Smrt rodičů, co by bylo s dětmi?

carodejnice
28. kvě 2012

Ahoj, mám takový dotaz:
s manželem jedeme na 14 dní bez dětí pryč. Děti budou u babiček a dědečků. Přemýšlela jsem, co kdybychom s manželem třeba zemřeli, co by bylo s dětmi? Když napíšu na papír, že bych si přála, aby v případě naší smrti se o děti starala moje sestra myslíte, že by na to úřady braly ohled? Neskončily by děti v dětském domově?
Vím, že mám úplně debilní představy, ale co kdyby náhodou?

takyja
28. kvě 2012

@carodejnice Proběhlo by klasicky soudní řízení. Dopis rodičů pro tento případ by jistě byl jedním z důkazů v soudním řízení zohledněný, ale záleželo by stejně na soudci - hlavním kritériem je zájem dítěte. Nicméně zájem dítěte velí dítě umístit vždy v jeho rodině (prarodiče, sourozenci rodičů, ..), pokud tito mohou a chtějí, v dětském domově děti nekončí...

timbouctou
28. kvě 2012

@carodejnice ahoj, podle mě děti automaticky dostává do péče nejbližší příbuzný, ve tvém případě sestra. Prarodiče až pak, a kdyby se o děti nemohli oni starat tak pak teprv půjde do děcáku.

takyja
28. kvě 2012

@timbouctou To není pravda.. neexistuje pořadí příbuzných... hodnotí se u každého jeho výchovné a jiné schopnosti a možnosti, blízkost vztahu s dětmi, zda je schopen se starat, atd.

timbouctou
28. kvě 2012

@takyja psala jsem, že podle mě, ne že je to pravda. Ale snad po sestře, nebo spíš tetě dětí sáhnou první, ne?

takyja
28. kvě 2012

@timbouctou Ne. Viz předchozí, hledá se ten nejvhodnější... nemusí to být teta.

carodejnice
autor
28. kvě 2012

Takyja - díky! Jsi právnička?

fiallinka
28. kvě 2012

carodejnice: fakticky prostě děcko zůstává v takovém výchovném prostředí, ve kterém je zvyklé, pokud by se něco takového stalo, tak si nepředstavuj, že hned děti někdo někam bere a dává... jedete pryč, děti někdo hlídá - kdybyste umřeli, tak děcka zůstanou tam, u koho jsou... proběhne rodinná rada a tam se to pořeší... soud se to dozví až mnohem později, vlastně, až když někdo z rodiny celou událost oznámí a o děti požádá... pak se zohledŇuje, na koho jsou zvyklé, kdo má pro ně podmínky, kdo je chce... zohlednit by se mělo i tvé případné přání (ale není to jistota). Tož tak 🙂

llllucka
29. kvě 2012

@carodejnice:bohužel,to že napíšeš závěť,kde vyjádříš tvé přání,nic neznamená.S manželem jsme to tak chtělli udělat,aby se naši rodiče (jeho a moji) kdyby se něco stalo o děti nehádali.Ale bylo nám vysvětleno,že to nic neznamená.Jak psaly holky,je to na soudci.

xvink
5. srp 2014

Ráda bych obnovila tuhle diskusi... Nevíte někdo, jestli se téhle problematiky nějak nedotkla změna občanského zákoníku? Jestli je třeba možné určitě dítěti opatrovníka pro případ smrti obou rodičů... Díky.

veruska007
5. srp 2014

@xvink Já si myslím, že sepsat to můžeš, ale nemá to valnou právní váhu.