Sociální dávky v těhotenství. Je možnost?

venuss
21. črc 2009

Ahoj, jsem v situaci, kdy jsme se 2 roky snazili s přítelem o dítě. V březnu jsem ztratila práci a v květnu otěhotněla. Teď v srpnu budu pobírat poslední dávku v nezaměstnanosti a potom bych 7 měsíců nebrala ani korunu až po porodu rodičovský příspěvek.
Chtěla bych se tedy zeptat,je nějaká možnost, že bych mohla dostat nějaké sociální dávky? S přítelem spolu žijeme v jeho bytě. Přítel má příjem 18 tis. z toho 15 tis. splácí byt. Se 3 tis. nemuzeme prece vyzit a jeste nakoupit na miminko. Poradíte někdo prosím. Děkuji

haassinka
21. črc 2009

venuss: máš dvě možnosti, buď si zažádat o soc.dávky na bydlení a životní minimum, na to by jsi nárok měla...nebo jít na neschopenku a normálně budeš dostávat nemocenskou

venuss
autor
21. črc 2009

no,nejsem si jista,jestli bych mela narok na životní minimum,když přitel pobírá 18 tis. to,ze splaci byt nikoho nezajima,nebo aspon mi to kazdy tak rika. a kdybych sla na neschopenku,tak komu bych ji mela predat?a kdo by mi ji vyplacel?dekuji

smardik
21. črc 2009

venuss zajdi si na sociálku ale myslím že na nic nemáš nárok, budete se posuzovat oba dva protože žijete spolu a přítel vydělává 18 000, to že platí skoro vše na byt už nikoho zajímat nebude. koukni se na netu na tuhle kalkulačku http://www.finance.cz/socialni-podpora/financni...

venuss
autor
21. črc 2009

no,na socialku si zajdu,ale je to pekne hnusny od toho statu teda. na materskou nemam narok, na zvoleni delky rodicaku nemam narok a jeste ke vsemu budeme muset vyzit se 3mi tisici. no,ale kdyz uz se miminko rozhodlo k nam prijit v tuto spatnou dobu,tak se neda nic delat.jsme stastni,ze se rozhodlo.tak dekuju moc za informace,kdyby jste neco jeste zjistili,tak mi prosim napiste.dekuji

smardik
21. črc 2009

venuss zajdi to tam. asi to ode mě bude znít hnusně ale stát nemá povinnost se o nás a hlavně o naše děti starat, my ted zvažovali zda si druhé dítě můžeme finančně dovolit a rozhodli se že jo i když budem muset zvažovat co koupit a co ne, ale šli jsme do toho. Zajdi si na tu sociálku. možná by fakt stálo za úvahu zjistit zda by jsi nemohla jít na tu nemocenskou, to bys pak penízky měla

venuss
autor
21. črc 2009

ale ja porad nerozumim tomu, kam bych potom tu neschopenku zanesla? a kdo by mi tu nemocenskou vyplacel?

smardik
21. črc 2009

venuss to nevím ☹ zajdi na sociálku tam ti poradí, já fakt nevím a je mi fakt dost mizerně abych to zjištovala, malý je nemocný, já taky

venuss
autor
21. črc 2009

tak jo,tak se brzo uzdravte.děkuju a ahoj

smardik
21. črc 2009

venuss nebo zkus napsat na www.aperio.cz, mě tam taky poradili když jsem nevěděla zda mám jako studentka nárok na MD

lendulinka
26. únor 2011

ahojky,jsem tady nová a chtěla bych od někoho poradit,31.8.jsem po pěti letech skončila v práci a nastoupila jsem na pracovní uřad,měla jsem i smlouvu jen o brigádě,a tedka už mi skončila podpora v nezaměstnanosti,můžu vám říct že sama jsem lítala po všech úřadech a posílají vás od čerta k dáblu,vlastně jsem nenapsala to že jsem otěhotněla v lednu a tedka jako nevím co bude dál....na úřadech mi řekly že nemocenska se na nic nevztahuje a že si s tím možná můžu zatopit v kamnech,s prominutím....na úřadu to musíte volat tam a tam pak tam osobně jedu a sprostě na vás čumí ta úřednice a nic vám nepoví,prý nemám nárok na nic pak že se je nějaká ochranná lhůta 180dní atd,lidičky poradíte mi?schválně a pak zkusím porovnat ty řeči od ůředníků.díky lendulinka

j.a.n.i
26. únor 2011

@lendulinka Ta ochranná doba 180 dní platí ve chvíli, kdy ti zaměstnání skončí v těhotenství a během této doby je nárok na mateřskou, takže to se na tebe nevztahuje. Na nemocenskou nemáš nárok, protože ti neuniká žádný plat, tudíž ti není co kompenzovat, jediné k čemu je ti ten papír dobrý je jako omluvenka, kdyby tě chtěli posílat na nějaká pracovní místa. Až do porodu nemáš nárok na žádné dávky (nepočítám případné sociální dávky podle příjmu celé rodiny) a od porodu na rodičák ve 4 leté variantě.

