Sociální dávky dostanu až za 3 měsíce, mám zůstat v SR?

nika1993
29. říj 2013

Dobrý nedavno jsem psala na forum, co se tyce obcasnstvi a davek a tak. Ted toto jsem doresila ale ma to jiny haček proto poprosim dalsi rady k tehle veci + vas nazor

Volala jsem na UPSV v mem meste, kde mi rekli ze abych dostavala v česku rodicovsky prispevek musim zrusit zde na slovensku veskere davky + potvrzeni od kdy do kdy a v jake mire bylo vyplaceno. Ale má to haček na ostatne dávky prispevek na bydleni atd nebude brat zretel dokud nepodam na soude zadost o vyrazeni prijmu meho nynejsi "partnera" a ze to po trech mesicich schvali a az tehdy budu mit na všechno nárok.
Proto se ptám, mám podat žádost tady kdyz to muze trvat nekolik mesicu, a nebo se vratit do ceské republiky a zivorit ty 3mesice?
Pritel souhlasi se sverenim syna do me pece ale ted nevim co mam delat, trpet zde nebo jet domu a trpet zase financne?
Dekuji za rady

blahova_andrea
29. říj 2013

v tomto ti asi nikdo neporadí. o tom, kde a jakým způsobem budeš trpět si musíš rozhodnout sama. rozhodně tě čeká hodně papírování na sk i v cz a je dobré mít nějakou finanční podporu nebo někoho, kdo ti dočasně pomůže než se vše vyřídí a překoná. jinak tedy máme podobnou zkušenost v rodině. přítel byl ještě ženatý s ex, ale dávno žil s námi a když chtěla jeho ex žádat o dávky, tak ho museli vyškrtnou ze společně posuzovaných osob v její domácnosti. u soudu ale s tím nebyli. vyřídili na to na sociálce. on doložil, že má jiné trvalé bydliště a něco tam sepsali, že už u nich dávno nebydlí a mají zažádáno o rozvod. pro výpočet sociálních dávek je prostě důležité kolik lidí a s jakými příjmy sdílí společnou domácnost. proto potřebují doložit, že s vámi otec dítěte nežije a pokud to tak je, tak musíš doložit, kolik ti na dítě přispívá atd atd...je to prostě byrokracie.

dadushe
29. říj 2013

Říkám si, že máš ještě štěstí, že soud na SK nerozhodl, že sice bude dítě svěřené do tvé péče, ale musíš umožnit partnerovi se s ním setkávat na území SK (pokud jste tam žili a malý se tam narodil, nedivila bych se). Pokud už máte po soudech, pak s klidnou duší můžeš zpátky do ČR, jinak bych počkala na právoplatné rozhodnutí soudu, jak to se synem budete mít. Co já vím o rodičovských dávkách a Slovensku, tak mě rodičovské dávky v ČR prostě dávat nechtějí (pouze doplácejí), protože manžel pracuje na SK a přes to vlak nejede...asi opravdu jen ten soud a vyřazení příjmu....udělala bych to tak,pokud máš něco našetřeného, oni ti ty 3 měsíce potom doplatí. Každopádně napřed vyřešit to svěření do péče.....Snad to budeš mít brzo z krku a po byrokratickém kolečku, samo o sobě je to blbý a ještě ty úřady do toho 😢
@nika1993

nika1993
autor
29. říj 2013

@dadushe s partnerem s timto nemame problem sme v dobrem, takze on nebude vlacit maleho pres staty a ikdyby pojedu snim v tomhle vidim uz potom minimalni problem.
Po soudech jeste prave nemam ted me to ceka, zitra jdu na centrum pravni pomoci kde mi pomuzou pravnici, a udelaji zadost, o svereni maleho do peče a alimenty. atd.
A az budu mit tohle tak, pujdu do cech, kamarat co je pravnim ale muj pripad nemuze vzit bo uz toho ma hodne.. rikal ze by to do 60-90dnu mohli byt ale slovenske mamky pisou ze i 1,5roku cekali... Cize asi tedka budu setrit abych prezila ty 3mesice.

blahova_andrea
29. říj 2013

@nika1993 jak to vlastně nese otec dítěte? jako to, že budete bydlet tak daleko od sebe, že malého uvidí asi dost málo. nějak jsem z tvých příspěvků nepochytila jestli jste se rozešli nebo jestli je to jen dočasná odluka kvůli jeho práci a kvůli tomu, že ty chceš zpět do česka. rozhodně teď ale hodně šetři. každá koruna se ti bude hodit. přeci jen ti ty dávky nikdo 100% neslíbí a taky to jejich vyřízení trvá. třeba příspěvek na bydlení se nevyplácí zpětně. zpětně jen prokazuješ nárok. to jsem si s paní na sociálce musela taky pořešit, protože mi to mozek hned nepobral 😉 dejme tomu, že se přestěhuješ v lednu. leden, únor, březen budeš bydlet sama, abys měla co dokládat. v dubnu doložíš předchozí tři měsíce a pak dostaneš peníze v dubnu, květnu a červnu a v červenci dokládáš zas duben, květen červen a peníze dostaneš červenec, srpen, září, atd.. stále jsem čekala, že mi pošlou peníze za ty první tři měsíce zpětně a ono nic 😀

