Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

nini19
9. bře 2009

no moc ti dakujem bianca,ja si radsej vsetko dopredu zistujem,az sa potom este viac nestresujem,toto mi este nebolo jasne....boze tolko vybavovania co nas caka je to hrozne,ale co uz.......papa 😵

luciakubista
13. bře 2009

ahoj androna chcem sa ta opytat,kde si fotila mimi do toho pasu? my chceme cestovat za mesiac na SVK a ja som slovenka a manzel cech a nemam este vybavene slovenske obcianstvo,takze ju v pase nemozem mat. Jak dlho to prosim trva? a jak sa foti take mimi? diky moc

miska66
13. bře 2009

Cau dievcata. Mozem sa pridat? Som z Kosic, ale zila som dva roky v Prahe a teraz zijem v Ostrave. A konecne som nasla tuto diskusiu. Som v 4 mesiaci. Takze tiez privediem svoje slovensko ceske dieta na svet v Cechach. A ako to je u vas? obcianstvo, materska? niesom vydata, len druh a druzka je to problem?

androna
13. bře 2009

luciakubista teraz do noveho pasu platneho 5rokov uz fotia aj miminka oni a scanuju to.takze pri vybavovani pasu ti ho odfotia.

luciakubista
13. bře 2009

ahoj miska,ja som tiez z KE🙂 ja som vydata za cecha a mam trvaly pobyt,takze vsetko som mala v poho,i porodne i matersku i rodicovsku. neviem ako to je ked ste len druh a druzka,to ti poradi lepsie niekto iny 😉
androna, diky moc. to som rada,hned si to skocim vybavit dalsi tyzden.
nevies mi este poradit,ci si ju musim dat zapisat do toho prukazu o trvalem pobytu? alebo je to dobrovolne??? nikde som sa o tom nedocitala....

androna
13. bře 2009

do toho prukazu o trvalom pobyte sa uz nezapisuje ani manzel ani dieta.ale potrebujes k tomu pasu potvrdeni o obcianstve maleho to ti vyda matrika alebo poziada a dojde ti to domov.mozno to uz mas.

luciakubista
13. bře 2009

potvrdenie o obcianstve uz mame, kvoli trvalemu pobytu.tak super.dik moc za info 😉

bianca
13. bře 2009

miska66 ahoj,Aj ja som v Ostrave😀 a myslim ze stranku do zadu som pisala co treba ak nie ste manzelia.V ktorej casti byvas?

miska66
16. bře 2009

Ahooj som tu dlho nebola.

Bianca huura konecne niekto kto byva v Ostrave. ja byvam v zabrehu? a ty? byvam tu uz 5 rokov s ceskym partnerom no a tak, je to na dlho.

kde si rodila? a tak? ja tu nemam ziadnych doktorskych znamych tak len tak monitorujem co a jak.

Dame kavicku niekedy?

bianca
16. bře 2009

miska ja som na Dubine a povodne s Bardejova.V Ove sme 8 rokov.My sme obaja slovaci.Teda uz vsetci 3ja.Mam tu este jednu kamosku s BJ.Ona byva v Hrabuvce a prave ona ma partnera cehca

inak ja som rodila v Porube pretoze tam pracujem ale des a hruza.Vraj Vitkovice su naj.Kavicku mozme dat v Avione alebo niekde kde sa dostanem s kocikom.Akurat ze my sme teraz skoro stale na Slovensku co som na RD.

miska66
16. bře 2009

No super, to nevadi v bardejove je krasne ale hlavne ze sme slovenky 😎 😵 . ja som sice v 14tom tyzdni ale vidim to tiez tak ze budem casto na slovnesku.

Zatial este robim a chcem az pokial sa bude dat, ved vies ako to tu chodi s pracou a tak. No o tej porube som pocula ze nic moc. a vitkovice asi vyhraju u mna, mam to blizko relativne tak tam budem asi aj chodit cvicit. Chodila si niekam cvicit? myslim skrz cele tehotenstvo?

avione mozme v pohode tam by to bolo fajn ale mozme aj na dubine ja som zatila pojazdna, sadnem na autobus a som tam ako to vyhovuje tebe, len musis vymysliet kam tam s kocikom, no do intersparu sa da a zachvilu bude teplo tak zahradky 😉

androna
16. bře 2009

miska66 a bianca nachadzate sa v paragrafoch,kde si maminky radia ohladom papierovania.v regionoch je tema slovenky v cechach tak tam sa mozte bavit a kecat. 😎 😵 😵
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

onlika
19. bře 2009

ahojte. Chcem sa spytat, ako to je, ked si chcem zaziadat o trvaly pobyt, teda manzel. Musi sa odovzdavat slovensky obciansky?

