Sociální dávky v těhotenství. Na co mám nárok?

1nadenka1
1. zář 2011

Dobrý den jsem ve 28tt. Dostaly jsme se s přítelem ddo finančních potíží a hrozí nám vystěhování. přítel je živnostník, ale bohužel já nedostávám ani korunu a přítel vše neutáhne sám.On i já máme půjčku, ale v poslední době není ani na to, aby se splácelo. Chtěla jsem se zeptat, nevíte jak to je s dávkami, na co jako těhotná mám narok??? Musím ještě podotknout, že jsem hlášena na pracovním uřadě a z tama nepobírám ani korunu. Byla jsem na sociálce a sotva jsem vešla do dveří tak se ptaly na práci přítele a v tu ránu mě odbyly, ale jek je možné že i jiné maminy dostávají aspoň něco??? prosím poraďte... spěchá to... děkuji...

kalo
1. zář 2011

@1nadenka1 No já nevím, ale myslím, že máš nárok až na rodičovský příspěvek dnem porodu....Já taky byla taky rok na pracáku- bez příjmu...To, že přítel- živnostník- nic nevydělává, bohužel nikoho nezajímá a v těhotesnství žádné přídavky nejsou...To si myslím já...

berenika39
1. zář 2011

obávám se, že v těhu je to tak jak to je...narozením dítěte se to mění - ale do té doby je to bohužel vaše věc, ne státu, nikdo nic "nedostává".
Pokud jsi byla zaměstnaná a není to více než 180 dní, jsi ještě v ochranné lhůtě...

Nárok na sociální dávky v těhotenství

Nárok na dávky v těhotenství vzniká pouze tehdy, pokud žena, která o ně žádá, je v době podání žádosti zaměstnaná a zaměstnavatel za ni platí nemocenské pojištění. Dále pak nárok mají i ty ženy, které nejsou zaměstnány. Platí zde totiž ochranná lhůta 180 dní. O sociální dávky pro těhotné je tedy možné požádat i po skončení pracovního poměru, musí být ale dodržena lhůta 180 dní, od skončení předchozího zaměstnání. Dávka na jakou má žena nárok v těhotenství se nazývá „Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství“.

terezalovasova1
7. únor 2015

dobry den.
chtela jsem se zeptat,jsem tehotna jsem ve 4 mesici.
jsem nezamestnana a bydlim u pritele,zajimalo by me zda budu brat nakou ,materskou

michaela0310
5. kvě 2015

@terezalovasova1 Dobrý den, jsem na tom úplně stejně. Dnem porodu máte nárok na rodičovský příspěvek 7600,- měsíčně po dobu 3 let. a nebo 5000,- něco, po dobu 4 let. Nevím ale zda si můžete sama rozhodnout jak dlouho budete na rodičovské dovolené.

huskyayla
1. led 2016

Ahoj holky, můžu se zepat? jsem ted poprve tehotna a mam praci do konce roku 2017 , budu rodit v srpnu 2016 ale s mimčem chci být doma tri roky takže do srpna 2019. Jenze to potom budu asi na ÚP budu i presto dostavat penize na miminko?a jak se to nazyva a zda se da vypocitat kolik.děkuji

katrinacek
2. led 2016

@huskyayla ahoj, rodičovský příspěvek neplatí zaměstnavatel ale sociálka takže určitě budeš. Když si to nastavíš na tři roky tak ti to nikdo po roce nesebere, leda bys znovu porodila 🙂

endy2002
11. dub 2016

Ahoj holky, možná se optam blbě, ale potrebuji radu... jsem poprvé tehotna 34tt s přítelem jsme se rozhodly, že malá se bude příjmením jmenovat po něm,jak to je s příspěvkem na bydlení,(budeme bydlet spolu,žádost o spolecne bydlení byla schvalena )..... přítel má ID.,,já mám rok odpracovany a než jsem šla na md jsem byla v PN...
Jak to tedy je, mohu zažádat o příspěvek na bydlení nebo ne????

nikolatezka
30. črc 2019

Zdravím jsem v 15týdnu šla jsem na nemocenskou ale zaměstanavatel mi řekl že když mám DPP nepřihlašuje se na Správu socialního zabezpečení,nepobirám teda nic mám právo na nějaké dávky v těhotenství abych měla jak dat dokupy bydlení,nakoupit věci atd.. děkuji moc