dadushe
29. říj 2013

@nika1993 Co vidím kolem sebe u kamarádek, tak se opravdu vyplácí si to všechno sepsat (i když jsou partneři za dobře a to co nejrychleji), protože když se do toho potom vloží "chlapi u piva" nebo další partnerka, případně i rodina partnera je okamžitě problém se vším, včetně alimentů.... 😖 Každopádně je fajn, že to máte v klidu, přeju ti ,aby to tak zůstalo 🙂 Ty nervy s úřady, to je očistec. 😠 Snad se pohnou ledy a bude to rychleji, těch 1,5 roku, to je fakt maso...

nika1993
autor
29. říj 2013

@blahova_andrea Momentalne spolu zijeme, on vi ze chci do ceska atd a nas vztah moc nerozkvejta a proto chci toto vsechno protoze kdyby se to doslova posralo, tak at sem zabezpecena aspon timhle. Ale mas pravdu strasny system.
Cize 6mesicu musim zit na svuj ukor 3mesice trva ta doba vyluceni z kruhu a 3mesice pridavky na bydleni :D super jako...
@dadushe no, snad jako ja zitra zavolam na centrum pravni pomoci dneska to s nim proberu proste musi se to resit

a jinak pravda setrit kazdou korunu, ono se to jinak ani neda... snad bude lepe... musime jenom doufat

blahova_andrea
29. říj 2013

@nika1993 hmmm, tak my spolu taky zrovna asi nekveteme, ale zatím si nedovedu představit takový krok. ale je fakt, že nežiju u tchánovců a ještě v cizí zemi 😉
já nevím jak moc složitější to je tím, že jste na sk, ale tady to vyloučení z domácnosti byla otázka chvilky. prostě šli na sociálku, sepsali to s úřednicí a pak jim do měsíce myslím došel papír, kde to bylo úředně potvrzené s razítkem a s tím pak šli každý kam potřeboval. žádný soud okolo toho neměli. až později v rámci rozvodu měli stání o svěření dětí do péče a alimenty.
jako než se ti vyřídí tady ty formality, tak můžeš zkusit zažádat o životní minimum nebo nějaký ten jednorázový příspěvek v hmotné nouzi a tak, ale kdo ví... za to, že vypíšeš žádost ale nic nedáš...buď ti zamítnou nebo ti to pomůže 😉

nika1993
autor
29. říj 2013

@blahova_andrea No budu mluvit uprimne jeho mama moje tchyne je strasna baba, jako super sdilime domacnost dost nam pomohla ale psychicka stranka? no povim jednu vec v tehotestvi me napadla od tedy samy astmaticky zachvaty pred mesicemi dvoumi sem mela otevrenou zlomeninu prstu cize, ano nechci bejt snimi v tejto domacnosti.
ja jsem prave, volala s pani na socialce a rekla mi ze tohle je podstatne vylouceni z kruhu domacnosti jinak bych taky tady papir nechala udelat ja nikola *** nesdilim domacnost s tomasem **** jenze dokud jsem tady nemam na vyber toot bych mohla psat az v cesku, ale to je strasne nelogicke clovek by cekal ze se to tou VELIKOU evropskou unii zjednodusi

blahova_andrea
29. říj 2013

@nika1993 já bych nedokázala žít v jedné domácnosti ani s vlastními rodiči, natož s cizími 😉
taky nemám pocit, že by EU něco zjednodušila ☹

nika1993
autor
30. říj 2013

@blahova_andrea No dneska jsem se konecne dostala k odpovedi od matriky co jak to bude s malym cize prej to bude trvat cca mesic mozna dele protoze nejakou zadost budu muset vypisat ... na zvlastni matriku do brna ted jsem to od ni ani nepochopila ci tam budu muset jit... Takze nevim jedna pani povi ano pani vas syn ma ceske obcastvi druha ze ho musi potvrdit v Brne na matrice takze nevim co bude...
takze na slovensku nemuzu zrusit pojisteni protoze buh vi kdy budu moct alexe myho syna pojistit v cesku do toho potom musim cekat 3mesice na vyrazeni meho partnera z kruhu kdy uz potom budu dostavat vicej penez a az potom po trech mesicich mi zacnou vyplacet na bydleni... takze jako vidim to tak ze pokud v cervnu budu mit svoje budu machr...
jak rika moje kamoska kdybys byla cigan mas to jednodusi

