Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

nelynka
15. dub 2009

ahj martina...neporadim ti nic konkretne, najlepsie urobis, ked sa pojdes opytat priamo na socialnu poistovnu na tento problem, urcite ti tam radi poradia co mas robit..
neviem ci si sa prehlasovala ze si na slovensku alebo si oficialne stale v cechach..

yvetta
16. dub 2009

marti ak si uz oficialne na SR tak by si si rodicovsky mala poziadat tam a z CR by ti mala chodit len dorovnavacia davka.....ak je na SR rodicak mensi a to je... 😉
ale nemam s tym osobnu skusenost len som to niekde citala 😉

martina21
17. dub 2009

ahojte dakujem..dnes som bola na urade a povedali mi ze zo slovenska narok nemam lebo som tu neplatila ziadne odvody a ani manzel ze mi musia posielat z ciech plnu vysku kedze som tam stale zamestnana, ze vraj to kde sa nachadzam nema ziadny rozhodujuci vplyv na kratenie davok...s muzom zijeme oddelene ale aj tak uradne spadam pod neho a on sa dnes nahlasil ako nezamestany na slovensku a tym padom tiez nemam narok zo sr jedine ak by bol zamestnany na slovensku..takze teraz dopisujem z ceskou socialkou dufam ze sa to volako vyriesi, nemozem ani spavat ☹

gapa
17. dub 2009

martina,
a pýtala si sa na UPSVaR odbor sociálnych vecí na rodičovský príspevok??? Lebo nárok na materské, čo vypláca sociálna poistovna odd.nemocenských dávok, určite nárok nemáš. To by si mala len v prípade, že by si bola nemoc.poistená na SK. No a materské sa poberá len 28týdnov/resp. 37týždnov u osamelých a dvojičiek, trojičiek, od nástupu na MD a tvoje dieťa má už vyše roka. Takže nesmieš sa pýtať na materské ale na rodičovský príspevok (príp. rodinné prídavky), ktorý je na SK t.č. vo výške 4780,- Sk t.j. v eur predpokladám 158,67eur (od 1.9.09 bude o niečo vyšší, t.j. vyplatený prvýkrát v 10/09 za 9/09)

no s ostatným ti poradiť neviem.

príp. pozri tu, sú tu jednotlivé zákony (o rodič.príspevku, ... ) :
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

renejaarudolf
20. dub 2009

Ahojte,prosim vas zijem v prahe,som na RD a už nezamestnana,ak by som otehotnela mam narok na porodné?mam tu prech.pobyt?A ako je to zo zdrav.poistovnou?RD mi končí 02/10,kedže som bez prace v zdravotnej poist.som nahlasena spolu s dcerou pod manžela,ale ked mi skonci RD konči mi aj zdrav.poist v cechach?a ak by som bola toho casu tehotna nedalo by sa to predlžit,alebo bysom sa musela prihlasit do SRpoistovni?A mohla by som pak rodit v cechach?dakujem za rady 🙂

bibinka
21. dub 2009

martina- ty máš nárok na plnú výšku rodičovského príspevku!!!!! keďže máš v čechách trvalý pracovný pomer, plnú výšku príspevku ti musia vyplácať počas celej doby RD. Tokde žiješ momentálne naozaj nemá vplyv na výšku. To si nemôžu dovoliť len tak bez príčiny.
A takisto si momentálne v inej soc.situácii, máš nárok na rodinné prídavky aj na dávky v sociálnej núdzi- dávky na životné minimum!!! Len treba podať žiadosti o tieto dávky na českej sociálke.To,že si Slovenka neznamená, že nemáš nárok z čiech, lebo ty tam máš prac.pomer.Ty teraz vystupuješ ako samoživiteľka.Zo Slovenska nárok naozaj nemáš, lebo predpokladám, dieťa sa narodilo v čechách.

bibinka
21. dub 2009

si migrujúci pracovník EU, máš rovnaké práva na soc.dávky ako český občan.Nevzdávaj to, podaj si žiadosti a nenechaj sa odbiť.

bibinka
21. dub 2009

tu sú rozpísané typy dávok, preštuduj a podaj si ich.
http://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome;jse...