jalka11
26. bře 2009

pokiaľ si žiada len o trvaly pobyt, tak si myslim že nie, pretože občanom bude ešte nadalej sr, budem mat len v čr trvaly pobyt, pokial sa nepletiem.. obciansky bu musel odovzdat az ked by si vybavil česke občianstvo..
Tu mas odkaz na kontakty MV, skuste zavolat a informovat sa... radi poradia..
http://www.mvcr.cz/clanek/trvaly-pobyt-na-uzemi...

zzuzca
26. bře 2009

ahoj baby, nasla som teraz tuto temu a som uuuplne v soku!!! akoze som rada ze som nadabila na temu, ale sme fakt v blbej situacii. Mame 3mesacne bejby a za mesiac planujeme ist na slovensko, uz to planujeme dost dlho ale vobec ma nenapadlo, ze budem pre babo potrebovat nejake doklady!!! takze sme uplne v haji, mam z toho peknu depku teda no... ☹ ☹ ☹

viete mi niekto prosim poradit? budem velmi vdacna.... sme manzelia, ja slovenka, manzel cech.byvame v prahe, ALE - ja mam trvaly pobyt na slovensku (v prahe len prechodny), manzel a nase babatko trvaly pobyt na Morave! (inac je to ok? ked maly nema trvaly po mne-matke, ale po manzelovi? nieco som zazrela v diskusii ze je to vzdy po matke....??)

manzel nema platny pas, ja ano... najlepsie by bolo asi vybavit zvlast pre maleho pas, hmm?? vobec neviem kde sa to vybavuje, viete poradit? to bude asi na urade kde ma maly trvaly pobyt? no to neviem ako zvladneme este cestu na moravu, ach jo... 😝 co k tomu potrebujem? neviem ani ako je to s obcanstvom, myslim, ze maly by mal mat narok na slovenske po mne a na ceske po manzelovi... rodny list mame len cesky.... da sa vybavit slovensky?

jana1402
26. bře 2009

Nejde o to, kde má dieťa trvalý pobyt, ale akú má štátnu príslušnosť. Pokiaľ je to SR, tak mu musíte nechať najprv vystaviť slovenský rodný list (zasiela sa to Banskej Bystrice na centrálnu matriku a vybavenie trvá asi mesiac), následne overenie občianstva a potom možete zažiadať o vydanie cestovného pasu pre dieťa.

Pokiaľ má dieťa českú štátnu príslušnosť, pas sa samozrejme vybavuje v ČR na mestskom úrade podľa miesta bydliska. Budete potrebovať český rodný list, overenie občianstva (nutné pre deti do 15 rokov, vybavuje sa na príslušnej matrike podľa trvalého bydliska), žiadosť, fotografiu, vlastné doklady a kolok. Vybavenie pasu trvá 2 týždne.

Treťou možnosťou je risknúť to a vycestovať s dieťatom "na čierno" bez dokladov. Dnes už nie sú pasové kontroly, takže Vás nikto nebude pas dieťaťa požadovať. Samozrejme tým ale porušujete zákon a pri náhodnej kontrole by mohol vzniknúť problém (i keď je to dosť málo pravdepodobné). V každom prípade by som si so sebou minimálne vzala rodný list dieťaťa.

zzuzca
26. bře 2009

jana1402-diky za info, len fakt netusim ake ma mas maly obcianstvo, sranda, ze ? 😎 mame len cesky rodny list-tam o tom nie je ziadna zmienka. myslim ze moze mat dvojite obcianstvo-po mne slovenske a po manzelovi ceske. len ja som si myslela - naivka 😀 , ze toto budem riesit az ked mu bude 15 rokov a bude sa mu vystavovat obcianka... ja neviem, uuuplne mi vypadlo ze aj to male mimi predsa potrebuje nejaky cest. doklad..alebo zapisanie v mojom pase.. no asi to riskneme a pojdeme na slovac len s rodnym listom 😲 ... a do buducna mu vybavime cesky pas a aj slovensky pas....

jana1402
26. bře 2009

Dvojité občianstvo je povolené v SR i v ČR (tu až od novely zákona v r. 2003) a odvíja sa od občianstva rodičov. Na to slovenské ale musíte požiadať o pridelenie slovenského rodného čísla a vydanie SR rodného listu. Je dobré to urobiť hneď teraz a nečakať až do 15 roku.

