Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

majacaja
13. únor 2009

Beriem rodicovsky prispevok ktory mi bude koncit v marci 2009.Som stale zamestnana v cechach a v marci sa mi narodi druhe dieta.Momentalne zijem na Slovensku a aj lekara navstevujem tu.od 8.2 2009 mam nastupit na matersku(t.j. mesacne prispevky od zamestnavatela po dobu pol roka). Zamestnavatel sa ohradzuje, ze pokial ma vypisal slovensky doktor nebudem mat na matersku narok.Vie mi niekto poradit? nechcu ma len oklamat? pri prvom dietati som nastupovala na matersku od ceskeho lekara takze to neviem porovnat.Dakujem za odpovede!!!

bibinka
13. únor 2009

majacaja- no tak to ťa teda chce oklamať- pako jeden, veď ty si migrujúci pracovník, ktorý má na materské dávky nárok, aj keby ťa vypísal doktor z Angoly!!!

matilko
14. únor 2009

Holky, tak teda asi budem žiadať o pôrodné tu v ČR, škoda no... Neviete, kde sa žiada? Ja pracujem v okrese Ostrava ale pobyt mám v okrese Frýdek-Místek. Tak neviem, podľa čoho to oni riešia...

Inak, viem, že brat chce žiadať o české občianstvo, trvalý pobyt tu má už niekoľko rokov s tým, že je tu ženatý a má deti, barák... No a platí sa pri tej žiadosti 10tis ☹ a to ešte nie je záruka toho, že to vyjde. Takže tak.

bianca
14. únor 2009

matilko jej ty si s Frydku?Ja som ziadala normalne na socialke kde patrim podla pobytu a ty asi vo frydku na socialke

androna
14. únor 2009

matilko ziada sa na urade prace pre socialne veci v mieste pobytu.tam sa ziada i o rodicovsky prispevok.

matilko
14. únor 2009

Díky moc holky!
Bianca, bývame v Brušperku a Ty kde presne v Ostrave? Tam sme boli v Porube a potom v Zábřehu. Jeden čas som bývala aj v Havířove 😀

bianca
14. únor 2009

matilko ja na Dubine.V Porube som pracovala

matilko
14. únor 2009

bianca, no kúsoček odo mňa 😉 Brušperk je odtiaľ asi 10km 😉

majacaja
14. únor 2009

bibinka- dufam ze mas pravdu a priznaju mi matersku...a aj keby bol doktor z Angoly? vravis? ten co ma na starosti u nas v praci tieto veci je z Angoly.... 😀 to si vystihla...dik pa

bibinka
14. únor 2009

majacaja- veď materské dávky vypláca zamestnávateľ!!! čo to má spoločné s vypísaním nemocenského lístka??? fakt drúk, čo to vybavuje. Ty sa o nič nestaraj, určite si už na personálnom odovzdávala papier, že nastupuješ na novú materskú dovolenku- jeho povinnosť je to zaregistrovať a dať do systému, aby ti mohli vyplácať čiastku ,ktorá ti vyplýva zo zamestnania. No fakt, točím nad tým hlavou. 😝

bianca- moja najsamlepšia kamoška býva na dr.šavrdy na dubine 😉

androna
15. únor 2009

bibinka od 1.1.2009 matersku nevyplaca zamestnavatel ale OSSZ okresna sprava socialneho zabezpeceni.zamestnavatel akurat posiela tu ziadost o matersku tam.majacaja a mas ten spravny doklad ten novy co plati od 1.1.2009 vyplneny.vecsinou je problem v tom doklade.

bianca
15. únor 2009

androna este ze si na to upozornila.Na nete som totiz pozerala a tam boli ziadosti rozdelene a ja som to nepochopila 😅 mne totiz tento mesiac konci materska a zacina rodicovsky

bibinka ja sa tvojej kamoske prehanam s kocikom pod oknami.Mam tu v OVe este jednu Bardejovcanku,kamosku vdaka konikovi tak vencime mimca

matilko kde budes rodit?

androna
15. únor 2009

bianca no prave som si osobne presla tym obvolavanim co kde a ako.chcem ukoncit rodicak a nastupit na matersku.a je to tak zlozite.

