Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

gapa
5. únor 2010

pozri napr. priamo do tlačiva žiadosti, na konci sú aj požiadavky

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

je to piata žiadosť:
Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

k tomu a v potvrdeniach štvrté v poradí budeš potrebovať:
Potvrdenie ošetrujúceho lekára na účely posúdenia nároku na príspevok pri narodení dieťaťa

zuzulik
8. únor 2010

gapa, prosim Ta ak tomu dobre rozumiem, zanmena to, ze pokial mam v CR prechodny pobyt a pracovala som tu az do nastupu na matersku a odvadzala vsetky odvody ( zdravotne, socialne..) ale mam trvaly pobyt na SK, tak mam pravo na porodne tj. priplatok k prispevku pri narodeni dietata, a to bez ohladu na to, ze na SK sui neplatim zdravotne ani socialne???
nemopze sa mi stat ,ze mi to na SK zamietnu??
Pokial obdrzim na SK porodne zanika mi narok na porodne v CR??
dakujem za odpoved!!! 😉

renejaarudolf
8. únor 2010

gapi dakujem 🙂 🙂 🙂

katuska429
19. únor 2010

ahojky ja sa chcem spytat som slovenka zijem v cechach som v 6mesiaci na PN som od decembra dnes my prisla vypoved domov lebo smluvu som mala na urcito chcela by som vediet ci som v nejakej ochranej lhute a ci budem dostavat v cechach matersku ak nemam tu trvali pobyt dakujem

iwuska66
24. únor 2010

Ahojky..Ja som v CR uz skoro 2 roky,trvaly pobyt mam na SR.Teraz som na urade prace a v maji by som mala nastupit na matersku.Chcem sa opytat,ci mam narok na matersku tu,ked tu zijem a pracovala som tu.Neviem co vsetko musim vybavit a kde sa mam vlastne informovat.Ak viete,tak mi poradte..Diky..

verunka10
7. bře 2010

Ahoj baby,potrebujem poradit.Dostala som nejake papiere E401,E411,tie som zaniesla na urad a teraz neviem ci si mam dat aj žiadost na RP.Na MD nemam narok,len na ten rodičak.

klarika12
7. bře 2010

iwuska66
ahoj ja som zila do nedavna v ceskej republike takze ti mozem poradit.zajdi si na socielne podla bydliska v cechach povedz im ze si na urade a ze nastupujes na matersku.daju ti vsetky potrebne doklady.ty ich vypises a odovzdas aj s ostatnymi dokumentami.nesmies si vsak poziedat o matersku na slovensku.to sa tyka aj po narodeni dietata.ak sa narodi v cechach mas narok na porodne,pridavky a neskor aj rodicovsky z ceskej republiky.len je to podmienene ze nasmies o tieto davky poziadat na slovensku.na socialnom ti to vysvetlia.

iwuska66
11. bře 2010

klarika12
dakujem za radu..uz som obehla par socialok a stale ma posielali inde,ale nakoniec mi to vysvetlili..ja chcem ist rodit na Slovensko a potom sa sem vratit,tak si musim este zistit poistenie,lebo vraj by to mala ceska poistovna potom preplatit slovenskej,ked sme v EU..je okolo toho vela vybavovaciek,ale snad to bude bez problemov..

radekkk
12. bře 2010

Zdravím všechny...pročetl jsem si historii diskuze od roku 2007 a nikde jsem nenašel odpově'd na svůj problém.
Pokud budete někdo vědět, pora'dte mi prosím...

Jsem Čech s vlastním bytem i trvalým pobytem v Praze a přítelkyně je ze Slovenska a je měsíc těhotná. Posuzoval jsem výši rodičkovských příspěvků a zde v Čechách jsou mnohem lepší. Ona tu dělá přes agenturu a má již splněnou podmínku 270 dní placení pojistného(aspo'n doufám🙂). Bude moct pobírad rodičovský příspěvek od České republiky, když si ji vemu?? Nebo pomůže když ji u mně v práci zamněstnají na trvalý pracovní poměr? Se šéfem jsem již mluvil a převzal by ji od agentury. Velmi Vám děkuji za radu.

