Splatnost faktury jen 4 dny. Není to protiprávní?

danae
28. kvě 2008

V pátek odpoledne nám vytiskli fakturu za plastová okna. Předpokládala jsem, že bude splatnost 14 dní, jako normální faktury, jenže jsem to šla dneska zaplatit a koukám, že splatnost byla včera, tudíž splatnost 4 dny, dva dny byl z toho víkend. 😲 😲 😲

Ve smlouvě máme, že při prodlení platby platíme penále 0,5%. 😠 Ta sekretářka se po telefonu dušovala, že nám bude platit stará cena, ale ta firma je už od počátku divná. Měla jsem asi dost nešťastnou ruku při výběru.

Zajímalo by mne, zda vůbec mají právo dávat takhle krátkou splatnost. Přece nemůžou vyhrožovat penále, když v podstatě ani nedají možnost to zaplatit. To ta sekretářka říkala, že majitel firmy chce tu splatnost ještě kratší 😖 No, kde to jsme? Mají na to právo? Moc díky.

amj
28. kvě 2008

ahoj. mrkni co máte ve smlouvé. to je důležitý, co je psaný, to je daný... ale třeba prudit nebudou. 😢

danae
autor
28. kvě 2008

No mně jen nejde do hlavy, jak můžou dát tak krátkou dobu splatnosti. To by pak klidně mohli dát jen dva dny a vesele by každému účtovali penále...

Přece musí být nějaká minimální doba splatnosti faktur, jinak by se firmy mohli rovnou živit vymáháním penále.

Vždyť i kdyby to člověk šel zaplatit hned ten den a nebyl v tom zrovna víkend, tak banka negarantuje převod peněz do druhého dne. Mám většinou zkušenost, že to do druhého dne sice je, ale myslím, že banka garantuje tři dny, není to tak?

danae
autor
28. kvě 2008

Tak jsem volala do svojí banky. Garantují do dvou následujících pracovních dnů od splatnosti příkazu.

Fakturu jsme dostali v pátek odpoledne. Kdybysme ihned dali příkaz k úhradě, příkaz by byl stejně splatný až v pondělí, protože to bylo už po 14.hodině, a banka by garantovala převedení částky na účet té firmy až ve středu....teoreticky vzato jsme to v termínu splatnosti ani neměli jak do úterka stihnout 😖

nobody
28. kvě 2008

pokud to mají 4 dny, tak to máte v dohodě ..tudíž by to byl tvůj problém .. ale o tom bys musela vědět, že jo.
víkend se bere jako normální dny .. pokud vychází splatnost na so nebo ne, tak se posouvá na pondělí .. takže z toho plyne, že bys to měla zaplatit v pondělí

jinak my dáváme 30 dní splatnost firmám .. a většinou to stejně nestihnu poslat takže nedostávají žádný penále 🙂

jednoduše řečeno .. jsou to debilové ... 4 dny a přes víkend 😖

llucinka
28. kvě 2008

danae: Ano, blbá firma, ale v zákoně to myslím nikde není. Jsou firmy, které pošlou ze zahraničí fakturu, když ti to přijde, tak už je po splatnosti a oni volají, kde jsou peníze. Když jim řekneš, že to teprve přišlo, tak se hrozně diví. Vysdtaví to třeba 15., 20. do odešlou a 25. už chtějí peníze na účtu. A neuděláš nic. ☹

danae
autor
29. kvě 2008

Ptala jsem se ještě na ochraně spotřebitelů. Ti mi řekli, že to nikde uzákoněno není, což je divný. Přeci když ti někdo vystavuje fakturu, tak nevíš, jakou dá splatnost. To by pak mohli dávat splatnost na následující den. Je to divný.
Řekli mi ale, že tohle je v ČR uzákoněno pouze zvykově, že sice normálně zvykové právo v ČR není, ale že tohle zrovna tak je. Řekli mi, že pokud by ta firma chtěla penále, že mám oporu v tomhle zvykovém právu a také v tom, že to technicky ani nešlo stihnout.
Jinak doufám, že ta firma je v podstatě seriózní, ale mají takhle ve věcech dost bordel. Podle toho, co jsem slyšela, tak to vede asi nějakej mladej chlap.

aponchie
29. kvě 2008

danae ja jsem ted podepisovala smlouvu na plast.okna a ptala sem se toho manika na jeho nazor o tomhle co pises a rikal:asi jste zaplatili nejakou zalohu predem a po dokonceni dila zbytek..je to tak?my to mame 70%ted nebo kdy chceme proste po pripsani penez na jejich ucet se okna davaji do vyroby..zbytek30%se plati po dokoncene montazi..tj 14dni od ukonceni praci nam prijde faktura na tech 30%,ktere maji splatnost ccatyden rikal..je to z toho duvodu,ze okna uz mas a proto co nejrychleji je musis doplatit..proste to tak maji i ja jsem cetla ve smlouve ,ze mame 0,05%penale za kazdy den prodleni..on mi tvrdil ,ze to jsou desitky kc mozna mene za nejake 2dny treba..takze netreba stresulirovat 🙂 no ja nevim jak je to v zakone ,ale vim kdyz nasi podnikali,ze si sami urcili dobu splatnosti a bud to ostatni akceptovali nebo ne..myslim,ze meli tech 30dni standart a u nekterych subdodavatelu to bylo jinak uz si nepamatuju.. 😉 ono neznalost neomlouva,ze 😀 ja taky nevedela,ze vikend se bere jako pracovni den takze tak..hlavu vzhuru o kolik penez jde vlastne tim penalem?