Ospravedlňujem sa, žiadosť sa už nepodáva do BB (tam sa len prideľujú RČ), ale na Osobitnú matriku v Bratislave (budova Ministerstva Vnútra SR na Drieňovej ulici č. 22). Budete potrebovať nasledujúce doklady:
- originál českého rodného listu dieťaťa
- originál rodného listu rodiča, ktorý je občanom SR
- originál sobášneho listu rodičov (pokiaľ ste manželia)
- originál dokladu o štátnom občianstve SR rodiča so slovenským občianstvom (platný cestovný pas alebo občiansky preukaz, resp. Osvedčenie o štátnom občianstve nie staršie ako 6 mesiacov)
- vyplnenú žiadosť a kolok

Pokiaľ kvoli tomu nechcete cestovať do BA, dá sa žiadosť podať i na Veľvyslanectve SR (je v Dejvicíh), ale potom celý proces trvá i 3 mesiace.

PS: Myslím , že namiesto originálov možu byť i notársky overené kópie, ale musí to byť skutočne štátny notár - na právne úkony tohoto typu nestačí overenie len matrikárom na obecnom úrade.

zzuzca
26. bře 2009

jana, a ceske statne obcianstvo ma maly automaticky?? tym, ze sa narodil v cechach? a manzel je cech... alebo ako to teda je, je uz 3 mesiace na svete ale o obcianstve nema ziaden doklad - podla mna ani nemusi mat.... tak neviem, nieco som zameskala? kde sa to obcianstvo eviduje?

jana1402
26. bře 2009

Zuzi, české občianstvo riešiť nemusíte. Malý ho získal automaticky po otcovi (miesto narodenia s tým nesúvisí) a má český rodný list. Na slovenské občianstvo má zas nárok po Tebe - len je potrebné prihlásiť sa k nemu tým, že požiadate o slovenský rodný list a rodné číslo.

Je to síce obštrukcia, ale potom už máte na zbytok života pokoj🙂 Slovenskú občianku síce malý v 15tich nedostane (na to je potrebný trvalý pobyt v SR), ale kedykoľvek si može zažiadať o slovenský pas, slovenský vodičák, v prípade záujmu sa može presťahovať na Slovensko bez obštrukcií súviacim so štatútom cudzinca atď.

Inak v tejto chvíli by podľa mňa bolo zbytočné vybavovať mu 2 pasy, bolo by to len ďalšie zbytočné papierovanie - bude mu stačiť jeden český.

zzuzca
26. bře 2009

jani, jasne, aj som si potom uvedomila ze naco budu malemu babatku 2 pasy ;) doteraz nic a zrazu by som bola nejak hyperaktivna 😅 ...heh...ide len o to, aby sme s nim mohli cestovat, takze mu vybavime cesky-to bude pre nas teraz najjednoduchsie. diky za info o obcianstve, je mi to uz uplne jasne 😎

androna
26. bře 2009

zzuzca jana ti dala docela vycerpavajuce info na tvoju otazku iba dodam,ze do noveho pasu pre deti nepotrebujes fotku pretoze to uz fotia oni sami.ten pas je platny 5rokov.
vy mate ale este jednu moznost a to nechat zapisat maleho do manzelovho obcianskeho preukazu.deti sa do ceskych obcianok zapisuju a v ramci CR a SR sa to berie ako cestovny doklad.do inych krajin to uz je trosku problem.

nelynka
29. bře 2009

ahojte babenky..
planujeme uz dlhsiu dobu miminko a je dobre vediet ake take veci okolo toho..

neviete mi poradit, na slovensku je moznost dobrovolne sa nemocensky pripositit a tym padom je sanca ze budete dostavat vyssiu matersku, neviete ci to funguje aj tu?
a este sa chcem opytat..obaja sme slovaci,manzelia, kupili sme dom v ČR ale zatial nemame trvalý pobyt len prechodný. Ako je to s porodným zo slovenska, pokial chcem rodit tu v CR? mam narok na doplatenie rozdielu porodneho zo slovenska?
bojim sa koli tomu si nechat prehlasit sem trvaly pobyt, aby mi nezanikol na to narok..mam v tom velky chaoss ako to vsetko je..