P.S.: Slovenky jsou nejkrásnější a nejmilejší ženy na celé Zemi..🙂

Radek

klarika12
12. bře 2010

ahoj radku.taky sem zila v cechach.jsem slovenka a nebohy pritel byl cech.tva pritelkyne pokud muze delat i pres tehotenstvo tak by bylo dobry aby ji tvuj sef zamnestnal.pokud se dite narodi v cechach a bude nosit tve jmeno (nemusite se vzit) na mneskym urade spisete prohlaseni ze si otec a dohodu jak se bude dite jmenovat.ma narok na materskou,rodicovsky a taky porodny,rodinny pridavky z cech.nesmi si vsak o tyto davky pozadat na slovensku.vse jej reknu na socialnim i potrebny folmulare ji tam daji.
anina

zuzana1988
17. bře 2010

ahoj.som nova a chcela by som sa spitat ako je to s porodnym v cechach kedy a kolko sa dostava odpis 🙂

vedmicka
17. bře 2010

Ahoj, pomoze mi niekto s odpovedou? Coskoro cakame babatko, obaja sme Slovaci zijuci dlhodobo v CR, mame neobmedzeny prechodny pobyt ale este nie trvaly. Babatko sa nam narodi tu v CR, kde mi zamestrnavatel plati zdravotne, socialku i dane.
Moja otazka je, ako mam postupovat, ked chcem s par mesacnym mimcom vycestovat do SR k rodicom - co vsetko (ake doklady) musi mat mimi vybavene aby so mnou mohlo cestovat? Zatial to chapem tak, ze si ho musim dat zapisat do pasu aby som s nim mohla cestovat, ale predsa kvoli tomu par tyzdnove mimco nenecham v CR same a nepocestujem domov na Slovensko vybavovat papiere!
Dakujem za radu, Vedmicka

klarika12
20. bře 2010

vemicka ja som tiez slovenka a dcerka sa narodila v cechach.vies ono miminko by malo mat vlastny pas.kedze sa narodi v cechach bude cech.takze po narodeni mu urob pas trva rok a stoji to par korun.uz aj na slovensku plati ze dieta musi mat vlastny pas aj ked je len par tyzdnou stare.

klarika12
20. bře 2010

zuzana je to cca 18000ck.dostanes to ked sa dieta narodi zajdes na socialne tam ti daju vypisat ziadost na porodne pridavky atd.potom si pockas na rozhodnutie.cca mesiac

klarika12
20. bře 2010

iwuska to ti verim ze je s tym vela prace.pockaj ked sa male narodi.kym vybavis rodny list poistovnu atd tak sa priprav treba na to pevne nervy

eli26
21. bře 2010

Ahojte. Potrebovala by som poradit. Zamesnavatela mam v SR, tak mi je jasne, ze aj MD a RP prispevok budem poberat v SR.
Manzel pracuje v Cechach a po narodeni dietatka sa chceme prestahovat k nemu. Chcela by som vediet ako je to so zdravotnym poistenim v CR pre mna a moje babo. Dietatko po narodeni potrebuje castejsie lekara a ockovania, bude to mozne aj v CR? Co musim vybavit, aby mi to poistovna uhradila v CR?
Vopred dakujem za odpoved.

dzudzuna
22. bře 2010

ahojte baby,potrebujem poradit,ktorá to už máte za sebou.Syn sa nám narodil v januári v ČR.O porodné chceme žiadat na Slovensku,ale švagor sa bol pýtat na slov.sociálke a pani mu povedala,že si máme vytlačit slov.žiadost,do ktorej dá český úradník zo sociálky potvrdenie,že sme nežiadali o porodné na Čechách,lenže tu na českej sociálke mi povedali,že mi žiadne potvrdenie nedajú,že to musia úrady medzi sebou.Tak už som zúfalá,neviem čo mám robit,ked tam chcú doklad a tu mi ho nedajú,tak AKO?A samozrejme čas plynie,kedže na Slov.možme žiadat len do pol roka.Prosím vás,napíšte mi,ktoré to už máte vyriešené,že AKO?Lebo už to je fakt na palicu s tými úradmi.Díky všetkým za odpoved.

igo
23. bře 2010

ahoj

mam otazku k skusenym 🙂

S priatelkou zijeme v CR kde aj pracujeme, ja viac rokov, priatelka viac ako rok. Je na ceste babo ktore sa narodi tu v CR v prahe.
chcel by som vsetko upresnit co potrebujem aby som pak nezostal zaskoceny, ako je to na uradoch zvykom.

Bude teda priatelka dostavat vsetky nalezitosti ako materska, rodicovska a porodne z CR?
resp. co k tomu potrebuje?

