Jak se žádá o povolení jména, které není obvyklé?

gabuscha
19. bře 2018

Ahoj všichni, máte někdo zkušenost, jak se žádá o povolení jména, které není obvyklé? Vím, že to musí jít přes soudní znalkyni Miloslavu Knappovou, ale nevím, jak je přesně ten proces. Děkuji za odpovědi

modrej_sob
19. bře 2018

@gabuscha Zavolali jsme jí, nadiktovali jméno, o které šlo, vzala si adresu. Posudek přišel asi za týden poštou na dobírku (stálo to tuším 1200,-, ale to už si přesně nepamatuju).

gabuscha
autor
19. bře 2018

@modrej_sob Děkuji!!!

nikoulinka
19. bře 2018

My si tedato zašli na matriku u nas ve meste. Matrikarka mela nejakou knihu, ve ktere se jmeno muselo objevit (nebo jeho obdoba). Neplatili jsme vubec nic. A resili jsme v dubnu 2016

zmrz_lina
19. bře 2018

Posudky už nedělá jen Knappová, ale i Ústav pro jazyk český.

adrianka78
19. bře 2018

Nejdříve zkuste příslušnou matrikářku - bude jméno vyhledávat v knize, pokud ho nenajde, bude od Vás vyžadovat posudek od pí. Knappové (ale vždy záleží na matrikářce - některé nepostupují jak by správně měly a jméno povolí...). My jsme také byli v telefonickém i písemném kontaktu s pí. Knappovou, posudek přišel poštou, přesně, jak píše @gabuscha... My jsme navíc museli dále dokládat existenci jména, protože ani pí. Knappová neměla tehdy (r. 2014) aktuální seznam jmen, takže nám jméno automaticky zamítla 😉 Nevím, jak je to přesně dnes, ale nás Ústav pro jazyk český odkázal přímo na pí. Knappovou...

gabuscha
autor
19. bře 2018

Tak nám matrikářka napsala, že jméno je povolené. Paní Knappovou tedy nemusíme kontaktovat 🙂

gabrolo
19. bře 2018

Můžu se zeptat co je to za jméno? A kdybych si chtěla vymyslet nějaké jméno pro dítě co není v kalendáři, tak mi to musí schválit na matrice? Nebo když je teda nějaká jeho obdoba, tak mi to schválí? 🙂 jsem jen zvědavá 🙂.

becicka
19. bře 2018

@gabrolo "Jak se bude vaše dítě jmenovat" je název knihy od Knappové, jsou tam všechna povolená jména včetně jejich výkladů (i různé obdoby). Všechna tam uvedená jména splňují podmínky pro zápis do matriky. Perfektní kniha pro inspiraci.

gabuscha
autor
20. bře 2018

@gabrolo Saxana.

cherris
20. bře 2018

Všechna jména nejsou ani v té knize od Knappové....

kaja2016
21. bře 2018

Ono je o to, ze to jmeno musi byt v cechach budto povolene (seznam ma matrikarka) a nebo byt v nejakem jinem zahranicnim kaledari, jinak ho proste nepovoli. Knappova a jeji kolegove proste dohledavaji, zda-li to jmeno nekde v zahranici existuje.
@gabrolo

gabrolo
29. bře 2018

@becicka Děkuji kouknu se 🙂

gabrolo
29. bře 2018

@kaja2016 Jo tak, tak to jsem to předtím pochopila asi dost blbě 🙂, ale už jsem se zorientovala 🙂, do knihy se kouknu, tak uvidíme co vybereme 🙂.

zelenaesmolda
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mischella225
29. bře 2018

@zelenaesmolda A nemuže zrovna VÁM být jedno jak paní pojmenuje SVOJE dítě? Takový rejpálky mám fakt ráda... I kdyby si paní přála pojmenovat svoje dítě třeba skočdopole tak si myslím že zrovna vám to muže byt uplně jedno když se tak nejmenuje vaše dítě. 😒 Jinak podle čeho jiného bych měla pojmenovat své dítě, než podle toho že se mi to jméno líbí? 😕 😂

gabuscha
autor
30. bře 2018

@zelenaesmolda Dekuji za zhodnoceni me a manzelovy osobnosti. Normalni jsme 🙂 psychologicke posudky mame oba v poradku (minimalne u manzela, ktery toto jmeno chce, je osychologicky test soucasti zamestnani... a ja jim nedavno prosla kvuli skole). Myslim, ze to jak pojmenujeme nase dite, je ciste nase vec a mozna sirsi rodiny. Uznavam, ze jmeno je neobvykle, ale neni o nic horsi / lepsi nez Kryspin nebo Quentin 😀 V dnesni dobe nejsou neobvykla jmena nic zvlastniho a my zijeme v oblasti, kde se michaji narodnosti, takze toto jmeno nikomu z nasich sousedu neprijde zvlastni, nenormalni, pomstychtive nebo posmivanihodne. A vite o tom, ze to je staroanglicke jmeno?

hlasimse
30. bře 2018

@zelenaesmolda Děláte si srandu? Vždyť je to pěkné jméno! Zajímalo by mě, jak jste pojmenovala vaše děti. Za mě náhodou Saxana super!

victress
30. bře 2018

mě by zajímalo, kdo to bude posuzovat, až Knappová nebude....

hlasimse
30. bře 2018

@victress 😀 😀 😀