matilko
15. únor 2009

Bianca rodit chcem na Fifejdach,mám tam svoju porodnu asistentku 🙂 Inak vypláca to fakt OSSZ,ja som na MD od 1.1.a zatial mi peniaze nedošli,tak som z toho mierne nervózna.

bibinka
16. únor 2009

ahá, tak sorry, ja mám skreslené infošky, prepáčte. ale prečo sa to takto pomenilo? aby odbremenili zamestnávateľa? 😕

bianca- tak to je sila, my občas ku tej kámoške chodíme, hádam sa niekedy stretneme,my tam chceme ísť na jar- tak možno niekde na piesku 😀 😀 😀 😀
matiko- ja som na Fifkách robila 6rokov, gynda je slušná,len by som sa vyhla pokiaľ možno dr.Horákovi,je to fušer, radšej Spoustu.a pôrodná asistentka -to je super riešenie, ona dokáže "prehovoriť do duše "aj nervoznemu doktorovi. A peniaze sa vyplácajú 15.-teho v mesiaci , tak si tam radšej zavolaj, lebo už by si to mala mať.

bianca
16. únor 2009

androna ja som si ani nevsimla tie nadherne 34 tt.Uz sa Vam to krati.My by sme sa chceli buduci rok vratit na Slovensko a normalne sa desim co by bolo keby som otehotnela a musela by som vybavovat veci na dialku

matilko mne prisli peniazky hned.Ja som ale bolo na PN a plynule som prechadzala na MD

matilko
16. únor 2009

bibinka ja budem mať aj doktora nejakého fajn, asi doktorku Hafernikovú, celkom fajn 😉 teda ak to nebude v noci, záleží, kto bude slúžiť. Inak možno poznáš PA Barču Konečnú, tá ma bude rodiť...
Toho 15. v mesiaci neplatí, ja som to čítala na nete, že vyplatiť dávku musia do mesiaca od podania žiadosti, takže kludne do konca února môžem čakať...

bianca, predtým som nemala ani ja s v vyplatením PN problém, ale teraz je to všetko ponovom a je v tom chaoss.. holkám z diskusie únor09 tiež ešte MD neprišla a to sme skoro všetky nastupovali po 1.1.

womenne
16. únor 2009

Ahojte Bianca byvaš priamo v Ostrave?my sme sa prave pristahovali do Orlove 😉 dufam že už natrvalo 😅

bianca
16. únor 2009

matilko kamoska prechadzala na RD a tiez strasne dlho nedostala peniazky

women ahoj.Ja som priamo v OVe 🙂

bibinka
18. únor 2009

womene- vy ste takí cestovatelia? ja som ťa registrovala ako žilinčanku 😉

matilko- no tak to ja mám teda riadne "staré" infošky, radšej nebudem nikomu radiť 😅 , ale fakt je to čurbes takto to furt meniť, potom sa z toho nedá vysomáriť a najhoršie je, že úradníčky na daných úradoch často nevedia práve takéto novinky ☹
Barču Konečnú nepoznám, ale bývalú PA Anku Prokopiu áno, tá je ale teraz vrchná na detskej klinike 😉 Verím, že v poriadku porodíš a maličká bude zdravučká. 🙂 🙂 🙂 🙂