Ja tu nemam ani trvali ani prechodny pobyt - proste tu len makam :D tak isto ako ona. Treba vybavyt prechodny alebo trvali aby to bolo bez problemov pre nu? alebo staci dolozit ze tu maka na HPP doba neurcita uz vyse roka?

dakujem mockrat mamickam buducim, sucasnym.. :D

i.

klarika12
24. bře 2010

ahoj igo tak v prvom rade si zajdite na cudzinecku policii a urobte si obaja prechodny pobyt.pokial je priatelka zamestnana automaticky dva mesiace pred narodenim dietata nastupuje na matersku.posielat jej ju bude zamestnavatel.potom po pol roku na rodicovsku to znamena ze by bolo dobre zajst na socialne a vyzdvihnut si potrebne tlaciva.ziadost na porodne ,pridavky a neskor na rodicovske.dieta narodenim v ceskej republike ziska automaticky ceske obcianstvo takze po narodeni na prislusnu matriku kde mu vystavia rodny list.kedze nieste manzelia bolo by dobre zajst na mestsky urad kde spisete potvrdenie otcovstva a dohodu o tom ako sa bude volat a aj ake priezvysko bude nosit.dieta automaticky po narodeni ziskava zdravotnu poistovnu po matke takze ho tam potom ked budete mat rodny list musite prihlasit.keby boli nejake otazky napiste

eustoma
24. bře 2010

klarika: mam otazocku. je mozne aby dieta malo slovenske obcianstvo? pises, ze automaticky po narodeni ziskava ceske. je moznost mat pripadne dvojite?

konkretnejsia situacia: otec ma dvojite obcianstvo (ceske a slovenske), matka (slovenka). ziju v cr. otec ma v cr trvalypobyt, matka prechodny. obaja rodiacia viac ako 10 rokov pracuju v CR, teda maju poistenie a vsetky veci s tym suvisiace v CR. dieta sa narodi v CR. je mozne aby dieta malo slovenske obcianstvo, pripande dvojite? ako by to potom fungovalo s poistenim, ziska automaticky aj dieta slovak poistenie po matke?

igo
24. bře 2010

dakujem klarika,

takze by to malo teda ist bez problemov ak bude prechodny pobyt? :P skvele.... jj a teda bude dieta ceskej narodnosti, co nevadi bo tu planujeme zostat natrvalo.

este raz dakujem a prajem pekny den 🙂

i.

klarika12
24. bře 2010

eustoma poviem ti to na konkretnom priklade.na mojom ja som slovenka otec mojej dcery bol cech.mala sa narodila v cechach takze mala automaticky ceske obcianstvo.bohuzial otec mojej dcerky zomrel tak som sa z ciech vratila na slovensko.zasla som na matriku a tam mi povedali doslovne"dieta ma po matke narok na slovenske obcianstvo"takze moja dcera ma momentalne cesko-slovenske obcianstvo a taktiez dva trvale pobyty kedze to nase zakony dovoluju.v tvojom pripade dieta sa narodi v cechach takze bude mat ceske obcianstvo.poistenie zdravotne v cechach automaticky po matke.pokial nieste manzelia bolo by dobre zajst na mastsky urad a spisat priznanie otcovstva.potom po narodeni dietata staci ked zajdete na slovensko na matriku v mieste tvojho bydliska dolozis rodny list potrvdi sa otcovstvo vypisete ziadost a do troch mesiacov ma tvoje dieta slovensky rodny list a obcianstvo ma tym padom dvojite.v cechach pouzivas rodne cislo v ceskom rodnom liste na slovensku v slovenskom(rozdielne je iba v koncovom stvorcisli)mala by si si v cechach poziadat o trvali pobyt aj ty mali by ste to jednoduchsie.

klarika12
24. bře 2010

igo dieta bude mat ceske obcianstvo ale mozete mu dat urobit aj slovenske ma na to narok

eustoma
24. bře 2010

je mozne aby babo malo dva trvale pobyty? ved normalne to nejde. ide mat trvaly pobyt jeden a druhy prechodny. ja kebyze chcem trvaly pobyt v cr, musim sa vzdat slovenskeho (apson podla zakona).

eustoma
24. bře 2010

klarika: este mam jednu otazku. preco ked poziadam o trvaly pobyt v cr by sme to mali jednoduchsie? ved prechodny mi na vsetko postacuje. a tym ze by som sa prihlasila k trvalemu pobytu v cr, tak by som musela vratit obciansky preukaz na slovensku a tym padom by som nemala ziadnu obcianku, kedze na cesku by som nemala narok. a vsade by som sa musela preukazovat iba pasom. je nieco kde je vyhoda, mat prechodny pobyt v cr?