vierka0607
28. dub 2009

Rodila som tuv Cechach ale pocas porodu som tu neboila zamestnana takze tu nemam narok na porodne,tak som sla domov na svoj urad prace a social. kde som im predlozila rodny list maleho,vyplnila tlaciva,no a teraz sa natahujem aj so slov. aj s ceskou socialkou lebo slov. chce od ceskej potvrdenie ze som si o porodne zaziadala ale oni mi ho zamiatli ,no a ceska mi ho navyda lebo oni mi ani ziadost nevezmu a ani taketo potvrdenia nevydavaju. ja uz neviem ci o to porodne aj stojim,nemam slov. 😖

bibinka
29. dub 2009

vierka-s pripravenou žiadosťou treba ísť za vedúcim odboru na sociálke a nenaťahovať sa s tupými úradníčkami. A ihneď si vyžiadaj vyjadrenie s okrúhlou pečiatkou, že ti nemôže česká strana poskytnúť pôrodné.štát, v ktorom si rodila nemôže hrať úlohu, ty aj dieťa ste slovenskí občania a to kde sa nachádzate nemôže byť prekážkou v sociálnej dávke, ktorá ti patrí. Trvalý pobyt máš aj s malým predpokladám na Slovensku.

zuzannna
27. kvě 2009

Ahojte.snazila som sa to precitat vsetko ale je toho vela.Mam vela otazok mozete mi niekto poradit?Zijem v CZ uz skoro dva roky zdravotnu si platim na SR a socialne si neplatim lebo neviem kde ci tu alebo v SR.Vybavovala som si trvali pobyt ale nemam narok. Takze si vybavujem prechodn.Mam narok si plati zdravotnu a socialnne tu v CZ ked mam prechodny v CZ a trvaly v SR?Chcem si to platit tu v CZ aby som mala narok na matersku.rodicovsky atd...Skoda ze je to vsetko tak komplikovane...Prosim poradte mi niekto. Dakujem

bibinka
27. kvě 2009

zuzannna- ak chceš zostať natrvalo v ČR, bolo by dobré si platiť všetko v ČR-pokiaľ sa zamestnáš, platí ti všetko zamestnávateľ, ak nepracuješ, mala by si si platiť ako dobrovoľný platca.Takisto si nahlásiť prechodný pobyt. To sú automatické veci....
Na Slovensku si môžeš ponechať zdravotné poistenie s tým, že im tam nahlásiš, že sa budeš zdražiavať v cudzine, nech ťa nechajú v eviodencii-neodhlasuj sa!!!- ale nech ti vystavia kartičku poistenca s logom EU. to pre prípad,keby si ochorela na Slovensku aby si mala zdravotnú starostlivosť zadarmo.V čechách budeš mať českú kartičku poistenca- píšem to vyššie.
potom môžeš kľudne otehotnieť a poberať výhody ako český občan.(ale musíš byť zamestnaná,najlepšie na trvalý prac.pomer).

martina21
28. kvě 2009

ahoj bibinka dakujem..no v podstate je to tak do teraz mi rodicak normalne chodil, ked som sa odstahovala napisali ze mi ho kratia ze chcu manzelovu zmluvu ta bola ale uz len do 30.3.a o n je od 20.4 na slovensku evidovany ako nezamestany tak mi rodicovsky normalne od 1.4 uplne pozastavili, z dovodu ze chcu potvrdenie ci manzel pobera a odkial podporu v nezeamestnanosti ale kedze on robil predtym v cechach tak slovenska soc.poistovana tam poslala nejake tlaciva a cesi maju mesiac to vybavit a potom spatne zase slovaci maju mesiac, takze cakam a zatial mam podla nich zit zo vzduchu..bola som tu sa pytat rpracovnicky co ma na starosti rodicovske davky v ramci EU a ta mi povedala ze sa tym neda nic robit len cakat kym budem mat to potvrdenie a posalt im to ☹ no a bonus vcera sme mali sudne pojednavanie na ktorom nas rozviedli, zhruba do mesiaca budem mat papiere platny rozsudok takze by ma mali v cechah uz posudzovat samostatne ako samu lebo doteraz zalezalo od manzela kedze ja ako manzelka s dietatom patrim pod neho je to komplikovane som bez penazi, nikoho to nezaujima, keby nebyvam u rodicov tak neviem co je so mnou a s malym ☹

zuzannna
28. kvě 2009

Ahoj bibinka.Dakujem za odpoved potrebovala som od niekoho poradit.Na bud. tyzden pojdem hned na socialne tu v cz a zacnem si to tu platit. U mna je problem ten ze momentalne nemam pracu takze si platim zdravotnu na slovensku sama a socialne som si neplatila.A na prechodny pobyt potrebujem mat zmluvu na viac ako tri mesiace takze si teraz nemozem vybavovat ani len ten prechodny pobyt.Preto som potrebovala vediet ci to mozem platit aj tu v cz bez prechodneho to socalne.Este raz ti velmi pekne dakujem.....pekny dnik 🙂 🙂 🙂

bibinka
29. kvě 2009

martina- za apríl by si mala dostať normálne čiastku, ktorá ti proislúchala, ale je pravda, že ak je manžel nezamestnaný, nárok na dávku padá, ale ak si už rozvedená, treba zase obnoviť nárok na plnú čiastku, lebo si ako samoživiteľka. plus pokiaľ ti nevyjde životné minimum, máš nárok na dávky v hmotnej núdzi-až do výšky životného minima.(myslím, že to je až do 11tis/mes),musela bys om to prezistiť.tu je o tom pokec:
http://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome;jse...