lendulinka
27. únor 2011

@j.a.n.i ahojky tak ti děkuju za odpověd,právě že nemám nárok ani na sociální dávky protože jsem zatím u rodičů,je to docela strašné jak někdo může být bez peněz,ano mě bylo řečeno jste u rodičů tak at vás živí,díky díky

lendulinka
31. bře 2011

ahojky už jednou jsem tady měla otázku,a ptám se znova žiju u rodičů a nemám nárok prý na žádné peníze,to mi řekly na ůřadech ale víte co jsem na pracáku hlášená už měsíc nepobírám žádné peníze jsem v 5.měsíci těhotenství a jako jak mám nakupovat výbavičku a všechno,nevíte mám nárok na hmotnou nouzi,ptala jsem se na to strašně moc lidí a známých někdo tvrdí že ano a někdo ne,je nejhorší to když jsem byla žádat tak mě tam tak pomalu vyfakovaly že jsem to chtěla všechno vzdát,nejhorší je to že s přítelem spolu nebydlíme a jako jak to mám pochopit od těch ůředníků že nmemám nárok na nic,ani žádné vyjádření mi domů neposlaly vůbec nic,znova jdu žádat .dá mi někdo radu?děkuju
😢

j.a.n.i
31. bře 2011

@lendulinka Pokud bydlíš u rodičů, tak opravdu nárok mít nebudeš, protože se na všechny dávky bude počítat i jejich příjem, kdybys bydlela s přítelem, tak se bude zas počítat ten přítelův. A výbavičku holt bude muset zasponzorovat přítel, případně pomoct tvoji rodiče, primárně se mají starat o dítko rodiče a případně širší rodina a teprve pak stát.

kacenka1111
4. pro 2011

Ahoj, potrebovala bych taky poradit...V podstate nemame s manzelem ani jeden zadny prijem. Oba jsme vedeni na UP, kde jiz nepobirame zadne davky. Manzel ma vyzivovaci povinnost na dve deti z predchoziho manzelstvi. Jsem ve 14.tt. Jaky mam narok na socialni davky? Moc dekuju za pripadne rady.

j.a.n.i
5. pro 2011

@kacenka1111 No, pokud máte trvalé bydliště tam kde bydlíte, tak na příspěvek na bydlení a pak na nějaké dávky hmotné nouze - životní minimum, ale přesný postup kde žádat nevím.

kacenka1111
6. pro 2011

@j.a.n.i dekuju, uz jsem to na socialce zjistila...trvale mame ( diky sporum v rodine ) ja na urade a manzel diky rozvodu tez na urade, ale v jinem meste...slozite...takze nemame narok na prispevek na bydleni, jelikoz nejsme vychcanci a nepujdeme si nahlasit potaji trvale na prechodnem bydlisti...a tim padem nemame narok ani hmotnou nouzi...s timto vysvetlenim me poslala pani na socialce do pr.... 😠 😠 😠 takze nic...nastesti jsme meli z pekla stesti a manzel si vezme od ledna druhou praci a ja budu mit od pulky prosince alespon brigadu... 😔

j.a.n.i
6. pro 2011

@kacenka1111 Počkej, to je nějaké divné, na hmotnou nouzi byste měli mít nárok i bez trvalého bydliště.

kacenka1111
7. pro 2011

@j.a.n.i eee, pani ( dost neprijemna ) me proste rekla, ze mi to schvalne bude zamitat ( zadosti ), protoze nechci udelat to trvale bydliste na cizim byte...ze pry jako prvni se uprednostnuje bydleni, az pak hmotna nouze, tzn., ze pokud neuplatnim bydleni, nedaji mi hmotnou nouzi....

j.a.n.i
7. pro 2011

@kacenka1111 A ty máš v tom bytě klasickou nájemní smlouvu? Nebo podej žádost o příspěvek na bydlení a zároveň s tím i hmotou nouzi, příspěvek na bydlení ti budou muset zamítnout, ale nemohou říct, že si ho neuplatnila. A hlavně, to co ti paní řekne per huba je naprosto nepodstatné, každého koho odradí, tak si tím ušetří práci, když to podáš, tak se tím prostě zabývat musí a pokud splníš podmínky, tak to jen tak zamítnout nemůže.

kacenka1111
7. pro 2011

@j.a.n.i ano, klasickou najemni smlouvu...problem je v tom, ze je tam jedina a tudiz nemohu jit za nekym jinym...fakt mi pred kolegyni rikala, ze mi to proste zamitne, ale kdyz se mi chce vypisovat s papirama, at to klidne udelam...tak jsem si nasla brigadu a je to....samo ofiko jen cast, zbytek nacerno...kdyz muze stat kaslat na nas, budu ja kaslat na stat...at si ta urednice treba vys...oko ( pardon, pkne mi hnula zluci, jak se mnou mluvila, nejsem zadnej odpad....)

j.a.n.i
7. pro 2011

@kacenka1111 Tak v tom případě bych si tam trvalé bydliště přihlásila, na tom není nic špatného. Ale je jasný, že když má člověk brigádu, tak je to lepší, než se doprošovat životního minima.
Teď mi napadá ještě jedna věc - kde přesně si byla, na městském úřadě?

kacenka1111
7. pro 2011

@j.a.n.i to nemuzu - ma syna pravnika, a hlavne - okamzite by nas vyhodil, jeho manzelka nemohla skousnout, ze jsem hlasena na meste a neustal nas otravovala a chtela adresu do prace na manzela a tak....ze pry mam adresu jak bezdomac a to to vedela uz pred podpisem smlouvy, vysvetlila jsem ji, proc to mam, zkratka na tomto byte to nejde...na tom predeslym asi by to slo, ale to jsem driv nevedela....presne, pripadala jsem si tam jako debil...nene, na uradu, kde se pobiraji socialni davky a jedno spadalo myslim nejak pod pracak - nevim presne ty nazvy....a na tom druhym se vyrizuji treba prihlaseni psa nebo placeni popelnic atd....

lacin
25. dub 2012

Dobry den su tu nova a potrebovala bych poradit ,su na neschopence ale v praci me propustili ted su 33t tehotenstvi a potrebovala bych se zeptat kdyz mi zamitli matersky prispevek ,a poradila mi at marodim dal ale potom mam narok na nejake penize diky za odpovedi

pajenka
7. kvě 2012

@lacin Pokud jsi těhotná, tak Tě propustit nemůžou, leda bys měla smlouvu na dobu určitou.

lacin
7. kvě 2012

dik