Šly by po otcově smrti dluhy na potomky?

j.a.n.u.s.
28. lis 2010

Ahoj, jsem těhotná s partnerem - už nejsme spolu. Teď jsem zjistila, že dluží za pojištění u VZP (podotýkám, že ještě před naším vztahem na VZPneplatil)418 000,- Praci má na černo. Jak se postupuje, když by nebyl schopen splácet, nebo by zemřel...půjdou automaticky dluhy do dědictví jeho potomkům? Nebyl nikdy ženatý. Má ještě 13ti letou dceru z předešlého vztahu.
Nebylo by lepší pro mě a pro mé nenarozené dítě otce do rodného listu vůbec neuvádět?

Potřebovala bych opravdu radu právníka, že?

andy80
28. lis 2010

Dědictvý se můžeš zřeknout, takže v tom bych problém neviděla. Záleží na tobě, jestli si necháš zapsat otce do rodného listu. Pokud nehrozí, že by ti platil alimenty, tak je až zbytečné ho tam uvádět, budeš mít o starosti méně. Pokud ho tam uvedeš, čekají tě hory papírování a lítání po soudech, abys měla dítě svěřené výhradně do tvé péče apod.

vycu
29. lis 2010

Dluhy se dědí do výše nabytého dědictví.
Zřeknout za nezletilé dítě se nelze, to musí opatrovnický soud. Pokud by bylo dědictví předlužené, není důvod, aby to neudělal.

miiskaa
29. lis 2010

Pokud by partner zemřel, byla by k dědictví povolána dcera a jeho dcera z prvního manželství. Jak píše vycu, dluhy se dědí do výše nabytého dědictví. Nezletilec musí mít u řízení opatrovníka (pokud nejsou současně dědičkami, bývají to většinou maminky), který za něj v rámci řízení jedná. Opatrovník jedná v řízení jménen dítěte, ale vše musí schválit opatrovnícký soud. Takže se za něj v řízení předluženého dědictví zřekne, ale pak tuto dohodu musí schválit soud. A jak píše vycu, pokud je dědictví předlužené, tak to udělá

kaktusik007
29. lis 2010

ohladne dedenia, suhlas s dievcatami, tam sa nemas coho bat, dedicstvo sa moze odmietnut... ohladne jeho zapisu do rodneho listu, ak ho tam neuvedies, nemas narok na vyzivne, ale zase ak si za pat rokov najdes partnera ktoreho si vezmes a s ktorym to bude ono tak potom to mate daleko jednoduchsie ohladne adopcie.... no je to iba na tebe, ale len kvoli tomu, ze ma dlhy - to nie je dovod na to aby si ho ako otca zaprela 😉
len jednu radu - nikdy si ho nevezmi, prave kvoli tym dlhom, a ak nieco spolu kupite, tak nech je krasne vsetko napisane na teba, resp. na vase spolocne dietatko 😉