Ďakujem 🙂

inffinity
1. dub 2009

Ahojte holky, snad mi poradíte i opačně..už jsem tady jednou psala s jiným problémem.. No jsem Češka a mám v SR povolení na trvalý pobyt a bydlím tu..budu rodit tady na slovensku a otec je slovák..termín mám kolem 20.6.a chci se zeptat..malá dostane slovenský rodný list a bude mít slovenské občanství? A když s ní budu chtít v létě do ČR za svými rodiči budu potřebovat nějaké doklady a nebo se dá potom vyřídit aby měla i české občanství po mě? To by přece mohla mít automaticky po matce ne? Prosím poraďte vůbec to nechápu.. ☹ děkuji

nelynka
2. dub 2009

inffinity ja myslim ze najprv dostane slovensky rodny list a slovenske obcianstvo a cez cesku ambasadu na slovensku vybavite aj cesky rodny list a automaticky by mala dostat aj ceske obcianstvo, cize bude mat dvojite obciastvo..
neviem ale ako to je zo zapisom do tvojho pasu ak nejaky mas..

zzuzca
9. dub 2009

inffinity, ja som moj 'opacny' problem uz vyriesila. Zanedlho cestujeme na slovensko a maly nema cest. doklad...Ani som nedufala ze je este nejaka moznost, zavolala som si na slovensku ambasadu v prahe a riesenie sa naslo 😉 . Predpokladam ze medzi CR a SR tie podmienky budu take iste, tak si to skus overit zas na ceskej ambasade. Takze my sme mali problem ze malemu nestihame vybavit vlastny cesky pas (trvaly pobyt ma az na morave, tam sa tak skoro nedostaneme), nemohli sme zapisat do manzelovho ceskeho pasu (ma neplatny, po svadbe si totiz bral moje priezvisko 😵 ), ani do manzelovho OP (museli by vystavit novy, to nestihame...). Takze v podstate vsetky moznosti vycerpane. Riesenie - poziadame na slovenskej ambasade o vystavenie slovenskeho rodneho listu a kym nebude vystaveny (trva im to az 3-4 mesiace!!) vystavia nam docasny cestovny doklad na ktory je vsak mozne cestovat len medzi CR a SR - pozor na to!! ked bude slovensky rodny list hotovy, poziada sa o slovenske obcianstvo a je to hotovo! 😀 inak ale vrelo odporucam vybavit malej vlastny pas - skus sa popytat na uradoch, na slovensku neviem ako to je-tu sa vystavuje pas aj miminkam a plati 5 rokov.

zuzulik
9. dub 2009

nelynka, my sme tiez obaja slovaci, mame dom a sme tam nahlaseny na prechodny pobyt .......nevidim dovod preco by si tu nemala dostat porodne, ved tu platis tak zdravotnu ako aj socialku....rozdiel mozu preplatit, ale to sa odvýja na aku "milu" tetu narazis na socialke 😉
co sa tyka dobrovolnej nemocenskej ... o tom som v CR nepocula, viem, ze na SK to funguje 🙂 asi by to chcelo ist sa informovat priamo na zdravotnu poistovnu...

nelynka
12. dub 2009

zuzulik dakujem, ja som sa na zdravotnej poistovni pytala a tam o nicom nevedia, lenze potom som nejako vypatrala ze DNP sa neplati na zdravotnu poistovnu ale na socialku a na tu som sa zatial nedostala..
My prave este nemame prehlaseni ani prechodny pobyt na dom, nakolko tam chodi milion ukrajincov a tych ja zrovna nemusim, su nervozny lebo tam musia vystat niekedy cely den a ani na rad sa mozno nedostanu..
tak sa tomu vyhybam, ale uz budeme musiet ist 😎

martina21
15. dub 2009

ahojte divcata viete my prosim poradit..doteraz som byvala v cechach normalne mi chodila materska vsetko 7600 kc ale odisla som od muza k rodicom spat na sr a prislo mi len 3670 kc ze ako dorovnavacia davka kedze sa v cechach nezdrzujem a ja tomu nerozumiem co to prosim vas znamena?myslite ze mam narok teraz na matersku na slovensku aj v cechach tu malu sumu alebo ako, lebo je to velmi malo a po prepocte na eura kedze sa kurz stale meni to neda vysku slovenskej materskej je to menej..prosim poradte lebo bez penazi nemozem ostat nachadzam sa teraz v tazkej situacii dakujem vam velmi pekne