blahova_andrea
30. říj 2013

@nika1993 tak měsíc je jistota. na většinu věcí mají úřady ze zákona 30 dní a často jim to trvá déle. já to od tebe chápu tak, že syn sice automaticky po tobě české občanství zřejmě má, ale nemůžeš ho prokázat dokud si to nenecháš potvrdit v brně na té zvláštní matrice. takže teď to neznamená, že ho nemá, jen to nemáš úředně potvrzené. aspoň tak to na mě působí ty informace dohromady. syna v česku zatím nepojistíš, ale to neznamená, že s ním musíš nutně být v sk. jsme v eu, pokud máš kartičku pojišťovny eu, ošetří ti ho na akutku i u nás. pokud chceš žít zatím raději u své mámy v cz, tak můžeš. v tom ti papíry nebrání, jen zatím nemůžeš na sociálku pro dávky. prostě se domluv v partnerem, aby ti dával víc peněz na malého a na to až ho vyřadí z tvé rodiny si počkej klidně u mámy, pokud je to u tchýně taková hrůza. nevím jak je na tom máma pracovně nebo zdravotně, ale možná by ti mohla malého i pohlídat, aby sis mohla nějak přivydělat. nemůžeš se pořád spoléhat jen na úřady a dávky. jak se říká...pomož si a bude ti pomoženo 😉

nika1993
autor
30. říj 2013

@blahova_andrea Nemohu nic vic nez s tebou souhlasit. Jenom me zajima ci ja budem muset do brna ci to vyresi matrika v mem meste se zvlastni matrikou v brne postou, neslyselas nahodou?

blahova_andrea
30. říj 2013

@nika1993 jo, tak to netuším ☹ zkus si zavolat přímo na tu matriku do brna a tam se zeptat. oni ti jistě poradí, jestli stačí, když jim pošleš žádost a oni tobě nějaký doklad nebo zda musíš dojet osobně.

nonnni
31. říj 2013

@nika1993 do Brna to poslou, nemusis tam. Jenom z vlastni zkusenosti vim, ze maji 6 tydnu na to priradit nove vydane RC k e jmenu ditete, jako neverila jsem svym usim😢

Co vim, tak dite je automaticky pojistene, kdyz je pojistena matka.

nika1993
autor
31. říj 2013

@nonnni Dekuji za tu informaci o brne sem si to potvrdila a je to pravda, no a neni pojistene nebot dokud nema cesky rodny list je bran jako cizinec

nonnni
1. lis 2013

@nika1993 hele, tak to je novinka, protoze moje dcera nemela rodny list do vice jak jednoho roku a osetrovana v CR byla uplne v pohode. Monza bych si tuto informaci jeste overila. Oni lide na odpovidajicich mistech take ne vzdy vedi, ktera bije...hodne stesti.

nonnni
1. lis 2013

@nika1993 nehlede na to, ze i cizince lze pojistit, ale ja si trvam na tom, ze kde jsi pojistena ty, tak je automaticky pojistene i dite. Pokud to nekdo chytre nezmenil.

nonnni
1. lis 2013

@nika1993 jsem nasla toto na netu:

3. Narodilo se mi dítě v zahraničí, ale již jsem se s ním vrátila do České republiky. Chtěla bych, aby bylo dítě, tak jako já, zaregistrováno u vaší pojišťovny. Co mám pro to udělat?

Dítě je nutné zaregistrovat na základě zákonným zástupcem vyplněné „Přihlášky a evidenčního listu pojištěnce“ a rodného listu dítěte. Pokud doposud nemá Vaše dítě český rodný list, bude prozatím registrace provedena na základě zahraničního rodného listu, avšak je následně nutné, abyste se prostřednictvím matričního úřadu v místě vašeho trvalého bydliště obrátila na Úřad městské části Brno – střed, který vede tzv. zvláštní matriku, do níž se zapisují údaje o narození státních občanů České republiky, k nimž došlo na území cizího státu. Tato zvláštní matrika Vám vydá český rodný list. Český rodný list (doklad o rodném čísle) pak doložíte naší zdravotní pojišťovně.

nika1993
autor
1. lis 2013

@nonnni Sem ti strasne vdecna a ted sem aj nesmirne doslova nasrata, proc mi tvrdej neco jinyho ja tu potom stresuju toto tamto vis co, a druha vec mam strach z toho ze vlastne dokud nema cesky rodny list nemohu asi resit socialni davky, moje rodina mi jeste ke vsemu zrusila tehdy trvaly pobyt takze jsem hlasena na urade kde bude hlaseny aj muj syn takze SUPER... no a potom mam vubec na neco narok baby STRASNE se omlouvam ze pisu vam .. Dobre je mi 20cet let ale trocha se snazim aspon takhle zjistit info vsude volam nebo pisem email a proste nejaky vubec neodepisu a kdyz tak proste aaa ze kdyby ta baba byla prede mnou tak ji asi trefim nebo mi odepsala z matriky a prvni veta : Vase decko, tak ja jako co? zadny vase dite nebo syn proste nic... a nebo jsou jeste nasrany ze se ptam. a se bojim protoze tady musim zrusit davky a vsechno co pak budu delat musi mi neco dat ne? zivotni minimum nebo hmotku ... na neco narok mit prece musim