je pravda, že úrady si dajú načas, využijú tú 30 dňovú ,prípadne až 60 dňovú lehotu na odpoveď 😠. Dávky sa však vyplácajú až 3 mesiace spätne, takže pokiaľ všetko pôjde "relatívne" rýchlo, tak by si nemala prísť o žiadne peniaze. Len ich obháňaj telefonicky, že v akom štádiu posudzovania sú tvoje záležitosti.

akire87
1. čer 2009

ahojte chcela by som sa spytat na par veci som slovenka žijeme v ČR tehotna skoro v 7. mesiaci som evidovana na UP a konči mi tento mesiac podpora nezamestanosti či že aj pojista atd. budem mat narok na matersku a porodne či pridavky ? odpracovala som v ČR cca 1,5 roka (bez prechodneho pobytu) (otec dietata Slovak pracujuci) ake vyhody a nevyhody ? vopred dakujem za odpovede a za odporučanie.

bibinka
1. čer 2009

poradím ti, aby si sa nahlásila na úrade ako dobrovoľná platkyňa poistného, v tom prípade by si mala dostávať materské a následne aj rodičovské+prídavky- na všetko sú formuláre na sociálke. Choď tam a vyplň ich. Neviem, ty si nastúpila na úrad práce ako tehotná? alebo prečo si nezamestnaná? skončila ti zmluva?

akire87
1. čer 2009

babinka......No ja som bola zamestnana tu v ČR,este minuli rok,je take obdobie ze prepustaju ludi tak mna este minuli rok prepustili z prace,nebola som zaevidovana ani na SK ani tuna v ČR 6 mesiacou,,zdravotne poistenie mi nikto neplatil.Potom som sa zaevidovala na UP v čr tak mam pravo na podporu v nezamestnanosti...Ja som ostala tehotna po 3 mesiacoch co som bola zaevidovana na UP,,na Socialke som sa bola pitat ze naco by som mala pravo tak oni mi hovorili ze tazko ze by som tu dostavala nejaku matersku a aj porodne..Mozno ze by som mala pravo len na rodine,,pitala sa ze ci mame tuna trvali pobyt v ČR sme povedali ze nemame ani prechodny pobyt,tak ze aj to by bola tazke tuna dostavat rodine pridavki ze to by som musela ist na SK..Nechapem ako to je mozne ked sme v EU!!!Neviem co mam robyt!!Vecina ludi mi hovori aby som isla rodit na SK a matersku si mozem dat na ucet aby mi chodila tuna v ČR...

akire87
2. čer 2009

no tak ako som citala to co si mi napisala tak to radsej by som mala ocestovat co najskvou na SK...Ano priatel tuna pracuje v ČR už 2,5 roka,,On je tak isto slovak,......Staci ked pojdem na Sk, ku Gynekologovy stou tehotenskou kartou co mam otialto z ČR??No zit na Sk nechcem lebo ako by to bolo ked priatel tuna pracuje a ja by som bola z malim dietatom na SK,,dufam ze by nebol ziadny problem vratit sa na ČR,,ked porodim na SK.......Tak Dakujem ti velmi pekne za tvoj nazor a ze si mi napisala esteraz Diky,,, 🙂

yvetta
2. čer 2009

akire neviem ako to je, ked mas len priatela, ale rodicovsku by si mala poberat z toho statu kde zijete napr. mam kamosku, ktora pracovala v CR - rodila na SR a jej manzel isiel pracovat do Nemecka a tam aj zije s dietatom s nim a pobera rodicovsku z Nemecka takze asi tak 😉 necitala som kde si pracovala predtym, ale ak si tu pracovala tak mas narok z CR aj na matersku 😉

akire87
2. čer 2009

yvetta...Ahoj no pracovala som tu v ČR este minuli rok 1,5...no potom som musela odcestovat na SK po 4 mesiacoch som sa vratila do ČR a som tu bola bez prace a bez poistneho takze 6 mesiacou mi nikto neplatil zdravotnu..Bola som sa tuna informovat na sovialke v ČR ze ci by som mala mat pravo na porodne a na matersku na socialke mi hovorili ze nemala by som pravo mozno ze na rodinne pridavki::::Ja a moj Priatel tuna nemame prechodny ani trvali pobyt,,na uzemi ČR...tak že tažko že by som tu mala na nieco pravo neviem!!!!! ☹