inffinity
19. únor 2009

ahojky holky,mám na vás dotaz..vím že je to téma Slovenky v Čechách,ale opačné téma jsem nenašla jsem češka na Slovensku..tak jestli vám můžu trošku popsat svou situaci a poprosit o radu: jsem vedená na úřadě práce v Ostravě,žiju na slovensku a jsem těhotná..takže zdravotní pojištění jsem v čr zrušila a platím si jej v SR..dále od 1.1.09 už mi čr nevyplácí podporu v nezaměstnanosti,takže jsem bez příjmu.Mám si prý zažádat podle trv bydliště o sociální dávky a to je v čr(v sr mám povolení k trvalému pobytu,ale trvalé bydliště mám i v čr)no akdyž mi čr dávky přizná pošlou to do sr a tady mi je budou vyplácet+odhlásím se v čr z úp a nahlásím se tady v sr..co se týká mateřské tak mi každý říká něco jiného jestli mám nebo nemám nárok..otěhotněla jsem v době kdy už jsem byla na úp.ale do 30.6.2008 jsem pracovala v čr..chtěla bych se zeptat jestli byste mi někdo uměl poradit na co mám nárok,jestli to opravdu musím tak složitě vyřizovat..a pak co se týká rodičovského příspěvku tak ten mi prý bude automaticky vyplácený tady v sr..mám přítele,je slovák a pracuje,rodit budu tady..jaké bude mít dítě občanství a budu mít nárok na doplacení výše rod.přísp.z čr..??Tam bych automaticky spadla do 4leté verze 7600na 21měsíců a pak 3500(nevím to úplně přesně) ale tady je 3roky 4800 nebo tak nějak..budu mít nárok z čr na doplatek a taky co ten jeden rok?Mohla bych ten čtvrtý rok zůstat podle čr ještě na rodičovské a platili by mi to z čr?a porodné dostanu zde v sr podle narození dítěte?Četla jsem že by to možná šlo i z čr..ale tady v sr je to více..snad se tím někdo prolouskáte a zkusíte mi poradit..hlavně mi jde o to že jsem od 1.1.09bez peněz pravděpodobně až do porodu, nevím jak si to mám vyřídit tu sociálku a ani jaké dávky..na úřadech mě posílají od jednoho k druhému a už jsem to vzdala..děkuji za každou radu..

matilko
22. únor 2009

Ahojky! Tak materská mi stále neprišla, za to mám za sebou pôrod. Máme krásnu Karolínku, 50cm, 3500g, narodila sa v utorok 17. 2. 2009.

bertica.h
22. únor 2009

matilko moc vám gratlujem.dali ste dcérke krásne meno,prajem jej veľa zdravíčka,snád ta moc nepotrápila 😵 😵

matilko
24. únor 2009

bertica, pôrod trval 6,5hodiny, dalo sa to zvládnuť a mala som tam manžela, teraz na to spomínam ako na krásny zážitok 🙂 Inak môžte kuk na fotky:
http://picasaweb.google.cz/konvickova.tinka/Kar...

bertica.h
24. únor 2009

jujha..malá je prekrásna🙂
veľa zdravíčka🙂

gapa
24. únor 2009

inffinity
skús si prelúskať toto,
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

sú to štátne sociálne dávky v SR, tiež sú tam žiadosti a priamo zákony. Tam si popozeraj, kedy je potrebný trvalý pobyt v SR teba príp. dieťaťa, t.j. na tie dávky by si nárok nemala... atd...

weronique1
24. únor 2009

ahojte, viete mi pls poradit, ako je to s vybavovackami, ked by sme sa rozhodli porodit v cechach? nechceme tam zit, len by sme tam porodili v nemocnici, ktora nam je sympaticka a hajde dom 🙂
ako to bude s materskou, prispevkom pri narodeni mimi, rodnym listom a podobne?
dakujem

bianca
25. únor 2009

weronique1 to tam pojdes ked zacnes rodit?rodny list dostanete cesky urcite.Davky,porodne atd dostanes tam kde platis soc.poistenie ale ako to bude s poistovnou neviem.Jedine asi ze zahrajete habaduru ze ste boli na navsteve😀

inak dnes som bola vybavovat rodicovsky.Samozrejme ze papier ktr. mi potvrdila mzdovka bol zly lebo bol s roku 2008 takze vsetko musim vybavovat znova a najlepsie na tom je ze mi baba povedala,ze pokial sa budeme stahovat na Slovensko tak mi rodicak zoberu.Nechapem.Sak pracovny pomer stale trva 🙄 Neviete o tom niekto nieco?

matilko gratulujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem

weronique1
26. únor 2009

nechceme hrat habaduru, normalne tam chceme ist iba porodit a hotovo
a co sa tyka odchodu do porodnice, kedze rodime prvy krat a je to od nas 1a1/2 hodiny, tak predpokladame, ze to v pohodke stihame 😉