len dodam k predchoziemu sme manzelia.

klarika12
25. bře 2010

ked ste manzelia tak to je fajn.kedze si uz desat rokov v cechach mozes tam mat trvali pobyt.obcianku namusis vracat.kedze mas slovensku narodnost obciansky mat musis ten ti nikto vziat nemoze.je aj moznost poziadat o ceske obcianstvo ale podmienky ti povedia na urade .ja ked som sa na to informovala povedali mi ze ked mas dieta ceskej narodnosti tak ho dostanes trvali pobyt bez problemov a ty si splnila uz aj ine podmienky.takze v obcianskom zmenis iba adresu bez problemou.

eustoma
25. bře 2010

tak tu pozor. ohladne obcianky a trvaleho pobytu som obehala urady, niekolko uradov, plus prehrabavanie v zakonoch.
zaver je, ze obcanku ma obcan slovenskej republiky, ktory ma trvaly pobyt na slovensku. trvaly pobyt mozes mat len jeden. teda ak sa prihlasim k trvalemu pobytu v CR, musim sa odhlasit z trvaleho pobytu na Slovensku a musim vrati obciansky preukaz.. je to spravne podla zakona. pretoze obcianka sa viaze na trvaly pobyt, ktory mozes mat iba jeden. ostatne pobyty mozu byt len prechodne. a obcianku slovensku ti nevydaju s trvalou adresov v CR.

my nevieme ci zostaneme v CR, takze ja nebudem ziadat o ceske obcianstvo, zatial som nenasla ziadne vyhody, ktore by mi to mohlo poskytnut. dokonca nemam v plane si ziadat ani o trvaly pobyt v CR, zatial som nezistila tiez ziadnu vyhodu, ktoru by mi to prinieslo.

nemam poriadne zistene ako to je s detmi. uz viem ze moze ziskat ceske obcianstvo, ktore ziskava narodenim. a je moznost ziskat sloveske obcianstvo, pokial jeden s rodicov je slovak. ale netusim, ci moze mat dieta dve obcianstva. to som este nedohladala.

klarika12
25. bře 2010

dieta moze mat dve obcianstva.moja dcera ma narodila sa v cechech tym padom dostala ceske a ked som prisla spet na slovensko tak na matrike som jej dala urobit slovenske.doslovne mi tam povedali ze dieta ma narok na slovenske obcianstvo po matke.slovenske zakony povoluju dvojite obcianstvo na zaklade tychto skutocnosti.no a kedze moja dcera mala trvali pobyt v cechach ten jej ostal a ma aj trvali pobyt na slovensku.uradnicka povedale ze pravnik z ministerstva povedal ze ked maju slovaci povolene mat viacero obcianstiev mozu mat aj trvale pobyty v tych statoch.podrobne ti to vysvetlia na evidencii obyvatelstva na slovensku.co sa tyka obcianskeho je to asi tak ako si napisala ono kazdy stat ma ine zakony

eustoma
25. bře 2010

to je velmi zvlasntny pravnik 😉. ako trvaly pobyt moze byt len jeden. aj ked pojdes sa pytat tuna na urady v CR a aj v SR. ako verim ze taka situacia nastala a ty ked si prihlasovala malu k trvalemu pobytu na slovensku, mala by si ju spravne odhlasit s trvaleho pobytu v cr.
kazdopadne viem ze ludia bezne nedodrziavaju zakony. poznam ludi co tie obcanky nevratili, tak ich maju. to ale neznamena ze to ej spravne. co sa tyka uradnikov, tak co uradnik, to svoje vylozenie 😉 (zazila som to pri vybavovani dokladov po svadbe a to teda, naozaj co uradnik to svoj vyklad), takze je dobre si prestudovat aj niekoko zakonov a pozbierat skusenosti.

urcite som o krok dalej zo zistovanim co a ako 😉.
a dakujem za popisanie tvojej skusenosti.

klarika12
25. bře 2010

no neviem skusala som malu odhlasit s trvaleho pobytu v cechach ale povedali mi ze nemozem preto ze som cudzi statny prislusnik.tak som sa zariadila podla toho co mi povedali na urade.takze keby nieco odvolam sa na nich.tak prajem vela uspechov 🙂 😉 😉 😉