yvetta
3. čer 2009

akire prave som si prestudovala nejake webky a rodicovsky je u cudzincov viazany na prechodny pobyt minimalne 1 rok 😒 ak vsak nemas na rok v CR tak urcite ti ho musia poskytnut v SR 😅

akire87
5. čer 2009

yvetta ....Hmm tak to vobec nechapem aki sistem tuna maju v ČR z nemas nanic pravo,,,, 😒 nechapem to!!!Len som sa ties chcela spitat ci by nebol ziadny problem keby som sa vratila z malickim na uzemi ČŘ,,,Lebo na sk nechcem pobyvat dlho.... 😨

zuzannna
9. čer 2009

Ahojte dievcata.Viete mi poradit ci sa v CZ mozem prihlasit na pracovny urad ked mam na slovensku trvaly pobyt a tu v CZ nemam prechodny?Mozem sa prihlasit aj do socialky tu v CZ ako samoplatitelka bez prechodneho pobytu ked momentalne nemem pracu?Dostavala by som z uradu aj nejaku podporu?citala som ze musim mat odpracovany 1rok v CZ aby mi dali nejaku podporu je to pravda?
Vopred dakujem za odpovede 😉

bertica.h
9. čer 2009

Ahojte baby.

Neviete ,prosím ako je to s nahlásením mimča do VZP?
Viem,že pri prvej dcére s tým boli opletačky,nechceli nám ju poistiť,pár krát som musela platiť "keš"u pediatričky v poradni..potom mi to vrátili..ale rada by som sa tomu vyhla.

Potrebuju tam aj moj podpis?
Lebo zajtra ide manžel vyzdvihnuť RL a chcel sa rovno zastaviť aj vo VZP:
Na ich stránke neviem nájsť čo bude potrebovať..dala som mu moj RL,preukazy k prech.pobytu,moj OP,a kartičky poistenca..stačí to?
Ďakujem pekne

wali
10. čer 2009

bertica, nam ked sa narodil syn, tak sme ho tiez davali ku VZP a bolo to absolutne bez problemov, tak sa divim, ake vam robili problemy pri prvom dietati?! my sme obaja slovaci, zijuci v CR na prechodnom pobyte a bolo to naozaj vybavene bez problemov.
inak by mali stacit tie doklady, co si spominala, nic ine ma nenapada, tak drzim palce, aby ste to tentokrat mali bez probemov! a ak na stranke nic nemaju, tak si tam pre istotu zavolaj - ja uz radsej volam vsade nez sa tam vyberiem 😅

bertica.h
10. čer 2009

wali.díky:-)

Už to je vybavené.Stačil im rechodný pobyt a rodný list.
Pri prvej dcére nám veru problémy robili..nepamatám sa pesene v čom,ale viem,že som pár poradní musela platit a vrátili to spatne..vraj malá musí byť poistená v mieste trvalého bydliska(SR(..ale to bolo malé mesto..nemalitam skusenostť..teraz sme v Brně a uplne pohoda.
Naštastie.
aj kufrík sme dostali 😀 😀 😀

bertica.h
10. čer 2009

baby,dostali ste niektorá porodné aj zo SR aj ČR? 🙂

yvetta
10. čer 2009

bertica ja sice este deti nemam, ale co viem tak je to protizakonne....ak chces tak by si mala dostat len z jednej krajiny 😉

wali
11. čer 2009

bertica, na porodne mas narok len na jedno a co som zatial zistovala (o chvilu sa ma to tiez tyka 🙂 ) tak mi na SK povedali, ze narok na porodne tam nemam, lebo zijeme v krajine EU, cize dostaneme v Cechach. potom som si to zistovala na kadejakych strankach a vyhlaskach, luskala som zakony a podla vsetkeho je to naozaj tak, kedze pracujeme na uzemi europskej unie (CR), ale docitala som sa, ze by som mohla poziadat o vyrovnanie rozdielu. to znamena, ze na SK je porodne vyssie ako tu, cize eventuelne by mali doplatit rozdiel, ak mas teda nervy na to vybavovanie 😖 . ak ste niektora zistila nieco ine, alebo mate inu skusenost - budem moc rada, ak to sem hodite, uz fakt neviem, co je pravda a co nie. vsade povedia nieco ine, tak sa z toho vysomarit je problem 🙄