som ziadala uz pred 10 rokmi este na Olsanskej, vtedy sa to muselo. Naposledy som bola na cudzineckej 9/2013 na Chodove a pre EU je tam samostatny vchod zo strany budovy. Byva tam minimalne ludi. Potvrdenie o prechodnom pobyte je fajn mat pre styk s uradnikmi, bankami alebo pre vydokladovanie doby ako dlho sa v cr nachadzas (prakticke ak chces trvaly ci obcianstvo). Mas pravdu, ze pre rodicak to nie je urcite nutnost. Uradnicka chcela vsetko cim mozem vydokladovat bod zaujmu v CR. Mna skor zarazilo, ze si vyziadala este aj registraciu syna u pediatra a potvrdenie, ze moj zamestnanecky pomer trva. Ja som s rodicakom stresovala lebo som si myslela, ze ked pridem neskoro nebudem moct volit dobu poberania. Uradnicka mi povedala, ze vela ludi ziada aj spatne a ze je to ok. 🙂 Je to veru otravna kopa papierov a hlavne ma kazda mamicka ine starosti... Tak dobre vybav, s drobcom doma je kazda korunka dobra. 😉

mia___
15. kvě 2014

@lynks to si niekde citala o tych skuskach v SK skole? Moje dieta ma dve obcianstva, ale pochybujem, ze bude schopne vobec hovorit po slovensky, nie este robit dake SK skusky. Aj ked ja hovorim slovensky. A pas ma slovensky (sice uz neplati) a OP ma cesky, proste kde zrovna sme tam vybavime.

lynks
15. kvě 2014

@mia___ nie , nečítala, len od niekoho zdelované. Ale ako je to s tým 4R pasom? ked ani jeden z rodičov nemá CR občianstvo , ale obaja trvalý pobyt

lindos
16. kvě 2014

@lynks s tou skolou je to tak,ze predskolakov musis zapisat do skoly aj na SR iba ak tam maju deti trvaly pobyt,pokial ho maju v CR zo skolou na SR nemas nic,riesila som to,lebo nasa bude bud rok predskolacka ale ona ma stale TP na SR takze ju musim prihlasit aj tam a dohodnut sa s riaditelom,aby ju "prepustil" ze moze studovat v zahranici a bude chodit na rozdielove skusky..no otras

enah
17. kvě 2014

@lindos dakujem ze si sa podelila s tymto stranym faktom . Dufam, ze o 5 rokov ked to budeme riesit, uz budu podmienky logickejsie.

enah
17. kvě 2014

Aby osm mala jasno co je potreba napisala som otazku pracovnicke na up a dostala osm odpoved, ktoru som ocislovala. @tanilla u mna asi zabudli na doklady o bode zajmu.... ☹ ale inak sa mi zda, ze chcu este viac papierov ako chceli po tebe.

K vyřízení je nutno doložit vyplnění tiskopisy, tj.1. Žádost o přídavek na dítě,2. Žádost o rodičovský příspěvek, 3.potvrzení sociální pojišťovny o nároku na peněžitou pomoc v mateřství (mateřské), kde Vám musí potvrdit od kdy do kdy jste měla nárok na mateřskou a v jaké denní výši. Dále je nutno doložit vyplněný tiskopis 4.„Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení rodinných dávek v rámci EU“5. a “ doklady o výši ročního příjmu“.6. Každá dospělá osoba musí mít vypsán doklad o výši ročního příjmu a to za rok 2012 a musí7.8. doložit potvrzený čistý příjem za rok 2012. 9.K žádostem je nutno doložit rodný list dítěte,10. pracovní smlouvu manžela ve vasem pripade taky 11. živnostenský list, 12.potvrzení o přihlášení se k důchodovému pojištění u příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení,/13/. potvrzení o hlášení se k pobytu na území ČR (pokud byl vydán),14. potvrzení příslušného úřadu práce o evidenci 15. potvrzeni zda byla vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

mne se do toho ták nechce! Vyplaci to spetne kolik mesicu dozadu?
uz my ubehli tri - vyavovani techto podkladu mi zabere urite dalsi 2mesice..

tanilla
17. kvě 2014

@enah O pridavky som neziadala, tak preto toho bolo menej.. Pre pridavky sa posudzoval spolocny cisty prijem za predchadzajuci rok a ak prekrocil cca. 23 tis. Kc , tak narok nebol.. K tomu potrebuju tie formulare o cistom prijme od oboch za 2012. Tych papierov je zbytocne vela, ale zase za to dostanes 220 tis. Kc u rodicaku 😉 . Netusim ako dlho to vyplacaju spatne. Neboj za tyzden max. dva, das dohromady vsetko aj od manzela ak ho trochu postresujes, ze uz to musis odovzdat 😉 .

enah
17. kvě 2014

ak ho postresujes ma pobavilo. 😉
asi je to tymi pridavkami ako pises - viem ze v cr narok nevznikne, ale na sr sa to musi dokladovat. ze nevznikol v cr. Ty si vobec neziadala o pridavky na dieta na Slovensku?