nobody
29. kvě 2008

no nám firmy volají, že ty faktury chtějí (občas se zapomene anebo jim je pošta nedoručí - občas teda mě dost naštvou) .... a to platí oni nám 🙂 😀 ...
musíte mít dobrý partnery prostě 🙂

danae
autor
29. kvě 2008

No to penale by delalo asi 1500, pokud by nam pocitali jen dva dny... to mi prijde uz docela dost, aby si namazali kapsu, jen ze nedaji moznost fakturu v realnem case zaplatit.

My jsme platili 100% a okna nam budou delat v pulce cervence. Oni by je i byli schopni dodat skoro o mesic drive, ale nam se to hodilo az takhle v cervenci. Podle toho, co pises, buh vi, zda ty penale ve smlouve nejsou jen pro ty, co jim doplaci pak zbytek. My jsme jim zaplatili vse najednou, protoze nam pak dali lepsi podminky a delsi zaruku. Ja vim, ze to zni divne, ale ta firma funguje uz dlouho, minimalne dva a pul roku a delaji okna jeste jednem lidem u nas v dome. Myslim, ze jsou seriozni, ale nemaji tyhle sekretarsky veci zcela v poradku.

aponchie
29. kvě 2008

ale to je celkem divne ne?1500kc?prosim te jaka je to castka a kolik dni prodleni?kdyz je den za 0,05? 😅 no nam taky nabidli zaplatiti cele naraz s nejakou lehkou slevou,ale nejak uz sme to neresili a podepsali tech 70%dneska a zbytek nam dojde FA po dokonceni praci..je to vsazka do loterie taky s emodlim at sou v pohode ti nasi 😅

danae
autor
30. kvě 2008

To je 0,5% za den, takže ono to už pak docela naskáče. Myslím ale, že se ta část smlouvy fakt asi bude vztahovat na ty, co to doplácí po dokončení díla. Holt tam maji binčus a asi nám tuhle část měli ve smlouvě vymazat. Současně je tam totiž část, že pokud to nezaplatíme včas, tak se tím akorát zpozdí výroba a dodání.

ywonn
30. kvě 2008

Splatnost fa může být klidně i dva dny.. záleží na firmě.. a většina firem neúčtuje penále když nezaplatíte přesně do data splatnosti.. My je na fa píšeme taky a nikdy jsme po nikom penále nechtěli ač třeba přes rok nezaplatili.. Ale je jasné že záleží na dohodě s firmou!!!!! Je dobré si na to dávat pozor a radči vše platit včas!!

lukin
30. kvě 2008

Ta okna byla za 300 000????? Nebo jak to počítáš? Kolik dnů je to prodlení?

bugati84
21. dub 2013

Splatnost faktur je v podstatě na domluvě pokud to samozřejmě jde. Jako standartní splatnost faktur beru 14 dnů a pokud někdo má splatnost 4 dny, tak to samozřejmě není proti obchodnímu zákoníku ale měl by o tom minimálně informovat druhou stranu. Není to však povinnost. V oblasti přepravy zboží a logistiky je zvyklost vystavovat faktury až se 60 denní splatností a to stejně dopravní společností platí až po splatnosti.

Jak ale řešíte nezapacené faktury po splatnosti?

Já osobně to řeším následovně. Zkontaktuji protistranu a slušně upozorním na nezaplacenou fakturu. Většinou dostanu slib, že zaplatí do 7 dnů a nic se nestane. Nereagují na emaily a ani na telefon. Prostě zapírají se a snaží se to co nejvíce protahovat. Když už mi dojde trpělivost a to bývá většinou do 21 dnů zveřejním nezaplacenou fakturu v registru dlužníků www.dluzis.cz/registr-dluzniku/ a pak si protistrana většinou rozmyslí zda che mít pošpiněné jméno na internetu. Většinou zaplatí během několika málo dnů.

sivakp
2. čer 2015

Teď to tu pročítám a jsem rád, že jsme se přece jen posunuli k lepším zítřkům. Protože pokud nemáte vyloženě ve smlouvě napsanou kratší splatnost faktur , tak NOZ zná lhůtu 30 dní. 😎
Proto nedoporučuji dobrovolně sepisovat kratší lhůtu splatnosti, na nás se z vysoka kašle s termíny zhotovení výrobků, takže zaplatit v klídku a nestresovat se, asi tak. ;)